1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3: Różnice pomiędzy wersjami

Linia 41: Linia 41:
===Zapowiedź meczu===
*[[:Grafika: Tygodnik Sportowy 1922-03-17 foto 09.jpg|Zapowiedź meczu w ''Tygodniku Sportowym '']]

1922-03-18 Makkabi III Kraków - Cracovia III 1:0

Jako przedmecz rozegrano spotkanie BBSV II Bielsko - Vacuum Czechowice 5:1 (2:1).

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
Cracovia bez Kałuży, BBSV. z 4-ma graczami rezerwy. Pierwszą bramkę strzela Kotapka z rzutu karnego, drugą Chruściński. Po pauzie strzela Kotapka 3 bramkę. Sędzia p. Fischer.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 47 z 24 marca 1922

Cudowna pogoda ściągnęła na boisko B. B. S. V. rekordową dla Bielska ilość widzów, w tem sporą garstkę zamiejscowych, którzy zapełnili nową trybunę krytą (na 600 osób), parter stojący i malowniczy stok góry tuż za jedną z bramek. Samo boisko niezbyt się nadawało do gry o mistrzostwo: po całotygodniowym deszczu nie zdążyło podeschnąć i przedstawiało wygląd podobny do zoranego pola. Jedynie wąskie pasy wzdłuż obu linij bocznych, mało schodzone nogami piłkarzy, były zupełnie dobre. Dlatego kombinacje środkowe były znacznie utrudnione i obie strony starały się głównie forsować grę skrzydłami.

Cracovia wystąpiła do walki o punkty z mistrzem Śląska Ciesz. bez Kałuży, Mielecha i Popiela, których zastąpili Chruściński, Zimowski i Palik. B. B. S. V., straciwszy tydzień przedtem Tezę i Starzyka, którzy wrócili na stałe do swego macierzystego klubu (D. Sportklub, Cieszyn), musiał ponadto stanąć do zawodów bez Pepi Stürmera (wyjechał służbowo do Mor. Ostrawy), Jurziczka i Pförtnera w ataku oraz Dlabacza w pomocy (wszyscy chorzy), ze skrzydłowym Kramerem w środku ataku. Gospodarze nadają grze odrazu szalone wprost tempo – charakterystyczna cecha drużyn, które po długiej przerwie rwą się do gry z całym zapałem, nie licząc się ze swemi siłami. Cracovia przyjmuje tempo. Ataki zmieniają się błyskawicznie, przyczem Bielszczanie częściej znajdują się w połowie gości. Groźny strzał Dycka w lewy róg chwyta brawurowo Palik. Kilka niebezpieczniejszych sytuacyj stwarza Fryc, który parę razy „spudłował”, zanim się nie oswoił z nierównością gruntu. Silny strzał Kramera przechodzi obok bramki. Siły Bielszczan wystarczyły tylko na 20 minut. Białoczerwoni, mając za sobą o trzy mecze więcej, niż ich przeciwnik, zaczynają coraz groźniej atakować, głównie swą lewą stroną. W 29 min. Szperling się przedziera, pędzący z tyłu Zaleszczyński pcha go rękami. Karny rzut zamienia pewnie Kotapka w pierwszą bramkę. Atak Krakowian ma coraz łatwiejsze zadanie, gdyż Reichel coraz częściej „statystuje”, przez co środek stale jest wolny. Piesch i Lubich z coraz większym trudem stawiają opór. Wyróżnia się Ziembiński w bramce, unieszkodliwiając szereg silnych strzałów. Chruściński, dostawszy od Kotapki dobrą piłkę, strzela silnie... w lewy słupek. Szperling bije trzy z rzędu rzuty z rogu. Po ostatnim rzucie powstaje tłok, piłka kilkakroć odbija się od Bielszczan, aż wreszcie Chruściński strzela słabo ponad głowami 2 przeciwników drugą bramkę (Ziembiński miał widok zasłonięty przez towarzyszy).

Druga połowa upływa pod znakiem białoczerwonych, której cyfrowo nie umieli wyzyskać wskutek tego, że mieli do atakowania gorszą połowę boiska. Jedyną bramkę (najładniejszą) strzelił Kotapka z doskonałego podania Chruścińskiego. Szperling nie miał szczęścia w strzałach ani w przebojach, Kogut oddał kilka bezcelowych strzałów ze zbyt wielkiej odległości, Zimowskiego centry za często idą do bramki zamiast do środka. Bielszczanie przeprowadzili w tej połowie, głównie swą lewą stroną, szereg dorywczych wypadów, które przeważnie rozbijali pewnie obrońcy, zwłaszcza Gintel. Niebezpieczne były centry lewego skrzydła: jedna z nich zakończona przestrzelonym rzutem z rogu, inną znów scentrowaną piłkę prawy łącznik w biegu przejmuje, lecz wspaniały strzał idzie obok bramki. Stosunek rogów 8:1 dla Cracovii. Gra – poza incydentem Kogut-Dyck pod koniec gry – ostra, lecz zupełnie poprawna. Sędzia p. Fischer z Krakowa dobry.

Jak silne było tempo, o tem świadczy fakt chwilowego zasłabnięcia wskutek utraty tchu 2 graczy bielskich: Kramera przed i Lubicha po pauzie. Przebieg zawodów bardzo zajmujący. Cracovia jako całość przedstawiała się bardzo korzystnie, górując we wszystkich linjach nad przeciwnikiem. Najlepszym graczem na boisku był Cikowski.

Przez to pewne i w ładnym stylu zdobyte zwycięstwo usunęła Cracovia jedną z największych przeszkód w drodze do zdobycia mistrzostwa okręgowego. B. B. S. V. bowiem jest przeciwnikiem, z którym liczyć się trzeba i który w pełni sezonu oraz w zwykłym swym składzie będzie miał w dalszych rozgrywkach ważkie słowo do powiedzenia.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 12 (45) z 24 marca 1922 [1]

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe
Wynik odpowiedni do gry, - gra ładna, publiczności dużo.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 1 z 25 marca 1922

Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport cz.1
Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport cz.2
Bielsko.

Cracovia (Kraków) B.B.S.V. (Bielsko) 3:0 (2:0).

19 marca. Cracovia wystąpiła w Bielsku bez Popiela i Kałuży, których zastąpili Latacz i Chruściński. Najlepszą częścią drużyny okazała się obrona, przez którą trudno się było przedostać. Pomoc bardzo pracowita i ruchliwa, napad nieco słabszy niż zwykle, zdaje się wskutek braku Kałuży. Rezerwowy bramkarz miał mało do roboty. B.B.S.V., który grał bez P. Stürmera, Pförtnera i Starzyka naogół grał dobrze i miał często przewagę. Doskonałymi byli Ziembiński w bramce, Piesch na backu, Reichel, Zalesiński w pomocy i Dick w napadzie. Najsłabszą częścią B.B.S.V. był napad, któremu brak zgrania. Rezerwowi Klimczak, Steffan i Gabrys dostrajali się dobrze do reszty drużyny.

Przebieg gry był następujący: Z początku otwarta gra, z lekką przewagą gości. Jednak ataki Cracovii kończą się na Ziembińskim i na doskonałym Pieschu. W 20 minucie 3 rogi pod bramką B.B.S.V., których jednak biało-czerwoni nie umieli wyzyskać. Od tej chwili naciska Cracovia gwałtownie, głównie lewą stroną jednak bezskutecznie. W 30 min. niebezpieczna sytuacja pod bramką Bielszczan po rogu Szperlinga, sytuację wyjaśnia Lubich. W 40 min. kończy Lubich wspaniały bieg Szperlinga foulem i z następującego karnego zdobywa Kotapka 1-szą bramkę dla swych barw. Gra staje się teraz zupełnie otwartą, jednak wszystkie wysiłki gospodarzy, niweczy świetna obrona Krakowian. W 40 minucie róg dla Cracovii, pięknie strzelony przez Zimowskiego, a przez Koguta wyzyskany. Bramka ta staje się bodźcem dla niebiesko-czarnych, którzy teraz energicznie atakują. W 42 minucie przestrzeliwuje Reichel wolnego w polu karnem. Dick jeszcze 2 razy przestrzeliwuje i na oblężeniu bramki Krakowian, kończy się pierwsza połowa gry. Po pauzie zaznacza się lekka przewaga Bielska. Gintel kilkakrotnie ratuje po bramką. W 10 minucie jedyny róg dla B.B.S.V. przestrzelony przez Hendischa. Wspaniały strzał Kramera trafia poprzeczkę, sytuację wyjaśnia Fryc główką. W 15 min. strzela Kotapka z podania Chruścińskiego 3-cią i ostatnią bramkę. Odtąd przewaga Cracovii przygniatająca i gra kończy się zasłużonem zwycięstwem gości. Sędziował energicznie p. Fischer z Krakowa. Publiczności dzięki pięknej pogodzie zebrało się około 3000.
S.A.
Źródło: Sport nr 2 i 3 z 31 marca 1922

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Zawody Cracovii w Bielsku zakończyły się zwycięstwem jej 3:0. Przebieg gry był niezwykle interesujący. Krakowianie byli wyłącznie stroną atakującą, a do pauzy górowali nad swym przeciwnikiem minimalnie o klasę. Do pauzy Cracovia zdobyła 2 bramki. Publiczności zebrały się niebywałe dotąd tłumy. Zawody prowadził p. Fischer z Krakowa b. dobrze.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 80 z 21 marca 1922

Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1