Mecz poprzedniego dnia: Mecze tego dnia:

1922-04-29 Cracovia III - Amatorzy Kraków 3:0

1922-04-30 Cracovia II - Lauda Kraków 6:0

Inny mecz tego dnia

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.2
Nadspodziewanie niewielkie zwycięstwo odniosła Cracovia w niedzielnem spotkaniu o mistrzostwo okręgowe klasy A. Wynik ten przypisać należy z jednej strony niefortunnemu zestawieniu naszej mistrzowskiej drużyny, z drugiej zaś strony ambitnej i ofiarnej grze, jaką rozwinęła Jutrzenka podczas ostatnich zawodów.

Białoczerwoni, z czarnemi opaskami na ramionach na znak żałoby po stracie ś. p. Bolesława Kotapki, wystąpili do zawodów w nowym, zmienionym składzie. I tak na prawym łączniku w napadzie grał Styczeń, którego miejsce w pomocy zajął Strycharz. Nadto zamiast chorego Zimowskiego wstawiono na prawe skrzydło ataku Alfusa z rezerwy. Jutrzenka stanęła na boisku w pełnym składzie. Skład więc obu drużyn przedstawiał się następująco:

(...)

Grę rozpoczyna Cracovia, mając przeciw sobie silny wiatr i słońce. Napad jej przeprowadza niebawem piłkę pod bramkę Jutrzenki, lecz słaby strzał Kałuży chwyta pewnie Weissmann. Z kolei przychodzi do głosu atak biało-czarnych, wszystkie jednak jego wysiłki paraliżuje obrona Cracovii. Gra staje się zwolna otwartą, bo biało-czerwoni atakują wytrwale, a i Jutrzenka nie próżnuje. Wiele ładnie przeprowadzonych ataków nie przynosi atoli dla żadnej strony pozytywnego rezultatu. W 15 min. wytwarza napad Cracovii niebezpieczną sytuację pod bramką przeciwnika, którą po chwili wyjaśnia Offen. Odbitą przez obronę piłkę chwyta Pitzele, a przeprowadziwszy ja na połowę Cracovii, oddaje z dużej odległości silny strzał na bramkę. Piłka idzie w aut, przeszedłszy tuż koło słupka. Cracovia napiera teraz częściej, grając zarówno środkiem napadu, jak i skrzydłami. Niebezpieczne centry Alfusa i Sperlinga grzęzną najczęściej w rękach Weissmanna. Niebawem po ładnej kombinacji Kogut, Kałuża, Styczeń strzela ten ostatni silnie w górny drążek bramki Jutrzenki. Biało-czarni rewanżują się w tej samej minucie, strzał jednak Krumholza idzie w aut. Teraz znowu Kałuża dostawszy piłkę wypuszcza ją dobrze ustawionemu Kogutowi, któremu następnie z pod nóg wybiera ją Weissmann. 26 minuta przynosi dla Cracovii niewyzyskany rzut z rogu. W dwie minuty później przeprowadza Jutrzenka dobrze skombinowany atak, uwieńczony golem, ze strzału Grünberga w prawy róg bramki. Odtąd Cracovia, która dotąd grała planowo i kombinacyjnie, rozpoczyna grę nerwową. Wskutek tego cały szereg jej ataków, dobrze wypracowanych i przeprowadzonych idzie na marne i nie przynosi aż do przerwy zmiany wyniku. Po pauzie obraz gry ulega zmianie. Jutrzenka, pragnie uzyskaną bramkę utrzymać za wszelką cenę, rezygnuje zatem z atakowania przeciwnika, i ogranicza się najczęściej tylko do defenzywy. Idąc zaś śladem swego poprzednika, który przez swą „planową” obronę odniósł tydzień temu zwycięstwo nad Cracovią, wycofuje powoli po jednym graczu z ataku i niebawem skupia się cała do „murowania” bramki. Nie przeszkadza to jednak bynajmniej napadowi Cracovii, który już w trzy minuty po rozpoczęciu uzyskuje ze strzału Kałuży w lewy róg bramki wyrównującego gola. Akcja toczy się odtąd dalej na połowie Jutrzenki i po licznych ataków zdobywa Cracovia w 13 minucie drugą bramkę, strzeloną przez Kałużę.

Teraz Jutrzenka widząc, że przyjęta przez nią metoda nie prowadzi zupełnie do pożądanego celu, a jedynie obniża poziom zawodów, sprowadzając je raczej do treningu na jedną bramkę, rozpoczyna ponownie grę otwartą. Atak jej zaczyna pracować sprężyście w stwarza niebawem groźną sytuację pod bramką Cracovii, uratowaną przez Fryca. W kilka minut później Jutrzenka znów atakuje. Grünberg podprowadza piłkę pod pole karne białoczerwonych, gdzie wpada nań ostro Fryc, za co sędzia dyktuje rzut wolny. Podaną celnie przez Klotza II. piłkę chwyta dobrze ustawiony Grünberg i pakuje ją poraz drugi w siatkę Cracovii. Utracona bramka pobudza znów energję Cracovii. Miejsce Stycznia, który przeszedł do obrony zajmuje w napadzie Gintel. Raz po razu przeprowadzają teraz białoczerwoni liczne ataki, które jednak nie przynoszą zmiany sytuacji, dzięki dobrej obronie Jutrzenki, szczególnie zaś bramkarza. Pada nawet dla Cracovii kilka niewyzyskanych rzutów z rogu. W 33 minucie pakuje Gintel piłkę w bramkę Jutrzenki, sędzia jednak nie uznaje gola, ponieważ gracz ów miał się znajdować w pozycji spalonej. Dopiero na pięć min. przed końcem zawodów uzyskuje Cracovia rzut karny za rękę Klotza II. Strzela Sperling, dobrze jednak ustawiony Weissmann odbija piłkę, którą chwyta nadbiegający Kałuża i zdobywa niebawem trzeciego, zwycięskiego gola dla swej drużyny. Ostatnie min. przynoszą jeszcze kilka niewyzyskanych ataków Jutrzenki. Wreszcie przy stanie bramek 3:2 na korzyść Cracovii odgwizduje sędzia koniec zawodów.

Stosunek rzutów z rogu 8:0 dla Cracovii.

Przebieg gry mimo niezbyt silnego tempa przedstawiał się dosyć zajmująco a co ważniejsza poprawnie. Jutrzenka pokazała grę ładną i ambitną, czego dowodem zaszczytny wynik, jaki zdołała dla siebie wywalczyć. Widać było celową i ofiarną pracę całej drużyny, szczególniej zaś bramkarza i obrońców. Cracovia grała słabiej niż zwykle, a to dzięki złemu ustawieniu drużyny. Wstawianie bowiem Stycznia do napadu osłabia jedynie tyły, atakowi zaś nie przynosi zbyt wielkiej korzyści. W dobrej formie był Kałuża i jak zwykle Cikowski. Alfus grą swą zdołał zastąpić Zimowskiego.

Sędziował słabiej niż zwykle p. Seidner.

Elka.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 8 z 2 maja 1922

Zawody miały przebieg taki sam, jak zawody z Makkabi, a więc szarpiący nerwami tak graczy jak i publiczności. Jutrzenka, prowadząca z początku grę ładną i otwartą, po strzeleniu Cracovii przez Strumpfnera bramki ściągnęła z ataku Klotza II i Stattera dla wzmocnienia obrony i unieszkodliwienia silniejszej lewej strony ataku biało-czerwonych (Kałuża, Kogut, Szperling). Grając w ten sposób, zdołała do pauzy utrzymać wynik, lecz wkrótce po przerwie ładny strzał Kałuży i centra Szperlinga przy współudziale Kałuży przyniosła Cracovii dwie bramki. Jutrzenka w dalszym ciągu pozostaje w defenzywie, tem bardziej, że białoczerwoni przerzucili do ataku Gintla w miejsce Stycznia oraz Cikowskiego (w obronie został sam Fryc, w pomocy Styczeń, Strycharz, Synowiec). Kilka wypadów Jutrzenki tłumiono przed polem karnem. Jeden z wypadów daje rzut wolny Jutrzence z linji bocznej (za zbyt ostry odepchnięcie przeciwnika przez Fryca), Synowiec odbija za słabo głową, Strumpfner stopuje i strzela pod porzeczkę drugą bramkę. Cała drużyna Jutrzenki teraz w defenzywie: każdy napastnik Cracovii ma 2-3 przeciwników przy sobie. Bramki, strzelonej przez Gintla, sędzia nie uznał, gdyż Cikowski przedtem miał zrobić rękę. Zwycięską bramkę uzyskuje Cracovia z karnego i to nie odzazu, gdyż Szperling strzela bramkarzowi w ręce i odbitą przezeń piłkę pakuje dopiero siatkę. Palik ma jeszcze do obrony dwa trudne strzały – wolny przeciw Jutrzence z linji pola karnego – wreszcie gwizd sędziego p.Seidnera położył koniec temu denerwującemu spotkaniu, w którem nie chodziło zupełnie o ładną grę i oprawdzie zmierzenie swych sił, lecz tylko o punkty. Zła strona gier o mistrzostwo, dawno już znana zagranicą, przeniknęła w tym roku także nas.

Jutrzenka miała swój najlepszy dzień w tym sezonie. Nie tylko gra jej stoi na wysokim poziomie, lecz także odkryliśmy w niej zaletę, której jej dotąd brakowało: serce, ochotę do walki, przez co zasłużyła sobie w pełni na zaszczytny wynik. W Cracovii nie dopisywał Strycharz, również Styczeń w ataku był słaby. Cała drużyna musi się wyzbyć nerwowości po stracie bramki i dostosować swą umiejętność do nowego systemu gry przeciwników, gdyż w przeciwnym razie może ją spotkać jeszcze niejedna niespodzianka.

Drużyna Cracovii wystąpiła z żałobnemi przepaskami na ramionach. Przed zaczęciem zawodów Kolegjum Sędziów KZOPN w osobach pp. Seidner i Przeworskiego oraz kapitan Jutrzenki (Klotz I) złożyli kapitanowi Cracovii wyrazy współczucia z powodu bolesnej straty.

Źródło: Przegląd Sportowy nr 18 (51) z 5 maja 1922 [1]

Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1