Rosenkranz

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe cz.2
Druga rozgrywka tych drużyn o mistrzostwo okręgowe klasy B, miała miejsce w niedzielę dnia 16 bm. i zakończyła się ponownem zwycięstwem Cracovia II.

Drużyny wystąpiły w następujących składach:

Cracovia II: Latacz, Zasada, Prochowski, Pychowski, Strycharz, Bielecki, Alfus, Łańko, Reyman III, Ciszewski, Mielech II.

Hakoah: Dattner, Kellernbaum, Brückner, Fanty, Huppert, Reicher, Kleinzähler, Finder, Langer, Feuerstein, Rosenkranz.

W pierwszej połowa widoczna przewaga Cracovia, która też raz po razu zagraża bramce przeciwnika. Atak jej nie może jednak oddać skutecznego strzału wskutek rozmiękłego gruntu. Dopiero w 25 mimice po dobrej centrze Alfusa pakuje Ciszewski piłkę głowa w prawy róg bramki, zdobywając pierwszego gola dla swej drużyny. W parę minut później pada rzut z rogu dla biało czerwonych, odparowany przez obrońcę Hakoahu...rękami. Sędzia jednak nie odgwizdał karnego, interpretując widocznie ten wypadek, jako „rękę nastrzeloną". W 32 min. kombinację Łańko-Reyman kończy ostry strzał tego ostatniego, który też przynosi miejscowym drugą bramkę. Wynik do przerwy nie ulega zmianie. Po pauzie jest Hakoah częściej przy piłce. Bielszczanie nie wyzyskują atoli kuku pewnych pozycji. Wreszcie w 18 min. strzał prawego ich skrzyła grzęźnie w siatce Cracovii. Goście napierają dalej, korzystając z wyczerpania miejscowych i w pare minut później zdobywają drugi punkt, ze strzału lewego łącznika. Odtąd gra się zaostrza, a białoczerwoni rozpoczynaj prace, i otrząsają się wnet z przewagi Hakoahu. Uzyskują oni też zwycięskiego gola w ostatniej minucie przed końcem, ze strzału Ciszewskiego w prawy róg i bramki. Stosunek rogów 3:3.

Zawody z powodu błotnistego boiska mało ciekawe. Obie drużyny nie mogły grać kombinacyjnie, ani też wykazać swej formy. Zachowanie Hakoahu pozostawiało wiele do życzenia. Brak wszelkiej dyscypliny sportowej, ustawiczne sprzeciwianie się orzeczeniom sędziego, ciągłe kłótnie na boisku, a nawet obelżywe słowa pod adresem publiczności po meczu powinny być stanowczo napiętnowane. Sądzimy, że Wydział Gier i Dyscypliny K.Z.O.P.N. wglądnie w tę sprawę i ukarze przykładnie tę niesforną drużynę. Urząd sędziego sprawował p. Landwirth.
Elka.
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 19 z 17 lipca 1922

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
Rewanżowe spotkanie zakończyło się powtórną klęską mistrza kl. B. podokręgu bielskiego. Z powodu ulewnego deszczu i rozmokłego boiska, wynik zawodów był wysoce problematycznym. Zwyciężyła drużyna technicznie i kombinacyjnie słabsza, nie bez wybitnej współpracy marnych do pauzy skrajnych pomocników przeciwnika. Gra do pauzy równomierna ze zmienną przewagą. Olbrzymie zdenerwowanie Hakoahu, najpoważniejszego kandydata do kl. A. Okr. krakowskiego, wyzyskuje Cracovia, uzyskując dwie bramki. Po przerwie goście widocznie uspokojeni, uzyskują inicjatywę, przygniatając silnie biało-czerwonych. Dzięki znakomitej pracy prawego skrzydłowego, zdobywają w krótkim odstępie czasu dwie bramki. Nieliczne, acz groźne ataki Cracovii, rozbija sprytnie obrońca H. Kellermann. Nacisk Hak. coraz większy, szereg pewnych pozycji niewyzyskanych. Tuż przed końcem Reyman strzela trzecią, zwycięską bramkę. Wybór p. Landwirtha na sędziego był wysoce niefortunnym. Krzykliwość gości na boisku i trybunach była rażącą.
(Red.)
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 66 z 21 lipca 1922

Goście, którzy przybyli z wieloma towarzyszami podróży nie pozostawili dobrego wrażenia, a to z powodu swojej niekarności, krzykliwości i ciągłych apelacyj pod adresem sędziego. U Cracovii najlepszą częścią drużyny był atak. W pierwszej połowie gry znaczna przewaga miejscowych, którzy w 20 i 26 min. uzyskują dwie bramki. Po pauzie ma Hakoah więcej z gry i wyrównuje w 20 i 25 min. Po zaciętej walce pada tuż przed końcem zwycięska bramka dla Cracovii. Rogów 3:3. Zawody prowadził p. Landwirth dobrze.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 29 z 21 lipca 1922 [1]

Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport
16. lipca. Mistrzostwo kl. B. Zacięta walka mistrza kl. B podokręgu krakowskiego z mistrzem kl. B podokręgu bielskiego. Do pauzy przewaga Cracovii II, po pauzie Hakoahu. Sędzia p. Landwirth.
Źródło: Sport nr 19 z 22 lipca 1922

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Po zdobyciu przez Klub sportowy „Cracovia” mistrzostwa footballowego Klasy A, mistrzostwa kolarskiego — wczoraj uzyskała Cracovia trzecie mistrzostwo, a mianowicie klasy B. Sukcesy to znaczne, świadczące o racyonalnym rozwoju poszczególnych gałęzi sportu przez członków tego klubu.
Wczorajsze zawody Cracovii z Hakoah z Bielska nie należały do interesujących. Boisko miejscami przepojone wodą, uniemożliwiało prawidłową grę, ponadto trudno było graczom utrzymać się na błotnistym terenie. To też rycino ulegli poszczególni gra¬cze obu drużyn przemęczeniu, co też wpłynęło w ujemny sposób na dalszy przebieg gry, Do pauzy prze wagę posiadała Cracovia, która też uzyskała dwa ładnie strzelone goale. Po pauzie jednakże, przeważnie inicyatywa spoczywała w rękach niezbyt sympatycznych gości. Fizycznie silniejsi, skuteczniej pracowali na rozmokniętem boisku i potrafili grę wyrównać. Dopiero pod sam koniec zawodów Cracovia uzyskała decydującego o zwycięstwie goala. Zawody „prowadził” jakiś „homo novus”- niżej krytyki.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 192 z 19 lipca 1922