Mecze poprzedniego dnia: Mecze tego dnia:

1927-04-30 Cracovia III - Makkabi III Kraków 1:1

Cracovia kończyła w dziewiątkę (kontuzje).

Stadjon

CRACOVIA – ŽIDENICE (BRNO).

1:3 (0:3) i 3:3 (2:0). Mistrz amatorski Czechosłowacji okazał się godny swego tytułu, a posiadając w składzie drużyny takich solistów jak Nowak, Lastowicka, Rohliczek – zademonstrował grę technicznie i taktycznie nie ustępującą widywanym w Krakowie produkcjom dobrych czeskich zawodowców. Drużyna przedstawia się zewnętrznie dodatnio, grę prowadzi żwawo i ambitnie, kombinuje trójka środkowa najchętniej przez podania nawprost, w sytuacjach podbramkowych orientuje się dobrze dzięki technice i wielkiej rutynie – toteż oba jej mecze z Cracovią należały do zajmujących.

Z dość jednolitej całości wyróżniali się: środkowy pomocnik i trójka napadu. Skrajni pomocnicy – słabi – nadrabiali braki taktyczne pracowitością i ambicją.

(...)

Do rewanżu wystąpiła Cracovia z Gintlem za Nawrota, Wójcikiem na lewym łączniku i Kahanem w pomocy. Gra wyrównana z lekką przewagą Cracovii przed pauzą. Zwłaszcza Gintel ze swoją silną amunicją okazał się dużym wzmocnieniem napadu. Obok niego ponownie dobry Ptak – Wójcik dobry i pracowity w polu – pod bramką nie jest niebezpieczny. Bramkami podzielili się Kałuża, Gintel i Wójcik. Czesi w dniu tym mniej skuteczni, pierwszą bramkę zdobyli wskutek nieporozumienia w obronie białoczerwonych, drugą z karnego za rękę Zastawniaka i trzecią dopiero po dobrze przeprowadzonym ataku.

Sędzia p. Landwirth dopuścił do ostrej gry, dzięki której mniej lub więcej poszwankowani zostali: Chruściński, Kahan i Bil.
Źródło: Stadjon nr 18 z 3 maja 1927 [1]

"CZESI W GOŚCINIE U KRAKOWIAN" -

CZESI W GOŚCINIE U KRAKOWIAN

Po gościnie zawodowców węgierskich w Krakowie, zaprezentował się naszej publiczności nowy gość, tym razem z Czechosłowacji.

Zawody 2-dniowe nie cieszyły się zbytnią łaską nieba, które w sobotę dokuczyło wyjątkowem wprost gorącem, w niedzielę zaś dla odmiany deszczem.

Drużyna gości, (obecnie amatorska), posiada w swem gronie znane sławy Pragi i wielokrotnych internacjinałów. Nowak, Lastovicka, Rohliczek, to byli gracze Slavii, oni też nadają ton i system grze całej drużyny. Linja pomocy tworzy niejako drugą linję ataku, stwarzającą napadowi pozycję do wykończenia. Najlepiej przedstawiał się atak – specjalnie trójka, Lastovicka – doskonały strzelec. W pomocy najlepszy środkowy. Obrońcy pewni, słabszy – bramkarz. Raziło u gości typowe dla wszystkich drużyn czeskich „chodzenie na gracza”.

Cracovia miała 2 dni rozmaite. W sobotę zdekompletowana brakiem Gintla i Kahana, uległa tempu gry.

Drugi dzień przyniósł korzystną zmianę w grze. Drużyna wzmocniona była przez Gintla i Kahana, zabrakło jednak Nawrota, kontuzjowanego w sobotę. Gra drużyny była zupełnie inna, niż w sobotę. Wszystkie linje pracowały bardzo dobrze. Atak przeprowadził szereg pięknych kombinacyj, strzelając przytem wiele, choć z pechem. Tyły Cracovii przetrzymywały doskonale żywe tempo. Za ostra gra doprowadziła jednak do tego, że w ostatnich minutach grała Cracovia z 9 ludźmi.

Osobna wzmianka należy się prowadzącym zawody sędziom. Drugie w b. roku zawody międzynarodowe nie przyniosły im zaszczytu.

(...)

Niedziela. 1.5. W tym dniu los sprzyjał Cracovii, grającej w pierwszej połowie z wiatrem i deszczem. Już w 1 min. atak Cracovii dochodzi pod bramkę Żidenic. Centrę odbija obrońca ku środkowi, piłkę otrzymuje Chruściński, podaje górą pod bramkę, gdzie z masy ciał wydobywa ją Wójcik i uzyskuje 1 bramkę.

Szereg doskonałych ataków obustronnych likwidują obrońcy. W 11 min. korner dla Cracovii bije Kubiński – główkę Kałuży w górny lewy róg broni na korner bramkarz. Następny korner nie wyzyskany. W 16 min. przeprowadza Cracovia wzorowy atak środkiem, Chruściński – Wójcik – Kałuża – Gintel, który ponownie oddaje Kałuży, a ten wjeżdża między obu obrońców i z paru metrów plasuje w róg. 2:0 dla Cracovii. Podnieceni goście uciekają się do fauli, gra staje się nerwową. Wypad prawego skrzydła wstrzymuje Zastawniak, podobnie po chwili i Bill. Kontratak Cracovii przynosi jej 2 dogodne sytuacje jednak nie wyzyskane. W 41 min. po ataku Cracovii i obronieniu strzału, dochodzi Wójcik do idealnej pozycji, będąc sam naprzeciw bramkarza i strzela w słupek. W 45 min. po kornerze przeciw Cracovii zawinia Zastawniak rękę. Karny zamienia w bramkę l. łącznik.

Po pauzie gra się wyrównywa. Potem dochodzą do głosu czesi. Jeden z ataków stwarza niebezpieczną sytuację pod bramką Cracovii. Po słabym strzale p. łącznika „kiksuje” Bill, Wiśniewski nie zorjentowawszy się w sytuacji puszcza piłkę pod ręką. 2:2. Podnieceni goście atakują przez krótki okres czasu. Jeden z ataków ratuje przytomnie Kahan. Za chwilę jednak schodzi z boiska kontuzjonowany. W 22 m. podprowadza Ptak piłkę ku kornerowi. Centrę wysoką z głowy Kałuży otrzymuje w zamieszaniu Gintel i strzela 3-ą bramkę. Już w 24 min. z centry nieobstawionego l. skrzydłowego Czesi wyrównują. Dalsze minuty przynoszą obustronne ostre ataki, których rezultatem są kontuzje Chruścińskiego i Billa. Ostatnie 10 min. gra Cracovia w dziewiątkę, utrzymuje jednak stosunek remisowy do końca.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 18 (311) z 7 maja 1927 [2]

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
...

Kraków, 1 maja. Goście i w tym dniu nie pokazali wysokiej klasy gry. W ataku wybijała się ponownie środkowa trójka ataku. Natomiast skrzydłowi, a zwłaszcza prawy nie wykazał wyższej klasy. Z pomocy najlepszy środkowi, boczni słabsi. Obrońcy początkowo niezdecydowani. Bramkarz stanowił slaby punkt drużyny gości.
Cracovia pokazała grę nieszczególną. Atak od czasu kontuzji Sperlinga stale szwankuje. Ptak nie wykazuje żadnych kwalifikacyj na dobrego skrzydłowego. Wyrównanie grali Kałuża, Gintel i Kubiński, słabiej Wójcik. Pomoc pracowita przyczyniła się w znacznej mierze do nierozstrzygniętego wyniku. Obrońcy trzymali się początkowo bardzo dobrze, później od czuć się dało na nich zmęczenie dwudniowemi zawodami. Zastawniak wysuwał się stale za daleko naprzód, a Wiśniewski poza kilku dobrymi momentami musi zapisać na swoje konto drugą bramkę.
Przebieg gryf Cracovia wybiera boisko, Czesi zaczynają, jednak momentalnie odbierają piłkę biało-czerwoni i już w pierwszych sekundach Kubiński strzela w poprzeczkę. W 30-tej sekundzie Chruściński w zamieszaniu podbramkowem zdobywa pierwszy punkt dla Cracovii przy wybitnej pomocy bramkarza gości. Dalsze minuty przynoszą stałą przewagę Cracovii na skutek słabej gry w tym okresie pomocy i obrotny Czechów. W 16-tej minucie po ładnej, przyziemnej kombinacji Gintel- Wójcik-Kałuża, ten ostatni uzyskuje drugi punkt dla swoich barw, przyczem znowu bramkarz czeski okazał brak orjentacji. Od 20-tej mniej więcej minuty aż do przerwy zaznacza się dość wyraźnie przewaga Czechów, którzy jednak dzięki dobrej grze tyłów Cracovii nie potrafili jej wyzyskać dwukrotne, ładne strzały strzelców czeskich broni na korner Wiśniewski. Kilka razy przychodzi mu w sukurs poprzeczka i słupki. W 44 minucie za rękę Zastawniaka I na polu karnem dyktuje sędzia rzut karny, z którego Czesi uzyskują pierwszy punkt.

Po przerwie gra więcej wyrównana, przyczem Czesi zaczynają grać coraz ambitniej, chcąc za wszelką cenę wydrzeć białoczerwonym zwycięstwo. W pierwszej minucie Cracovia omal nie uzyskują nowego punktu z dalekiego ostrego strzału Gintla, który odbija się o poprzeczkę. Czesi zdobywają wyrównującego goala po rzucie rożnym ze strzału prawego łącznika, przyczem Wiśniewski puścił fatalnie łatwą piłkę. Goście grają coraz ostrzej, co pewien czas schodzi z boiska „ubity" gracz Cracovii. W 22 minucie Gintel, wykorzystując przytomnie niefortunny ‘wybieg bramkarza gości, zdobywa trzeci punkt. W kilka minut później prawy łącznik Czechów, najlepszy gracz ataku, ustala ostateczny wynik, zdobywając przytomnie głową ostatniego goala dnia. W ostatnim kwadransie Cracovia gra w dziewiątkę, gdyż kontuzjonowani Bil i Chruściński musieli opuścić boisko. Chcąc utrzymać remisowy wynik biało-czerwoni cofają się do obrony, w napadzie pozostawiają tylko trzech graczy. Mimo energicznych ataków Czesi nie zdołali już jednak zdobyć decydującej o zwycięstwie bramki. Rogów 9:6 dla. Żidenic. Sędzio¬wał słabo p. Landwirth.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 120 z 3 maja 1927

Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
....

Drugi dzień był poniekąd rehabilitacją biało-czerwonych. Prowadzili oni już 2:0 w ciągu 15 min i po przerwie 3:2. a dopiero w połowic której, części gry goście wyrównują Gospodarze z Gintlem w ataku, bez Nawrota, pracowali tym razem składniej i skuteczniej Z gości zadowolili tylko Nowak i Redlicek w ataku, reszta dobra ale słabsza. Raziła u nich hyperkombinacja i niezdecydowanie pod bramką. Mimo to walory techniczne i styl gry uprawniały ich do zwycięstwa. Widzów mimo niepogody około 2.500.

Sędziowali pp. Jedliński (30/4) i Handirth (1/5), obydwaj nieumiejętnie a nawet z pewną dozą kom promitacji wobec zagranicznych gości.
Źródło: Nowy Dziennik nr 113 z 3 maja 1927

Mecze sezonu 1927

Krakowianka Kraków 1927-02-27 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Pogoń Katowice 1927-03-06 Cracovia - Pogoń Katowice 7:4  Tarnovia Tarnów 1927-03-13 Cracovia - Tarnovia Tarnów 4:0  Kolejowy Katowice 1927-03-20 Cracovia - Kolejowy Katowice 5:2  Grzegórzecki Kraków 1927-03-27 Grzegórzecki Kraków - Cracovia 0:20  Tarnovia Tarnów 1927-04-03 Tarnovia Tarnów - Cracovia 1:9  Zwierzyniecki Kraków 1927-04-10 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 6:1  Vasas Budapeszt 1927-04-17 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:0  Vasas Budapeszt 1927-04-18 Cracovia - Vasas Budapeszt 2:2  Wawel Kraków 1927-04-24 Cracovia - Wawel Kraków 3:0  Zbrojovka Brno 1927-04-30 Cracovia - Židenice Brno 1:3  Zbrojovka Brno 1927-05-01 Cracovia - Židenice Brno 3:3  Makkabi Kraków 1927-05-08 Cracovia - Makkabi Kraków 0:0  Floridsdorfer Wiedeń 1927-05-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:1  Simmeringer Wiedeń 1927-05-22 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 2:2  BBSV Bielsko 1927-05-26 BBSV Bielsko - Cracovia 0:4  Makkabi Kraków 1927-05-29 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Sparta Kladno 1927-06-05 Cracovia - Sparta Kladno 10:3  Sparta Kladno 1927-06-06 Cracovia - Sparta Kladno 6:1  Wacker Wiedeń 1927-06-12 Cracovia - Wacker Wiedeń 5:4  Biała Lipnik 1927-06-16 Biała Lipnik - Cracovia 1:1  Vienna 1927-06-25 Cracovia - Vienna 1:6  Vienna 1927-06-26 Cracovia - Vienna 4:4  Polonia Przemyśl 1927-07-10 Polonia Przemyśl - Cracovia 1:4  Hakoah Czerniowce 1927-07-16 Hakoah Czerniowce - Cracovia 0:5  Fulgerul Bukareszt 1927-07-17 Fulgerul Bukareszt - Cracovia 3:1  Brigittenauer Wiedeń 1927-07-23 Brigittenauer Wiedeń - Cracovia 5:2  Slawia Sofia 1927-07-24 Slawia Sofia - Cracovia 0:1  Slawia Sofia 1927-07-26 Slawia Sofia - Cracovia 1:4  Szczakowianka Jaworzno 1927-08-03 Szczakowianka - Cracovia 4:6  Klub Turystów Łódź 1927-08-14 Klub Turystów Łódź - Cracovia 0:1  ŁKS Łódź 1927-08-15 ŁKS Łódź - Cracovia 4:2  Tarnovia Tarnów 1927-08-21 Cracovia - Tarnovia Tarnów 3:0  Zwierzyniecki Kraków 1927-08-28 Zwierzyniecki Kraków - Cracovia 3:0  Pogoń Lwów 1927-09-04 Pogoń Lwów - Cracovia 0:0  Wawel Kraków 1927-09-04 Wawel Kraków - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1927-09-11 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 5:3  Brigittenauer Wiedeń 1927-09-18 Cracovia - Brigittenauer Wiedeń 4:3  Makkabi Kraków 1927-09-25 Makkabi Kraków - Cracovia 1:2  Górnośląski OZPN 1927-10-02 Górnośląski OZPN - Cracovia 3:5  Makkabi Warszawa 1927-10-08 Makkabi Warszawa - Cracovia 0:3  Skra Warszawa 1927-10-09 Skra Warszawa - Cracovia 0:8  Pogoń Lwów 1927-10-16 Cracovia - Pogoń Lwów 2:2  Zwierzyniecki Kraków 1927-10-23 Cracovia - Zwierzyniecki 5:2  Biała Lipnik 1927-10-30 Cracovia - Biała Lipnik 2:3  Simmeringer Wiedeń 1927-10-30 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 4:1  Pogoń Katowice 1927-11-01 Cracovia - Pogoń Katowice 3:3  WAC Wiedeń 1927-11-05 Cracovia - WAC Wiedeń 2:3  WAC Wiedeń 1927-11-06 Cracovia - WAC Wiedeń 1:1  Wyższe uczelnie 1927-11-11 Cracovia - wyższe uczelnie 3:3  Grzegórzecki Kraków 1927-11-27 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 6:2  Legia Kraków 1927-12-18 Cracovia - Legia Kraków 4:3