1928-09-16 Cracovia II - Jutrzenka Kraków 2:0

Wójcik w walce z obrońcą Pogoni.

"Cracovia - Pogoń 3:1 (1:1)." -
Stadjon

Cracovia - Pogoń 3:1 (1:1).

Cracovia w pełnym składzie. Pogoń bez Olearczyka, Giebartowskiego i Batscha. Grę zaczyna Cracovia pod słońce. Pierwsze minuty należą do Cracovii, której ataki idą jednak na aut. Mimo to goście są więcej przy piłce. Już w czwartej minucie bije Hanke pewnie rzut wolny w bramkę miejscowych: Pogoń prowadzi 1:0. Po tej tak miłej dla Lwowian dygresji nastpuje znowu przewaga Cracovii, która przesiaduje stale na polu karnem przeciwnika, nie mogąc jednak wyrównać. Dwa świetne ataki Kałuży niweczy niezaradność Wójcika. Pogoń zdenerwowana, skupiona cała w obronie walczy zaciekle o każdą piłkę lecz zaciekłości tej brak pewności. Gracze podnoszą nogi jak senni, niewiadomo do ostatniej sekundy, czy nogi te trafią rzeczywiście w piłkę. Kuchar jest handikapowany przez chorą nogę, z nim handikapowany jest motor i dusza lwowskiej drużyny. Pierwszy pełnowartościowy atak gości niweczy niesłusznie odgwizdany of-side. Wśród obfitości ciekawych sytuacyj pod bramką Pogoni objawia się jednak cały zanik przeboju białoczerwonych, brak strzałów ostrych, nie dopuszczających interwencji bramkarza, nawet gdyby był tak wielkim talentem i grał z tak wielkim szczęściem, jak benjaminek Albański. Dopiero w ostatniej sekundzie przed przerwą Kałuża zamienia korner Kubińskiego na wspaniałą bramkę wyrównującą.

Po przerwie Pogoń naciera z energją, lecz za słaba to drużyna by mogła sprostać dzisiejszej Cracovii, w której wszyscy grali świetnie. Ani mowy niema o kombinacji, biegu czy zrozumieniu się wzajemnem graczy lwowskich. Część ich, to już materjał, któremu należy się odpoczynek po świetnej przeszłości sportowej, część nie dorosła jeszcze, a może nigdy nie dorośnie do wymagań jakie zwykliśmy mieć wobec Pogoni. Gra staje się otwarta, ostatni kwadrans należy nawet do Pogoni, ale rezultatem są tylko jeszcze dwie bramki, strzelone przez Kubińskiego i Szperlinga dla Cracovii.

Cracovia grała doskonale, na wyróżnienie zasługuje jednak Kałuża, Kubiński i Ptak w pomocy. W Pogoni najlepszy Albański, rozporządzający wrodzoną strategią dobrego bramkarza.

Rogów 4:2 dla Cracovii. Sędzia p. Marczewski.
Źródło: Stadjon nr 38 z 18 września 1928 [1]

Bramka Pogoni w opałach. Albański wyjaśnia niebezpieczną sytuację.

Tradycyjne, majace już poza sobą historję lat z górą 20-ste spotkanie starych mistrzów, budziło sensację jak i dawniej.

10.000 widzów śledziło do ostatniej minuty zawody, prowadzone przez obie drużyny ambitnie lecz naprawde fair. Stara kultura sportowa przebijała z gry i z zachowania, co przy doskonałem prowadzeniu gry przez sędziego Marczewskiego, złożyło się na interesującą propagandę sportu.

Cracovia była znów drużyną lepszą, za to z prchem grającą. W prawie pełnym składzie, bo z Ptakiem i Zastawnikiem, choć bez Caldera, musiała zaimponować mimo prowadzenia Pogoni przez 44 minuty 0:1, swą spokojną, celowo taktycznie grą i doprowadziła do zwycięstwa, w stosunku do przebiegu gry cokolwiek za niskiego.

Atak szybkością swą zrujnował pomoc Pogoni. Kubiński, Kałuża i Sperling byli mistrzami tem mistrzami. Mysiak na lewej stronie pomocy, jest cennym graczem, przedewszystkim przez swa rozumna grę, przypominającą napastnika. Ptak sparaliżował lewą stronę ataku. Chruściński do chwili kontuzji doskonały. Zastawniak młodszy b. dobry, podobnie i Szumiec.

Pogoń choć nie ta z czasów mistrzostw, przedstawia się dobrze. Stary i znany ciąg na bramkę, obstawianie wedle przeciwnika, strzał w każdej pozycji, to jej zalety. W ataku najgroźniejsza lewa strona Szabakiewicz – Garbień, Kuchar zawsze i wszędzie pracowity. Jednak dla tego bez określonego stanowiska w drużynie. Słaby Słonecki. Dobrze zapowiada się natomiast Maurer na łączniku, zastępujący Batsha. Pomoc dobra w pierwszej połowie, wypompowała się później. Najpilniejszy Deutschmann, Smaczyński, pilnował wyłącznie Kałuży, lecz nie mógł dać sobie z nim rady. Hanke to wykonawca wolnych. Z obrońców lepszy Fichtel. Bramkarz Albański szczęśliwy.

Cracovia: Szumiec: Zastawnik I i II: Ptak, Chruściński, Mysiak, Kubiński, Wójcik Kałuża, Gintel, Sperling.

Pogoń: Albański: Mauer, Fichtel: Hanke, Smaczyński, Deutschmann: Słonecki, Maurer. Kuchar, Garbień, Szabakiewicz.

Przeciw słońcu grająca Cracovia od pierwszej minuty przejmuje inicjatywę. Strzały chwyta Albański lub wiatr znosi je na aut. Pogoń wykorzystuje chwile nacisku Cracovii i od czasu do czasu ucieka Szabakiewicz, by przy karnem polu oddać piłkę Ptakowi. Przy jednym z wypadów fauluje Zastawniak I Garbienia. Wolny z 30 m. strzela Hanke oślepionemu słońcem Szumcowi. Cracovia dalej konsekwentnie atakuje, prześladowana straszliwym pechem. Daleki strzał Kałuży idzie na poprzeczkę, to znów Wójcik z 2 m. nie trafia. Seria kornerów tez nic nie pomaga. Dopiero w 41 min. po kornerze strzela Kałuża głową nadzwyczaj efektownie.

Po pauzie dalsza przewaga Cracovii, do chwili kontuzji Chruscińskiego, który opuszcza boisko. Grając w dziesiątkę strzela Kubiński po pięknym biegu drugą bramkę. Chruściński wraca ale statystuje. Czterech napastników Cracovii zagraża ustawicznie bramce Pogoni. Bramkarz szczęśliwie interweniuje. Wolny z 25 m. przestrzeliwuje potem Hanke, a Mauer górą przenosi.

Gra wyrównuje się na pewien czas. Trzecią bramkę strzela po podaniu Gintla Sperling. W chwile potem dwa kornery przeciw Pogoni. I przeciw Cracovii. Strzał Kałuży broni słupek. Ostatnie minuty przynoszą ustawiczne zmiany w grze i sytuacje pod obu bramkami, wynik jednak nie ulega zmianie.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 43 z 22 września 1927 [2]

Mecze sezonu 1928

Krowodrza Kraków 1928-02-26 Cracovia - Krowodrza Kraków 3:2  Podgórze Kraków 1928-03-04 Cracovia - Podgórze Kraków 4:1  Czarni Lwów 1928-03-25 Cracovia - Czarni Lwów 6:0  TKS Toruń 1928-04-01 TKS Toruń - Cracovia 2:3  Hertha Wiedeń 1928-04-08 Cracovia - Hertha Wiedeń 5:3  Hertha Wiedeń 1928-04-09 Cracovia - Hertha Wiedeń 1:1  Śląsk Świętochłowice 1928-04-15 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 2:1  Ruch Chorzów 1928-04-22 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:1  Warszawianka Warszawa 1928-04-29 Cracovia - Warszawianka Warszawa 1:1  Pogoń Lwów 1928-05-06 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  Legia Warszawa 1928-05-13 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Warta Poznań 1928-05-20 Warta Poznań - Cracovia 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1928-05-27 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 2:5  Wisła Kraków 1928-06-03 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Klub Turystów Łódź 1928-06-17 Cracovia - Klub Turystów Łódź 5:1  Polonia Warszawa 1928-06-24 Polonia Warszawa - Cracovia 1:3  Pogoń Lwów 1928-06-30 Pogoń Lwów - Cracovia 3:3  Czarni Lwów 1928-07-01 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  1.FC Katowice 1928-07-08 1.FC Katowice - Cracovia 1:1  Hasmonea Lwów 1928-07-15 Cracovia - Hasmonea Lwów 3:2  ŁKS Łódź 1928-07-22 ŁKS Łódź - Cracovia 0:0  Śląsk Świętochłowice 1928-08-05 Śląsk Świętochłowice - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 1928-08-12 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:2  Warszawianka Warszawa 1928-08-19 Warszawianka Warszawa - Cracovia 1:1  TKS Toruń 1928-08-26 Cracovia - TKS Toruń 3:0  Ruch II Chorzów 1928-08-28 Cracovia - Ruch II Wielkie Hajduki 9:1  Pogoń Nowy Bytom 1928-09-02 Cracovia - Pogoń Nowy Bytom 2:0  Wisła Kraków 1928-09-09 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Pogoń Lwów 1928-09-16 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Legia Warszawa 1928-09-23 Legia Warszawa - Cracovia 3:2  Warta Poznań 1928-09-30 Cracovia - Warta Poznań 5:2  Klub Turystów Łódź 1928-10-07 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Hasmonea Lwów 1928-10-14 Hasmonea Lwów - Cracovia 0:2  Polonia Warszawa 1928-10-21 Cracovia - Polonia Warszawa 0:1  Czarni Lwów 1928-11-01 Czarni Lwów - Cracovia 4:3  ŁKS Łódź 1928-11-04 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1  Makkabi Kraków 1928-11-17 Makakbi Kraków - Cracovia 3:1  SK Moravská Ostrava 1928-11-18 Cracovia - SK Moravská Ostrava 6:1  1.FC Katowice 1928-11-25 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1