1929-09-01 Cracovia II -Wisła II Kraków 2:5
1929-09-01 Cracovia II -Wisła II Kraków 4:1
1929-09-01 Cracovia III -Wisła III Kraków 3:4

POGOŃ - CRACOVIA 1:1
Walka ambicji z techniką

Pogoń: Albański; Fichtel, Mauer; Hanke, Kuchar, Deutschmann; Słonecki, Prass, Batsch, Maurer, Szabakiewicz.

Cracovia: Malczyk; Lasota, Zastawniak; Ptak, Chruściński, Mysiak; Kubiński, Malczyk, Kałuża, Kozok, Rusinek.

Spotkanie Pogoni z Cracovią zelektryzowało, jak za dawnych czasów, najszersze koła lwowskiej publiczności sportowej, to też trybuny zapełniło około 5.000 widzów. Spotkała ich naogół miła niespodzianka, gdyż Pogoń wbrew przepowiedziom stawiła skutecznie czoło drużynie krakowskiej, osiągając wynik remisowy 1:1.

Tym razem była to typowa walka o punkty, prowadzona z całą energją i świadomością sytuacji. Lepszej technice gości przeciwstawiła Pogoń dawno już nieobserwowaną ambicję i zapał, dzięki czemu była przeciwnikiem zupełnie równorzędnym i wynik odpowiada przebiegowi zawodów. Mimo zażartej walki zawody stały szczególnie przed pauzą na wcale dobrym poziomie i obfitowały w interesujące akcje ofenzywne, inicjowane z jednej i drugiej strony.

Pogoń przeważała w pierwszej połowie i oddała szereg dobrych strzałów, które bardzo przytomnie obronił Malczyk, bądźto szły one obok celu.

Po przerwie Pogoń już w pierwszej minucie zdobywa po ładnej akcji napadu bramkę przez Pressa. Sukces ten i chęć utrzymania go wywołuje w szeregach lwowian pewne zdenerwowanie, które Cracovia wykorzystuje spokojną grą, zdobywając w 7-ej min. przez Malczyka wyrównanie. Na Pogoni uwidacznia się zmęczenie, tak, że goście dochodzą energiczniej do głosu, nie są jednak w stanie przemóc pomocy, obrony, no i Albańskiego, który broni kilka ciężkich strzałów. Zwolna gra się wyrównuje i ostatnie 25 min. przynosi już bardziej chaotyczną, chwilami ostrą grę. I tym razem więcej dogodnych sytuacyj mają gospodarze.

Pogoń sprawiła ambicją swą zarówno widzom, jak i Cracovii, niespodziankę. Bardzo dobrze trzymała się pomoc, Wacek Kuchar w pierwszej połowie grał pod każdym względem dobrze, po przerwie na pewien okres osłabł, przyszedł jednak szybko do siebie i znów stał na wysokości zadania. Dobrze spisywał się Hanke, mający trudne zadanie pilnowania pary Rusinek – Kozok. Będąc obecnie w dobrej formie, wywiązał się on pewnie ze swego zadania, tak, że zdetonowany Kozok urządzał częste wycieczki na prawą stronę. Deutschman początkowo słabszy, stopniowo się rozegrał i utrzymał się już do końca na dobrym poziomie. Obrona znacznie lepsza niż poprzednio, ostatecznie również spełniła swoje zadanie. Atak miał okresami doskonałe pociągnięcia, szczególnie lewa strona. Zarówno Szabakiewicz jak i Maurer grali bardzo dobrze. Batsch wypadł nieco słabiej. Pras reprezentował czynnik żywiołowości i biegu. Słoneckiemu brakło pędu, grał jednak przytomnie. Albański wywiązał się bardzo dobrze z zadania.

Cracovia właściwie nie spełniła oczekiwań. Z wielkiem zainteresowaniem oczekiwano we Lwowie gry napadu, mającego obecnie markę najlepszego w Polsce. Nie da się zaprzeczyć, że linja ofenzywna drużyny krakowskiej dysponuje nieprzeciętnemi walorami, tym razem jednak nie wychodziły one w całej pełni na jaw, czego przyczyną były może i częściowe nierówności boiskowe. Kałuża prowadził jak zwykle napad z wielką rutyną, przytem grał bardzo pracowicie, cofając się w potrzebnych momentach do tyłu. Kozok pieczołowicie pilnowany, miał zaledwie kilka niebezpiecznych swych przebojów. Rusinek nie był zresztą odpowiednim partnerem. Znacznie lepiej przedstawiał się Kubiński, którego centry stanowiły stałe zarzewie niebezpieczeństwa. Dobrze spisywał się również Malczyk. Linja napadu była zresztą najlepszą częścią gości. W pomocy grano bowiem już słabiej. Prym dzierżył tam Mysiak, mimo, że miał przeciw sobie ostrego Prassa. Chruściński i Ptak nie wybili się ponad przeciętność. W obronie lepszy był Lasota od Zastawniaka. Malczyk obronił przed pauzą szereg ciężkich strzałów, również pod koniec gry interwenjował przytomnie.

Zawody prowadził jak zwykle spokojnie kpt. Baran, który potrafił w krytycznym momencie uchwycić graczy w ryzy.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 55 (457) z 4 września 1929 [1]

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Oczekiwany przez 4.000 widzów mecz niedzielny obu starych rywali z wielkiem naprężeniem nie odpowiedział oczekiwaniom. Zawody stały na dość niskim poziomie, gra toczyła się niemal ustawicznie górą. Do pauzy lepszą znacznie była drużyna gospodarzy i tylko doskonalej grze obrony i pomocy w tym okresie Cracovia zawdzięcza wynik bezbramkowy.

Po przerwie zaraz pierwsze minuty przynoszą bramki, w tern pierwsza pada dla Pogoni w 2 m. ze strzału Prassa, który wykorzystał błąd Zastawniaka, wyrównuje zaś Malczyk w 7 min. później w tłoku podbramkowym, jaki wytworzył się pod bramką Pogoni po rzucie wolnym.

Od tej pory Cracovia opanowuje boisko i ma stale niemal przewagę, lecz teraz znowu doskonała gra obrońców lwowskich szachuje zupełnie słabo grający atak białoczerwonych. Najsłabszym graczem i najbardziej oszczędzającym się okazuje Kałuża, a obok niego i Kosok, a to zapewne z powodu wielkiego upału, najlepiej spisuje się za to Malczyk, który jest najbardziej zwinnym napastnikiem. Bardzo dobrze gra także trio obronne gości, jak i doskonała pomoc. W Pogoni najlepszy Suchar na środku pomocy, zato najgorzej wypadł drugi stary gracz Pogoni, Konecki. Sędziował p. Baran, który dopuszczał do zbyt ostrej gry.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 240 z 3 września 1929

Stadjon

Relacja z meczu w tygodniku Stadjon
We Lwowie Pogoń wyszła z Cracovią na remis 1:1 (0:0) Drużyna Pogoni z Raczeni na środku ataku a Kucharem na środ¬ku pomocy przedstawiała się wcale nienajgorzej, ale tylko «w pierwszej połowie. W tym czasie i Bacz był ruchliwy i Kuchar pracowity, to też bez większego trudu Polon uzyskała przewagę, utrzymując ją aż do przerwy, w czem prawie przez 15 minut Pogoń formalnie dusiła. Mimo całego szeregu sytuacyj, mimo obustronnych wysiłków, przebieg gry na wynik nie wpływał i połowa kończy się bczbramkowo.

Po przerwie już w pierwszej minucie Prass strzela z podania Bacza jedyną bram¬kę dla Pogoni, którą jednak zapisać trzeba na konto sędziego, bo nie zauważył ręki Bacza przed podaniem Prassowi. Jeszcze kilka początkowych minut gry należy do Pogoni, gdy jednak już w 7 min. Cracovia również po ręce niezauważonej przez sędziego w zamieszaniu wyrównuje, Pogoń opada na siłach zaczyna faulować, w czem przoduje Fichtel, dobra jednak gra Mauera powoduje, że wynik został do końca niezmieniony. Jeszcze na chwilę w ostatniej minucie zaświtała Pogoni nadzieja uzyskania zwycięskiej bramki, jednak Malczyk ostry strzał Mauera broni w róg zupełnie przypadkowo, a w chwilę potem sędzia odgwizduje zawody.

Gra obu drużyn nie stała na wysokim poziomie, bo w obu zespołach nie było ani jednej linji, o której możnaby powiedzieć bez. zarzutu. Jednostki grały nawet dobrze, zespołowo słabiej wypadała gra, to też o gółne wrażenie nie było obiecujące, zwłaszcza na temat Pogoni mimo udanych pojedynków poszczególnych graczy, mimo, że Hanke dawał sobie radę z Kozokiem, mimo że Kuchar pilnował dobrze Kałużę, któremu ten zrewanżował się po zawodach siarczystym pocałunkiem na zgodę. Zwolennicy Pogoni, wyszli zadowoleni z wyniku, brak jednak było zadowolenia z gry, w której brak było motoru popędzającego do zwycięstwa. Sędzia kpt. Baran.
Źródło: Stadjon nr 36 z 5 września 1929

Mecze sezonu 1929

Legia Kraków 1929-03-10 Legia Kraków - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1929-03-17 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:4  BBSV Bielsko 1929-03-24 Cracovia - BBSV Bielsko 7:1  Austria Wiedeń 1929-04-01 Cracovia - Austria Wiedeń 2:6  Czarni Lwów 1929-04-07 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1929-04-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  1.FC Katowice 1929-04-21 1.FC Katowice - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1929-04-28 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Legia Warszawa 1929-05-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Korona Kraków 1929-05-09 Cracovia - Korona Kraków 7:0  Wisła Kraków 1929-05-12 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Warta Poznań 1929-05-19 Cracovia - Warta Poznań 5:0  ŁKS Łódź 1929-05-26 ŁKS Łódź - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1929-06-09 Cracovia - Wisła Kraków 3:1  Garbarnia Kraków 1929-06-16 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:3  Pogoń Lwów 1929-06-23 Cracovia - Pogoń Lwów 4:3  Warszawianka Warszawa 1929-06-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:2  Klub Turystów Łódź 1929-07-07 Cracovia - Klub Turystów Łódź 2:1  Warszawianka Warszawa 1929-08-15 Cracovia - Warszawianka Warszawa 2:0  ŁKS Łódź 1929-08-18 Cracovia - ŁKS Łódź 8:0  Śląsk Świętochłowice 1929-08-25 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 6:2  Pogoń Lwów 1929-09-01 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1929-09-08 Warta Poznań - Cracovia 2:0  Garbarnia Kraków 1929-09-15 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Wisła Kraków 1929-09-22 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Legia Warszawa 1929-09-29 Cracovia - Legia Warszawa 3:3  Zbrojovka Brno 1929-10-06 Cracovia - Židenice Brno 6:2  1.FC Katowice 1929-10-13 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1  Klub Turystów Łódź 1929-10-20 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1929-10-27 Cracovia - Polonia Warszawa 5:2  Czarni Lwów 1929-11-01 Cracovia - Czarni Lwów 8:0  BBSV Bielsko 1929-11-10 BBSV - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1929-11-11 Cracovia - Warta Poznań 2:4  Ruch Chorzów 1929-11-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:0  Kolejowy Katowice 1929-11-24 Cracovia - Kolejowy Katowice 5:0  Podgórze Kraków 1929-12-01 Cracovia - Podgórze Kraków 13:2  Wawel Kraków 1929-12-08 Cracovia - Wawel Kraków 7:1  Legia Kraków 1929-12-15 Cracovia - Legia Kraków 9:2