|              Dzien = 28
|            Miesiac = 06
|                Rok = 1933
|                Skan =
|      Tytul_artykulu = Cracovia - Warta 2:0<BR>Poznańczycy pokonani na własnem boisku
|              Autor =
|              Tresc = Bramki uzyskali Pająk i Mysiak. Sędziował p. Wardęszkiewicz z Łodzi.

Ostatni mecz ligowy w Poznaniu z grupy zachodniej mimo że odbywał się z lubianą naogół drużyną Cracovii ściągnął zaledwie 2.500 osób. Na mecz przybyła za to bardzo licznie policja w sile 60-ciu ludzi oraz 14-tu tajnych agentów sprowadzonych na życzenie kierownictwa Cracovii, naskutek ostatnich wypadków krakowskich. Mimo przegranego meczu do zajść żadnych nie doszło, wygwizdano tylko wchodzącą drużynę, zato po meczu ktoś z trybun obsypał ich kwiatami.

Z powodu rozmokłego boiska gra była mało ciekawa. Lepiej do terenu dostosowała się Cracovia grając krótkiemi podaniami. Nie posiadała ona słabych punktów i jedynie skrzydłowi byli mało wykorzystywani. Najlepiej spisywali się Kisieliński oraz Malczyk. Zieliński skręcił sobie nogę w pierwszej połowie i następnie już tylko statystował. Pomoc i obrona były również bez zarzutu. Otfinowski miał dużo do roboty, jednak chwytał wszystko.

Grając początkowo dalekiemi podaniami, Warta nie opanowała terenu, aż dopiero w 25-ej minucie, w której rozpoczęła się jej przewaga. W ataku słabo grał jedynie Knioła, najlepiej zaś Nowacki, który pracował bardzo ambitnie i ofiarnie. Pomoc grała dobrze, jednak za bardzo defenzywnie. Obrona z Pawlakiem zadowoliła zupełnie. Fontowicz chwytał szereg bardzo niebezpiecznych strzałów.

Drużyny wystąpiły w następujących składach: Cracovia: Otfinowski; Pająk, Doniec; Seichter, Żiżka, Mysiak; Czarnik, Zieliński, Malczyk, Kisieliński, Zembaczyński.

Warta: Fontowicz; Flieger, Pawlak; Przykucki, Ofierzyński, Szerfke I; Radojewski, Knioła, Szerfke II, Kryszkiewicz, Nowacki. Po przerwie Kryszkiewicz na skrzydle na miejscu Nowackiego.

Od samego początku przewagę ma Cracovia, która już w piątej minucie ze strzału wolnego, bitego przez Pająka uzyskuje pierwszą bramkę. Następują liczne ataki Cracovii, które wreszcie kończą się bramką uzyskaną przez Mysiaka w 16-ej min. Piłkę strzeloną przez Mysiaka chwyta Fontowicz, lecz wymyka mu się ona z rąk i wraca powoli do bramki. Już w następnej minucie Cracovia ma okazję podwyższyć wynik, lecz wybiegający Fontowicz wyłapuje piłkę z pod nogi.

Następują ataki Warty, która od 25-ej min. zaczyna przeważać. Większość ataków kończy się albo strzałami obok bramki, względnie kornerami. I tak w 26-ej min. wypad Warty broni w ostatniej chwili obrońca Pająk. W 31-ej min. Szerfke przestrzeliwuje z bliskiej pozycji. Następnie w 34-ej min. Kryszkiewicz przebija się przez obronę, lecz piłka grzęźnie w błocie i Kryszkiewicz w biegu strzela ją na out. Dalsze wysiłki do przerwy pozostają bezskuteczne.

Po przerwie krótką przewagę ma Cracovia, następnie cofa całą pomoc do obrony i stara się już tyko o utrzymanie wyniku. Wysiłki Warty, która ma obecnie bardzo dużą przewagę, pozostają bezskuteczne, bowiem atak jej nie może przebić się przez mur obrońców. W tej części gry o przewadze Warty mówią najlepiej rogi, których dla Warty było sześć.

Gra kończy się bez zmiany wyniku, zwycięstwem Cracovii i tem samem Warta wchodzi do grupy walczącej o spadek z Ligi.
|              Tresc =
Mecz licowy między powyższemi drużynami rozebrany został w niezwykle naprężonej atmosferze. Wkraczający na boisko zielonych Cracovię publiczność przywitała długotrwałemu gwizdami. Kto wie, czy mecz nie zakończyłby się awanturą, gdyby nie silnie skonsygnowana policja. Jest to pierwsze spotkanie w Poznaniu, na które
zmobilizowano znaczne siły policyjne.<br>
Zasługa, że mecz zakończył się bez incydentu, należy bezsprzecznie do sędziego p. Wardęszkiewicza, który utrzymywał obydwie drużyny w niezwykle ostrych karbach, karając najmniejsze przewinienia i nie dopuszczając do ostrej gry. Gracze krakowscy, widocznie na skutek dyrektyw, otrzymanych od swego kierownictwa, starali się unikać pojedynków z zawodnikami Warty.<br>
Gra toczyła się na ciężkim i błotnistym terenie, nie była ciekawa i nie stała na takim poziomie, na jaki stać obie drużyny. W pierwszej części meczu górowali, aczkolwiek nieznacznie, białoczerwonii.<br>
Cracovia lepiej dostosowała się do terenu, prezentując się, jako całość, o wiele korzystniej od drużyny gospodarzy. W drugiej części meczu przez cały niemal czas zdecydowanie góruje Warta. jednakowoż dzięki świetnej grze defensywnej Krakowian, atak miejscowych nie jest w stanie, mimo bardzo wielu dogodnych momentów podbramkowych, zdobyć chociażby jeden punkt.<br>
Atak zielonych wykazał zupełną indolencję.<br>
Drużyna krakowska grała przez całą drugą połowę prawie w dziesiątkę, gdyż Zieliński, kontuzjonowany, statystował tylko na lewem skrzydle. Sukces swój zawdzięcza Cracovia przedewszystkiein niezwykle ofiarnej grze swej obrony, z pośród której wybił się na pierwsze miejsce Pająk, który był bohaterem tego spotkania.<br>
Stanowił on wraz z Dońcem mur nie do przebycia dla napastników Warty.<br>
Z pomocy wyróżnił się Mysiak, oraz pracowity Seichter.<br>
W ataku najniebezpieczniejszym graczem okazał się ruchliwy Kisieliński, Którego przeboje zawsze były groźne i z trudem likwidowane przez trio obronne miejscowych. Malczyk okazał się dobrym kierownikiem ataku. Pod koniec spotkania Cracovia wyraźnie osadła na siłach, ograniczając się wyłącznie do utrzymania wyniku, co się jej też w zupełności udało i dzięki czemu wywiozła z gorącego spotkania w Poznaniu dwa cenne punkty, spychając Wartę zdecydowanie na piąte miejsce w tabeli grupy zachodniej.<br>
Drużyna gospodarzy wystąpiła w pełnym składzie i grała naogół dobrze w polu, natomiast zawiodła pod bramką przeciwnika.<br>
Publiczność zgromadzona w liczbie ponad 4.000 osób, nieprzychylnie usposobiona dla gości, pod wpływem fatalnej gry linji napadu Warty, objawiła pod koniec nawet i sympatję dla gości (!). Fontowicz pierwszej bramki nie był w stanie obronić, natomiast drugi goal fatalnie przepuścił. Obrona miejscowych pracowała zadawalniająco, zaś pomoc grała wybitnie defensywnie. Atak, który przy wykorzystaniu chociażby kilku pozycyj mógłby nawet marzyć o zwycięskiem dla siebie zakończeniu meczu, nie wykazał najmniejszego poczucia współpracy z linją pomocy. Jedyny gracz, który zasługuje na wyróżnienie, jestt Nowacki, pomimo, że grał zbyt egoistycznie. Kryszkiewicz po dłuższej przerwie, spowodowanej kontuzją nogi, był słabszy.<br>
Drużyny wystąpiły w nast. składach: <br>
Warta: Fontowicz. Pawlak, Flieger, Przykucki, Ofierzyński, Scherfke, Nowacki. Krzyszkiewicz, Szerfke II, Knioła i Radojewski. <br>
Cracovia: Otfinowski, Pająk, Doniec, Seichter, Żiżka, Mysiak, Czarnik, Zieliński, Malczyk, Kisieliński i Zembaczyński.<br>
Grę rozpoczyna Cracovia. Piłkę odbiera Warta i podchodzi często pod bramkę gości, jednakowoż ataki te zostają łatwo odparte. W siódmej minucie Krzyszkiewicz zaprzepaszcza pierwszą dogodną pozycję dla zdobycia punktu. W minutę później Flieger dopuszcza się „faula" przed polem karnem, sędzia dyktuje rzut wolny, który egzekwuje Kisieliński, uzyskując prowadzenie. Interwencja Fon to wieża okazała się spóźniona. Liczne ataki gospodarzy w tej fazie gry załamują się o tyły gości. W 15-tej minucie Pająk strzela mniej więcej z odległości 25 metrów, przyczem Fontowicz z największym wysiłkiem broni na róg. W 18-tej minucie Malczyk strzela niespodziewanie z odległości 20 metrów, silny strzał łapie Fontowicz, lecą piłka wyskakuje mu z rąk i chwyta ją z powrotem już poza linją bramkową. Cracovia prowadzi 2:0. Przewaga Warty wzrasta, jednakowoż wszystkie ataki odpiera skutecznie obrona gości.<br>
Po zmianie Zieloni przez cały prawie czas przebywają na połowie Cracovii.<br>
Gra jest mało ciekawa, albowiem niezaradność ataku Warty jest wprost rażąca. Pod koniec spotkania drużyna krakowska ogranicza się całkowicie do obrony, uniemożliwiając Warcie zdobycie honorowego punktu. Stosunek rogów 9:3 dla pokonanych.

Znaczenie meczu

Cracovia tym zwycięstwem zapewniła sobie awans do grupy mistrzowskiej.

"Cracovia - Warta 2:0
Poznańczycy pokonani na własnem boisku" -

Cracovia - Warta 2:0
Poznańczycy pokonani na własnem boisku

Bramki uzyskali Pająk i Mysiak. Sędziował p. Wardęszkiewicz z Łodzi.

Źródło: Przegląd Sportowy nr 51 (852) z 28 czerwca 1933 [1]

Raz,dwa,trzy

zmobilizowano znaczne siły policyjne.
Atak zielonych wykazał zupełną indolencję.
Stanowił on wraz z Dońcem mur nie do przebycia dla napastników Warty.
Z pomocy wyróżnił się Mysiak, oraz pracowity Seichter.
Drużyny wystąpiły w nast. składach:
Po zmianie Zieloni przez cały prawie czas przebywają na połowie Cracovii.

Pasikonik
Źródło: Raz,dwa,trzy nr 26 z 27 czerwca 1933

Mecze sezonu 1933

Grzegórzecki Kraków 1933-02-26 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 3:2  Slavia Ruda Śląska 1933-03-05 Cracovia - Slavia Ruda 5:2  Stadion Królewska Huta 1933-03-12 Cracovia - Stadion Królewska Huta 7:1  Policyjny Katowice 1933-03-19 Cracovia - Policyjny Katowice 5:0  Pogoń Katowice 1933-03-25 Cracovia - Pogoń Katowice 3:1  Podgórze Kraków 1933-04-02 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0  Warszawianka Warszawa 1933-04-08 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:2  Legia Warszawa 1933-04-09 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  DFC Praga 1933-04-17 Cracovia - DFC Praga 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1933-04-30 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:1  Wisła Kraków 1933-05-03 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1933-05-14 Cracovia - Warta Poznań 4:1  Garbarnia Kraków 1933-05-21 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:1  Ruch Chorzów 1933-05-28 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:1  Miasto Frysztat 1933-06-05 Frysztat - Cracovia 5:3  Wisła Kraków 1933-06-11 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Podgórze Kraków 1933-06-15 Podgórze Kraków - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1933-06-25 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1933-07-02 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:3  Ruch Chorzów 1933-07-09 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:0  Wisła Kraków 1933-07-22 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Garbarnia Kraków 1933-07-23 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:2  Hakoah Wiedeń 1933-07-29 Cracovia - Hakoah Wiedeń 2:2  Bocheński Bochnia 1933-08-06 Cracovia - Bochenski Bochnia 4:2  Concordia Zagrzeb 1933-08-12 Cracovia - Concordia Zagrzeb 3:2  Slovan Bratysława 1933-08-14 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 1:4  FC Nitra 1933-08-15 AC Nitra - Cracovia 2:2  Legia Warszawa 1933-08-20 Cracovia - Legia Warszawa 6:2  Pogoń Lwów 1933-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Wisła Kraków 1933-09-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:3  Rapid Wiedeń 1933-09-13 Rapid Wiedeń - Cracovia 6:0  Ruch Chorzów 1933-09-24 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:1  ŁKS Łódź 1933-10-01 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Pogoń Lwów 1933-10-08 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Plik:Strzelec Zakopane herb.png 1933-10-15 Strzelec - Cracovia 1:5  Wisła Kraków 1933-10-22 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 1933-10-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:2  Legia Warszawa 1933-11-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1933-11-12 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:2