S. Malczyk
Ciszewski
Kisieliński

2-3-5

Niechcioł [tak w oryginale - przyp. FA] po minięciu Dońca strzela trzecią bramkę dla swych barw

"W ogniu walk ligowych
Pogoń gromi Cracovię, a Wisła Ruch, Garbarnia i Warszawianka tracą punkty" -

W ogniu walk ligowych
Pogoń gromi Cracovię, a Wisła Ruch, Garbarnia i Warszawianka tracą punkty

Bramki strzelili dla Pogoni Motylewski II, Zimmer i Motylewski I, dla Cracovii Kisieliński.

Cracovia: Otfinowski (Malczyk II); Pająk, Doniec; Seichter, Żiżka, Mysiak; Kubiński, Kisieliński, Malczyk I, Ciszewski, Zieliński. Pogoń w swoim reprezentacyjnym składzie.

Padający z małemi przerwami przez dzień cały niemal deszcz nie odstraszył sympatyków piłki nożnej, którzy w liczbie 5.000 zapełnili boisko Pogoni. Śliski i mokry teren nie wpłynął na osłabienie chwilami wprost zabójczego tempa, zwłaszcza w pierwszej połowie.

Pogoń zwyciężyła zasłużenie. W pierwszej połowie mistrz Polski stawił jej twardy opór, a były momenty kiedy nawet silnie przeważał, natomiast w drugiej Pogoń zapanowała całkowicie na terenem walki, a nieliczne wypady biało-czerwonych możnaby policzyć na palcach.

Utracona nieoczekiwanie już w pierwszej minucie bramka tak podnieciła miejscowych, że wydali z siebie maksimum energji i w krótkim czasie nietylko że wyrównali, ale strzelili drugi punkt.

Porównując oba zespoły, wyższość należy oddać napadowi Pogoni, który był energiczniejszy a przedewszystkiem lepszy i więcej strzelał. Bomby Zimmera, Niechcioła i braci Motylewskich były zawsze groźne da Otfinowskiego i zastępującego go później Malczyka.

W Cracovii jedynie Kisieliński był niebezpieczny. Pozostali nie strzelali prawie że zupełnie, a kompromitująco wprost wypadł Zieliński, który na śliskim gruncie czuł się niepewnie i tracił każdą piłkę. Ciszewski i Kubiński nie mogli zachwycić, a Malczyk prócz pracowitości niczego więcej do gry nie wniósł.

Pogoń grała skutecznie. Wprawdzie Niechcioł był wyraźnie sabotowany, niemniej jednak ilekroć dorwał się do piłki, tyle raz źle działo się pod bramką Cracovii. Zimmer zachwycał swoją ruchliwością i strzałem. Natomiast Motylewski II-gi wpadł w szablon: w grze uznaje tylko brata. \mimo to jednak dzielnie się zwijał.

Odpowiednikiem Zielińskiego w lepszem nieco wydaniu był w napadzie Pogoni Nahaczewski. Wskutek jego słabej gry cierpiał Niechcioł.

Obie pomoce grały prawie że bez błędów. Hanin i Mysiak byli najlepszymi na boisku. Wasiewicz podobał się lepiej od Żiżki.

Obronę miała Cracovia lepszą. Pająk dawał sobie radę z lewą stroną Pogoni. Z pojedynków wychodził zwycięsko, tylko dalekie jego wykopy zbyt często szły poza boisko. Doniec zapowiada się jaknajlepiej. Otfinowski nie zachwycał, a zastępujący go później Malczyk grał z wielkiem poświęceniem.

W obronie gospodarzy Kuchar był lepszy niż w ubiegłym tygodniu. Bereza z powodu kontuzji nogi ciągle słaby. Albański w pierwszych minutach zdradzał zdenerwowanie, później się uspokoił i bronił dobrze.

Gra zaczyna się odrazu sensacją. Malczyk oddaje piłkę Kisielińskiemu, który z 25 metrów strzela i silny półwysoki strzał ląduje w siatce. Wyraźna konsternacja wśród graczy Pogoni.

Cracovia atakuje nadal, ale Pogoń otrząsa się z przewagi. Następują żywiołowe ataki miejscowych i w 5-ej minucie Motylewski II wyrównuje. W 18-ej minucie Zimmer strzela drugi punkt.

Po przerwie przewaga Pogoni, która trwa aż do końca zawodów. W 15-ej minucie Motylewski I wykorzystuje nieporozumienie obrońców Cracovii i strzela trzeci punkt. Cracovia opada na siłach. Niechcioł ma okazję do podwyższenia wyniku, ale silne jego strzały odbijają się od słupka. Sędzia p. Wardęszkiewicz z Łodzi.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 69 (870) z 30 sierpnia 1933 [1]

Raz,dwa,trzy

Spotkania Pogoni z Cracovią mają już ustaloną tradycję. Nic też dziwnego, że wczorajszy mecz, którego losy mogą i zadecydować o przyszłym mistrzu Polski, wywołał we Lwowie zrozumiałe zainteresowanie. Ostatnie wysokie zwycięstwa Pogoni i Cracovii jeszcze bardziej potwierdziły atrakcyjność tego meczu. Boisko Pogoni przedstawiało też widok niecodzienny. Mimo wielu konkurencyjnych im przez, jak wyścigi konne, oraz meczu tenisowego Legja — Lwowski Klub Tenisowy, na boisku ogoni zebrało się mimo deszczu zgórą 6000 widzów.

Liczna publiczność nie zawiodła się też w oczekiwaniu tych zawodów. Wczorajszy mecz Pogoni z Cracovią należał do najpiękniejszych, jakie w ostatnich latach we Lwowie oglądaliśmy. Pogoń ponownie potwierdziła, że jej doskonała forma, wykazana na meczu z Ruchem, nie była przejściową, wręcz przeciwnie jest bardzo równomierna.
Gospodarze grali doskonale.
Przy większej dozie szczęścia mogli wygrać nawet w większym stosunku. U zwycięzców na pierwszy plan wybijał się atak, gdzie tym razem Zimmer był najlepszy.
Kierownik napadu Pogoni grał chyba swój najlepszy mecz w życiu, wykazując rzadko spotykaną formę i oddając dużo celnych strzałów, a co najważniejsze, znajduje się on naprawdę w doskonalej obecnie kondycji, która zawsze u niego była najsłabszą stroną.
Pewien zawód sprawił Matjas II.
Inna rzecz, że łącznik Pogoni trafił wczoraj na świetnie usposobionego Mysiaka, który wszelkie akcje Lwowianina paraliżował z miejsca. Niechciołem, nie odniosły skutku. Każda piłka, którą Niechcioł potrafił sobie wywalczyć, nosiła w zarodku jeśli nie piękną akcję, to przynajmniej groźny i zawsze celny strzał. Pewną poprawę formy wykazał również Nahaczewski i Matjas I. Ci dwaj ostatni jednak w porównaniu z wyżej wymienionymi grali nieco słabiej.
W sumie napad Pogoni zdobywał szybko teren i, co najważniejsze, bardzo dużo strzelał, co u Lwowian było rzeczą dość rzadko spotykaną. Z pomocy Pogoni, podobnie, jak i z pomocy Cracovii najlepiej grał Haniu.
Wasiewicz nie sprawił zawodu, lecz był już nieco gorszy, niż na meczu z Ruchem. Deutschman był najsłabszy z całej trójki, grał jednak niesłychanie ambitnie i wyjaśnił kilkakrotnie parę groźnych sytuacyj.
Najsłabszy punkt posiadała Pogoń w Berezie. Obrońca Pogoni, który dała znowu dowód swej wielkiej ofiarności, występując do gry z chorą nogą, nie mógł, rzecz zrozumiała, grać tak. jakby się spodziewać należało.
Natomiast Kuchar na pozycji obrońcy przechodził chwilami samego siebie.
Albański był bez zarzutu, a bramkę, którą puścił, puścić musiał. Był to strzał tak silny, iż każdy bramkarz musiałby przed strzałem Kisielińskiego skapitulować.
Cracovia przedstawiała się wręcz odwrotnie. Jej najlepszą częścią była pomoc.
Na pierwszem miejscu należy wymienić Mysiakowi. Gracz ten znajduje się w doskonałej formie, także gra doskonale głową, przy podaniach przyziemnych już był nieco gorszy. I Seichtera raziła gra „faul".
Z obrońców Cracovii tym razem lepszy był Doniec, którego każde zagranie było przeprowadzone rozumnie i celowo. Nie można tego powiedzieć o Pająku, który chwilami grał całkiem poprawnie, chwilami zaś popełniał rażące błędy.
Otfinowski opuścił już boisko w 6-tej minucie gry. Malczyk zastąpił go z powodzeniem. Rezerwowy bramkarz Cracovii właśnie może sobie to przypisać, że Cracovia wyjechała ze Lwowa z utratą tylko trzech a nie więcej bramek. Napad Cracovii sprawił ogólnie wielkie rozczarowanie.
W tej formacji drużyny Cracovii stanął jedynie na wysokości zadania Kisieliński, pozostali przedstawiali się słabo, niektórzy nawet wręcz skandalicznie. Zieliński był najsłabszy z całej piątki. Ciszewski pracował dużo, lecz bez efektu. Obok Kisielińskiego można by jeszcze wyróżnić Malczyka, lecz pociągnięcia jego gubiły się przy dobrej grze pomocy Pogoni.
Skład drużyn i przebieg gry.
Drużyny wystąpiły w naat. składach:
Pogoń: Albański, Bereza, Kuchar, hanin, Wasiewicz, Deutschman, Matjas I, Matjas II, Zimmer, Nachaczewski i Niechcioł.
Cracovia: Otfinowski (Malczyk I), Pająk, Doniec, Seichter, Żiżka, Mysiak, Kubiński, Ciszewski, Malczyk II, Kisieliński i Zieliński.
Przebieg meczu rozpoczął się sensacyjnie. Cracovia zaczyna, przeprowadza kilka pociągnięć i daleki strzał Kisielińskiego z 40 m. ku ogólnemu zdziwieniu widowni, jak i graczy Pogoń, grzęźnie w bramce. Cracovia prowadzi 1:0 ku niemałej konsternacji widowni.
Jest ona dalej w przewadze, lecz trwa to stosunkowo krótko. Pogoń opanowuje się niespodziewanie szybko i od 6-tej min. przechodzi do ofenzywy. W 7-mej min. po centrze Niechcioła Matjas ma już okazję do wyrównania, lecz dobra obrona Otfinowskiego stoi na przeszkodzie. Tę właśnie obronę przypłacił Otfinowski bardzo silną kontuzją i musiał opuścić boisko. W miejsce jego wchodzi Malczyk. Pogoń dalej atakuje. Akcje jej przeprowadzane szybko i bardzo celowo, są zawsze groźne. W 10-tej min. Matjas I, „wypuszczony “ przez brata, strzela z bardzo skośnej pozycji w lewy róg. Mimo interwencji Malczyka I, Pigoń uzyskuje wyrównanie. Cracovia się nieco otrząsa. Gra przeważnie Zieliński, który wykorzystuje słabą grę Berezy. Niestety skrzydłowy Cracovii, który znajduje się w bardzo słabej formie, nie mógł nic zdziałać. Pogoń znowu przychodzi do głosu. Malczyk 1 ma kilkakrotnie okazje do wykazania swej dobrej gry. W 17-tej min. Matjas wypuszcza Zimmera. Ten z dalekiej odległości strzela w lewy róg i Pogoń prowadzi już 2:1.
Owacjom niema końca. Tempo gry, które do tej chwili było miejscami szalone, im bliżej końca, coraz bardziej opada. W 28-niej min. daleki strzał Kisielińskiego broni Albański robinzonadą. W chwile później groźny moment pod bramka Pogoni, który wyjaśnił Albański, wybiegając z pomocy. Strzał Zielińskiego do pustej bramki natrafia w ostatniej chwili na znajdującego się tam Deutschmana.
Tempo coraz bardziej opada.
W 30-tej minucie wolny rzut Matjasa przechodzi tuż nad poprzeczką. Z Cracovii od czasu do czasu próbuje strzelać jedynie Kisieliński. Zimmer dalej wykazuje niesłabnąca energję i niezwykły ciąg do bramki. W ostatnich minutach Pogoń ma znowu kilka okazyj do podwyższenia wyniku, tym razem jednak strzały nie trafiam celu.
Podczas przerwy w meczu odbyła się skromna uroczystość w ramach ściśle klubowych. Matjas II (reprezentacyjny gracz Polski) Nachaczewski obchodzili w barwach Pogoni swój 15sty mecz. Do obu tych zawodników przemówił wiceprezes Pogoni prof. Dregiewicz, wręczając obu graczom klubowe sygnety.

Po przerwie ogólnie oczekuje się wyrównania ze strony Cracovii, która przeprowadza w napadzie pewną zmianę. Ciszewski idzie na lewe skrzydło, miejsce jego zajmuje Kisieliński. Mimo tych przesunięć, napad Cracovii wykazuje jeszcze mniej inicjatywy. To też druga połowa zawodów poza małemi wyjątkami toczyła się pod znakiem wyraźnej przewagi Pogoni. Wynik mógł być znacznie wyższy. Trzecią bramkę strzelił w 30-tej minucie Matjas II. Wiele okazji miał Niechcioł, raz strzelając w słupek, raz w poprzeczkę, przyczem kilka razy Malczyk swemi niezawodnemi wybiegami uratował utratę napewno niejednej bramki. Cracovia w drugiej połowie, jak zaznaczyliśmy wyżej, przeprowadziła zaledwie kilka solowych wypadów, inicjowanych przeważnie przez Kisielińskiego. Albański zawsze jednak wywiązał się ze swego zadania znakomicie. Wśród niemilknących oklasków i szalonego entuzjazmu Pogoń schodzi z boiska, jako zwycięzca. Sędziował p. Wardeszkiewicz z Łodzi drobiazgowo. Widzów około 6000.
Pasikonik
Źródło: Raz,dwa,trzy nr 35 z 29 sierpnia 1933

Mecze sezonu 1933

Grzegórzecki Kraków 1933-02-26 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 3:2  Slavia Ruda Śląska 1933-03-05 Cracovia - Slavia Ruda 5:2  Stadion Królewska Huta 1933-03-12 Cracovia - Stadion Królewska Huta 7:1  Policyjny Katowice 1933-03-19 Cracovia - Policyjny Katowice 5:0  Pogoń Katowice 1933-03-25 Cracovia - Pogoń Katowice 3:1  Podgórze Kraków 1933-04-02 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0  Warszawianka Warszawa 1933-04-08 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:2  Legia Warszawa 1933-04-09 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  DFC Praga 1933-04-17 Cracovia - DFC Praga 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1933-04-30 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:1  Wisła Kraków 1933-05-03 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1933-05-14 Cracovia - Warta Poznań 4:1  Garbarnia Kraków 1933-05-21 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:1  Ruch Chorzów 1933-05-28 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:1  Miasto Frysztat 1933-06-05 Frysztat - Cracovia 5:3  Wisła Kraków 1933-06-11 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Podgórze Kraków 1933-06-15 Podgórze Kraków - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1933-06-25 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1933-07-02 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:3  Ruch Chorzów 1933-07-09 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:0  Wisła Kraków 1933-07-22 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Garbarnia Kraków 1933-07-23 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:2  Hakoah Wiedeń 1933-07-29 Cracovia - Hakoah Wiedeń 2:2  Bocheński Bochnia 1933-08-06 Cracovia - Bochenski Bochnia 4:2  Concordia Zagrzeb 1933-08-12 Cracovia - Concordia Zagrzeb 3:2  Slovan Bratysława 1933-08-14 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 1:4  FC Nitra 1933-08-15 AC Nitra - Cracovia 2:2  Legia Warszawa 1933-08-20 Cracovia - Legia Warszawa 6:2  Pogoń Lwów 1933-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Wisła Kraków 1933-09-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:3  Rapid Wiedeń 1933-09-13 Rapid Wiedeń - Cracovia 6:0  Ruch Chorzów 1933-09-24 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:1  ŁKS Łódź 1933-10-01 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Pogoń Lwów 1933-10-08 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Plik:Strzelec Zakopane herb.png 1933-10-15 Strzelec - Cracovia 1:5  Wisła Kraków 1933-10-22 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 1933-10-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:2  Legia Warszawa 1933-11-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1933-11-12 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:2