Binder strzela rzut wolny. Mur krakowian na prawo.
Kaburek (w podskoku) strzela drugą bramkę dla Rapidu

"Porywająca gra wiedeńczyków przyczyną klęski Polaków" -

Porywająca gra wiedeńczyków przyczyną klęski Polaków

Data ta była naprawdę feralna dla Cracovii. Spotkanie z Rapidem przegrała ona w stosunku 0:6 (0:1), gdy zasłużyła na jedną do dwu bramek i powinna była przegrać conajwyżej 2:4. Zadecydował o tem ostatni kwadrans Rapidu, kwadrans zupełnie porywający, coś, czego w Polsce się nie widziało i wyobrazić nie potrafi.

Do meczu, który odbył się na boisku Huetteldorfu wobec 3000 widzów, w tem wielu Polaków, stanął Rapid w swym najsilniejszym reprezentacyjnym składzie, chcąc zrewanżować się za ostatnie remis 2:2 z Cracovią (w Krakowie).

Raftl; Jestrab, Tauscheck; Wagner, Smistik, Pesser; Osterman, Kaburek, Bican, Binder i Vytlacil.

Cracovia: Otfinowski; Pająk, Doniec; Żiżka, Chruściński, Mysiak; Kubiński, Kisieliński (Czarnik), Smoczek, Ciszewski i Zieliński, a więc z wypożyczonym z Garbarni Smoczkiem zamiast Malczyka.

Cracovia rozpoczyna pod wiatr i słońce i już w pierwszej minucie Ciszewski strzela ponad poprzeczkę ładną główką. Rapid atakuje trójką środkową, ale załamuje się na Pająku i Dońcu.

Napady Rapidu mimo, że nie dochodzą do strzału, są bardzo groźne i gol wisi w powietrzu. W 16 min. po podaniu Bicana Kaburek mija Dońca i z 10 mtr. strzela nieuchronnie w róg obok wybiegającego Otfinowskiego.

Cracovia uzyskuje teraz przewagę i zachęcana przez publiczność kombinuje ładnie i spokojnie. W niektórych fazach gry Polacy tak dalece panują nad polem, że obrońcy wysuwają się na połowę boiska. Szereg emocjonujących momentów nie zostaje wyzyskanych. Kubiński, stojąc sam pod bramką strzela w ręce Raftla. Ciszewski przenosi piłkę ponad poprzeczkę.

Atak Rapidu też nie próżnuje, ale Pająk i Doniec dobrze interwenjują, przeszkadzając Bicanowi i Kaburkowi przedostanie się naprzód t. zw. uliczkami. Otfinowski broni świetnie bombę z 18 mtr. Bicana.

Pomoc polska odbiera Austrjakom raz za razem piłkę i posyła ją do ataku zwłaszcza do trójki środkowej. Pod koniec pierwszej połowy Jestraub fauluje ordynarnie Kisielińskiego, którego znoszą z boiska z wykręconem kolanem. Zastępuje go Czarnik.

Po przerwie Cracovia gra ze słońcem i nadal przeważa. W 10 min. Kubiński z pięknego podania Smoczka strzela pod poprzeczkę, piłka odbija się, wpada do bramki, z której momentalnie wybija ją Raftl. Sędzia bramki mimo to nie uznaje.

Rapid zaczyna coraz silniej, a i niebezpieczniej nacierać, a Cracovia opada na siłach. W 19 min. atak prawą stroną i centra; Binder z 10 mtr. strzela. Otfinowski wybija w pole, a nadbiegający Bican uzyskuje drugą bramkę.

Cracovia nie peszy się tem, gra nadal bardzo dobrze, ale ataki jej dochodzą tylko do pola karnego i załamują się na obronie: o strzałach mowy niema. Zieliński i Czarnik są coraz słabsi i pozwalają prześcigać się Rapidowi.

W 25 min. róg; Żiżka chce go odbić głową, ale nadbiegający Binder zabiera mu piłkę dosłownie z przed nosa. 3:0.

Sympatie publiczności są teraz po stronie Rapidu, cała widownia krzyczy – „chcemy zobaczyć wasz ostatni kwadrans!”

I istotnie kwadrans ten nadchodzi.

Ataki suną teraz jak lawina lewą i prawą stroną. Otfinowski ma pełne ręce najtrudniejszej roboty.

W tym czasie padają też trzy bramki ze strzałów Kaburka, Bicana i Bindera z 30-tu mtr., strzał był tak silny, że Otfinowskiemu, który rzucił się na piłkę, wykręciła ona rękę i wpadła do siatki.

Rapid jest w szczytowej formie i pokazał w ostatnim kwadransie grę wprost fantastyczną, zwłaszcza w linji ataku, gdzie Bican i Binder młodzi 19 – 20-letni chłopcy, olbrzymiego wzrostu mają wprost nieprawdopodobny strzał.

W Cracovii atak do przerwy grał bardzo dobrze, wyróżnili się Smoczek, Kubiński i Kisieliński, po przerwie już tylko Smoczek i Kubiński. Pomoc na ogół bardzo dobra, po przerwie Żiżka słabszy. Otfinowski mógł był obronić czwartą bramkę.

Sędziował p. Frankenstein znakomicie.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 74 (875) z 16 września 1933 [1]

Kurjer Bydgoski

Wiedeń. Występ Cracovji w Wiedniu mimo wysokocyfrowej porażki wypadł w sumie wcale nienajgorzej. Do pauzy Polacy grają b. ładnie, napastnicy zawodzą jednak strzałowo. Po przerwie za wyjątkiem ostatnich 15 minut gra była również zupełnie otwarta.

Przed pięciotysięczną publicznością na boisku Rapidu w Hutteldorfie ustawiają się drużyny w składach następujących:

Cracovia: Otfinowski - Pająk, Doniec - Żiżka, Chruściński, Mysiak - Kubiński, Kisieliński, Smoczek (!), Ciszewski, Zieliński.

Rapid: Raftl - Jestrab, Tauschek - Wagner, Smistik, Peser - Osterman, Kaburek, Bican, Binder, Vytlacil - a więc w swym najlepszym ligowym zespole prowadzącym obecnie w mistrzostwach Austrji.
Źródło: Kurjer Bydgoski nr 215 z 19 września 1933 [2]

Mecze sezonu 1933

Grzegórzecki Kraków 1933-02-26 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 3:2  Slavia Ruda Śląska 1933-03-05 Cracovia - Slavia Ruda 5:2  Stadion Królewska Huta 1933-03-12 Cracovia - Stadion Królewska Huta 7:1  Policyjny Katowice 1933-03-19 Cracovia - Policyjny Katowice 5:0  Pogoń Katowice 1933-03-25 Cracovia - Pogoń Katowice 3:1  Podgórze Kraków 1933-04-02 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0  Warszawianka Warszawa 1933-04-08 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:2  Legia Warszawa 1933-04-09 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  DFC Praga 1933-04-17 Cracovia - DFC Praga 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1933-04-30 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:1  Wisła Kraków 1933-05-03 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1933-05-14 Cracovia - Warta Poznań 4:1  Garbarnia Kraków 1933-05-21 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:1  Ruch Chorzów 1933-05-28 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:1  Miasto Frysztat 1933-06-05 Frysztat - Cracovia 5:3  Wisła Kraków 1933-06-11 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Podgórze Kraków 1933-06-15 Podgórze Kraków - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1933-06-25 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1933-07-02 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:3  Ruch Chorzów 1933-07-09 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:0  Wisła Kraków 1933-07-22 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Garbarnia Kraków 1933-07-23 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:2  Hakoah Wiedeń 1933-07-29 Cracovia - Hakoah Wiedeń 2:2  Bocheński Bochnia 1933-08-06 Cracovia - Bochenski Bochnia 4:2  Concordia Zagrzeb 1933-08-12 Cracovia - Concordia Zagrzeb 3:2  Slovan Bratysława 1933-08-14 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 1:4  FC Nitra 1933-08-15 AC Nitra - Cracovia 2:2  Legia Warszawa 1933-08-20 Cracovia - Legia Warszawa 6:2  Pogoń Lwów 1933-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:1  Wisła Kraków 1933-09-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:3  Rapid Wiedeń 1933-09-13 Rapid Wiedeń - Cracovia 6:0  Ruch Chorzów 1933-09-24 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:1  ŁKS Łódź 1933-10-01 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Pogoń Lwów 1933-10-08 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Plik:Strzelec Zakopane herb.png 1933-10-15 Strzelec - Cracovia 1:5  Wisła Kraków 1933-10-22 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 1933-10-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:2  Legia Warszawa 1933-11-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1933-11-12 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:2