2-3-5

Raz Dwa Trzy

Relacja z meczu w tygodniku Raz Dwa Trzy
Cracovia - Warta 1:0 (0:0).

Poznań, 27 maja. (tel) Minęły te czasy, kiedy zapowiedź zawodów z Cracovią wywoływała nietylko w Poznaniu ogromne zainteresowanie i zwabiała tysiące widzów. Niedzielny występ popularnej drużyny krakowskiej minął w Poznaniu bez większego echa.

Wybredna już dziś publiczność sportowa stolicy Wielkopolski stawiła się na boisku Warty w liczbie powyżej 2000 osób, z których wiele przybyło dla dobrze zachowanej marki Cracovii, żyjącej rozmachem swej świetnej przeszłości. Gra obu zespołów stała na nieobserwowanym na tegorocznych rozgrywkach ligowych nadzwyczaj niskim poziomie. Uwidoczniła się przedewszystkiem słaba gra obu ataków.

Cracovia wystąpiła bez zdyskwalifikowanych Lasoty i Kisielińskiego, w nast. składzie: Otfinowski (Szumiec), Pająk, Doniec, Mysiak, Chruściński, Żiżka, Zembaczyński, Ciszewski, Malczyk, Zieliński, Rusin. Warta wystąpiła w swoim zwyczajnym składzie z Kryszkiewiczem na lewem skrzydle w miejsce Nowackiego, którego brak dał się szczególnie odczuć. Skład Warty: Fontowicz, Kubalczyk, Pawlak, Przykucki, Ofierzyński, Śmiglak, Kryszkiewicz, Knioła, Szerfke, Nawrot, Prusiński. Obaj bramkarze nie mieli wiele zatrudnienia; obrona Cracovii grała lepiej od obrońców gospodarzy. Specjalnie wyróżnił się Kryszkiewicz, który wyjaśnił szereg niebezpiecznych sytuacyj. Linje pomocy były sobie niemal równorzędne. W Cracovii wypadł stosunkowo najsłabiej Mysiak, na którym było widać silne zmęczenie po ostatnich zawodach w Kopenhadze i Sztokholmie. Do Poznania powrócił on dopiero późną nocą i stanął na boisku przemęczony. Gra napastników wypadła bardzo słabo i trudno o nich coś powiedzieć. Tak zawodnicy Cracovii, jak i Warty wykazali zupełny

brak dyspozycji strzałowej.

Grę rozpoczyna Warta i gości przez dłuższy czas na połowie Cracovii. W pierwszych minutach Szerfke ma możność zdobycia bramki, jednak silną „bombę” łapie bramkarz gości. Cracovia podchodzi rzadko pod bramkę gospodarzy, jakkolwiek akcje jej są lepiej przemyślane, natomiast pod bramką brak jej wykończenia. Napastnicy Warty, zwłaszcza Knioła, zaprzepaszczają wiele dogodnych pozycyj, wskutek wielkiej powolności.

Po przerwie w piątej minucie Otfinowski wypuszcza z rąk piłkę, o którą walczy Nawrot, przyczem ten ostatni trafia tak nieszczęśliwie bramkarza Cracovii w głowę, że Otfinowskiego znoszą z boiska, a miejsce jego zajmuje Szumiec. Również i w drugiej połowie gry lepszą formę wykazuje Warta, lecz nieudolny start jej napastników pozbawia ją zwycięstwa i dwóch cennych punktów. W 32 min. podciąga Rusin piłkę pod bramkę Warty. Centrę jego łapie doskonale Zembaczyński i pięknym voleyem lokuje ją w siatce Warty, mimo interwencji Fontowicza. W ostatnich minutach Warta strzela dwa rzuty wolne, które nie zostają wykorzystane przez napastników gospodarzy.

Najodpowiedniejszym wynikiem, sądząc z przebiegu gry, byłby wynik bezbramkowy.

Sędziował p. Krukowski z Warszawy poprawnie.
Źródło: Raz Dwa Trzy nr 22 z 29 maja 1934

"Dwa sukcesy "ligowców" Krakowa
Wisła zwycięża Pogoń 2:0, a Cracovia - Wartę 1:0 w Poznaniu" -

Dwa sukcesy "ligowców" Krakowa
Wisła zwycięża Pogoń 2:0, a Cracovia - Wartę 1:0 w Poznaniu

Bramkę zdobył Zębaczyński.

Przyjazd drużyny Cracovii do Poznania od szeregu lat jest połączony z największą frekwencją na boisku zielonych. Wysoka klasa gości i wyrobiona marka sportowa ściągały na trybuny tysięczne rzesze publiczności. Tymczasem ubiegła niedziela wykazała, że zainteresowanie to należy do przeszłości.

Drużyna gości przyjechała do Poznania osłabiona brakiem zdyskwalifikowanych Lasoty i Kisielińskiego i wystąpiła w następującym składzie: Otfinowski; Doniec, Pająk; Mysiak, Chruściński, Żiżka; Zębaczyński, Ciszewski, Malczyk, Zieliński, Rusinek.

Warta wystąpiła w składzie: Fontowicz; Kubalczak, Pawlak; Śmiglak III, Ofierzyński, Przykucki; Kryszkiewicz, Nawrot, Szerfke, Knioła, Prusiński.

Pierwsze minuty gry zapowiadały niezwykle ciekawe spotkanie, stojące przytem na wysokim poziomie technicznym. Złudzenia te prysły jednak zupełnie po 10 minutach.

Przedewszystkiem okazało się, że Cracovia straciła swoją precyzję gry. Stoping wszystkich zawodników, wypadkowe i bezmyślne podania, względnie brak wykopu czynią w planach gości poważne szczerby. Cracovii udawały się akcje jeszcze do pola karnego przeciwnika, lecz tam załamywały się i piłka stawała się łupem obrońców Warty, najlepszej niewątpliwie w tym dniu formacji zielonych.

Motorem ataku gości był na tym meczu Ciszewski, cóż, kiedy wszystkie jego akcje niweczył Malczyk, który swojemi podaniami na tyły hamował zupełnie pęd ataku do przodu i Rusinek na skrzydle. Zębaczyński nie pilnował pozycji i przegrywał wszystkie piłki do Przykuckiego.

W pomocy najlepszy Mysiak, który jednak znajduje się w znacznie słabszej formie, przez swoją rutynę jednak i doskonałą grę taktyczną niweczył niejednokrotnie niebezpieczne akcje zielonych. W obronie lepszy Pająk, chociaż obaj obrońcy grzeszą niepewnemi, a przedewszystkiem nieczystemi wykopami. Otfinowski w bramce bez zarzutu, musiał na początku drugiej połowy, kontuzjowany w twarz, ustąpić miejsca Szumcowi.

W drużynie gospodarzy najlepszą formacją była obrona, która inponowała przedewszystkiem startem do piłki, ambicją i dalekiemi wykopami. Fontowicz w bramce niepotrzebnie często wybiegał, jednak strzelonej bramki nie mógł obronić.

Pomoc pracowała wiele, jednak bez planu, a wysiłki jej kończyły się na bardzo słabo w tym dniu dysponowanych napastnikach. Jedynie Szerfke pokazał kilka ciekawych zagrań i tricków taktycznych, nie mógł jednakże znaleźć zrozumienia u partnerów. Przedewszystkiem dał się doczuć brak kontuzjowanego Nowackiego, którego żadną miarą nie mógł zastąpić Kryszkiewicz.

Cały napad posiada jeden zasadniczy błąd: zupełny brak startu do piłki. Gdyby napastnicy Warty poza Prusińskim biegali do piłki i mieli ambicję ją zdobyć, wynik meczu byłby na pewno zupełnie inny. Szczególnie odnosi się to do Knioły i Kryszkiewicza.

Przebieg meczu był naogół mało ciekawy. W polu lepszą drużyną była Cracovia, pod bramką natomiast Warta. Jedyną bramkę strzelił w drugiej połowie w 32-ej min. dość szczęśliwie Zębaczyński.

Publiczności zaledwie 2.500 osób.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 43 (947) z 30 maja 1934 [1]

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Za dawnych lat mecz Cracovii z Warta stanowił jedna z największych atrakcyj sezonu piłkarskiego i był wabikiem, ściągającym z góry 5.000 widzów na boisko Warty. Jak się czasy i nastroje publiczności zmieniły, świadczy dzisiejszy mecz, który mimo pięknej pogody i 4-tygodniowej pauzy ligowej w Poznaniu, zgromadził ledwie ponad 2.000 widzów.

Dzisiejszy mecz nie przypomniał w niczem dawnej świetnej koronkowej gry obu zespołów. Była to typowa walka o punkty, z której ostatecznie zwycięsko wyszła Cracovia. wywożąc dwa cenne punkty z Poznania. Zwycięstwo Cracovii, która padło w ostatnim kwadransie gry było naogół zasłużone.

Drużyna eksmistrza Polski przedstawiała się w korzystniejszem świetle jako całość, aniżeli gospodarze. Najlepszą częścią była pomoc z Chruścińskim na czele oraz Pająk w obronie, który był zaporą nie do przebycia dla napastników Warty. Cracovia wystąpiła naogół w osłabionym składzie, gdyż bez zdyskwalifikowanych ostatnio przez krakowski OZPN. Lasoty i Kisielińskiego oraz bez chorego Kozoka. po¬nadto po pięciu minutach w drugiej połowie ustąpił z bramki Otfinowski, kontujowany butem w twarz przez jednego z napastników Warty w zderzeniu podbramkowym.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 147 z 29 maja 1934

Mecze sezonu 1934

PPW Katowice 1934-01-01 Cracovia - PPW Katowice 2:4  Zwierzyniecki Kraków 1934-01-14 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 6:2  Stadion Królewska Huta 1934-01-21 Cracovia - Stadion Królewska Huta 8:1  KPW Katowice 1934-01-28 Cracovia - KPW Katowice 2:1  KS 20 Rybnik 1934-02-11 Cracovia - KS 20 Rybnik 6:1  AKS Chorzów 1934-02-18 AKS Królewska Huta - Cracovia 7:0  Odra Wodzisław Śląski 1934-02-25 Cracovia - Młodzież Powstańcza Wodzisław Śląski 3:0  Policyjny Katowice 1934-03-04 Cracovia - Policyjny Katowice 1:3  Pogoń Katowice 1934-03-11 Cracovia - Pogoń Katowice 3:1  Garbarnia Kraków 1934-03-18 Cracovia - Garbarnia Kraków 3:2  AKS Chorzów 1934-03-25 Cracovia - AKS Królewska Huta 1:0  Wacker Wiedeń 1934-04-02 Cracovia - Wacker Wiedeń 2:2  Ruch Chorzów 1934-04-08 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  Pogoń Lwów 1934-04-22 Pogoń Lwów - Cracovia 1:4  ŁKS Łódź 1934-04-29 Cracovia - ŁKS Łódź 4:3  Garbarnia Kraków 1934-05-03 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:0  Warta Poznań 1934-05-27 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Polonia Warszawa 1934-06-03 Polonia Warszawa - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1934-06-10 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Warszawianka Warszawa 1934-06-17 Cracovia - Warszawianka Warszawa 4:0  Podgórze Kraków 1934-06-24 Podgórze Kraków - Cracovia 2:3  Legia Warszawa 1934-07-01 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  22 Strzelec Siedlce 1934-07-08 Cracovia - 22 Strzelec Siedlce 7:0  FC Wien 1934-07-14 Cracovia - FC Wien 0:1  Ruch Chorzów 1934-07-22 Ruch Wielkie Hajdugi- Cracovia 4:3  Grzegórzecki Kraków 1934-07-29 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 4:0  Podgórze Kraków 1934-08-05 Cracovia - Podgórze Kraków 3:1  Emigracja francuska 1934-08-12 Cracovia - emigracja francuska 3:2  Hapoel Tel Aviv 1934-08-15 Cracovia - Hapoel Tel Aviv 3:2  Garbarnia Kraków 1934-08-19 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  22 Strzelec Siedlce 1934-09-02 22 Strzelec Siedlce - Cracovia 0:3  AC Milan 1934-09-16 Cracovia - AC Milan 3:4  ŁKS Łódź 1934-09-23 ŁKS Łódź - Cracovia 3:0  Unia Sosnowiec 1934-09-27 Unia Sosnowiec - Cracovia 1:1  Warszawianka Warszawa 1934-09-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:2  BBSV Bielsko 1934-10-07 BBSV Bielsko - Cracovia 1:6  Ruch Chorzów 1934-10-21 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:1  Pogoń Lwów 1934-10-28 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Legia Warszawa 1934-11-01 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Wisła Kraków 1934-11-04 Wisła Kraków - Cracovia 5:0  Warta Poznań 1934-11-11 Cracovia - Warta Poznań 1:2  Polonia Warszawa 1934-11-18 Cracovia - Polonia Warszawa 5:0  Garbarnia Kraków 1934-12-02 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:2  Garbarnia Kraków 1934-12-08 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:1  Ruch Chorzów 1934-12-09 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:0