|                Skan =
|      Tytul_artykulu =
|              Autor = Pasikonik
|              Tresc =
Meczu rewanżowego Ł.K.S.—-Cracovia po niezbyt słusznym wyniku 3:4 w serji wiosennej tegorocznych rozgrywek o mistrzostwo Ligi oczekiwano z dużem zainteresowaniem, tem bardziej obecnie ze względu na doskonała lokatę Cracovii w tabeli mistrzowskiej. I trzeba przyznać, że zwolennicy piłki nożnej nie zawiedli się, mecz bowiem stał, jak na zawody ligowe na wysokim poziomie i mógł zaspokoić wybredne gusta entuzjastów piłki okrągłej.<br>
Jeżeli chodzi o charakterystykę przebiegu spotkania, to przede wszystkiem stwierdzić należy, że ŁKS wygrał mecz zupełnie zasłużenie. Mimo bowiem pewnej przewagi technicznej i taktycznej Cracovia zawodziła w linji ataku wykazując zupełny brak dyspozycji strzałowej.
Nie będziemy dalecy od prawdy, jeżeli stwierdzimy, że napastnicy drużyny gości nie oddali ani jednego groźnego strzału na bramkę Ł. K. S. bowiem to, co strzelcy Cracovii pokazali nam na tym meczu, niestety nie możemy nawet nazwać oddawaniem strzału na bramkę.<br>
Na nic się nie zdały piękne wybiegi obu skrzydłowych. Liczne dobre dośrodkowania jeżeli w decydujących momentach nie znalazł się ani jeden zawodnik, któryby z dogodnej pozycji zdecydował się na strzał. Jeżeli jeszcze do tego dodamy mamą formę występującego po dłuższej przerwie na lewym łączniku Kozoka bardzo słabą grę Cebulaka i Mysiaka, niepewna grę obrońców — to zrozumiałem się stanie, że najgroźniejszy rywal Ruchu do tytułu mistrzowskiego opuścił boisko pokonany tem bardziej, że ŁKS wniósł do walki niezwykła, ambicje i wole zwycięstwa. Tak walczącej drużyny ŁKS dawno już nie widzieliśmy.<br>
Dobry start do piłki, nieustępliwość w pojedynkach, rzadko spotykana u Ł. K. S. dyspozycja strzałowa napastników — oto atuty, któremi w sposób zupełnie wyraźny drużyna gospodarzy zmusiła Cracovię do kapitulacji.<br>
Wszyscy zawodnicy Ł. K. S., z wyjątkiem może Szaniawskiego, na prawem skrzydle stanęli na wysokości zadania, przyczem podkreślić należy jeszcze, że obrońcy gospodarzy Gałecki i Karasiak tworzą najlepsza parę obrońców widzianych dotychczas na meczach ligowych, rozegranych w Łodzi.<br>
Już początek gry był miłą dla widzów niespodzianką. Atak lewą stroną, przejście Sowiaka i Króla przez Chruścińskiego, ostry skośny strzał na bramkę Króla — pierwszy punkt dla gospodarzy zdobyty. <br>
W niecałą minutę po rozpoczęciu gry Ł.K.S. prowadzi 1:0. Na widowni entuzjazm.<br>
Gospodarze, mimo gry pod wiatr w dalszym ciągu przeważają.<br>
Cracovia wykazuje lekkie zdeprymowanie, które z każdą minutą gry ustępuje i akcja, przenosi się na środek boiska, a nawet na połowę gospodarzy. Jednak wszystko kończy się na doskonałej linji obrony czerwonych. Sporadyczne w tej części ataki gospodarzy są daleko groźniejsze. Jeden z takich ataków zainicjowany w 20 min. indywidualną akcją Herbstreicha kończy się przytomnym strzałem tegoż i Ł. K. S. prowadzi 2:0. Teraz Cracovia rywa się do ataków. Prawo-skrzydłowy raz po raz ucieka Jańczykowi, stwarza swemi dośrodkowywaniami niebezpieczne sytuacje pod bramką Ł. K. S., lecz obrońcy wykorzystując brak decyzji u trójki środkowej gości nie dopuszczają do strzałów.
W drugiej części gry początkowe minuty należą do Cracovii, jednak napastnicy biało-czerwonych w dalszym ciągu zawodzą na polu karnem Ł. K. S. I znowu analogicznie do pierwszej połowy, akcja toczy się na środku boiska. Odnosi się wrażenie, jakby obie drużyny pogodziły się z dotychczasowym wynikiem spotkania. Nie podoba się to jednak widowni i chór „my chcemy goła" dopinguje drużynę gospodarzy, która przenosi całkowicie grę na pole Cracovii.<br>
Jedną z licznych w tym okresie okazyi do zdobycia bramki wykorzystuje Król i po raz trzeci umieszcza piłkę w siatce gości.
Teraz Cracovia dąży do zdobycia honorowego punktu, a gdy jej się to nie udaje, znowu inicjatywa przechodzi do czerwonych. Napastnicy Ł. K. S. zaczynają jednak zawodzić i wynik meczu nie ulega zmianie. W ostatniej minucie gry odnosi dotkliwą kontuzję bramkarz miejscowy Frymarkiewicz.<br>
Drużyny wystąpiły w nast. składach: Cracovia: Szumieć, Doniec, Pająk, Mysiak. Cebulak, Chruściński, Kisieliński, Kossok, Migas,, Ciszewski, Zieliński. LKS.: Frymarkiewicz, Gałecki, Kara-siak. Jańczyk, Pegza II, Pegza I, Król, Sowiak. Miler, Herbstreich, Szaniawski.

Sędzia: R. Brzeziński z Poznania
Widzów: ok. 3 000 „ok.” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 3000.

1934-09-23 ŁKS Łódź - Cracovia 3:0

Drugą bramkę strzela Cracovii - Herbstreich. Ztyłu - Mysiak, na prawo Doniec. [tak w oryginale - przyp.FA.]

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Rozegrany na boisku przy ul. Unji mecz piłkarski Cracovia - Ł. K. S. zakończył się zasłużonem zwycięstwem drużyny łódzkiej. Cracovia wystąpiła ze zmienioną linją ataku, w której po dłuższej przerwie ujrzeliśmy Kozoka na lewym łączniku.

Cracovia zadowolić mogła jedynie grą w polu, natomiast w sytuacjach podbramkowych napastnicy niemal zupełnie zawodzili.
Ł. K. S. rozpoczął grę już w pierwszych minutach, prowadzoną lewą stroną ataku i uwieńczoną zdobyciem bramki z silnego strzału Króla. Cracovia jest speszona, dzięki czemu gospodarze przeważają. Z biegiem czasu jednak coraz częściej Krakowianie przedostają się na połowę gospodarzy, jednak nie są w stanie sforsować obrony Ł. K. S.
Gra toczy się w większej części na środku boiska z lekką techniczną przewagą Cracovii. Ł. K. S. atakuje lewą stroną, gdzie Sowiak i Król, mimo szczęśliwych zagrań Chruścińskiego, bardzo często oddają niebezpieczne strzały na bramkę Szumca. W 20 min. zupełnie niespodziewanie udaje się przebój Herbstreichowi i gracz ten zdobywa drugą bramkę dla gospodarzy. Gra zaczyna być ostrą, w czem szczególnie celują pomocnicy obu drużyn.
Na obopólnych atakach, kończących się bądź na linji obrony gospodarzy lub na strzałach, mijających o centimetry bramkę Szumca, upływają minuty pierwszej połowy.
Druga część gry była miej interesująca i, zdawało się, że obie drużyny są zadowolone z wyniku. Widownia zaczyna dopingować drużynę gospodarzy, którzy energiczniej atakują bramkę gości. Napastnicy oddają szereg strzałów, jednak Szumiec broni.
Dopiero strzał Króla zostaje zamieniony w trzeci punkt dla Łodzian. Łodzianie, mimo dalszej przewagi, nie potrafili zdobyć już bramki.
Cracovia tylko sporadycznie atakuje, lecz z powodu wyraźnej niedyspozycji strzałowej napastników nie zdobywa honorowego punktu. W ostatnich minutach gry przy wybiegu do piłki odnosi poważną kontuzję bramkarz gospodarzy Frymarkiewicz.
Z drużyny gości na wysokości zadania stanął Chruściński i obaj skrzydłowi Kisieliński i Zieliński, natomiast zupełnie zawiedli Kozok i Cebulak.

W drużynie gospodarzy wszyscy na poziomie, jedynie Szaniawski gorszy niż zwykle.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 266 z 25 września 1934

"Ł.K.S. - Cracovia 3:0" -

Ł.K.S. - Cracovia 3:0

Sensacja ligowa w Łodzi, Ruch - Podgórze 3:1 Wisła - Warszawianka 3:2, Legja - Pogoń 1:0

4.000 publiczności było świadkiem, dzisiejszej niespodzianki ligowej. Jeżeli był nawet ktoś, kto wierzył w zwycięstwo ŁKS, to już napewno nikt nie przewidział tak wysokiej porażki Cracovii. Łodzianie grali dzisiaj o klasę lepiej niż zwykle. Doskonała obrona, gdzie Karasiak walczył o lepsze z Gałeckim, dobrze dysponowana pomoc i strzałowo usposobiony atak tworzyły całość, jakiej dawno nie oglądaliśmy na łódzkim boisku.
Przeciwnie Cracovia: od bramkarza począwszy miała we wszystkich linjach słabe punkty. Beznadziejnie grał Kossok, który z reguły oddawał piłki przeciwnikowi, reszta dostroiła się do niego poza Zielińskim, który początkowo pracował za trzech, biegał i walczył, i dopiero pod koniec widząc beznadziejność sytuacji zrezygnował.
ŁKS potrafił narzucić Cracovii tempo i swój sposób walki, ostrą i szybką grę z naciskiem raczej na zdobywanie terenu, niż koronkową sytuację. A że drużynie łódzkiej wszystko wychodziło, że bramka strzelona już w pierwszej minucie oddziałała na psychikę graczy bardzo dodatnio, drużyna ŁKS poza kilkunastoma minutami w drugiej połowie, przeważała w sposób decydujący.
Cracovia nie była usposobiona, po drugiej bramce załamała się całkowicie, a obudzenie z letargu przyszło za późno. Przykry wypadek pod koniec zawodów - kontuzja Frymarkiewicza wraz z awanturami które sprowokował na boisku słaby sędzia p. Brzeziński z Poznania, były niemiłym zgrzytem tego ładnego spotkania.
Już w pierwszej minucie w wyniku ładnych pociągnięć lewej strony Król zdobywa niespodziewanie prowadzenie. Nie bez winy był tu Chruściński, który nie zdążył dojść do piłki. Po chwili ma Cracovia już okazję do wyrównania, Migas staje bowiem oko w oko z Frymarkiewiczem, do strzałów nie dopuszcza go jednak Karasiak.
Cracovia jest wyraźnie zdetonowana. W 5-ej min. Herbsreich z kilku metrów trafia w ręce bramkarza, a w 6-ej min. piękny strzał Króla ociera się o poprzeczkę.
Powoli i Cracovia otrząsa się i skrzydłami wyrywa naprzód. W 15-ej minucie przypomniał się Kossok pięknym strzałem, który przechodzi tuż nad poprzeczką, lecz w 20-ej min. Herbstreich, dobrze wystawiony, zdobywa drugą bramkę mimo wysiłków Szumca.
Po przerwie gra początkowo jałowa i nudna. Cracovia usiłuje nawiązać walkę, ale po kilku nieudanych posunięciach i szczęśliwych interwencjach obrony łódzkiej znów inicjatywę przejmują czerwoni. W 10 min. Król po pięknej kombinacji z Sowiakiem strzela nieuchronnie z kilku metrów. Nie bez winy była tu obrona Cracovii.
ŁKS prowadzi 3:0. Jego przeciwnik jest już zupełnie załamany. atak łodzian jest ciągle pod bramką gości.

Dopiero pod sam koniec kilka momentów ma Cracovia.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 77 z 26 września 1934 [1]

Raz,dwa,trzy

Jeżeli chodzi o charakterystykę przebiegu spotkania, to przede wszystkiem stwierdzić należy, że ŁKS wygrał mecz zupełnie zasłużenie. Mimo bowiem pewnej przewagi technicznej i taktycznej Cracovia zawodziła w linji ataku wykazując zupełny brak dyspozycji strzałowej. Nie będziemy dalecy od prawdy, jeżeli stwierdzimy, że napastnicy drużyny gości nie oddali ani jednego groźnego strzału na bramkę Ł. K. S. bowiem to, co strzelcy Cracovii pokazali nam na tym meczu, niestety nie możemy nawet nazwać oddawaniem strzału na bramkę.
W niecałą minutę po rozpoczęciu gry Ł.K.S. prowadzi 1:0. Na widowni entuzjazm.
Gospodarze, mimo gry pod wiatr w dalszym ciągu przeważają.
Cracovia wykazuje lekkie zdeprymowanie, które z każdą minutą gry ustępuje i akcja, przenosi się na środek boiska, a nawet na połowę gospodarzy. Jednak wszystko kończy się na doskonałej linji obrony czerwonych. Sporadyczne w tej części ataki gospodarzy są daleko groźniejsze. Jeden z takich ataków zainicjowany w 20 min. indywidualną akcją Herbstreicha kończy się przytomnym strzałem tegoż i Ł. K. S. prowadzi 2:0. Teraz Cracovia rywa się do ataków. Prawo-skrzydłowy raz po raz ucieka Jańczykowi, stwarza swemi dośrodkowywaniami niebezpieczne sytuacje pod bramką Ł. K. S., lecz obrońcy wykorzystując brak decyzji u trójki środkowej gości nie dopuszczają do strzałów. W drugiej części gry początkowe minuty należą do Cracovii, jednak napastnicy biało-czerwonych w dalszym ciągu zawodzą na polu karnem Ł. K. S. I znowu analogicznie do pierwszej połowy, akcja toczy się na środku boiska. Odnosi się wrażenie, jakby obie drużyny pogodziły się z dotychczasowym wynikiem spotkania. Nie podoba się to jednak widowni i chór „my chcemy goła" dopinguje drużynę gospodarzy, która przenosi całkowicie grę na pole Cracovii.
Jedną z licznych w tym okresie okazyi do zdobycia bramki wykorzystuje Król i po raz trzeci umieszcza piłkę w siatce gości. Teraz Cracovia dąży do zdobycia honorowego punktu, a gdy jej się to nie udaje, znowu inicjatywa przechodzi do czerwonych. Napastnicy Ł. K. S. zaczynają jednak zawodzić i wynik meczu nie ulega zmianie. W ostatniej minucie gry odnosi dotkliwą kontuzję bramkarz miejscowy Frymarkiewicz.

Pasikonik
Źródło: Raz,dwa,trzy nr 39 z 25 września 1934

Mecze sezonu 1934

PPW Katowice 1934-01-01 Cracovia - PPW Katowice 2:4  Zwierzyniecki Kraków 1934-01-14 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 6:2  Stadion Królewska Huta 1934-01-21 Cracovia - Stadion Królewska Huta 8:1  KPW Katowice 1934-01-28 Cracovia - KPW Katowice 2:1  KS 20 Rybnik 1934-02-11 Cracovia - KS 20 Rybnik 6:1  AKS Chorzów 1934-02-18 AKS Królewska Huta - Cracovia 7:0  Odra Wodzisław Śląski 1934-02-25 Cracovia - Młodzież Powstańcza Wodzisław Śląski 3:0  Policyjny Katowice 1934-03-04 Cracovia - Policyjny Katowice 1:3  Pogoń Katowice 1934-03-11 Cracovia - Pogoń Katowice 3:1  Garbarnia Kraków 1934-03-18 Cracovia - Garbarnia Kraków 3:2  AKS Chorzów 1934-03-25 Cracovia - AKS Królewska Huta 1:0  Wacker Wiedeń 1934-04-02 Cracovia - Wacker Wiedeń 2:2  Ruch Chorzów 1934-04-08 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  Pogoń Lwów 1934-04-22 Pogoń Lwów - Cracovia 1:4  ŁKS Łódź 1934-04-29 Cracovia - ŁKS Łódź 4:3  Garbarnia Kraków 1934-05-03 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:0  Warta Poznań 1934-05-27 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Polonia Warszawa 1934-06-03 Polonia Warszawa - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1934-06-10 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Warszawianka Warszawa 1934-06-17 Cracovia - Warszawianka Warszawa 4:0  Podgórze Kraków 1934-06-24 Podgórze Kraków - Cracovia 2:3  Legia Warszawa 1934-07-01 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  22 Strzelec Siedlce 1934-07-08 Cracovia - 22 Strzelec Siedlce 7:0  FC Wien 1934-07-14 Cracovia - FC Wien 0:1  Ruch Chorzów 1934-07-22 Ruch Wielkie Hajdugi- Cracovia 4:3  Grzegórzecki Kraków 1934-07-29 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 4:0  Podgórze Kraków 1934-08-05 Cracovia - Podgórze Kraków 3:1  Emigracja francuska 1934-08-12 Cracovia - emigracja francuska 3:2  Hapoel Tel Aviv 1934-08-15 Cracovia - Hapoel Tel Aviv 3:2  Garbarnia Kraków 1934-08-19 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  22 Strzelec Siedlce 1934-09-02 22 Strzelec Siedlce - Cracovia 0:3  AC Milan 1934-09-16 Cracovia - AC Milan 3:4  ŁKS Łódź 1934-09-23 ŁKS Łódź - Cracovia 3:0  Unia Sosnowiec 1934-09-27 Unia Sosnowiec - Cracovia 1:1  Warszawianka Warszawa 1934-09-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:2  BBSV Bielsko 1934-10-07 BBSV Bielsko - Cracovia 1:6  Ruch Chorzów 1934-10-21 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:1  Pogoń Lwów 1934-10-28 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Legia Warszawa 1934-11-01 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Wisła Kraków 1934-11-04 Wisła Kraków - Cracovia 5:0  Warta Poznań 1934-11-11 Cracovia - Warta Poznań 1:2  Polonia Warszawa 1934-11-18 Cracovia - Polonia Warszawa 5:0  Garbarnia Kraków 1934-12-02 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:2  Garbarnia Kraków 1934-12-08 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:1  Ruch Chorzów 1934-12-09 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:0