4:0

podczas meczu

"Pierwsze punkty Cracovii" -

Pierwsze punkty Cracovii

Pierwszy występ Cracovii w klasie A był wielkim magnesem i ściągnął na boisko 1500 widzów. Pierwsze minuty spotkania zdawały się grozić niespodzianką, gdyż ambitna drużyna chrzanowska podniecona nimbem przeciwnika stawiała dzielnie opór. Cracovia rozgrywa się jednak i powoli opanowuje boisko. W 16-ej min. zyskuje prowadzenie ze strzału Kosoka, środkowy napastnik gości mając korzystną szansę marnuje ją, strzelając Pawłowskiemu w ręce. Dalsza przewaga Cracovii zostaje uwieńczona bramkami strzelonemi w 30 min. przez obrońcę Fabloka i w 32-ej przez Kosoka. Po przerwie gra jest nudna, gdyż Cracovia zadowala się wynikiem a Fablok rezygnuje z walki, uciekając się jedynie do gry ostrej. Wynik dnia ustala Stępień.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 28 (1174) z 30 marca 1936 [1]

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Cracovia odbyła swój chrzest w kl. A. bez jakichkolwiek trudności i — jak było do przewidzenia — zwyciężyła Fablok, który pozostawił jednak przez swą ruchliwość ambicję dobre wrażenie.

Goście prowadzili od samego początku grę otwarta, przysparzając zwłaszcza pomocy Cracovii niekiedy dużo roboty. W linji tej zadowolił w pełni jedynie Góra. Dobrze grała również obrona, zwłaszcza szybki i energiczny Pająk.

Tak samo mniej więcej przedstawiała się sytuacja w drużynie Fabloku, gdzie również linja pomocy była najsłabsza. Najlepiej podobał się bramkarz i środkowy napastnik.

Atak Cracovii, który wystąpił tym razem bez Zembaczyńskiego, był mało zdecydowany pod bramką. Jedynym celnym strzelcem był Kossok, który uzyskał też dwie bramki w 17 i 88 min. pierwszej połowy. Dwie minuty przedtem strzelił sobie obrońca Fabloku „samobójczą* bramkę tak, że do przerwy wynik brzmiał 3:0.

Po zmianie stron Cracovia ma w dalszym ciągu przewagę, uzyskuje jednak tylko jedną bramkę przez Stępienia w 20 min.

Kraków, 30 marca.

Przy pięknej pogodzie rozpoczęła się druga kolejka rozgrywek mistrzowskich. Największe oczywiście zainteresowanie skupiło się około rozgrywek w kl. A. gdzie nie brak było jak na początek niespodzianek. zarówno nie obeszło się bez awantur, czemu W. G. D. KOZPN. winien z miejsca kres płożyć. — Poniżej podajemy wyniki zawodów:

Cracovia—Fablok 4:0 (3:0)

Pierwszy występ Cracovii w mistrzostwie A-klasy przyniósł jej zwycięstwo nad przeciwnikiem, który ustępował białoczerwonym skałą umiejętności, niemniej jednak swą twardością, łatwym do pokonała nie był. Warunki, w jakich odbywają się tego rodzaju mistrzostwa, znacznie różnią się od tych, jakie stwarzają gry ligowe. Tu czynnik walki dominuje nad samą sztuką i dlatego nawet o wiele lepszy umiejętnościami przeciwnik nie może liczyć na powodzenie o ile ich nie poprze walorami fizycznemi. A właśnie Cracovia tern poszczycić sic nie może. Niewątpliwie konieczność usunie i to w przyszłości. U zwycięzców brakowało w ataku Zembaczyńskiego. Kolę Strzelca przejął prawie wyłącznie Kossak. Szeliga pracowitszy od Stępienia, zapominał o Korbasie na skrzydle.

Defenzywa miała dużo kłopotu z żywym atakiem gości. Pomoc niewłaściwie przechodziła chwilami do gry górnej, stwarzając gościom lepsze warunki akcji. Grűnberg i Bialik zbyt skłaniali się do krótkich podań, hamujących akcje, rozsądniejszy pod tym względem był Góra. Obrona spełniła w zupełności zadanie, a celował szybki Pająk. Bramkarz dobry. Na czoło zespołu Fabloku wybijał sic bramkarz, wybijał się bramkarz, choć i obrońcy przedstawiali się zupełnie dobrze. Mniej podobali się pomocnicy, gdzie środkowy zdawał sic przewyższać sąsiadów. W ataku środkowy był najrozumniejszy.

Gra była żywą, od pierwszej chwili rysuje się przewaga Cracovii, która przynosi jej owoce. W 17 mon. ładny atak środkiem kończy Kossok bombą w siatkę. Druga bramka pada samobójczo przez obrońcę, który nieszczęśliwie trafia do własnej bramki w 31 min. Zaraz po dalszych dwu minutach akcja Szeliga-Kossok daje ostatniemu sposobność przerzucenia piłki do siatki ponad bramkarzem.

W drugiej połowie przewaga Cracovii wzrosła. Jedyna w tej części bramka pada w 20 min. głową przez Stępienia. Sędzia p. Gumplowicz.
Źródło: Raz Dwa Trzy nr 13 z 31 marca 1936

Mecze sezonu 1936

ZFG Kraków 1936-02-23 Cracovia - ZSG Kraków 7:1  Zwierzyniecki Kraków 1936-03-01 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 6:4  KS Roździeń 1936-03-08 Cracovia - KS Roździeń 4:0  06 Kleofas Katowice 1936-03-15 Cracovia - 06 Katowice 4:0  Garbarnia Kraków 1936-03-22 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:0  Fablok Chrzanów 1936-03-29 Cracovia - Fablok Chrzanów 4:0  Krowodrza Kraków 1936-04-05 Cracovia - Krowodrza Kraków 7:2  Budai Budapeszt 1936-04-12 Cracovia - Budai Budapeszt 1:1  Makkabi Kraków 1936-04-13 Makkabi Kraków - Cracovia 0:0  Legia Kraków 1936-04-19 Legia Kraków - Cracovia 0:4  Policyjny Katowice 1936-04-26 Cracovia - Policyjny Katowice 9:2  Olsza Kraków 1936-05-03 Olsza Kraków - Cracovia 1:3  Korona Kraków 1936-05-10 Korona Kraków - Cracovia 0:6  Wisła II Kraków 1936-05-17 Cracovia - Wisła II Kraków 3:0  Zwierzyniecki Kraków 1936-05-31 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 4:2  Podgórze Kraków 1936-06-04 Podgórze Kraków - Cracovia 1:2  Nadwiślan Kraków 1936-06-07 Cracovia - Nadwiślan Kraków 3:0  Grzegórzecki Kraków 1936-06-11 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 3:1  Garbarnia II Kraków 1936-06-18 Cracovia - Garbarnia II Kraków 4:1  Wawel Kraków 1936-06-21 Cracovia - Wawel Kraków 8:0  Unia Kraków 1936-06-28 Cracovia - Unia Kraków 5:2  Ruch Chorzów 1936-06-29 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 9:0  Skawa Wadowice 1936-07-05 Skawa Wadowice - Cracovia 2:4  Pogoń Stryj 1936-07-19 Pogoń Stryj - Cracovia 0:3  Polonia Przemyśl 1936-07-26 Polonia Przemyśl - Cracovia 1:3  Rapid Wiedeń 1936-08-05 Cracovia - Rapid Wiedeń 5:3  RKS Hajduki 1936-08-09 Cracovia - RKS Hajduki 13:0  Polonia Przemyśl 1936-08-15 Cracovia - Polonia Przemyśl 6:0  Pogoń Stryj 1936-08-23 Cracovia - Pogoń Stryj 11:0  RKS Hajduki 1936-08-30 RKS Hajduki - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1936-09-01 Cracovia - Wisła Kraków 2:0  06 Kleofas Katowice 1936-09-06 06 Katowice - Cracovia 2:4  PZPN 1936-09-13 Cracovia - Team Klubów Ligii 3:5  Śmigły Wilno 1936-09-20 Śmigły Wilno - Cracovia 0:0  AKS Chorzów 1936-09-27 Cracovia - AKS Chorzów 1:1  Brygada Częstochowa 1936-10-11 Brygada Częstochowa - Cracovia 0:2  AKS Chorzów 1936-10-18 AKS Chorzów - Cracovia 2:3  Śmigły Wilno 1936-10-25 Cracovia - Śmigły Wilno 5:0  Brygada Częstochowa 1936-11-01 Cracovia - Brygada Częstochowa 4:1  Wisła Kraków 1936-11-08 Wisła Kraków - Cracovia 3:2  Garbarnia Kraków 1936-12-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 7:6  Tarnovia Tarnów 1936-12-13 Cracovia - Tarnovia 4:0