Zembaczyński

2-3-5

"Walki o wejście do Ligi" -

Walki o wejście do Ligi

Mecz o wejście do ligi państwowej między Cracovią a przemyską Polonją zakończył się zasłużonem zwycięstwem drużyny krakowskiej. W pierwszej połowie lekką przewagę miała Polonia, która zaraz z początku zainicjowała kilka dobrych pociągnięć, jednak nie wykorzystała sytuacyj podbramkowych a niektóre akcje jej kończyły się na dobrej i niezawodnej obronie Cracovii.

W 20 minucie za rękę Pająka na polu bramkowem sędzia dyktuje rzut karny, wykorzystany pewnie przez prawoskrzydłowego miejscowych Pabiana.

Druga połowa należy naogół do Cracovii, która okazała się teraz o klasę lepszą tak pod względem technicznym, jak i taktycznym. Obrońca Polonii Podwyszyński fauluje gracza Cracovii, za co sędzia dyktuje rzut karny. Strzela go Góra, jednak Jaclow dobrze w tym okresie usposobiony przytomnie piłkę odbija rękami. Podniecona tem Polonia przeprowadza znowu dalsze wypady na bramkę Cracovii, lecz tu na przeszkodzie zawsze stoi obrona i bramkarz Cracovii.

Za chwilę gra znowu przenosi się na pole Polonji i na polu karnem gracz Polonii zawinia rękę. Tym razem rzut karny wyegzekwowany został przez prawoskrzydłowego Cracovii, Korbasa. W ten sposób krakowianie wyrównali.

W drużynie Polonji następuje okres załamania. Cracovia nie czekając długo w dalszym ciągu atakują prawą stronę. Jaclow niepotrzebnie wybiega z bramki, idąc na spotkanie z Korbasem, który niechybnie strzela do pustej bramki. drugiego gola. Trzecia i ostatnia bramka dla Cracovii padła na 10 minut przed końcem zawodów przez Stępienia.

Sędziował p. Machocki ze Lwowa. Publiczności ponad trzy tysiące.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 62 (1208) z 27 lipca 1936 [1]

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Aczkolwiek porażka Polonji na Śląsku ze słabą drużyną robotniczą z W. Hajduk przekreśliła nadzieje Przemyślan na dostanie się do Ligl, mecz ten wywołał wielkie zainteresowanie i ściągnął mimo, iż przed zawodami zerwała się burza, około 4.000 widzów.

Na fakt ten złożyła się okoliczność, iż Cracovia cieszy się doskonałą marką, a nadto, że już w poprzednich zawodach o wejście do Ligi drużyna przemyska była trzykrotnie wyeliminowana przez zespół krakowski. Tym razem po raz czwarty spowoduje to zapewne Cracovia, na co cię zanosi wedle przebiegu dotychczasowych rozgrywek.

Aczkolwiek drużyna Cracovii wygrała i była zespołem lepszym, to jednak nie możemy pominąć milczeniem faktu, iż sędzia p. Medycki w wysokim stopniu pokrzywdził Polonje, a to w drugiej połowie przy stanie 1:0 dla Polonji, dyktując rzut wolny przeciw Cracovii w miejsce karnego i przenosząc piłkę poza linję pola karnego, a ponadto dyktując aż dwa rzuty karne przeciwko Polonji, z któtych drugi został wykorzystany na 18 minut przed końcem gry, co załamało ostatecznie drużynę przemyską.

Do przerwy Cracovia grała słabo i dopiero rozruszała cię po pauzie. W drużynie zwycięzców dopisał bramkarz Pawłowski, który nie mógł obronić jedynego goala Polonji, strzelonego z rzutu karnego. W obronie Doniec doskonały, natomiast Pająk całkiem słaby. W pomocy niedopisał zupełnie przereklamowany Grunberg, również i Góra dawał się dość łatwo ogrywać. Żiżka równomiernie cały czas na dobrym poziomie.

W ataku najlepiej wypadły skrzydła, zwłaszcza Zembaczyński. Malczyk nieszczególny, zaś Szeliga i Stempień reprezentowali poprawny i przeciętny poziom.

Drużyna Polonji mimo przegranej zaprezentowała dobrą grę kombinacyjną, stojącą na dobrym poziomie technicznym. Specjalnie wyróżnił się bramkarz Jaelow, Zieliński w obronie i środkowy pomocnik Labuzga, pozyskany ostatnio z Katowie. Dostroił się do jego gry i boczny Kwiatkowski.

Napad natomiast słaby nie umiał wyzyekać sytuacyj podbramkowych. Brak mu strzelców, najlepsi jeszcze Klein na środku i skrzydłowi Jędruch oraż Fabjan. Niedopisali zato Podwyszyński w obronie, Kowalski w pomocy oraz łącznicy.

Gra rozpoczęła się atakiem Cracovii, jednak szybko Polonia przejmuje inicjatywę i utrzymuje ją dłuższy czas, Pierwsza i ostatnia bramka pada dla Polonji w 25-tej minucie. Strzał Fabjana na bramkę łapie Pająk de ręki za co sędzia dyktuje raut karny, zamieniony przez Fabjana w bramkę.

Po pauzie gra początkowo otwarta, ale od 10 mi-nut Polonja ogranicza się do defenzywy. W 10 min, sędzia dyktuje rzut karny przeciw gospodarzom — przyjęty protestem przez widownię. Góra nie wykorzystuje tej doskonałej sytuacji. W 27-mej min. sędzia dyktuje drugi rzut karny przeciw Polonii, który Korbas zamienia w wyrównującego goala. Polonia się załamuje, choć ma jeszcze jedną doskonałą sposobność do wyrównania, gdy Pawłowski wypuszcza piłkę z rąk. Cracovia od tej pory całkiem przeważa i strzela drugą bramkę przez Korbasa, zawinioną tym razem przez Jaciowa, a następnie trzeciego goala pod koniec zawodów przez Stempienia.

Obie drużyny wystąpiły następujących składach: Cracovia: Pawłowski, Pająk, Doniec, Góra, Grunberg, Żiżka, Korbas, Stempień, Malczyk, Szeliga, Zembaczyński. Polonja: Jaciow, Podwyszyński, Zieliński, Kwiatkowski, Łabuzga, Kowalski. Fabjan, Ploch, Klein, Czajor, Jędruch.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 208 z 28 lipca 1936

Mecze sezonu 1936

ZFG Kraków 1936-02-23 Cracovia - ZSG Kraków 7:1  Zwierzyniecki Kraków 1936-03-01 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 6:4  KS Roździeń 1936-03-08 Cracovia - KS Roździeń 4:0  06 Kleofas Katowice 1936-03-15 Cracovia - 06 Katowice 4:0  Garbarnia Kraków 1936-03-22 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:0  Fablok Chrzanów 1936-03-29 Cracovia - Fablok Chrzanów 4:0  Krowodrza Kraków 1936-04-05 Cracovia - Krowodrza Kraków 7:2  Budai Budapeszt 1936-04-12 Cracovia - Budai Budapeszt 1:1  Makkabi Kraków 1936-04-13 Makkabi Kraków - Cracovia 0:0  Legia Kraków 1936-04-19 Legia Kraków - Cracovia 0:4  Policyjny Katowice 1936-04-26 Cracovia - Policyjny Katowice 9:2  Olsza Kraków 1936-05-03 Olsza Kraków - Cracovia 1:3  Korona Kraków 1936-05-10 Korona Kraków - Cracovia 0:6  Wisła II Kraków 1936-05-17 Cracovia - Wisła II Kraków 3:0  Zwierzyniecki Kraków 1936-05-31 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 4:2  Podgórze Kraków 1936-06-04 Podgórze Kraków - Cracovia 1:2  Nadwiślan Kraków 1936-06-07 Cracovia - Nadwiślan Kraków 3:0  Grzegórzecki Kraków 1936-06-11 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 3:1  Garbarnia II Kraków 1936-06-18 Cracovia - Garbarnia II Kraków 4:1  Wawel Kraków 1936-06-21 Cracovia - Wawel Kraków 8:0  Unia Kraków 1936-06-28 Cracovia - Unia Kraków 5:2  Ruch Chorzów 1936-06-29 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 9:0  Skawa Wadowice 1936-07-05 Skawa Wadowice - Cracovia 2:4  Pogoń Stryj 1936-07-19 Pogoń Stryj - Cracovia 0:3  Polonia Przemyśl 1936-07-26 Polonia Przemyśl - Cracovia 1:3  Rapid Wiedeń 1936-08-05 Cracovia - Rapid Wiedeń 5:3  RKS Hajduki 1936-08-09 Cracovia - RKS Hajduki 13:0  Polonia Przemyśl 1936-08-15 Cracovia - Polonia Przemyśl 6:0  Pogoń Stryj 1936-08-23 Cracovia - Pogoń Stryj 11:0  RKS Hajduki 1936-08-30 RKS Hajduki - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1936-09-01 Cracovia - Wisła Kraków 2:0  06 Kleofas Katowice 1936-09-06 06 Katowice - Cracovia 2:4  PZPN 1936-09-13 Cracovia - Team Klubów Ligii 3:5  Śmigły Wilno 1936-09-20 Śmigły Wilno - Cracovia 0:0  AKS Chorzów 1936-09-27 Cracovia - AKS Chorzów 1:1  Brygada Częstochowa 1936-10-11 Brygada Częstochowa - Cracovia 0:2  AKS Chorzów 1936-10-18 AKS Chorzów - Cracovia 2:3  Śmigły Wilno 1936-10-25 Cracovia - Śmigły Wilno 5:0  Brygada Częstochowa 1936-11-01 Cracovia - Brygada Częstochowa 4:1  Wisła Kraków 1936-11-08 Wisła Kraków - Cracovia 3:2  Garbarnia Kraków 1936-12-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 7:6  Tarnovia Tarnów 1936-12-13 Cracovia - Tarnovia 4:0