1936-10-11 Brygada Częstochowa - Cracovia 0:2: Różnice pomiędzy wersjami

|                        trener_gosc = [[Karol Kossok]]
|              ustawienie_gospodarz =
|              ustawienie_gospodarz = 2-3-5
|                    sklad_gospodarz =
|                    sklad_gospodarz = Krzyk<BR>Głogowski<BR>Głowacki<BR>Lech<BR>Mosz<BR>Cieślicki<BR>Dressler<BR>Hadzik<BR>Bien<BR>Heine I<BR>Heine II
|                    ustawienie_gosc = 2-3-5
|                        sklad_gosc = [[Władysław Pawłowski|W. Pawłowski]]<br> [[Jan Pająk|Pająk]]<br> [[Stefan Lasota|Lasota]]<br> [[Kazimierz Schmager|Schmager]]<br> [[Roman Grünberg|Grünberg]]<br> [[Józef Żiżka|Żiżka]]<br> [[Józef Korbas|Korbas]]<br> [[Chudzik]]<br> [[Stanisław Malczyk|S. Malczyk]]<br> [[Czesław Strąk-Szeliga|Szeliga]]<br> [[Józef Zembaczyński|Zembaczyński]]
Linia 38: Linia 38:
*[[:Grafika: Goniec Częstochowski 1936-10-11.jpg|Zapowiedź meczu w dzienniku ''Goniec Częstochowski'']]

{{miejsce na opis}}
CZĘSTOCHOWA, 11.10. - Tel. wł. - Cracovia - Brygada 2:0 (1:0). Bramki zdobyli Szeliga i Korbas. Widzów 6.000, sędzia p. Wiszniewski z Poznania.

Cracovia: Pawłowski; Lasota, Pająk; Żiżka, Grünberg, Sznagel; Korbas, Chudzik, Malczyk, Szeliga, Zembaczyński.

Brygada: Krzyk; Głogowski, Głowacki; Lech, Mosz, Cieślicki; Dressler, Radzik, Bien, Heine I, Heine II.

Licznie zebrana publiczność (w tem 1500 kibiców z Krakowa), oczekiwała lepszej gry, szczególnie ze strony renomowanej Cracovii. Krakowianie, mimo że przewyższali miejscowych techniką i zgraniem, nie spełnili oczekiwań. Bez zarzutu grał Pawłowski w bramce. Brak Dońca nie dawał się odczuwać, gdyż zastąpili go doskonale Lasota i Pająk, szczególnie ten ostatni odznaczał się wielką przytomnością i ratował parokrotnie w krytycznych sytuacjach.

W pomocy Żiżka i  Grünberg dobrze zasilali atak, gdzie wyróżniał się Szeliga.

W Brygadzie bez zastrzeżeń zadowolić mogła tylko obrona. Dobrze grał również Cieślicki w pomocy, bardzo pracowity. Natomiast Mosz i Lech przechodzą widoczny spadek formy. Bien w roli kierownika napadu wypadł beznadziejnie, natomiast debiut Dresslera nie był najgorszy. Brygada grała naogół chaotycznie, a jeśli dochodziła do sytuacji podbramkowych, to głównie dzięki wielkiej ambicji. Cracovia mogła mimo wyższego poziomu mecz przegrać, gdyby miejscowi byli mniej niezaradni pod bramką i szybciej decydowali się na strzał. Tak jednak napad Brygady zaprzpaszczał stuprocentowe szanse, gdy przeciwnik potrafił dwukrotnie wyzyskać nadarzające się okazje.

Cracovia z miejsca narzuca system gry i już w 10-ej min. prowadzi ze strzału Szeligi. Gospodarze mają okazję wyrównać przez Biena, który marnuje jednak doskonałą pozycję. Po przerwie Brygada rusza bardzo ambitnie do walki, ma nawet przewagę, mimo to jednak Korbas w 36-ej min. ustala wynik dnia. Pod koniec nadarza się jeszcze Malczykowi okazja podwyższenia wyniku, ostry strzał zostaje jednak odparowany.

|                Link =
[[Grafika: Goniec Częstochowski 1936-10-13 foto 1.jpg|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Goniec Częstochowski'' cz.1]]
[[Grafika:Goniec Częstochowski 1936-10-13 foto 1.jpg|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Goniec Częstochowski'' cz.1]]
|      Tytul_artykulu = Kronika sportowa

|              Autor = (-k.)
'''Cracovia - Brygada 2:0'''

Zapowiedziany mecz Cracovia - Brygada o wejście do Ligi wywołał bardzo duże zainteresowanie, nie tylko w Częstochowie, ale i w Krakowie, skąd przybyło około 1,500 osób.

Mecz zakończył się zwycięstwem Cracovii i to zdecydowanym, mimo, że Brygada meczu tego nie powinna była przegrać, grając na własnym boisku.

Niestety, atak Brygady dobry na środku, po przeprowadzeniu piłki do bramki nie umiał wykorzystać ani jednej z nadarzających się okazji.

Również widoczny brak szczęścia zaważył dużo na wyniku, bowiem po kilkakrotnym strzelaniu do bramki z pola karnego w 41 minucie zdawałoby się, że oddany strzał z odległości 2 mtr. nareszcie będzie w siatce - bramkarz Cracovii zdecydowanym ruchem wybija piłkę prawie z linii bramkowej na dalszy teren.
Podobnych sytuacyj było bardzo dużo, szczególniej w drugiej połowie gry, kiedy uwidoczniło się zmęczenie Cracovii, a która dopiero przed końcem meczu po świetnej kombinacji zdobywa drugiego goala.

Pierwszą bramkę w 10 minucie strzela dla Cracovii Szeliga, mijając efektownie obronę Brygady. Natomiast drugi goal padł w 33 minucie, po przerwie i został strzelony w pełnym biegu przez Korbasa.

Reasumując wynik meczu - trzeba podkreślić, że atak Brygady „kuleje” i z tym atakiem w ogóle nawet wejście do Ligi jest wielce ryzykowne.

Natomiast obrona Głogowski i Głowacki oraz Krzyk w bramce pokazali, jak zawsze, grę na wysokim poziomie. Dobry był również Hadzik i Cieślicki. Ponadto wyróżnił się nowy gracz Dresler. Reszta mimo ofiarności gry, nie wykazała swych umiejętności.

Gra prowadzona była w bardzo szybkim tempie. Sędziował p. Wiśniewski z Poznania, który nie reagował na dość częste agresywne odbieranie piłki przez Cracovię.

}}
}}

{{Artykul
|  Tytul_wydawnictwa = Głos Częstochowski
Linia 83: Linia 115:
[[Grafika: Głos Częstochowski 1936-10-13 foto 1.jpg|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Głos Częstochowski'' cz.1]]
[[Grafika:Głos Częstochowski 1936-10-13 foto 1.jpg|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Głos Częstochowski'' cz.1]]
|      Tytul_artykulu = O wejście do ligi.

Cracovia - Brygada 2:0 (1:0)

Bramki dla Cracovii zdobyli Szeliga i Korbas.

Widzów około 5000. Sędziował słabo p. Tomaszewski z Poznania.

Zwycięstwo Cracovii raczej nie zasłużone.
Brygada miała więcej pozycji podbramkowych, lecz niedołężny atak zaprzepaścił możliwość zdobycia przynajmniej 3 bramek. W Brygadzie najepszy Dressler na lewym skrzydle. Wstawienie Dresslera po przerwie na łącznika było karygodnym błędem.
}}
}}

{{Artykul
|  Tytul_wydawnictwa = biuletyn "Klub Sportowy Cracovia"
|              Numer = 2
Linia 102: Linia 142:
|                Link = [[:Media: Biuletyn Klub Sportowy Cracovia 2.pdf|[PDF]]]
|      Tytul_artykulu = Migawki z meczu „Cracovia-Brygada” w Częstochowie

SZELIGA zagrał z „Brygadą” swój najlepszy mecz w sezonie. Kondycyjnie i strzałowo był doskonale dysponowany, nadto wziął na siebie część kierownictwa atakiem, z czego wywiązał się doskonale.

PAWŁOWSKI przyczynił się w dużej mierze do utrzymania zwycięstwa swej drużyny, obronił bowiem w okresie przewagi „Brygady” w imponujący sposób niechybną bramkę, dostał też zato potężne brawa.

Również w beznadziejnej sytuacji, bo tuż z przed linji bramkowej uratował wykopem grożącą bramkę PAJĄK. Swą śmiałą i energiczną grą budził on zawsze respekt u przeciwników.

Imponujący przebój KORBASA i wspaniała bomba, której efektem była druga bramka dla „Cracovii” porwały widownię, która huraganowymi oklaskami dała wyraz swego zadowolenia i uznania.

ŻIŻKA jest w doskonałej formie: jego gra w Częstochowie stała na wysokim naprawdę poziomie.

Sędzia

Według Przeglądu Sportowego arbitrem był Wiśniewski, Głos Częstochowski podaję, że sędziował Tomaszewski.

"Cracovia - Brygada 2:0" -

Cracovia - Brygada 2:0

W pomocy Żiżka i Grünberg dobrze zasilali atak, gdzie wyróżniał się Szeliga.

Źródło: Przegląd Sportowy nr 87 z 12 października 1936 [1]

"Kronika sportowa" -
Goniec Częstochowski

Kronika sportowa

Relacja z meczu w dzienniku Goniec Częstochowski cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Goniec Częstochowski cz.2

Również widoczny brak szczęścia zaważył dużo na wyniku, bowiem po kilkakrotnym strzelaniu do bramki z pola karnego w 41 minucie zdawałoby się, że oddany strzał z odległości 2 mtr. nareszcie będzie w siatce - bramkarz Cracovii zdecydowanym ruchem wybija piłkę prawie z linii bramkowej na dalszy teren. Podobnych sytuacyj było bardzo dużo, szczególniej w drugiej połowie gry, kiedy uwidoczniło się zmęczenie Cracovii, a która dopiero przed końcem meczu po świetnej kombinacji zdobywa drugiego goala.

Mecze sezonu 1936

ZFG Kraków 1936-02-23 Cracovia - ZSG Kraków 7:1  Zwierzyniecki Kraków 1936-03-01 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 6:4  KS Roździeń 1936-03-08 Cracovia - KS Roździeń 4:0  06 Kleofas Katowice 1936-03-15 Cracovia - 06 Katowice 4:0  Garbarnia Kraków 1936-03-22 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:0  Fablok Chrzanów 1936-03-29 Cracovia - Fablok Chrzanów 4:0  Krowodrza Kraków 1936-04-05 Cracovia - Krowodrza Kraków 7:2  Budai Budapeszt 1936-04-12 Cracovia - Budai Budapeszt 1:1  Makkabi Kraków 1936-04-13 Makkabi Kraków - Cracovia 0:0  Legia Kraków 1936-04-19 Legia Kraków - Cracovia 0:4  Policyjny Katowice 1936-04-26 Cracovia - Policyjny Katowice 9:2  Olsza Kraków 1936-05-03 Olsza Kraków - Cracovia 1:3  Korona Kraków 1936-05-10 Korona Kraków - Cracovia 0:6  Wisła II Kraków 1936-05-17 Cracovia - Wisła II Kraków 3:0  Zwierzyniecki Kraków 1936-05-31 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 4:2  Podgórze Kraków 1936-06-04 Podgórze Kraków - Cracovia 1:2  Nadwiślan Kraków 1936-06-07 Cracovia - Nadwiślan Kraków 3:0  Grzegórzecki Kraków 1936-06-11 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 3:1  Garbarnia II Kraków 1936-06-18 Cracovia - Garbarnia II Kraków 4:1  Wawel Kraków 1936-06-21 Cracovia - Wawel Kraków 8:0  Unia Kraków 1936-06-28 Cracovia - Unia Kraków 5:2  Ruch Chorzów 1936-06-29 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 9:0  Skawa Wadowice 1936-07-05 Skawa Wadowice - Cracovia 2:4  Pogoń Stryj 1936-07-19 Pogoń Stryj - Cracovia 0:3  Polonia Przemyśl 1936-07-26 Polonia Przemyśl - Cracovia 1:3  Rapid Wiedeń 1936-08-05 Cracovia - Rapid Wiedeń 5:3  RKS Hajduki 1936-08-09 Cracovia - RKS Hajduki 13:0  Polonia Przemyśl 1936-08-15 Cracovia - Polonia Przemyśl 6:0  Pogoń Stryj 1936-08-23 Cracovia - Pogoń Stryj 11:0  RKS Hajduki 1936-08-30 RKS Hajduki - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1936-09-01 Cracovia - Wisła Kraków 2:0  06 Kleofas Katowice 1936-09-06 06 Katowice - Cracovia 2:4  PZPN 1936-09-13 Cracovia - Team Klubów Ligii 3:5  Śmigły Wilno 1936-09-20 Śmigły Wilno - Cracovia 0:0  AKS Chorzów 1936-09-27 Cracovia - AKS Chorzów 1:1  Brygada Częstochowa 1936-10-11 Brygada Częstochowa - Cracovia 0:2  AKS Chorzów 1936-10-18 AKS Chorzów - Cracovia 2:3  Śmigły Wilno 1936-10-25 Cracovia - Śmigły Wilno 5:0  Brygada Częstochowa 1936-11-01 Cracovia - Brygada Częstochowa 4:1  Wisła Kraków 1936-11-08 Wisła Kraków - Cracovia 3:2  Garbarnia Kraków 1936-12-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 7:6  Tarnovia Tarnów 1936-12-13 Cracovia - Tarnovia 4:0