2-3-5

1937-08-29 Krowodrza Kraków - Cracovia II 3:2

Utrata 3-ch bramek nie załamała krakowian.

Warta – Cracovia 3:3

Poznań. 29.8. – Tel. wł. – Warta – Cracovia 3:3 (3:0). Bramki strzelili Krzyszkiewicz, Schwartz i Gendera, Szeliga i Korbas dwie. Sędzia p. Gruszka ze Śląsku.

Cracovia: Pawłowski; Pająk, Lasota, Góra, Grünberg, Żiżka; Skalski, Majeran, Korbas, Szeliga, Zembaczyński.

Warta: Schultz, Hoedt, Twórz, Krzyszkiewicz, Danielak, Dembiński, Nawrot, Gendera, Szerfke, Kaźmierczak, Schwartz.

Spotkania Warty z Cracovią cieszą się zawsze dobrą marką i ściągają dużo publiczności. Tak też było i wczoraj.

Mecz zapowiadał się dla Warty jak najlepiej. Przeprowadzone z konieczności odmłodzenie wyszło drużynie na dobre i do przerwy prowadzili gospodarze 3:0. Niestety po zmianie stron wyszła na boisko zupełnie inna drużyna, wprost nie do poznania. Nic się w niej nie kleiło, jednym słowem „zieloni” wypompowali się szalonym tempem do przerwy. Wszystko to jednak nie usprawiedliwia złej taktyki Warty, która po stracie 2 bramek winna była wzmocnić obronę, by bronić zwycięstwa.

Wskutek słabej formy w ostatnich meczach Fontowicza, zastąpił go bramkarz drużyny młodzików Schultz, którego ściągnięto na to spotkanie z obozu młodzików w Kozienicach. Przebywającego na ćwiczeniach wojskowych Ofierzyńskiego zastąpił Hoedt, zaś Sobkowiaka Dembiński. Mimo straty trzech bramek z uznaniem podkreślić należy pierwszy występ w drużynie ligowej młodziutkiego bramkarza Schultza, który zapowiada się na gracza wielkiego formatu. Szybko opanował początkową tremę, broniąc kilka bardzo niebezpiecznych strzałów. Z trzech puszczonych bramek nie zawinił żadnej.

Zadowalająco wypadł również Hoedt w obronie. Ma wprawdzie jeszcze poważne braki, nie uwidaczniały się one jednak, ponieważ część jego pracy przejął wspaniały wprost Twórz.

W pomocy dobry był Krzyszkiewicz, lecz tylko do przerwy. Natomiast dobrze przez cały mecz grał Danielak.

W ataku zawiodła lewa strona Kaźmierczak i Schwartz. Zwłaszcza ostatni nie może opanować kryzysu formy, który przechodzi już od kilku miesięcy. Atak w całości mało zdecydowany pod bramką, do czego niestety już się przyzwyczajamy, chociaż czasem jest to zbyt denerwujące.

W Cracovii atak do przerwy zupełnie zawiódł. Natomiast dobra była pomoc, w której na czoło wybijał się Góra. Przeszedł on też w 30 m. do ataku na prawego łącznika, lecz i ta zmiana niewiele pomogła. Grę rozpoczęła Warta i z miejsca uzyskała przygniatającą przewagę. Atak nie wykorzystał kilku b. dogodnych pozycyj, w czym wybijał się specjalnie Kaźmierczak, który był podobno nie zdrów, grał tylko z braku zastępcy. Ponieważ atak nie umiał zdobyć bramki strzelił ją w 14 minucie pomocnik Krzyszkiewicz z 40 m. Pewną zasługę w zdobyciu tej bramki ma jednak Kaźmierczak, który zasłonił bramkarza uniemożliwiając mu interwencję. Drugą bramkę zdobył w 21 m. Schwartz. Trzecią wreszcie w 35 m. Gendera po strzale wolnym Danielaka.

Po przerwie inicjatywę przejęła Cracovia i już w 4 minucie pierwszą bramkę zdobył Szeliga. Po tej bramce znów gospodarze zaczęli przeważać, zdobywając kolejne trzy kornery. Bramkę uzyskali krakowianie przez Korbasa w 22-ej min. Ten sam gracz strzelił trzecią wyrównującą bramkę w 40 min. I w rezultacie obie drużyny podzieliły się punktami, chociaż mecz ten wygrać mogła a nawet powinna Warta, która mimo wszystko była drużyną lepszą.

Źródło: Przegląd Sportowy [1]

Mecze sezonu 1937

Zwierzyniecki Kraków 1937-02-14 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 5:1  Wawel Kraków 1937-02-21 Cracovia - Wawel Kraków 4:4  Naprzód Katowice 1937-02-28 Cracovia - Naprzód Katowice 6:2  Policyjny Katowice 1937-03-07 Cracovia - Policyjny Katowice 8:0  FC Wien 1937-03-28 Cracovia - FC Wien 1:2  FC Wien 1937-03-29 Cracovia - FC Wien 1:3  ŁKS Łódź 1937-04-04 ŁKS Łódź - Cracovia 1:1  Warszawianka Warszawa 1937-04-11 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:2  ŁKS Łódź 1937-04-18 Cracovia - ŁKS Łódź 5:0  AKS Chorzów 1937-04-25 AKS Chorzów - Cracovia 2:1  Pogoń Lwów 1937-05-02 Cracovia - Pogoń Lwów 5:1  Floridsdorfer Wiedeń 1937-05-03 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 4:1  Warszawianka Warszawa 1937-05-09 Cracovia - Warszawianka Warszawa 5:0  Wysokie Tatry Zakopane 1937-05-17 Wysokie Tatry Zakopane - Cracovia 2:6  Warta Poznań 1937-05-23 Cracovia - Warta Poznań 2:0  Wisła Kraków 1937-05-27 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Ruch Chorzów 1937-05-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 1:1  Bocskay Debreczyn 1937-06-04 Cracovia - Bocskay Debreczyn 4:2  Admira Wiedeń 1937-06-06 Cracovia - Admira Wiedeń 0:1  Szegedi AC 1937-06-15 Cracovia - Szegedi AC 2:3  Garbarnia Kraków 1937-06-29 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:0  AKS Chorzów 1937-07-11 Cracovia - AKS Chorzów 1:1  Plik:KS Wolbrom herb.png 1937-07-25 KS Wolbrom - Cracovia 3:7  Hasmonea Lwów 1937-08-08 Hasmonea Lwów - Cracovia 1:4  Lublinianka Lublin 1937-08-09 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Wawel Wirek 1937-08-15 Wawel Nowa Wieś - Cracovia 4:2  Flota Gdynia 1937-08-22 Cracovia - Flota Gdynia 9:0  Warta Poznań 1937-08-29 Warta Poznań - Cracovia 3:3  Wisła Kraków 1937-09-05 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Wawel Wirek 1937-09-19 Cracovia - Wawel Nowa Wieś 3:1  Garbarnia Kraków 1937-10-03 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:1  Pogoń Lwów 1937-10-17 Pogoń Lwów - Cracovia 2:0  Ruch Chorzów 1937-10-24 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 4:2  Unia Sosnowiec 1937-11-11 Unia Sosnowiec - Cracovia 2:4  AKS Chorzów 1937-11-21 Cracovia - AKS Chorzów 0:7  AKS Chorzów 1937-11-28 AKS Chorzów - Cracovia 5:1
Dąb Katowice 1937 Cracovia - Dąb Katowice 3:0  Dąb Katowice 1937 Dąb Katowice - Cracovia 0:3