Groźna sytuacja pod bramką krakowian. Kruk i Wiechoczek (tyłem) - w pogotowiu.

Sportowiec Krakowski

Wstępna relacja z meczu w tygodniku Sportowiec Krakowski cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Sportowiec Krakowski cz.2
Cztery niedzielne mecze ligowe nie pozostały bez wpływu na sytuację w tabeli.

W Wielkich Hajdukach Ruch pokonał wysoko Cracovię 4:0, przez co nie tylko ugruntował swą pozycję leadera, ale zepchnął poważną rywalkę na 4-te miejsce.

RUCH - CRACOVIA 4:0 (0:0).

KATOWICE (tel. wł.). Bramki strzelili Peterek 3 i Wiechoczek. Sędziował p. Langr z Łodzi, widzów 7 tysięcy.

Cracovia: Pawłowski, Lasota, Pająk, Góra, Grünberg, Majeran, Skalski, Madryga, Korbas, Szeliga i Filipczyk.

Ruch: Brom, Gemza, Skrzypiec, Dziwisz, Nowakowski, Mikunda, Kruk, Wiechoczek, Peterek, Malcherek i Wodarz.

Drużyna mistrza Polski zaprezentowała się w niedzielę bardzo słabo. Ruch, mimo, że wystąpił bez asa atutowego Wilimowskiego, miał przez cały czas zawodów znaczną przewagę i wygrał zasłużenie. Od wyższej cyfrowo porażki uchronił gości doskonale usposobiony bramkarz Pawłowski.

W pierwszej połowie Ruch ma lekką przewagę, niewykorzystaną wobec opieszałości napastników. W tym okresie doskonale gra Pawłowski oraz pomoc Cracovii, w Ruchu zaś wybija się Gemza i Peterek, najlepszy gracz na boisku.

Po przerwie Ruch wzmacnia tempo i już w 6-ej minucie Peterek zdobywa bramkę po centrze Kruka. W 18-ej minucie po kombinacji całego ataku Peterek strzela drugą bramkę. Wynik podwyższa ten sam gracz z karnego w 25-ej minucie za rękę Majerana. Przewaga Ruchu stale wzrasta. W 35-ej minucie Majeran zderza się z Malcherkiem, pada na słupek i zostaje zniesiony z boiska. Wreszcie w ostatniej minucie, Wiechoczek w zamieszaniu podbramkowym ustala wynik dnia.
Źródło: Sportowiec Krakowski nr 3 z 20 czerwca 1938

"Ruch bez Wilimowskiego strzela Cracovii 4 bramki" -

Ruch bez Wilimowskiego strzela Cracovii 4 bramki

WIELKIE HAJDUKI, 19.6. - Tel. wł. - Ruch - Cracovia 4:0 (0:0). Bramki uzyskali: Peterek trzy i Wiechoczek. Sędzia p. Lange z Łodzi. Widzów 8.000.

Cracovia: Pawłowski, Lasota, Pająk, Góra, Grinberg, Majeran, Skalski, Roczniak, Korbas, Madryga, Filipski.

Ruch: Brom, Giemza, Ibrom, Mikunda, Nowakowski, Dziwisz, Kruk, Wiechoczek, Peterek, Malcherek i Wodarz.

Dzisiejsze swoje zwycięstwo zawdzięcza Ruch nie tylko dobrej i ambitnej grze, ale przede wszystkim słabej bardzo formie Cracovii. Pająk, który jedyny stał na wysokości zadania, nie mógł podołać b. szybkim akcjom prawej strony ataku hajduczan. Bramkarz Pawłowski bonił ofiarnie, często szczęśliwie. Nie ponosi winy puszczonych bramek. Góra wypadł blado toteż Wodarz dawał sobie radę z nim bez trudu.

W Ruchu b. dobrze zaprezentował się Malcherek. Grał szybko, podawał dobrze, stwarzał niebezpieczne sytuacje i w zupełności podciągał się do klasy ataku biało-niebieskich. Peterek grał b. spokojnie, rozdawał piłki planowo, doskonale główkował.

Ruch atakował stale w czwórkę, a Wiechoczek grał w tyle. Pomoc, grając defensywnie, nie wiele wspomagała własny atak, skutecznie jednak paraliżowała wypady krakowian. Obrona Ruchu również stała na wysokości zadania. W całości Ruch wypadł o dwie klasy lepiej od swego przeciwnika, udowadniając to szczególnie w drugiej połowie wynikiem bramkowym jak i stosunkiem rogów 13:3 na swoją korzyść.

Sędzia p. Lange niezdecydowany, wielu rzeczy nie dostrzegał, ponadto niefortunnie biegał między graczami przeszkadzając im często nawet na polu karnym.

Pierwsza połowa zawodów upłynęła pod znakiem słabej gry obu drużyn. Druga połowa, to już zupełnie co innego.

Ruch z miejsca wykazuje przewagę, a Cracovia nie ma zupełnie siły przeciwstawić się szybkim, a przy tym z dużym spokojem przeprowadzanym atakom biało-niebieskich, którzy goszczą bezustannie pod bramką gości, strzelając często i ostro.

W siódmej minucie Peterek główką zamienia piękną centrę Kruka w bramkę. Ruch gra coraz lepiej, nawet Nowakowski strzela do bramki. Krakowianom sprzyja jednak duże szczęście. Dopiero w 19-ej min. Malcherek pięknie podaje Peterkowi, ten zaś ostrym strzałem z dwu kroków zdobywa drugą bramkę. Cracovia gra coraz chaotyczniej, czego dowodem jest odbicie oburącz piłki na polu karnym przez jednego z pomocników. Trzeba to przypłacić trzecią bramką, zdobytą znów przez Peterka w 26 min.

W 36 Majeran ofiarnie broni nieuchronną główkę Peterka, przypłaca to jednak ciężką kontuzją (rozbicie o słupek) i już nie wraca na boisko. Do końca gry Ruch jest w przewadze a w ostatniej minucie Wiechoczek, nie mający dzisiaj zupełnie szczęścia, zdobywa czwartą bramkę z nieustępliwie wypracowanej pozycji.
(hr.)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 49 z 20 czerwca 1938 [1]

"Ruch gromi Cracovię 4:0 (0:0)" -

Ruch gromi Cracovię 4:0 (0:0)

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Na stadjonie piłkarskim w Wielkich Hajdukach odbył się mecz piłkarski o mistrzostwo Ligi miedzy Ruchem a Cracovią.

Ruch wystąpił w osłabionym składzie bez Wilimowsklego, którego zastąpił bez powodzenia. Majcherek. Cracovia wystąpiła również w osłabionym składzie bez Zembaczyńskiego, który zachorował na ślepą kiszkę w sobotą. Zastępował go Madryga bez większego powodzenia. Mecz zakończył się Wysokiem zwycięstwem Ruchu 4:1 (0:0). na który sobie drużyna hajducka całkowicie zasłużyła.
Gra prowadzona była pod znakiem stałej przewagi Ruchu niewidocznej w pierwszej części meczu, jed¬nak jaskrawiej w drugiej połowie. W drużynie Cracovii zawiódł atak, gdzie za wyjątkiem Korbasa, który wykazywał pewną ruchliwość i skłonność do gry kombinacyjnej. nikt nie stanął na wysokości zadania. Tylko w pierwszej części meczu jako tako grał Skalski na prawem skrzydle, reszta graczy w tej linji nie sprostała zadaniu, a w szczególności najsłabszym punktem był lewoskrzydłowi Filipski.
To samo odnosi się do linji pomocy, gdzie całkowicie zawiódł Góra, obgrywany niemiłosiernie od początku do końca przez Wodarza, który co chciał to robił z pomocnikiem Cracovii. Słabo również wypadł Gruenberg. Najlepiej sprawował się Majeran, który stanowił dużą zaporę dla prawej strony Ruchu. Gracz ten jednak w nieszczęśliwym momencie zaważył na losach meczu, gdyż zupełnie niepotrzebnie przejął pitkę do rąk, wskutek czego rzut karny zadecydował do pewnego stopnia o ostatecznej porażce Cracovii. Poza tem gracz ten z ofiarnością i poświeceniem broniąc nieuchronnej bramki sam się kontuzjonował bardzo silnie, uderzając calem ciałem w pełnym pędzie o słupek tak, że został zniesiony z boiska i zdaje się. że kontuzja Jest dość poważna.
W trio obronnem na pierwsze miejsce wysuwał się Pająk dzięki oswabadzającym wykopom, jednakże w drugiej części gry skutkiem zbyt wielkiego nacisku ataku stracił dużo na swej wartości. Lasota dzielnie mu sekundował, lecz nie mógł nic zdziałać wobec agresywnej gry gospodarzy. Pawłowski w bramce uratował wiele sytuacyj. Gdyby nie on niewątpliwie Cracovia zeszłaby z boiska pokonana w wyższym stosunku. Jeżeli idzie o grę Ruchu, to należy zaznaczyć, że w zwycięstwo jego bez Wilimowskiego naogół wątpiono Niewątpliwie sukces całkowicie zresztą zasłużony przyczyni się do wzmocnienia poczucia własnej siły i własnych możliwości bez względu na to. czy Wilimowski jest obecny w drużynie. Szczególnie na uwagę zasługuje doskonała wprost gra Wodarza, który ambitnie i z wielką energją wygrywał wszystkie pojedynki, co rzadko o niego można było oglądać. Na poziomie stanął również Petersie I Kruk prawoskrzydłowy, którego podania były idealne i bardzo łatwe do wykorzystania. Słabiej wypadł Majcherek. Wiechoczek pod względem strzałowym zawiódł zupełnie, mając wiele doskonałych sytuacyj do wykorzystania, wypracowanych przez Petecka, jednakże swą ambitną grą i pracowitością nadrobił wiele braków.
W linji pomocy pierwsze miejsce przyznać należy Nowakowskiemu, który wbrew wszelkim przewidywaniom przytrzymał kondycyjnie w doskonałej formie cały mecz. Obrona, a w szczególności Giemza na bardzo wysokim poziomie.
Przebieg gry.
Pierwsze minuty gry przynoszą lekką przewagą Ruchowi, którzy stwarza kilka momentów niebezpiecznych, przyczem w 8 min. Wieczoczek strzela w róg obroniony przez bramkarza. W 12 min. następuję bardzo niebezpieczny moment pod bramką Ruchu, w którym Szeliga mając doskonałą sytuację, ociąga się ze strzałem i umożliwia Bromowi rzucenie się mu pod nogi i w ostatniej chwili zabiera piłkę. W dalszym ciągu lekka przewaga Ruchu, przyczem Cracovia przeprowadza kilka sporadycznych ataków i w 36 minucie Nowakowski omal nie zawinia bramki. W 40 min. doskonale strzela Wedarz. a z trudem broni Pawłowski na róg.
Po przerwie w 6 min. z podania Kruka Peterek uzyskuje pierwsza bramkę głową. Nacisk Ruchu jest coraz bardziej widoczny i przemienia się w stałe oblężenie bramki Cracovii.
Strzelają niemal wszyscy napastnicy Ruchu, nie wyłączając nawet pomocnika Nowakowskiego. W wyniku tej przewagi w 18 min. podanie Wodarza odbija się od Peterka i przynosi Ruchowi drugą bramką. W 25 min. Majeran łapie piłko na polu karnem w ręce, a rzut, karny, podyktowany przez sędziego zamienia Peterek pewnie w trzecią bramkę. Wkrótce potem Majeran broni zupełnie nieuchronną bramką, a następnie zachodzi wypadek kontuzji tego zawodnika, którego znoszą z boiska. — Wreszcie w ostatniej minucie gry Wiecho- czek strzela czwartą bramką, ustalając wynik dnia.

Sędziował p. Lange, publiczności około 5.000.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 169 z 21 czerwca 1938

Mecze sezonu 1938

Cracovia_herb 1938-01-30 Cracovia - Cracovia II 4:3  Cracovia_herb 1938-02-02 Cracovia - Cracovia II 2:5  Zwierzyniecki Kraków 1938-02-06 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 7:1  Krowodrza Kraków 1938-02-13 Cracovia - Krowodrza Kraków 9:1  KS Chełmek 1938-02-20 Cracovia - ZS Chełmek 4:3  Plik:Błyskawica Rybnik herb.png 1938-02-27 Cracovia - Błyskawica Rybnik 7:1  Pogoń Katowice 1938-03-06 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Azoty Chorzów 1938-03-13 Cracovia - KS Chorzów 5:1  Dąb Katowice 1938-03-20 Cracovia - Dąb Katowice 3:1  Śląsk Świętochłowice 1938-03-27 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 1:4  Garbarnia Kraków 1938-04-03 Liga PZPN - Liga okręgowa 2:0  Pogoń Lwów 1938-04-10 Pogoń Lwów - Cracovia 2:1  Honvéd Budapeszt 1938-04-17 Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:2  Warta Poznań 1938-04-24 Cracovia - Warta Poznań 5:2  Wisła Kraków 1938-05-01 Wisła Kraków - Cracovia 2:2  Śmigły Wilno 1938-05-08 Cracovia - Śmigły Wilno 3:0  AKS Chorzów 1938-05-15 AKS Chorzów - Cracovia 5:1  Polonia Warszawa 1938-05-26 Cracovia - Polonia Warszawa 3:2  Ikar Kraków 1938-05-29 Cracovia - Ikar Kraków 4:3  Bocskay Debreczyn 1938-06-02 Cracovia - Bocskay Debreczyn 1:1  Rewera Stanisławów 1938-06-05 Rewera Stanisławów - Cracovia 5:4  Stanisławowski OZPN 1938-06-05 Stanisławowski OZPN - Cracovia 2:1  ŁKS Łódź 1938-06-12 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1938-06-19 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:0  Ruch Chorzów 1938-06-26 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 3:2  Warszawianka Warszawa 1938-07-03 Cracovia - Warszawianka Warszawa 1:3  Fablok Chrzanów 1938-07-27 Fablok Chrzanów - Cracovia 6:1  Makkabi Kraków 1938-07-30 Makkabi Kraków - Cracovia 0:3  Hasmonea Lwów 1938-08-14 Hasmonea Lwów - Cracovia 1:5  Junak Drohobycz 1938-08-15 Junak Drohobycz - Cracovia 3:4  ŁKS Łódź 1938-08-21 Cracovia - ŁKS Łódź 6:2  Polonia Warszawa 1938-08-28 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  AKS Chorzów 1938-09-04 Cracovia - AKS Chorzów 4:2  Śmigły Wilno 1938-09-11 Śmigły Wilno - Cracovia 1:3  Kielce 1938-09-24 Kielce - Cracovia 3:6  Wisła Kraków 1938-10-02 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Warszawianka Warszawa 1938-10-09 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:0  Pogoń Lwów 1938-10-16 Cracovia - Pogoń Lwów 2:3  Fablok Chrzanów 1938-10-23 Cracovia - Fablok Chrzanów 6:1  Warta Poznań 1938-10-30 Warta Poznań - Cracovia 7:1  Polonia Warszawa 1938-11-01 Cracovia - Polonia Warszawa 0:2  Garbarnia Kraków 1938-11-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 3:2  Warta Zawiercie 1938-11-20 Warta Zawiercie - Cracovia 1:2