2-3-5

1938-11-06 Cracovia II - Krowodrza Kraków 0:3

Sportowiec Krakowski

Relacja z meczu w tygodniku Sportowiec Krakowski

Pierwszy występ Garbarni, jako drużyny ligowej w towarzyskim spotkaniu z Cracovią nie wywołał zbyt wielkiego zainteresowania. Słaba forma Cracovii notowana w ostatnim okresie oraz mała stawka meczu nie mogły skusić wielu widzów.

Mecz też był nie ciekawy, zawiodła raczej Garbarnia, po której spodziewano się znacznie więcej. W pierwszej połowie gra była równorzędna, przy technicznej przewadze biało-czerwonych. Po przerwie przewaga Cracovii stała się jeszcze bardziej widoczna i w tym okresie Bartyzel zdobył decydującą bramkę.

W drużynie wyróżnili się: Pająk, Grünberg, Jabłoński i Młynarek. W Garbarni zadowolili Piontek, Lesiak, Nowak i Pazurek.

Źródło: Sportowiec Krakowski

Garbarnia rozpoczyna serię prób z drużynami ligowymi przeciw którym stanie w szranki w czasie najbliższej kampanii mistrzowskiej. Na pierwszy ogień poszła Cracovia, na dalszym planie Polonia warszawska i Ruch.

Dotkliwy chłód i grząskie błoto pod bramkami i na środku obniżyły w dużym stopniu wartość spotkania. W sumie zaprodukowano nam 90 minut obustronnych wysiłków, tu i ówdzie ciekawe przebłyski, ale na ogół gra pozbawiona większej wartości. Cracovia wygrała mecz, który lepiej przetrzymała. Przeciwnikowi nie starczyło sił.

Cracovia przechodzi ciężki okres mając kilku czołowych zawodników w rekonwalescencji. Brakuje Korbasa na środku, Skalskiego na skrzydle, Góry w pomocy i Pająka w obronie. Zbyt silny upust krwi, aby można go nie odczuć. Wprawdzie zastępcy starają się dorównać swym poprzednikom, ale na razie im to się nie udaje. Jabłoński ma bardzo dobre zadatki, ale Hiżyk po drugiej stronie jest słabym punktem. W ataku Bartyzel nie może na razie zastąpić Korbasa. Płachcie daleko do Skalskiego. Również lewa strona wykazuje poważną obniżkę formy tak, że jedynym groźnym napastnikiem jest Młynarek. W bramce ujrzeliśmy przez kilka minut Szumca. Sympatyczny ten gracz przypominający najlepsze okresy Cracovii, miał na swym koncie 199 meczów. Brakło mu jednego do 200. Wdział dzisiaj koszulkę, wyszedł na boisko, złapał trzy strzały i wrócił do szatni. Nazwisko jego wciągnięte będzie na listę jubilatów.

Garbarnia walczyła z sercem, ale tylko 60 m. Jeden Piontek stanowił do ostatniej chwili zaporę nie do przebycia. Wilczkiewicz nie wytrzymał próby ciężkiego gruntu. To samo dałoby się powiedzieć o Lesiaku. Atak przez ten czas grał zupełnie dobrze. Bardzo dobry jest Nowak na środku, gracz mądry. Znać poprawę u Pazurka, który porzucił bezmyślność i akcje jego stają się coraz groźniejsze. Młody Ignaczak na skrzydle nie jest gorszy od Polusa, któremu ustąpił miejsca po pauzie. Wreszcie Krzemień wnosi do gry dużą dozę żywiołowości.

Już w drugiej minucie Cracovia prowadziła po strzale Zembaczyńskiego. W chwilę później jednak Pazurek uzyskał wyrównanie. W 20 m. sędzia dyktuje karnego a Grünberg zamienia go na bramkę. Niebawem celny strzał Pazurka znów wyrównuje szanse. Po przerwie Bartyzel strzela celnie w 5 minucie. Garbarnia gniecie jeszcze kilkanaście minut by w ostatniej fazie gry oddać inicjatywę w ręce przeciwnika.

Źródło: Przegląd Sportowy

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Zawody powyższe nie wzbudziły większego zainteresowania, mimo, iż były ono pierwszem spotkaniem się Benjaminka Ligi, Garbarni, z drużyną ligową Cracovią. Przenikliwe zimno spowodowało zarazem, iż na widowni zgromadziło się około 1000 osób. Drużyny wystąpiły w nieco osłabionych składach, w Cracovii brak było Pająka, Góry, a nadto kontuzjonowanych ostatnio Korbasa i Skalskiego. W Garbarni nie było Soldana, a nadto Polus walczył tylko od pauzy.

Gra była naogół równorzędna i toczyła się przy bardzo nieznacznych okresach przewagi raz jednej, raz drugiej strony. Początkowo obie drużyny grały doić dobrze, ale w miarę upływu czasu poziom zawodów obniżał się i pod koniec meczu znać było u poszczególnych zawodników oszczędzanie się.
Bramki same nie należały do efektownych i strzelone zostały z bliskiej odległości. Strzelcami byli dla Cracovii: Zembaczyński w 3 min., Grűnberg (z rzutu karnego) w 16 min. i Bartyzel w 5 min. po pauzie. Dla Garbarni obie bramki uzyskał Pazurek w 16 i 30 min. Na meczu tym obchodził jubileusz dwusetnych zawodów w barwach Cracovii zasłużony jej bramkarz Szumiec, który też grał początkowo, ale następnie zastąpił go Radwański.

Na wyróżnienie zasługują z drużyny Cracovii: Lasota, Grűnberg i Bartyzel, z Garbarni zaś Wilczkiewicz, Piątek i Nowak w napadzie. Sędziował p. Medycki.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 309 z 8 listopada 1938

Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Towarzyski mecz piłkarski Cracovia — Garbarnia, zakończony po równorzędnej grze zwycięstwem Cracovii 3:2. Poziom gry słaby. Pierwszą bramkę zdobył Zembaczyński w 3-ej minucie, w 9-tej wyrównał Pazurek. Ponowne prowadzenie uzyskał dla Cracovii Gruenberg z karnego, po czym ponownie wyrównał Pazurek.
Zdobywcą zwycięskiego punktu dla Cracovii był Bartyzela.
Źródło: Nowy Dziennik nr 305 wydanie poranne z 7 listopada 1938