Wersja z dnia 14:30, 30 gru 2021 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)

29

"Wisła zdobyła puhar w koszykówce" -

Wisła zdobyła puhar w koszykówce

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Turniej koszykówki o puhar kap. sport. Krak. Okr. Zw. Piłki ręcznej ob. Rybki został w niedzielę zakończony w Polskie YMCA. Finałowe spotkanie wygrała Wisła zwyciężając Cracovię w stosunku 29:27 punktów. Jak było z góry do przewidzenia, spotkanie dwóch najlepszych drużyn krakowskich w koszykówce, a zarazem zaciętych rywalek lokalnych, miało przebieg zażarty nieustępliwy, walczono o każdą piłkę, o każdy punkt, o każdy kosz, który mógł zadecydować zarówno o wybranych, jak w przegranych zawodach. Walczono ostro, przekraczając obustronnie niejednokrotnie dozwolone ramy. Publiczność przepełniająca salę i podzielona na dwa obozy, brała żywy udział w grze bądź dopingując drużyny, bądź oklaskując zdobywane punkty. Sędziowie ob. Eberhardt i Lesiak mieli ciężkie, odpowiedzialne i niewdzięczne zadanie w tej gorącej atmosferze na sali wywiązali się jednak z niego według swej najlepszej woli.

Wisła wygrała finał zasłużenie. Jej dyspozycja strzałowa była cokolwiek lepsza i skuteczniejsza i ona też zadecydowała w głównej mierze o zwycięstwie. Cracovia, choć grała bardzo ofiarnie, jednak kombinowała za wiele i to było jej słabą stroną.
Początek zawodów należy do Cracovii)i. Prowadzi! 2:0, 4:2, 6:2 ił8:2, następnie dochodzi do głosu Wisła i wyciąga wynik na 8:7. Przy stanic 11:9 dla Cracovii, Wisła wyrównuje po raz pierwszy, a niedługo po tym drugi raz na 13:13. "Końcówka" przed pauzą jest Wisły: 14:13, 16:13, 18:13, dwa punkty dla Cracovii i pierwsza połowa kończy się 18:15 na korzyść Wisły.
Po pauzie gra przybiera na ostrości i tumulcie na sali. Cracovia uzyskuje prowadzenie 19:18, 21:18, 23:20, przy stanie jednak 23:22 Stock wyrównuje dla Wisły, a niedługo potem Kopf wyprowadza dla Carowi na 25:25. Podobnie jak przed przerwą, ostatnie minuty gry należą do Wisły. Uzyskuje ona stan 27:25, 29:25. Cracovia zdobywa wprawdzie jeszcze dwa punkty, lecz gwizdek ko liczący zawody przynosi zwycięstwo Wiśle 29:27.

Dla Wisły zdobyli punkty: Stock i Papiński po 11, Ariet 4, Kukuła 3, dla Cracovii; Dunikowski 16, Kopf 6, Machnicki i Lipiński po 2, Pluciński 1.
Źródło: Dziennik Polski nr 44 z 19 marca 1945