Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.3
Węgrzy: Kiss Mlchaly, Szalay Teredy, Bozsik, Patay, Scinadovicz, Zalty, Beres, Meszaros, Budai, Bobolczay.

Cracovia: Rybicki, Flanek, Gędłek, Mazur, Parpan, Jabłoński I, Kleczka. Dycjan, Róźankowski I, Gracz i Cisowski.
Po dłuższej przerwie, a właściwie już po zamknięciu sezonu, zgotowała Cracovia miłośnikom piłki nożnej prawdziwą i miłą niespodziankę, sprowadzając mistrzowską drużynę węgierską do Krakowa
FC Kispest może śmiało rywalizować z piłkarskimi drużynami za g rani¬onym i, które w ubiegłym sezonie odwiedziły Polskę. Nie zawiodła się publiczność krakowska, która mimo słoty stawiła się licznie na stadionie Cracovii. Węgrzy pokazali ładną i szybką grę, przebieg spotkania trzymał widownię w ustawicznym napięciu, a wynik aż do ostatniego momentu stał pod znakiem zapytania. Publiczność z zapartym oddechem śledzili zażartą walkę na boisku i żywo reagowała, dopingując swoich ulubieńców. Musimy jednak zwrócić uwagę na niepotrzebne i niesłuszne protesty w momentach, kiedy przeciwnik ratuje się w ciężkich sytuacjach podaniami do bramkarza lub wykopem na aut. Zwyczaj ten pokutuje jeszcze tylko u nas — tym gorzej, że tylko w stosunku do przeciwnika. Za granicą podobne zagrania nie tylko się wywołują protestu widowni, ale w nawet oklaskiwane (Anglią).
Przechodząc do oceny drużyn, trzeba podkreślić u Węgrów idealne opanowanie techniczne piłki, świetną kondycję, oraz bezkonkurencyjną szbkość. Drużyna bez słabych punktów zademonstrowała idealną współpracę wszystkich linii. Klasą dla siebie jest bramkarz Kiss. Dwie jego przepiękne parady przy obronie strzałów Parpana i Llanka, świadczą, że jest on godnym następcą tradycyjnie doskonałych bramkarzy reprezentacyjnych Węgier.
Przykładem wszechstronnych wartości piłkarza był prawy obrońca — Szalay.
W doskonałej linii pomocy Patay zupełnie nie ustępował swemu koledze z prawej strony Bozsikowi, reprezentacyjnemu pomocnikowi narodowej drużyny węgierskiej. Semadovicz wybijał się stosowaniem ostrej gry.
Reprezentacyjna trójka ataku — Beres, Budai i Meszaros— znalazła doskonałe uzupełnienie w skrzydłowych Zalay'u । Bobolczay‘u. Płynne zagrania tej piątki przyjmowane były z aplauzem przez wybredną publiczność Krakowa. Co najwyżej można zarzucić atakowcom węgierskim przesadę w kombinacji wszerz przy równoczesnej słabej przebojowości.
W drużynie Cracovii bardzo dobry dzień miał Rybicki w bramce. Osiągnął on bodaj najlepszą formę w bieżącym roku i nie wiole ustępował swojemu vis a vis. Obronił kilka niebezpiecznych strzałów napastników węgierskich, a w tym co najmniej trzy prawie pewne bramki. — Wspaniale uzupełniająca się para obrońców Flanek, Gędłek — wypełniła swe zadanie bez zarzutu i w niczym nie ustępowała tej samej linii u Węgrów.
W linii pomocy nie ulega już wątpliwości że Baran jest zawodnikiem formatu międzynarodowego. Nic dziwnego, że znalazł uznanie nawet u przeciwnika.
Tak w defenzywie, jak i w poczynaniach ofenzywnych dwoił się i troił na boisku i był ostoją drużyny. Jabłoński I miał ciężką przeprawę z doskonałą dwójką Buday -Bobolczay. Trudne swoje zadanie wykonał bez zarzutu. Mazur ambicją i zaciętością wyrównywał swe braki techniczne. Najsłabszą częścią drużyny był atak, w którym na poziomie zagrał Jedynie Rożankowskl I. Gracz rozkręcił się dopiero na dobre po przerwie. Debiut Dycjana wypadł dobrze tym więcej, że w dniu wczorajszym zaorał on po raz pierwszy w drużynie Cracovii. Jeśli wziąć pod uwagę zrozumiałą tremę i brak zgrania z sąsiadami, to nie ulega wątpliwości, że jest to dobry nabytek dla drużyny biało-czerwonych. Poniżej swoich możliwości zagrali skrzydłowi Kleczka i Cisowski.
W sumie drużyna krakowska w swych liniach obronnych była co najmniej równorzędnym przeciwnikiem, natomiast w linii ataku ustępowaliśmy Węgrom wiele. W tych warunkach wynik końcowy należy uważać za całkowicie zasłużony i odzwierciedlający stosunek sił.
Przebieg gry
Wbiegającą na boisko drużyną węgierską przyjęła publiczność krakowska bardzo serdecznie. Nie zapomnimy Węgrom nigdy, że w ciężkim roku 1939-tym kraj ich był przystanią tych wszystkich, którzy opuściwszy granice Polski, szukali tam schronienia.
Pierwsze minuty mijają pod znakiem próby sił, a gra toczy się na środku boiska. W 4-tej min. pięknie przeprowadzony atak węgierski, wy¬kończony strzałem Beresa, likwiduje Rybicki, wybijając piłkę w róg. Dwa kolejne ataki Cracovii przechodzą bez rezultatu, a zdenerwowanie zawodników obu drużyn sprawia, że akcje na skutek niecelnych podań urywają się. Powoli kształtuje się lekka przewaga Węgrów, jednak nie potrafię oni sforsować naszych linii obronnych. Wypad Beresa z trudem po¬wstrzymuje Flanek, i ostry strzał wybija Rybicki w pole, a powtórkę Zalay-a przytomnie stopuje Mazur. W 21-szei minucie Cisowski jest w dogodnej pozycii. Ale wypuszcza piłkę za daleko od nogi, a Kiss przytomnie wybiera ja spod nogi. Powtórny zryw ataku Cracovii przynosi gorącą sytuację pod bramkę węgierską, ale główkę Dycjana broni przytomnie Kiss. Są to najlepsze momenty ataku krakowskiego i wreszcie w 24-tej minucie impet tej linii przynosi rezultat. Gracz puszcza Rożankowskiego, którv wygrywa pojedynek z obrońcą i Kissem, uzyskując prowadzenie. Sukces drużyny krakowskiej przyjmuje widownia z entuzjazmem.
Węgrzy przechodzą zdecydowano do ataku dążąc do wyrównania. Meszaros przestneliwuje z kilku kroków, a trzy rogi dla Węgrów są bez rezultatu. W 31-ej min. popisuje się Rybicki obroną strzałów Beresa, a za chwilę wyłapuje centrę Buday-ego. I W 35-tej min. wspaniale bity wolny Parpana broni w pięknym stylu Kies na róg. Wypad Węgrów likwiduje Gędłek.
Ambicja zawodników drużyny krakowskiej sprawia, że gra się wyrównuje, a Węgrzy nie mogą zdobyć sukcesu, natomiast w 43-ciej minucie o mato nie pada druga bramka dla Cracovii. Celny, półwysoki, ostry strzał Flanka, broni Kiss wspaniałą robinzonadą powietrzną, która przynosi mu żywe oklaski widowni. Pod koniec pierwszej połowy zawrotne tempo gry opada, a na zawodnikach znać silne zmęczenie. Po zmianie pól, gra toczy się początkowo na środku boiska, ale powoli Węgrzy uzyskują coraz silniejszą przewagę. Już w trzeciej minucie doskonale bity wolny przez Babolczaya wyłapuje Rybicki, a za chwilę oderwszy róg dla Węgrów mija bez rezultatu. W 9 ej minucie groźny przebój Meszarosa likwiduje z trudem Flanek wspólnie z Rybickim. Dopiero w 10-tej minucie przeprowadza Cracovia groźny atak lewą stroną, ale centra Kleczki jest niedokładna i przejmuje ją środkowy pomocnik węgierski. Parę minut później, w idealnej pozycji zawodzi Cisowski, pudłując z bliskiej odległości.
Węgrzy uzyskują coraz silniejszą przewagę, a Rybicki ma pełne ręce roboty. W pięknym stylu broni bombę Zalay'a na róg, ale w 17-tej minucie kapituluje, gdyż przysłonięty, nie widzi lekko wtaczającej się piłki do bramki. Przypadkowy ten sukces animuje drużynę węgierską, której ataki są coraz groźniejsze. Sporadyczne wypady ataku Cracovii załamują się na przedpolu przeciwnika. W 20-tej minucie robi się gorąco pod bramką Cracovii, ale Rybicki przytomnie wyjaśnia. Kontrakcja prawą stroną prze¬chodzi płynnie, Gracz, dochodzi do strzału, ale Kiss broni pewnie. W chwilę potem daleki i niebezpieczny strzał Beres‘a przechodzi tuż obok słupka. Ataki Cracovii są coraz groźniejsze i Węgrzy uciekają się często do niedozwolonych środków gry. Ostatnie 15 min. — to pojedynek ataku węgierskiego z Rybickim. Broni on wspaniale i wyłapuje wiele trudnych piłek. Niebezpieczny wypad Rożankowskiego I i gorącą sytuację podbramkową wyjaśnia Kiss, wybierając piłkę spod nóg w ostatnim ułamku sekundy. Węgrzy starają się za wszelką cenę uzyskać rozstrzygnięcie i naciskają silnie i w 40-tej minucie wreszcie im się to udaje. Rybicki dwukrotnie wspaniale broni strzały z bliskiej odległości, ale celna poprawka Budy'eqo znajduje drogę do siatki.
Tempo gry słabnie i ostatnie minuty nie przynoszą już zmiany wyniku.
Sędziował dobrze p. Seichter. Widzów około 12 tysięcy.

We wtorek po raz drugi spotka się drużyna FC Kispest z teamem Cracovia Wisła. Zawodnicy krakowscy będą się starali na pewno zrehabilitować PO wczorajszej porażce. Zdaje nam się jednak, że atak teamu krakowskiego winien być prowadzony przez Nowaka z Garbarni, który w tej chwili jest jedynym zawodnikiem w Krakowie na tę pozycję. Poza tym skład drużyny krakowskiej nie budzi zastrzeżeń, przypuszczalnie będzie on wyglądał następująco: Rybicki (Jurowicz). Flanek. Gędłek. Jabłoński, Parpan, Wapiennik, Różankowski I, Gracz. Artur (Nowak), Cholewa j Giergiel.

A. G.
Źródło: Echo Krakowa nr 243 z 12 listopada 1946

Mecze sezonu 1946

Cracovia_herb 1946 Trening Noworoczny  Lechia 06 Mysłowice 1946-02-24 Lechia 06 Mysłowice - Cracovia 3:0  Legia Kraków 1946-03-03 Cracovia - Legia Kraków 2:1  Krowodrza Kraków 1946-03-10 Cracovia - Krowodrza Kraków 7:0  Lechia 06 Mysłowice 1946-03-17 Cracovia - Lechia 06 Mysłowice 4:1  Wisła Kraków 1946-03-24 Wisła Kraków - Cracovia 3:1  Bieżanowianka Kraków 1946-03-31 Bieżanowianka Bieżanów - Cracovia 1:2  Prokocim Kraków 1946-04-14 Cracovia - Prokocim Kraków 7:1  SK Kladno 1946-04-21 Cracovia - SK Kladno 2:2  Sandecja Nowy Sącz 1946-04-28 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1946-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Korona Kraków 1946-05-05 Korona Kraków - Cracovia 1:3  Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie 1946-05-12 Cracovia - Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie 2:2  Zwierzyniecki Kraków 1946-05-16 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 0:2  Resovia Rzeszów 1946-05-19 Resovia - Cracovia 1:5 (1:2)  Armatura Kraków 1946-05-19 Łagiewianka Kraków - Cracovia 5:0  Warta Poznań 1946-05-25 Cracovia - Warta Poznań 1:1  Garbarnia Kraków 1946-05-26 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Polonia Bytom 1946-06-01 Cracovia - Polonia Bytom 3:1  AKS Chorzów 1946-06-02 Cracovia - AKS Chorzów 5:1  IFK Norrköping 1946-06-08 Cracovia - IFK Norrköping 1:1  Bieżanowianka Kraków 1946-06-13 Cracovia - Bieżanowianka Bieżanów 4:0  Brytyjska Armia Renu 1946-06-18 Wisła/Cracovia - Brytyjska Armia Renu 2:2  Ligocianka Katowice 1946-06-20 Cracovia - Ligocianka Katowice 4:2  Partizan Belgrad 1946-06-23 Cracovia - Partizan Belgrad 3:4  Prokocim Kraków 1946-06-27 Prokocim Kraków - Cracovia 1:5  Partizan Belgrad 1946-06-29 Cracovia - Partizan Belgrad 1:5  Bata Zlin 1946-07-05 Bata Zlin - Cracovia 5:1  FC Nitra 1946-07-06 AC Nitra - Cracovia 0:1  Slovan Bratysława 1946-07-07 ŠK Bratislava - Cracovia 0:3  Slovan Bratysława 1946-07-10 ŠK Bratislava - Cracovia 5:0  ŠK Piešťany 1946-07-12 ŠK Piešťany - Cracovia 2:1  MFK Ružomberok 1946-07-14 ŠK Ružomberok - Cracovia 1:1  Armatura Kraków 1946-07-24 Cracovia - Łagiewianka Kraków 6:0  Korona Kraków 1946-07-28 Cracovia - Korona Kraków 8:1  Sandecja Nowy Sącz 1946-08-04 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 17:0  Slovan Bratysława 1946-08-10 Cracovia - ŠK Bratislava 2:6  Zwierzyniecki Kraków 1946-08-18 Zwierzyniecki Kraków - Cracovia 0:3  Garbarnia Kraków 1946-08-25 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0  Wisła Kraków 1946-09-01 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Garbarnia Kraków 1946-09-08 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1946-09-12 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 1946-09-15 Wisła Kraków - Cracovia 4:1  Bocheński Bochnia 1946-09-22 Bocheński Bochnia - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1946-09-26 Cracovia - Ruch Chorzów 2:2  Garbarnia Kraków 1946-10-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Wieczysta Kraków 1946-10-06 Cracovia - Wieczysta Kraków 3:2  ZZK Łódź 1946-10-12 ZZK Łódź - Cracovia 2:4  ZZK Łódź 1946-10-13 Cracovia - ZZK Łódź 4:2  Armatura Kraków 1946-10-13 Łagiewianka Kraków - Cracovia 2:1 (przerwany)  Tęcza Kielce 1946-10-20 Cracovia - Tęcza Kielce 1:1  Polonia Bytom 1946-10-29 Polonia Bytom - Cracovia 2:0  Honvéd Budapeszt 1946-11-10 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:2  Honvéd Budapeszt 1946-11-12 Wisła/Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:0  Armatura Kraków 1946-11-17 Łagiewianka Kraków - Cracovia 0:3  Wisła Kraków 1946-11-24 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Korona Kraków 1946-12-01 Cracovia - Korona Kraków 5:0  Dąbski Kraków 1946-12-08 Cracovia - Dąbski Kraków 2:1