Spodziewane zwycięstwo Czechów

Opis meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Opis meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
Czesi są dobrym partnerem kasowym Mimo niepogody i mimo braku krakowskich „repów" grających w reprezentacji, około 8 tysięcy widzów przybyło na boisko Cracovii.

Wśród tych ośmiu tysięcy nie wiele było takich, którzy liczyli na sukces z piątą (do soboty) bądź co bądź drużyną I Ligi czeskiej. Obrawszy pod uwagę przebieg całego spotkania. wynik jest dokładnym odzwierciedleniem stosunku sił i trudno było się lepszego spodziewać. Końcowe niezadowolenie publiczności i niesłuszne pretensje do poszczególnych zawodników wypłynęło z początkowego sukcesu i rozbuchanych i nieuzasadnionych nadziei. W gruncie rzeczy cała jedenastka teamu zagrała na poziomie normalnych swoich możliwości i w ciężkiej walce z niewątpliwie silniejszym przeciwnikiem, aż do 80-tej minuty potrafiła utrzymać wynik nierozstrzygnięty.
Końcowe 15 minut — to nieubłagany i konsekwentny rezultat destruktywnej pracy Czechów w pierwszej części gry, którzy dokładnymi, krótkimi podaniami „spompowali” najpierw Legutką, a potem i bocznych pomocników.
Mecz był w całej rozciągłości jasnym potwierdzeniem teorii krótkich podań. Pozsony’ego, o której pisał w „Sporcie i Wczasach" dr Mielech (o krakowskiej Szkole). Dokładnie — jak przewiduje ta technika — końcowe minuty należą do intersujących ją. Zmordowawszy przeciwnika dostatecznie. Czesi robili co chcieli, i prawie wjeżdżali z piłką do bramki. I naturalnie nie można mieć o to pretensji do któregokolwiek z zawodników.
Linie defensywne trzymały ale dzielnie. — dopóki starczyło sił. Napad zagrał świetnie przez pierwsze 20 minut, później i tu ubytek sił zmniejszał szanse z minuty na minutę.
Najlepszy w tej linii Bobula często stwarzał groźne sytuacje pod bramką Czeską, a i trójka Wisły oprawiło niemało kłopotu defenzywie przeciwnika.
Młodziutki Radoń niewątpliwie będzie dobrym zawodnikiem. Wczoraj grał tak, jak pozwalał przeciwnik. — Kilka razy mądrze i pięknie puścił Bobulę, a że przegrywał wiele pojedynków, nie ma tu nic dziwnego. Graczem — jak by chciała publika — jeszcze nie jest. Czesi — to wyrównana, jedenastka. bez słabych punktów, bez asów, ale zgrana, o doskonałym opanowaniu technicznym piłki, świetnej taktyce.
Mecz miał bardzo ciekawy prze bieg i choć Czesi mieli 70 procent z gry to jednak i team krakowski potrafił sobie wypracować sporo sytuacje podbramkowych, tak. że na brak emocji publiczność narzekać nie mogła.
PRZEBIEG SPOTKANIA:
Pierwsze minuty należą do teamu lecz przebój Kohuta kończy się słabym strzałem łatwo obronionym przez Foitę.
W 4-tej minucie po rogu bitym przez Giergiela, -w zamieszaniu podbramkowym Kohut z bezpośredniej odległości uzyskuje prowadzenie. Kontrakcie czeskie likwiduje dobrze usposobiona obrona teamu. W 8 minucie Rupa sam na sam z bramka¬rzem czeskim strzela, a odbitą przez bramkarza piłka — mimo dwukrotnych dobić — nie może znaleźć drogi do siatki.
Czesi są teraz w przewadze i w 18-tej minucie piękny strzał Sloupa grzęźnie w rękach Rybickiego. Rybicki ma zresztą szczęście, bo w następujących minutach, raz poprzeczka, a raz słupek przychody mu z pomocą.
W 24-tej minucie Radoń pięknie wypuszcza Bobulę, który w pełnym biegu strzela ostro, niestety tuż obok słupka. Za chwilą niebezpieczną „główką” Volaka broni w pięknym stylu Rybicki. Czesi się rozgrywają i krótkimi podaniami przechodzą aż na pole podbramkowe, gdzie jednak obrona teamu, a w ostatniej instancji Rybicki paraliżuje poczynania Czechów.
Końcowe minuty przed przerwą należą znowu do teamu, jednak zawodnikom brak tchu do wykończenia akcji.
Po zmianie pól Czesi są w dalszym ciągu w przewadze. Niemniej team krakowski odgryza się groźnymi wypadami.
Giergiel ucieka z piłką jednak w ostatnia ułamku sekundy Folta wybiera mu piłkę spod nóg. Znowu Radoń mądrze wystawia Bobulę i znowu ostry strzał tego ostatniego przechodzi o centymetry obok celu. Na odwrót Hymczak broni w 15-tej minucie ciężką pitkę na róg. W 17-tej minucie, po centrze Volaka Sioupa z bliskiej odległości wyrównuje. Aż do 80-tej minuty wre zażarta, ale już tylko obronna walka —z świetnie grającymi Czechami. Mimo to, Bobula wypracowuje swym kolegom w środku doskonałą pozycję, ale najpierw Kohut, a polem Giergiel nie dochodzą do piłki.
Team całkowicie opada z sił i w 35-tej minucie Perk strzela piękną bramkę i uzyskuje prowadzenie.
W trzy minuty później Hymczak broni ostry strzał Perka, ale dobitka Sloupa i wchodzi do siatki.
Czesi uzyskują teraz przygniatającą przewagę, lecz wynik utrzymuje się aż do ostatniej minuty. Prawie w ostatnich sekundach meczu Volak centruje w pełnym biegu, nadbiegający Keres ustala wynik spotkania na 4:1.
Sędzia p. Seichter bardzo dobry.
Składy drużyn:
Czesi: Folta, Berka, Bestak, Svoboda, Sloupa II. Bina. Volk, Schamberger, Keres, Sloupa I. Perk.

Team: Rybicki (Hymczak)j, Glimas Gędłek, Jabłoński II. Legutko, Mazur Bobula. Radoń, Kohut. Rupa (Cisowski) i Giergiel
Źródło: Echo Krakowa nr 159 z 13 czerwca 1947

"Victoria (Plzen)-Team Cracovia-Wisła 4:1 (0:1)" -

Victoria (Plzen)-Team Cracovia-Wisła 4:1 (0:1)

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Tylko w pierwszym kwadransie gry team był równorzędnym przeciw, niklem i mógł zdobyć kilka bramek. Doskonała kondycja Czechów i dokładność pięknych zagrań zespołowych, pozwoliły im osiągnąć po przerwie wysokie zasłużone zwycięstwo. Jedyną bramką dla teamu zdobył Kohut w 4 min. gry, strzelcami dla gości byli; Kareres 2, Sloup i Perk po jednej. Zawody prowadził dobrze Seichter. Widzów ok. 5 tysięcy.
Źródło: Dziennik Polski nr 158 z 13 czerwca 1947

Mecze sezonu 1947

Cracovia_herb 1947 Trening Noworoczny  Łobzowianka Kraków 1947-03-23 Cracovia - Łobzowianka 10:0  Zagłębie Sosnowiec 1947-03-30 Cracovia - RKU Sosnowiec 2:2  KP Zjednoczeni Łódź 1947-04-05 Zjednoczeni - Cracovia 0:1  ŁKS Łódź 1947-04-06 ŁKS - Cracovia 2:2  AKS Chorzów 1947-04-13 AKS Chorzów - Cracovia 2:2  Pomorzanin Toruń 1947-04-20 Cracovia - Pomorzanin Toruń 6:3  Rymer Niedobczyce 1947-04-27 Rymer Niedobczyce - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1947-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:3  ZZK Łódź 1947-05-11 Cracovia - ZZK Łódź 6:1  Radomiak Radom 1947-05-18 Radomiak Radom - Cracovia 1:1  Nusle Praga 1947-05-22 Cracovia - Nusle Praga 2:1  Resovia Rzeszów 1947-05-25 Resovia - Cracovia 2:0  Resovia Rzeszów 1947-05-26 Resovia - Cracovia 0:4  Glinik Gorlice 1947-06-01 Orzeł Gorlice - Cracovia 1:3  Warta Poznań 1947-06-05 Cracovia - Warta Poznań 4:1  Grochów Warszawa 1947-06-15 Cracovia - Grochów Warszawa 10:2  Gedania Gdańsk 1947-06-29 Gedania Gdańsk - Cracovia 0:6  Brda Bydgoszcz 1947-06-30 Brda Bydgoszcz - Cracovia 2:4  Gedania Gdańsk 1947-07-06 Cracovia - Gedania Gdańsk 7:0  Zagłębie Sosnowiec 1947-07-13 RKU Sosnowiec - Cracovia 1:1  Sandecja Nowy Sącz 1947-07-22 Sandecja - Cracovia 1:5  AKS Chorzów 1947-07-27 Cracovia - AKS Chorzów 6:1  Grochów Warszawa 1947-08-03 Grochów Warszawa - Cracovia 1:3  Glinik Gorlice 1947-08-09 Cracovia - Orzeł Gorlice 6:0  ZZK Łódź 1947-08-24 ZZK Łódź - Cracovia 0:7  Skra Częstochowa 1947-08-25 Skra Częstochowa - Cracovia 0:2  Rymer Niedobczyce 1947-09-07 Cracovia - Rymer Niedobczyce 5:0  Garbarnia Kraków 1947-09-14 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0  Pomorzanin Toruń 1947-09-21 Pomorzanin Toruń - Cracovia 1:1  Radomiak Radom 1947-09-28 Cracovia - Radomiak Radom 2:0  Wrocław 1947-10-05 Wrocław - Cracovia 2:6  Polonia Świdnica 1947-10-09 Polonia Świdnica - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1947-10-12 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Polonia Warszawa 1947-10-19 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1947-10-26 Cracovia - Polonia Warszawa 3:3  Wisła Kraków 1947-11-02 Cracovia - Wisła Kraków 2:2  Polonia Bytom 1947-11-09 Cracovia - Polonia Bytom 4:1  Warta Poznań 1947-11-16 Warta Poznań - Cracovia 5:3  Garbarnia Kraków 1947-11-23 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:1  Ruch Chorzów 1947-11-30 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:2  Wisła Kraków 1947-12-07 Wisła Kraków - Cracovia 1:0