1947-10-12 Cracovia - Wisła Kraków 3:0: Różnice pomiędzy wersjami

(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 13: Linia 13:
|                                rok = 1947
|                            godzina =
|                            miejsce = stary stadion [[Garbarnia Kraków|Garbarni]]
|                            miejsce = Kraków, stary stadion [[Garbarnia Kraków|Garbarni]]
|                Skan =
|                Skan = [[Grafika:Dziennik Polski 1947-10-14 281 2.png|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Dziennik Polski'']]

Cracovia - Wisła 3:0 (2:0)

Obie drużyny w osłabionych składach. Cracovia w meczach towarzyskich zadziwia dobrą dyspozycją strzałową (piękne zwycięstwa na Dolnym Śląsku). Bramki zdobyli: Bobula 2 i Szewczyk. Urządzenie meczu przy silnej konkurencji wyścigu automobilowego nie było pociągnięciem właściwym w rezultacie tylko około 2.500 widzów przyczyniło się do odbudowy Warszawy.
Źródło: Dziennik Polski nr 281 z 14 października 1947 [1]

""Święta wojna" w Krakowie" -

"Święta wojna" w Krakowie

Opis meczu w warszawskim tygodniku Przegląd Sportowy
2 razy Cracovia - raz Wisła

Tzw. "Święta wojna" między Cracovią a Wisłą toczyła się niezwykle zacięta przez ubiegłe dwa dni na bieżni i boiskach Krakowa. Rozegrany w sobotę mecz szczypiorniaka o mistrzostwo Okręgu, zakończył się zwycięstwem Cracovii 10:4 (4:1). Mecz lekkoatletyczny przeniósł zwycięstwo Wiśle 109:90 pkt. W konkurencjach męskich zwyciężyła Cracovia 68:57, w konkurencjach żeńskich wygrała Wisła 51:22. Uzyskane wyniki byłe przeciętne, jedynie Puzio (Cracovia) w biegu na 400m uzyskał b. dobry czas 50,9. W sztafecie szwedzkiej Widel (Cracovia), biegnący na 400 m uzyskał czas 51,8.

Mecz piłki nożnej, rozegrany na boisku Garbarni, z którego dochód przeznaczona na odbudowę Warszawy, zakończył się zwycięstwem Cracovii 3:0 (2:0). Dwie bramki zdobył Bobula, w tym drugą bardzo piękną główką, jedną Szewczyk. Wisła wystąpiła z 6 zawodnikami z pierwszej drużyny z Rupą w obronie i Arturem i Jackowskim w ataku. Cracovia grała bez Wiecka, Rybickiego, Parpana i Jabłońskiego II. Gra ciekawa i ładna.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 82 z 13 października 1947 [2]

"To nie była „Święta wojna"" -

To nie była „Święta wojna"

Opis meczu w dzienniku Echo Krakowa
Zawiedli organizatorzy. Przesunięcie meczu na godzinę 3-cią, było fatalnym pomysłem. Wyścigi samochodowo -motocyklowe, urządzone przez Automobilklub Polski o tej samej porze, ściągnęły większość krakowskiej publiczności sportowej toteż na boisku Garbarni stawiło się zaledwie 3 tysiące widzów.

Zawiodła przede wszystkim ta część publiczności, która normalnie korzysta z biletów bezpłatnych, co gorsza jednak, świeciła pustkami loża reprezentacyjna przy innych rodzaju imprezach — wypełniona po brzegi.
Nie rozporządzając zawodnikami, pytanymi na mecz Kraków—Poznań, drużyny wystąpiły w mocno osłabionych składach.
PRZEBIEG SPOTKANIA
Pierwsza połowa spotkania upłynęła pod znakiem dość silnej przewagi białoczerwonych Ataki Cracovii wykończone strzałowo, były daleko groźniejsze, a natomiast pięknym zagraniom w polu ofensywy Wisły brak było siły przebojowości i strzału.
W piątej minucie Smolarek paruje strzał Dycjana, a szereg dalszych strzałów przechodzi tuż obok bramki. Artur ma doskonałą sytuację do strzelenia bramki, jednak zwlekając z oddaniem strzału, traci piłkę. Przewaga Cracovii rośnie i począwszy od 15-tej minuty, bramka Smolarka jest stale pod obstrzałem. Broni on strzał Szewczyka w 19-tej minucie, nie może jednak nic powiedzieć, kiedy w chwilę potem, po centrze Bobuli
SZEWCZYK STRZELA NIEUCHRONNIE W LEWY RÓG
Po krótkich zmaganiach na środku boiska, Szewczyk przerzuca przytomnie plikę do Bobuli, który w pełnym biegu
PLASUJE PIŁKĘ W PRZECIWNY RÓG
Po tym sukcesie Cracovia osiada na laurach natomiast Wisła przechodzi zdecydowanie do ataku. Pod koniec pierwszej części gry Cracovia znów przejmuje inicjatywę, przeprowadza szereg groźnych ataków, jednak Smolarek interweniuje szczęśliwie w ostatniej instancji.
Po przerwie na zawodnikach Cracovii znać silne zmęczenie i Wisła uzyskuje dość silną przewagę. Mimo to Smolarek jest dość często zatrudniony. W 20-tej minucie, po rogu, bitym przez Szeligę, Różankowski główkuje na bramkę, poprawia także głową Bobula.
I PIŁKA TRZEPOCE SIĘ W SIATCE
W minutę później volej Bobuli trafia w słupek, a Różankowski poprawia wysoko ponad bramką.
Od tej chwili Wisła przeważa aż do końca spotkania, nie potrafi jednak zmienić wyniku, dzięki ofiarnie grającej defensywie biało-czerwonych i dobrej postawie Hymczaka w bramce.

Sędziował bardzo starannie i obiektywnie ob. Bil. Nie uznał on dalszych dwóch bramek, strzelonych przez Cracovię, w pierwszym wypadku najzupełniej słusznie. — natomiast w drugim — pomylił się nieco w ocenie spalonego.
Źródło: Echo Krakowa nr 283 z 14 października 1947

Mecze sezonu 1947

Cracovia_herb 1947 Trening Noworoczny  Łobzowianka Kraków 1947-03-23 Cracovia - Łobzowianka 10:0  Zagłębie Sosnowiec 1947-03-30 Cracovia - RKU Sosnowiec 2:2  KP Zjednoczeni Łódź 1947-04-05 Zjednoczeni - Cracovia 0:1  ŁKS Łódź 1947-04-06 ŁKS - Cracovia 2:2  AKS Chorzów 1947-04-13 AKS Chorzów - Cracovia 2:2  Pomorzanin Toruń 1947-04-20 Cracovia - Pomorzanin Toruń 6:3  Rymer Niedobczyce 1947-04-27 Rymer Niedobczyce - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1947-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:3  ZZK Łódź 1947-05-11 Cracovia - ZZK Łódź 6:1  Radomiak Radom 1947-05-18 Radomiak Radom - Cracovia 1:1  Nusle Praga 1947-05-22 Cracovia - Nusle Praga 2:1  Resovia Rzeszów 1947-05-25 Resovia - Cracovia 2:0  Resovia Rzeszów 1947-05-26 Resovia - Cracovia 0:4  Glinik Gorlice 1947-06-01 Orzeł Gorlice - Cracovia 1:3  Warta Poznań 1947-06-05 Cracovia - Warta Poznań 4:1  Grochów Warszawa 1947-06-15 Cracovia - Grochów Warszawa 10:2  Gedania Gdańsk 1947-06-29 Gedania Gdańsk - Cracovia 0:6  Brda Bydgoszcz 1947-06-30 Brda Bydgoszcz - Cracovia 2:4  Gedania Gdańsk 1947-07-06 Cracovia - Gedania Gdańsk 7:0  Zagłębie Sosnowiec 1947-07-13 RKU Sosnowiec - Cracovia 1:1  Sandecja Nowy Sącz 1947-07-22 Sandecja - Cracovia 1:5  AKS Chorzów 1947-07-27 Cracovia - AKS Chorzów 6:1  Grochów Warszawa 1947-08-03 Grochów Warszawa - Cracovia 1:3  Glinik Gorlice 1947-08-09 Cracovia - Orzeł Gorlice 6:0  ZZK Łódź 1947-08-24 ZZK Łódź - Cracovia 0:7  Skra Częstochowa 1947-08-25 Skra Częstochowa - Cracovia 0:2  Rymer Niedobczyce 1947-09-07 Cracovia - Rymer Niedobczyce 5:0  Garbarnia Kraków 1947-09-14 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0  Pomorzanin Toruń 1947-09-21 Pomorzanin Toruń - Cracovia 1:1  Radomiak Radom 1947-09-28 Cracovia - Radomiak Radom 2:0  Wrocław 1947-10-05 Wrocław - Cracovia 2:6  Polonia Świdnica 1947-10-09 Polonia Świdnica - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1947-10-12 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Polonia Warszawa 1947-10-19 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1947-10-26 Cracovia - Polonia Warszawa 3:3  Wisła Kraków 1947-11-02 Cracovia - Wisła Kraków 2:2  Polonia Bytom 1947-11-09 Cracovia - Polonia Bytom 4:1  Warta Poznań 1947-11-16 Warta Poznań - Cracovia 5:3  Garbarnia Kraków 1947-11-23 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:1  Ruch Chorzów 1947-11-30 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:2  Wisła Kraków 1947-12-07 Wisła Kraków - Cracovia 1:0