|                            godzina = 11:15
|                            miejsce = [[stadion Cracovii]]
|                            miejsce = Kraków, [[stadion Cracovii]]
|                        bramki_gosc = 3
Linia 23: Linia 23:
|                            sedzia = Olewski
|                            widzow = 5000
|                strzelcy_gospodarz = Jabłoński II<BR> Szeliga
|                strzelcy_gospodarz = [[Marian Jabłoński|Jabłoński II]] x2<BR> [[Czesław Szeliga|Szeliga]]
|                            wyniki =
|                      strzelcy_gosc = Świcarz <BR>Szularz
Linia 33: Linia 33:
|                        trener_gosc =
|              ustawienie_gospodarz =
|                    sklad_gospodarz =
|                    sklad_gospodarz = [[Henryk Rybicki|Rybicki]]<BR>Szymczak<BR>[[Władysław Gędłek|Gędłek]]<BR>[[Tadeusz Glimas|Glimas]] ([[Józef Dycyan|Dycjan]])<BR>[[Edward Jabłoński|Jabłoński I]]<BR>[[Eugeniusz Mazur|Mazur]]<BR>[[Czesław Szeliga|Szeliga]]<BR>[[Marian Jabłoński|Jabłoński II]]<BR>[[Władysław Szewczyk|Szewczyk]]<BR>[[Julian Radoń|Radoń]] ([[Stanisław Różankowski|Rożankowski II]])<BR>[[Henryk Bobula|Bobula]]
|                    ustawienie_gosc =
|                        sklad_gosc =
|                        sklad_gosc = Borucz<BR>Pruski<BR>Gierwatowski<BR> Przygoda<BR>Wiśniewski<BR>Tober<BR>Przepiórka<BR>Woźniak (Sosnowski)<BR>Świcarz <BR>Szularz<BR>Ochmański

|                Link =
|                Skan = [[Grafika:Dziennik Polski 1947-10-28 295.png|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Dziennik Polski'']]
|      Tytul_artykulu = Niedziela pod znakiem remisów
|              Autor =
|              Tresc =Występ warszawskiej Polonii w Krakowie w towarzyskim spotkaniu z Cracovią nie przyniósł widzom spodziewanych emocji. Drużyna Polonii nie zademonstrowała wcale 6wei ekstraklasy, a grając przy tym bardzo ostro, często faulując wywołała niesmak wśród widowni. Z drugiej strony gospodarze, którzy przez prawie cały czas meczu przeważali i na połowie czarnych koszul naprawdę „czuli się jak gospodarze", nie potrafili w żaden sposób odzwierciedlić tego cyfrowo z powodu całkowitej nieudolności strzałowej. — Chociaż łatwo zdobywali teren, nie potrafili oddać ostrego strzału na bramkę.
Prowadzanie uzyskał Jabłoński II w 4 min. W 16 min. z wypadu Świcarz wyrównuje, a w 19 min. Sularz uzyskuje prowadzenie dla Polonii. W kijka minut Potem Rybicki wybiega i wybiera piłkę z nóg Świcarza, pazy czym jednak dochodzi da zderzenia i obu oraczy znoszą z boiska. Okres zdecydowanej przewagi ze strony Cracovii kończy się dalekim strzałem Szeligi. który zdobywa drugą bramkę dla Cracovii. Wynik ten utrzymał się do przerwy. Po przerwie wchodzą na boisko Różankowski zamiast Radonia i Dycjan zamiast FiJipskieqo, a w Polonii Świcarz wraca na boisko.
W 7 min. Jabłoński II zdobywa trzecia bramkę. Polonia przychodzi teraz częściej do qłosu i Hymczak musi interweniować. W 23 min. Glimas sfaulował przeciwnika na polu karnym, a podyktowany rzut karny m brankę Świcarz. Wynik remisowy utrzymał się do końca, mimo usiłowań Gospodarzy, by go poprawić. Sędziował Olewski. Widzów ok. 4 tysięcy.

Opis meczu w dzienniku Echo Krakowa
Mimo, że mecz zakończył się wynikiem remisowym, zwolennicy białoczerwonych tym razem powinni być zadowoleni z gry swojej drużyny.

Cracovia grała we wszystkich liniach dobrze, a płynne zagrania od nogi do nogi częściej — niż dotychczas wykańczane były strzałem. W polu zdecydowanie przeważała Cracovia — gra okresami zmieniała się w oblężenie bramki warszawskiej i można by nawet mówić o zdeklasowaniu przeciwnika.
Kilkakrotnie piłka ominęła cel o centymetry, kilkakrotnie Borucz obronił w niezwykle ciężkich sytuacjach w pięknym stylu i ze sporę dozę szczęścia.
Mimo wszystko jednak strzałów tych w stosunku do ilości sytuacji podbramkowych ciągle było za mało i w przyszłości napastnicy Cracovii powinni usilnie popracować w tym kierunku.
O Polonii trzeba napisać coś wręcz odwrotnego. W polu — słabo, a chwilami beznadziejnie słabo. Napad Polonii wyspecjalizował się natomiast w wypadach. Im bliżej bramki przeciwnika, tym — napastnicy Polonii są groźniejsi. W decydujących momentach potrafię oni zdobyć się na potrzebną szybkość i zwrotność, a przede wszystkim na ostry i celny strzał. Z kilku zaledwie sytuacji podbramkowych strzelili napastnicy warszawscy akurat tyle bramek, ile — białoczerwoni z kilkudziesięciu. Tak więc te walory drużyny warszawskiej, przy sporej zresztą dozie szczęścia, potrafiły w efekcie końcowym wyrównać braki techniczne i taktyczne.
Reasumując: wartość drużyny Polonii to jej wysokiej klasy trio obronne i przebojowy atak.
PRZEBIEG SPOTKANIA
Cracovia z miejsca przechodzi do ataku i po szeregu nieudanych akcji, po pięknym zagraniu Radoń—Bobula Jabłoński II, ten ostatni
STRZELA PIERWSZĄ BRAMKĘ
Na kilka minut Cracovia niepodzielnie panuje na boisku, a Borucz jest w ustawicznej opresji. Broni on strzał Radonia i Bobuli, a plasowany strzał Szeligi przechodzi tuż obok słupka. Dopiero od 10 m począwszy następuje okres gry wyrównawczej, a akcje ataków obydwu drużyn następują kolejno po sobie.
Akcje Polonistów aczkolwiek mniej piękne, dla oka są dużo groźniejsze. W 15 m. dochodzi do strzału w zamieszaniu podbramkowym Świcarz i
STRZELA NIEUCHRONNIE
Zaledwie 4 m. później przebija się Szularz i
CELNY JEGO STRZAŁ GRZĘŹNIE W SIATCE
Od tego momentu aż do końca spotkania Cracovia zdecydowanie przeważa, a Polonia rewanżuje się tylko sporadycznymi wypadami. W 20 m. Borucz przepięknie broni niebezpieczny strzał Jabłońskiego II.
Szereg stylowych ataków Cracovii mija bez rezultatu dopięto w 41 m. Szeliga niespodziewanie zdobywa się na strzał z większej odległości
WYRÓWNUJE
Po przerwie Cracovia przypuszcza generalny atak na bramkę Borucza. Po kilku rogach,. które mijają bez rezultatu. w 7 m. Jabłoński II
DOBIJA Z BEZPOŚREDNIEJ ODLEGŁOŚCI I WYRÓWNUJE
Borucz w dalszym ciągu ma pełne ręce roboty. Broni on z powodzeniem niebezpieczne strzały Szewczyka i Ja¬błońskiego II. W 23 min. gra przyjmuje niespodziewany obrót. W okresie zdecydowanej przewagi Cracovii Świcarz decyduje się na przebój i po kiksie Glimasa dochodzi do nieuchronnej sytuacji pod bramką Cracovii. Za faul Glimasa sędzia dyktuje rzut karny, który
ŚWICARZ ZAMIENIA W WYRÓWNUJĄCĄ BRAMKĘ.
Aż do końca spotkania Cracovia atakuje bez przerwy, jednak mimo wysiłków całej drużyny, wynik nie ulega już zmianie. W drużynie warszawskiej wyróżnili się: Borucz, Glerwatowski, Świcarz i Szularz. W Cracovii: Bobula, bracia Jabłońscy, Szewczyk i Gędłek.
Sędziował ob. Olewski spokojnie i bezstronnie, hamując zapędy do ostrej gry.

Mecze sezonu 1947

Cracovia_herb 1947 Trening Noworoczny  Łobzowianka Kraków 1947-03-23 Cracovia - Łobzowianka 10:0  Zagłębie Sosnowiec 1947-03-30 Cracovia - RKU Sosnowiec 2:2  KP Zjednoczeni Łódź 1947-04-05 Zjednoczeni - Cracovia 0:1  ŁKS Łódź 1947-04-06 ŁKS - Cracovia 2:2  AKS Chorzów 1947-04-13 AKS Chorzów - Cracovia 2:2  Pomorzanin Toruń 1947-04-20 Cracovia - Pomorzanin Toruń 6:3  Rymer Niedobczyce 1947-04-27 Rymer Niedobczyce - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1947-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:3  ZZK Łódź 1947-05-11 Cracovia - ZZK Łódź 6:1  Radomiak Radom 1947-05-18 Radomiak Radom - Cracovia 1:1  Nusle Praga 1947-05-22 Cracovia - Nusle Praga 2:1  Resovia Rzeszów 1947-05-25 Resovia - Cracovia 2:0  Resovia Rzeszów 1947-05-26 Resovia - Cracovia 0:4  Glinik Gorlice 1947-06-01 Orzeł Gorlice - Cracovia 1:3  Warta Poznań 1947-06-05 Cracovia - Warta Poznań 4:1  Grochów Warszawa 1947-06-15 Cracovia - Grochów Warszawa 10:2  Gedania Gdańsk 1947-06-29 Gedania Gdańsk - Cracovia 0:6  Brda Bydgoszcz 1947-06-30 Brda Bydgoszcz - Cracovia 2:4  Gedania Gdańsk 1947-07-06 Cracovia - Gedania Gdańsk 7:0  Zagłębie Sosnowiec 1947-07-13 RKU Sosnowiec - Cracovia 1:1  Sandecja Nowy Sącz 1947-07-22 Sandecja - Cracovia 1:5  AKS Chorzów 1947-07-27 Cracovia - AKS Chorzów 6:1  Grochów Warszawa 1947-08-03 Grochów Warszawa - Cracovia 1:3  Glinik Gorlice 1947-08-09 Cracovia - Orzeł Gorlice 6:0  ZZK Łódź 1947-08-24 ZZK Łódź - Cracovia 0:7  Skra Częstochowa 1947-08-25 Skra Częstochowa - Cracovia 0:2  Rymer Niedobczyce 1947-09-07 Cracovia - Rymer Niedobczyce 5:0  Garbarnia Kraków 1947-09-14 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0  Pomorzanin Toruń 1947-09-21 Pomorzanin Toruń - Cracovia 1:1  Radomiak Radom 1947-09-28 Cracovia - Radomiak Radom 2:0  Wrocław 1947-10-05 Wrocław - Cracovia 2:6  Polonia Świdnica 1947-10-09 Polonia Świdnica - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1947-10-12 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Polonia Warszawa 1947-10-19 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1947-10-26 Cracovia - Polonia Warszawa 3:3  Wisła Kraków 1947-11-02 Cracovia - Wisła Kraków 2:2  Polonia Bytom 1947-11-09 Cracovia - Polonia Bytom 4:1  Warta Poznań 1947-11-16 Warta Poznań - Cracovia 5:3  Garbarnia Kraków 1947-11-23 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:1  Ruch Chorzów 1947-11-30 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:2  Wisła Kraków 1947-12-07 Wisła Kraków - Cracovia 1:0