1947-12-21 Wisła/Cracovia - Kluby Robotnicze 6:4

Wersja z dnia 20:09, 2 lip 2020 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "''mecz kombinowanej drużyny złożonej z graczy Cracovii i Wisły Kraków'' {{Mecz | gospodarz = Cracovia |...")

Opis meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
Widzowie, którzy stawili się na stadionie Cracovii w ilości ponad 1000, narażeni zostali na ciężką próbę, gdyż mecz rozpoczął się z godzinnym prawie opóźnieniem. Część jednak zebranej publiczności urozmaiciła sobie czas oczekiwania polowaniem na zabłąkanego na stadionie zająca. Po kilkuminutowej za¬żartej gonitwie nieszczęśliwy zając uległ przemocy i padł ofiarą niespodziewanie rozbudzonych instynktów łowieckich, a przygodny myśliwy zaniósł do do¬mu niespodziewane trofeum.

Do meczu zorganizowanego na rzecz „gwiazdki" dla żołnierza dru¬żyny wystąpiły w następujących składach: Team Drużyn Robotniczych: Jakubik (Garb.), Krok (Groble). Śliwa (Garb.), Górecki (Garb.), Lasiewicz (Garb.), Zajączkowski (Groble). Ignaczak (Garb.), Nastaborski (Groble), Nowak (Garb.), Foryszewski (Garb.) i Warzusiak (Zwierz. K. S.)
Team Cracovia—Wisła: Rybicki, Jurowicz, Glimas, Filek Mazur, Parpan, Jabłoński I., Bobula, Kohut, Szewczyk, Gracz i Cisowski.
Warunki, w jakich rozegrane zostały powyższe spotkania, były dość trudne. Boisko pokryte kilkucentymetrową warstwą śniegu nie pozwalało na rozwinięcie normalnej gry. Piłka grzęzła w śniegu, a w dodatku porywisty wiatr wiejący wzdłuż boiska. zdecydowanie wpływał na przebieg spotkania.
Reprezentacja klubów robotniczych grająca do przerwy z wiatrem, miała w pierwszym okresie gry zdecydowaną przewagę przez pełno 45 min. Miarą tej przewagi niech będzie fakt, że na bramkę Jakubika nie oddano w tym okresie czasu ani jednego groźniejszego strzała. Niezależnie jednak od sprzyjających warunków drożyna robotnicza wykazała doskonałe zgranie, ambicję i ofiarność, a poza tym kilku zawodników teł drużyny zademonstrowało na trudnym terenie świetne opanowanie techniczne piłki. Prym wodził Nowak, dryblując z łatwością reprezentacyjnych pomocników i wypracowując w ten sposób idealne pozycje strzałowe nie tylko sobie, ale i swym kolegom w ataku Nastaborski, Foryszewski, Ignaczak i Wawrzusiak współpracowali ze sobą tak idealnie jakby grali w tym zestawieniu cały sezon. W pomocy Górecki, Lasiewlcz i Zajączkowski zaorali w takim stylu, że atak przeciwnika, złożony przecież z renomowanych zawodników, nie miał (do przerwy) nic do powiedzenia. Obrona na średnim poziomie, a Jakubiak w bramce pokazał swą klasę dopiero po przerwie, kiedy to obronił szereg niebezpiecznych strzałów.
Team Cracovia—Wisła walczący do przerwy przeć w wiatrowi, zaskoczony został grą przeciwnika i mimo za¬żartej obrony Rybicki aż cztery razy wybierał piłkę z siatki. Po przerwie jednak team Cracovia-Wisła mając wiatr za sobą pokazał taką klasę gry, że poza wyrównującymi czteroma strzelił dwie zwycięskie bramki, a po¬za tym okresami bawił się z przeciwnikiem w kotka i myszkę. Rybicki odpowiedzialność za puszczone bramki nie ponosi, a Jurowicz miał po przerwie już bardz0 ułatwione zadanie. Obrona Glimas, Filek dopiero po przerwie odnalazła swą formę.
Pomoc Cracovii spełniła całkowicie zadanie, niejednokrotnie przejmując na swoje bark część obowiązku ataku. Napad miał dwa okresy. Do przerwy — beznadziejny, po przerwie pokazał grę koncertową.
PRZEBIEG SPOTKANIA
Zaraz po rozpoczęciu zawodów team robotniczy atakuje bez-przerwy i ustawicznie gości na przedpolu przeciwnika. W pewnym momencie Nowak drybluje trzech przeciwników i sam na sam z Rybickim strzela — w słupek.
W 11 min za faul na Nowaku sędzia dyktuje raut wolny, z którego Ignaczak celnym strzałem uzyskuje pierwsza bramkę.
Atak drużyn robotniczych kombinuje składanie i Rybicki jest w cią¬głej opresji. W 16 min. Foryszewski strzela drugą bramkę a w 7 min. później ten sam zawodnik podnoś wynik na 3:0.
Także po strzeleniu trzeciej bramki team robotniczy przeważa w dalszym ciągu pokazując piękną grę, ą chwilami deklasując całkowicie przeciwnika.
Wynik do przerwy ustala Nowak strzelając w 44 min. czwartą bramkę.
Jak widzimy, do przerwy zanosiło się na pogrom teamu Cracovii i Wisły.
Po przerwie jednak okazało się, jak dalece warunki atmosferyczne mogą wpłynąć na przebieg spotkania. Z koleń team Cracovii i Wisły wspierany wiatrem całkowicie przejmuje inicjatywę spychając przeciwnika do obrony. Zaczyna się wprawdzie pechowo, gdyż Gracz marnuje podyktowany rzut karny niemniej w minutę późnej rehabilituje się strzelając pierwszą bramkę. Team Cracovia— Wisła gra teraz koncertowo i do 15 min, -wynik brzmi 4:4.
Drugą bramkę strzela Gracz z podań a Bobuli. Trzecią Szewczyk a czwartą znowu, Gracz. Przez 10 min. nie może team Cracovia—Wisła zaznaczyć swej dalszej przewagi dzięki. doskonałej postawie Jakubika w bramce. Dopiero w 27 min. Szewczyk podwyższa wynik na 5:4, a w 29 min. Gracz wstała wynik spotkania na 6:4.
Do zanotowania pozostaje jeszcze strzał Bobuli, który trafia jednak w poprzeczkę.

Sędziował w ciężkich warunkach — dobrze ob. Pałka
Wśród śniegu i wiatru grano na Gwiazdkę dla Żołnierza
Źródło: Echo Krakowa nr 351 z 23 grudnia 1947

Mecze sezonu 1947

Cracovia_herb 1947 Trening Noworoczny  Łobzowianka Kraków 1947-03-23 Cracovia - Łobzowianka 10:0  Zagłębie Sosnowiec 1947-03-30 Cracovia - RKU Sosnowiec 2:2  KP Zjednoczeni Łódź 1947-04-05 Zjednoczeni - Cracovia 0:1  ŁKS Łódź 1947-04-06 ŁKS - Cracovia 2:2  AKS Chorzów 1947-04-13 AKS Chorzów - Cracovia 2:2  Pomorzanin Toruń 1947-04-20 Cracovia - Pomorzanin Toruń 6:3  Rymer Niedobczyce 1947-04-27 Rymer Niedobczyce - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1947-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:3  ZZK Łódź 1947-05-11 Cracovia - ZZK Łódź 6:1  Radomiak Radom 1947-05-18 Radomiak Radom - Cracovia 1:1  Nusle Praga 1947-05-22 Cracovia - Nusle Praga 2:1  Resovia Rzeszów 1947-05-25 Resovia - Cracovia 2:0  Resovia Rzeszów 1947-05-26 Resovia - Cracovia 0:4  Glinik Gorlice 1947-06-01 Orzeł Gorlice - Cracovia 1:3  Warta Poznań 1947-06-05 Cracovia - Warta Poznań 4:1  Grochów Warszawa 1947-06-15 Cracovia - Grochów Warszawa 10:2  Gedania Gdańsk 1947-06-29 Gedania Gdańsk - Cracovia 0:6  Brda Bydgoszcz 1947-06-30 Brda Bydgoszcz - Cracovia 2:4  Gedania Gdańsk 1947-07-06 Cracovia - Gedania Gdańsk 7:0  Zagłębie Sosnowiec 1947-07-13 RKU Sosnowiec - Cracovia 1:1  Sandecja Nowy Sącz 1947-07-22 Sandecja - Cracovia 1:5  AKS Chorzów 1947-07-27 Cracovia - AKS Chorzów 6:1  Grochów Warszawa 1947-08-03 Grochów Warszawa - Cracovia 1:3  Glinik Gorlice 1947-08-09 Cracovia - Orzeł Gorlice 6:0  ZZK Łódź 1947-08-24 ZZK Łódź - Cracovia 0:7  Skra Częstochowa 1947-08-25 Skra Częstochowa - Cracovia 0:2  Rymer Niedobczyce 1947-09-07 Cracovia - Rymer Niedobczyce 5:0  Garbarnia Kraków 1947-09-14 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0  Pomorzanin Toruń 1947-09-21 Pomorzanin Toruń - Cracovia 1:1  Radomiak Radom 1947-09-28 Cracovia - Radomiak Radom 2:0  Wrocław 1947-10-05 Wrocław - Cracovia 2:6  Polonia Świdnica 1947-10-09 Polonia Świdnica - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1947-10-12 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Polonia Warszawa 1947-10-19 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1947-10-26 Cracovia - Polonia Warszawa 3:3  Wisła Kraków 1947-11-02 Cracovia - Wisła Kraków 2:2  Polonia Bytom 1947-11-09 Cracovia - Polonia Bytom 4:1  Warta Poznań 1947-11-16 Warta Poznań - Cracovia 5:3  Garbarnia Kraków 1947-11-23 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:1  Ruch Chorzów 1947-11-30 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:2  Wisła Kraków 1947-12-07 Wisła Kraków - Cracovia 1:0