Scasny
Mecz następnego dnia:

1948-04-04 Wieczysta Kraków - Cracovia II 2:4

Podczas meczu

W sobotę Nusle pokonał Cracovię 3:2 (1:1). Na porażkę leadera Ligi złożył się przede wszystkim rezerwowy skład. Cracovia wystąpiła bez Parpana, Bobuli, Gendłka, Różankowskiego II, a po pauzie również bez Poświata. Poza tym najsłabszą częścią biało-czerwonych był ich atak, który się zupełnie nie rozumiał i źle podawał piłki. Na nic zdała się ofiarna gra pomocy. Do tego wszystkiego Hymczak zawinił 2 bramki, a Szeliga przy stanie 2:1 dla Nusle nie potrafił wykorzystać rzutu karnego.

Czesi umieli przytomnie wykorzystywać wszystkie błędy techniczne i taktyczne Cracovii i ogromnie byli uradowani ze zwycięstwa nad przeciwnikiem, który dwukrotnie zremisował z lepszą od nich drużyną Slezską Ostravą, a suchy wynik idzie w świat. Prowadzenie dla Cracovii uzyskał Poświat w 11 min. Czesi wyrównali przez Millera już w następnej minucie i wynik 1:1 utrzymał się do pauzy. Po przerwie w 17 min. Mikes strzela do pustej bramki Cracovii po niefortunnym wykopie Hymczaka. W 21 min. Szeliga nie wykorzystał karnego. W 21 min. Csapek strzela trzecią i ostatnia bramkę dla Nusle, a w 43 min. Szewczyk drugą dla Cracovii.

Sędzia Mohyła. Widzów ok. 5.000.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 28 z 5 kwietnia 1948 [1]

Opis meczu w dzienniku Echo Krakowa
Cracovia wystąpiła do tego spokania bez Gędłka, Parpana, Bobuli I Różankowskiego, a po przerwie bez Poświata.

Mimo tak silnego osłabienia, trzeba to powiedzieć, mecz był do wygrania. Drużyna Nusle nie przedstawia bowiem specjalnej klasy i poza szybkością i inklinacja do ostrej gary, niczym publiczności krakowskiej nie zaimponowała.
W Cracovii limie defensywne wykazały formę jeszcze najbardziej zbliżoną do normalnej natomiast atak , szczególnie po przerwie, zaorał kompromitująco słabo.
Kilka, dosłownie kilka płynnym akcji (do przerwy) w ciągu całego meczu — to trochę za mało.
Po przerwie karta ta zatraciła całkowicie swe oblicze. Solowe akcje poszczególnych zawodników z góry skazane były na niepowodzenie — a o współpracy, dzięki niedole ładnym podaniom, nie było mowy.
Do tych wszystkich mankamentów dołączył się jeszcze pech, gdyż Szeliga nie wykorzystał podyktowanej rzutni karnego.
Do przerwy, przy mnie wiece i wyrównanej grze, Cracovia przez Poświata uzyskuje prowadzenie, ale już w następnej minucie Miller wyrównuje.
Po przerwie przeważała Czesi i w 18-tej minucie Mikesz przejmuje wykop Hymczaka i skierowuje piłkę do pustej bramki. Trzecia bramkę strzela Scasny po rogu bitym przez Vohanka.
Pod koniec gry wynik poprawia Szewczyk, strzelając drugą bramkę dla białoczerwonych.
Widzów około 5-ciu tysięcy.

Szczegółowe sprawozdanie z tego meczu znajdą czytelnicy w jutrzejszym „Piłkarzu".
Źródło: Echo Krakowa nr 92 z 5 kwietnia 1948

"Cracovia przegrywa z SK Nusle 2:3 (1:1)" -
Piłkarz

Cracovia przegrywa z SK Nusle 2:3 (1:1)

Opis meczu w tygodniku Piłkarz cz.1
Opis meczu w tygodniku Piłkarz cz.2
Nusle: Stanek. Lukas, Kubanek, Mikesz, Pauc, Priva, Vohanka, Capek, Neuman, Műller. Scasny.

Cracovia: Rybicki (Hymczak), Glimas, Kaszuba. Jabłoński II i I, Mazur, Dycjan. Poświat (Majeran), Szewczyk, Radoń i Szeliga.
Według oceny trenera Cracovii Pruchy, zespół Nusle miał się przed¬stawiać dużo groźniej od Żiliny, z którą Wisła wygrała gładko 4:1. Wyniki 5:0 z Legią i 7:2 z Polonią warszawską opinię tę zdawały się potwierdzać.
Na boisku Cracovii specjalnych rewelacji trudno się jednak było dopatrzyć.
Czesi to zespół na dobrym wprawdzie poziomie, szybki, grający ostro, w sumie do przeciwników groźnych dla czołowych drużyn polskich w normalnej ich formie zaliczyć go trudno.
Ponad poziom wybijał się tylko zwinny Vohanka na prawym skrzydle i on to był największa groźbą dla bramki gospodarzy.
Cracovia bez Gędłka, Parpana, Bobuli i Różankowskiego była do przerwy przeciwnikiem prawie równorzędnym i dopiero po przerwie uzyskali Czesi wyraźną przewagę, ale w tym okresie brakło w dodatku kontuzjowanego Poświata.
Defensywa Cracovii jakkolwiek także nie bez słabych momentów, zagrała na poziomie najbardziej zbliżonym do normalnego. Źle natomiast a po przerwie kompromitujące źle wypadła praca ataku. W tej linii zawiedli po kolei wszyscy. Nieskoordynowane wysiłki poszczególnych zawodników rażąca powolność i kunktatorstwo, urągające zasadom zespołowej gry — owoców przynieść nie mogło.
Poza tym u wielu zawodników znać było skutki ogromnego wysiłku włożonego w spotkaniach ze Slezską Ostnavą.
Przebieg spotkania:
Pierwsze minuty nie wróżą przesianej Cracovii. Wcale płynne akcje ataku białoczerwonych noszą w sobie zarodek bramki. W 10-tej minucie najlepszy w tej linii Poświat z centry Szeligi uzyskuje prowadzenie.
Zaledwie minutę trwała radość na widowni — pierwszy bowiem atak czeski, na skutek niezdecydowania w obronie białoczerwonych przynosi wyrównanie ze strzału Műlera.
Sędzia p. Mochyła błędnymi rozstrzygnięciami nie potrafi wyrobić sobie autorytetu.
Gra coraz bardziej się zaostrza. Ofiarą ostrej gry pada młody Po¬świat, a także Szewczyk, dwukrotnie podcięty traci ochotę do otarć z przeciwnikiem. Rewanże białoczerwonych w pobliżu własnej bramki są groźne raczej dla własnej drużyny niż dla przeciwnika, i jeszcze bardziej wytrącają z równowagi sędziego p. Mochyłę.
Aż do przerwy wynik utrzymuje się bez zmian, przy czym obydwaj bramkarze są w równej mierze zatrudnieni.
Po zmianie pól Czesi uzyskują co¬raz wyraźniejszą przewagę. Ciężko pracuje obrona i pomoc Cracovii, gdyż atak biało czerwonych na moment nawet nie potrafił utrzymać piłki.
W 17-tej minucie Hymczak ratuje wybijając bombę Műllera na róg. Precyzyjnie bity róg Scasnego wyłapuje pewnie i w pięknym stylu Hymczak, ale w tym samym momencie popełnia błąd, wykopując piłkę pod nogi Mikesa, — który momentalnie strzela do pustej bramki i Czesi prowadzą 2:1.
W 22-giej minucie za rękę na polu karnym sędzia dyktuje raut w jedenastkę. Szeliga strzela celnie, ale zbyt słabo i Stanek broni na róg.
Następny okres gry — to pojedynek szóstki obronnej Cracovii z ca¬łą drużyną czeską. Pomoc biało- czerwonych pracuje teraz bez zarzutu, zasila atak seriami dobrych piłek, atakowcy jednak tracą je prawie z reguły w pierwszym otarciu z przeciwnikiem.
W 36-tej minucie, po rogu bitym przez Scasnego, Capek strzela głową trzecią bramkę przesądzając w ten sposób wynik spotkania. Jabłoński II przechodzi do ataku, zamieniając pozycję z Majeranem, jest już jednak za późno.
Wprawdzie Szewczyk wykorzystując podanie Radonia poprawia wynik na 3:2 jednak jest to już wszystko, na co Cracovię w tym dniu stać. Czesi grają na czas i utrzymują wynik.
Zwycięstwo drużyny czeskiej należy uważać za całkowicie zasłużone, gdyż mieli w drugiej połowie meczu oni dużo więcej z gry.

Widzów około 5 tysięcy
Źródło: Piłkarz nr 5 z 6 kwietnia 1948

Mecze sezonu 1948

Cracovia_herb 1948 Trening Noworoczny  Korona Kraków 1948-02-08 Cracovia - Korona Kraków 10:0  Wieczysta Kraków 1948-02-15 Cracovia - Wieczysta Kraków 8:0  Hejnał Kęty 1948-02-22 Hejnał Kęty - Cracovia 0:6  Dąbski Kraków 1948-02-29 Dąbski Kraków - Cracovia 0:9  KS Chełmek 1948-03-06 Cracovia - KS Chełmek 10:1  Warta Poznań 1948-03-14 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Polonia Warszawa 1948-03-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:5  Baník Ostrawa 1948-03-28 Cracovia - Slezská Ostrava 1:1  Baník Ostrawa 1948-03-29 Cracovia - Slezská Ostrava 1:1  Nusle Praga 1948-04-03 Cracovia - Nusle Praga 2:3  Ruch Chorzów 1948-04-11 Cracovia - Ruch Chorzów 0:4  Rymer Niedobczyce 1948-04-25 Rymer Niedobczyce - Cracovia 1:2  Widzew Łódź 1948-05-02 Widzew Łódź - Cracovia 1:2  Hajduk Split 1948-05-15 Hajduk Split - Cracovia 2:0  MŠK Žilina 1948-05-16 ŠK Žilina - Cracovia 3:1  Viktoria Pilzno 1948-05-17 Viktoria Pilzno - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1948-05-22 Garbarnia Kraków - Cracovia 3:2  AKS Chorzów 1948-05-30 Cracovia - AKS Chorzów 5:1  Tarnovia Tarnów 1948-06-03 Tarnovia Tarnów - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1948-06-06 Wisła Kraków - Cracovia 0:2  ŁKS Łódź 1948-06-19 Cracovia - ŁKS Łódź 6:1  Polonia Bytom 1948-07-03 Cracovia - Polonia Bytom 2:1  Lech Poznań 1948-07-07 Cracovia - ZZK Poznań 3:1  Legia Warszawa 1948-07-11 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Rymer Niedobczyce 1948-08-01 Cracovia - Rymer Niedobczyce 4:0  Widzew Łódź 1948-08-08 Cracovia - Widzew Łódź 7:0  Lech Poznań 1948-08-15 ZZK Poznań - Cracovia 1:0  Warta Poznań 1948-08-28 Cracovia - Warta Poznań 2:2  Polonia Warszawa 1948-09-05 Cracovia - Polonia Warszawa 3:1  Tarnovia Tarnów 1948-09-09 Cracovia - Tarnovia Tarnów 3:0  Polonia Bytom 1948-09-26 Polonia Bytom - Cracovia 2:3  Orzeł Ząbkowice 1948-10-02 Orzeł Ząbkowice - Cracovia 0:0  Burza Wrocław 1948-10-03 Burza Wrocław - Cracovia 2:6  ŁKS Łódź 1948-10-24 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1948-10-31 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Ruch Chorzów 1948-11-07 Ruch Chorzów - Cracovia 1:2  AKS Chorzów 1948-11-14 AKS Chorzów - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 1948-11-21 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Garbarnia Kraków 1948-11-28 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:0  Wisła Kraków 1948-12-05 Cracovia - Wisła Kraków 3:1