L. Poświat
Bobula

3-5-2

Olbrzymia ulewa, która przeszła nad Tarnowem w godzinach przedpołudniowych zamieniła boisko Tarnovii w jedną wielką kałużę. Wysiłki organizatorów by zmniejszyć ilość wody na boisku odniosły tylko częściowy skutek (usuwano wodę za pomocą wiader) tak, że gdy drużyny wyszły na boisko teren nie zachęcał bynajmniej do gry.

Obie drużyny wystąpiły w najlepszych swoich składach. Cracovia tak jak w meczu z AKS-em, tj. z oboma braćmi Róźankowskimi, Bobulą, Szewczykiem i Poświatem w napadzie. Tarnovia wystawiła również najlepszą jedenastkę, w której poraz pierwszy po dyskwalifikacji grali Kokoszka i Pirych I.

Cracovia nie mogła dostosować się do terenu, ani do krótszego boiska Tarnovii i nie przypominała w niczym swej formy z niedzieli, kiedy to rozgromiła AKS. Dość powiedzieć, że przez 68 minut (sic!) przeciwnik prowadził 1:0, zdobywszy bramkę w 30 min. ze strzału Roika II. Padła ona po kombinacji całego napadu i po strzale Streita, odbitym przez Szymczaka - oraz po natychmiastowym ponownym podaniu przez Streita piłki do Roika.

Tarnovia grała znacznie prościej, ale skuteczniej i miała miejscami dość wyraźną przewagę. W 68 min. gry szybki atak Cracovii przyniósł jej wyrównanie, zdobyte przez Róźankowskiego I z podania Bobuli.

W kilka minut później liczni zwolennicy i kibice Cracovii, przeżyli moment krótkiej radości gdy Różankowski II posłał znów piłkę do siatki gospodarzy. O ułamek sekundy wcześniej odgwizdał jednak sędzia Naporski z Łodzi spalony. Do końca więc zawodów utrzymywał się wynik remisowy, który jest dużym sukcesem Tarnovii. Wyróżnić w niej trzeba bramkarza Rychlickiego, obu obrońców z tym nawet, że Pirych wypadł lepiej optycznie od Barwińskiego oraz Streita w napadzie.

W Cracovii na poziomie grał jedynie bramkarz Szymczak, który kilkakrotnymi wybiegami wyjaśnił wiele krytycznych sytuacji pod bramką. Parpan na środku pomocy grał tym razem wybitnie ofensywnie, próbując nawet strzelać na bramkę przeciwnika, jednak bez szczęścia.

Publiczności jak na dzień powszedni zebrała się w Tarnowie rekordowa ilość około 7.000.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 45 z 4 czerwca 1948 [1]

"Tarnovia na swoim boisku nadal groźna..." -

Tarnovia na swoim boisku nadal groźna...

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
Sympatycy drużyny tarnowskiej spodziewali się na ogół przegranej względnie remisu, jednak w skrytości ducha łudzili się, że może uda się wygrać z trzecim krakowskim z. społem — jak miało to miejsce poprzednio z. drużynami Wisły i Garbami. Do 68-mej minuty Tarnowa prowadzi 1:0, demonstrując grę na dość dobrym poziomie, a inicjatorami ataków byli: Binek, Streit oraz Roik II.

O Cracovii można powiedzieć, że zawiodła na całej linii. Krakowska drużyna w niczym nie przypominała tej sianej drużyny z ubiegłej niedzieli. kiedy to po dobrej grze wygrała wysoko z AKS-em.
Kwintet ataku Cracovii gubił się w dziwnych hyperkombtnacjach, grając wprawdzie „od nóżki do nóżki.", jednak brak zdecydowanego Strzelca uniemożliwia zdobycie bramki. Toteż z uczuciem ulgi opuszczali sympatycy Cracovii boisko Tarnovii, kiedy pa pauzie w 28-mej min. Różankowski I plasowanym strzałem uzyskał wyrównanie.
W linii pomocy najlepszy był Parpan. Nie dopisała obrona, stwarzając wiele niebezpiecznych momentów pod własną bramką.
Hymczak w bramce zadowolił w zupełności i przy puszczonej bram¬ce nie ponosi winy.
Tamovia nie zaprezentowała wysokiego poziomu gry, jednak wypady jej były bardzo niebezpieczne.
Najlepszymi w Tarnovii byli: pewnie broniący Rychlicki, Barwiński, Streit, Roik II oraz Binek.
PRZEBIEG GRY:
Grę rozpoczynają tarnowianie, przeprowadzając z miejsca atak lewą stroną. Kokoszka omal że nie zdobywa bramki. Hymczak jednak w ostatniej chwili wybiera piłkę spod nóg zawodnika tarnowskiego.
W 2-giej min. niebezpieczny atak zainicjowany przez Pirycha II i Roika II kończy się strzałem tego ostatniego, lecz Hymczak broni pewnie.
Pierwsze minuty gry należą do Tarnovii, która przechodzi przez pomoc i obronę przeciwnika, jednak na polu karnym nikt nie decyduje się na strzał.
Gra toczy się na środku boiska, przy czym więcej z gry do pauzy ma Tarnovia. Wyrazem tej przewagi jest bramka zdobyta przez Tarnovię w 30-tej minucie. Barwiński podoje do wysuniętego Strwita, który wysuwa Pyrichowi, a ten plasu¬je w sam róg, zdobywając jedyną bramkę dla Tarnovii.
Po pauzie do 20-tej min. Tarnovia ma nadal lekką przewagę. lecz odtąd Cracovia przejmuje inicjatywę w swoje ręce i małe zagraża bramce Tarnovii.
Jedno z dalekich podań Gędłka przejmuje Różankowski I, i ostry strzał tego gracza przynosi wyrównanie.
Od tej chwili Cracovia stale przeważa, jednak jej napastnicy zawodzą pod bramką strzałowo. Mimo przewagi Cracovii i kilku ładnych strzałów Bobuli i Szewczyka wynik nic ulega zmianie, zaś kilka innych strzałów Różankowskiego II i Bobuli odbija się od poprzeczki. Tuż przed końcem przebój Różankowskiego I przerywa sędzia Naporski z Łodzi urojonym spalonym a za chwilę odgwizduje koniec meczu.

Widzów około 5 tysięcy.
Źródło: Echo Krakowa nr 151 z 5 czerwca 1948

"Cracovia-Tarnovia 1:1 (0:1)" -

Cracovia-Tarnovia 1:1 (0:1)

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Tarnów. Występ Cracovii w Tarnowie mimo dnia powszedniego i nie-pewnej pogody ściągnął na stadiom Tarnovii około 9.000 widzów. Sama gra była ładna i stała na dobrym poziomie, dostarczyła widzom dużo emocji. Bramkę dla Tarnovii strzelił Pirych II w 30 minucie w pierwszej połowie gry, a wyrównał Różankowski I w 23 mim po przerwie. Sędziował Natorski z Łodzi bardzo dobrze.
Źródło: Dziennik Polski nr 151 z 5 czerwca 1948

Mecze sezonu 1948

Cracovia_herb 1948 Trening Noworoczny  Korona Kraków 1948-02-08 Cracovia - Korona Kraków 10:0  Wieczysta Kraków 1948-02-15 Cracovia - Wieczysta Kraków 8:0  Hejnał Kęty 1948-02-22 Hejnał Kęty - Cracovia 0:6  Dąbski Kraków 1948-02-29 Dąbski Kraków - Cracovia 0:9  KS Chełmek 1948-03-06 Cracovia - KS Chełmek 10:1  Warta Poznań 1948-03-14 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Polonia Warszawa 1948-03-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:5  Baník Ostrawa 1948-03-28 Cracovia - Slezská Ostrava 1:1  Baník Ostrawa 1948-03-29 Cracovia - Slezská Ostrava 1:1  Nusle Praga 1948-04-03 Cracovia - Nusle Praga 2:3  Ruch Chorzów 1948-04-11 Cracovia - Ruch Chorzów 0:4  Rymer Niedobczyce 1948-04-25 Rymer Niedobczyce - Cracovia 1:2  Widzew Łódź 1948-05-02 Widzew Łódź - Cracovia 1:2  Hajduk Split 1948-05-15 Hajduk Split - Cracovia 2:0  MŠK Žilina 1948-05-16 ŠK Žilina - Cracovia 3:1  Viktoria Pilzno 1948-05-17 Viktoria Pilzno - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1948-05-22 Garbarnia Kraków - Cracovia 3:2  AKS Chorzów 1948-05-30 Cracovia - AKS Chorzów 5:1  Tarnovia Tarnów 1948-06-03 Tarnovia Tarnów - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1948-06-06 Wisła Kraków - Cracovia 0:2  ŁKS Łódź 1948-06-19 Cracovia - ŁKS Łódź 6:1  Polonia Bytom 1948-07-03 Cracovia - Polonia Bytom 2:1  Lech Poznań 1948-07-07 Cracovia - ZZK Poznań 3:1  Legia Warszawa 1948-07-11 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Rymer Niedobczyce 1948-08-01 Cracovia - Rymer Niedobczyce 4:0  Widzew Łódź 1948-08-08 Cracovia - Widzew Łódź 7:0  Lech Poznań 1948-08-15 ZZK Poznań - Cracovia 1:0  Warta Poznań 1948-08-28 Cracovia - Warta Poznań 2:2  Polonia Warszawa 1948-09-05 Cracovia - Polonia Warszawa 3:1  Tarnovia Tarnów 1948-09-09 Cracovia - Tarnovia Tarnów 3:0  Polonia Bytom 1948-09-26 Polonia Bytom - Cracovia 2:3  Orzeł Ząbkowice 1948-10-02 Orzeł Ząbkowice - Cracovia 0:0  Burza Wrocław 1948-10-03 Burza Wrocław - Cracovia 2:6  ŁKS Łódź 1948-10-24 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1948-10-31 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Ruch Chorzów 1948-11-07 Ruch Chorzów - Cracovia 1:2  AKS Chorzów 1948-11-14 AKS Chorzów - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 1948-11-21 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Garbarnia Kraków 1948-11-28 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:0  Wisła Kraków 1948-12-05 Cracovia - Wisła Kraków 3:1