Radoń
Bobula

3-2-5

Nie udało się Cracovii w Poznaniu. Zostawiła oba punkty ZZK.

Poznań, 15.08 (tel. wł.) – ZZK – Cracovia 1:0 (0:0). Dobra marka leadera zrobiła swoje, ściągając na boisk, ZZK ponad 8 tys. widzów. Cracovia nie potwierdziła jednak tej marki pod żadnym względem. Na boisku ZZK ujrzeliśmy zespół grający jakby od niechcenia. Atak krakusów przeprowadził zaledwie kilka udanych i niebezpiecznych akcji – i na tym się skończyło. Kolejarze do przerwy stremowani wielkością swojego przeciwnika, grali nerwowo i zaprzepaścili szereg akcji. Sytuacja zmieniła się jednak radykalnie po zdobyciu bramki przez ZZK. Wtedy krakowianie ruszyli z całym impetem do ataku, jednak natrafili na dobrze dysponowany zespół poznański, którego defensywa nie tylko wytrzymała napór, lecz w dalszym ciągu zasilała swój własny atak dokładnymi podaniami. Tempo gry do przerwy słabe, po zmianie pól kolejarze zwiększyli je do maksimum. Zwycięstwo kolejarzy zasłużone. Mogło być wyższe, gdyby atak miejscowych zagrał spokojniej i skuteczniej. Jako calość, zespół poznański zaprezentował się dodatnio, a jaśniejszymi punktami byli: Gołebiowski w bramce, Tarka i Matuszak w pomocy oraz Polka w ataku.

ZAWIÓDŁ PARPAN

Cracovia sprawiła zawód. Patrząc na tę drużynę, odnosiło się wrażenie, że gracze odrabiają pańszczyznę. Jedynymi zawodnikami, którzy włożyli do gry dużo ambicji, była trójka defensywna oraz bracia Jabłońscy w pomocy. Fatalnie zagrał Parpan, który jedynie popisywał się wolnymi strzelonymi z niezłą precyzją. W ataku nic się nie kleiło. Szewczyk był zbyt powolny i niedokładny w podaniach, zresztą dobrze pilnował go Tarka. Obaj łącznicy nie umieli nawiązać łączności ze skrzydłowymi, przy czym Bobula wypadł trochę lepiej od swego vis-a-vis. Przez pierwsze pół godziny gra należy do ZZK, którego napastnicy nie mogą się przebić przez dobrze grającą obronę krakowską. W tym okresie krakowianie zaledwie trzy razy podchodzą bezskutecznie zresztą pod bramkę ZZK. Gra się ożywia. Atak ZZK ciągnie na bramkę Cracovii, a Gendlek po dwukrotnej obronie Hymczaka wyjaśnia dalekim wykopem nieprzyjemną sytuację. Kontratak Cracovii kończy się strzałem w słupek. Za chwilę znów Hymczak ratuje wybiegiem, a w 39 m. strzał Różankowskiego ociera się o poprzeczkę. Końcowe minuty należą do ZZK.

TEMPO ZADECYDOWAŁO

Po zmianie stron ZZK zwiększa tempo i przydusza. Pod bramką krakusów – gorąco. W 15 m. pada bramka. Wojciechowski II mija Jabłońskiego i centruje do środka. Nadbiegający Kołtuniak przyjmuje piłkę, przechodzi Glimasa i pakuje piłkę ponad wybiegającym Hymczakiem do siatki. Miejscowi rwą ciągle na przód. Od 20 minuty atak gości rusza ostro do akcji. ZZK sporadycznymi wypadami ma okazję do podwyższenia wyniku, lecz ani Białas, ani Anioła nie mogą się zdobyć na skuteczny strzał. Wśród ogólnego entuzjazmu sędzia Nalepa z Opola odgwizduje mecz.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 69 z 16 sierpnia 1948 [1]

"Pechowa porażka Cracovii" -
Piłkarz

Pechowa porażka Cracovii

Opis meczu w tygodniku Piłkarz
Składy drużyn Cracovia: Hymczak Gędłek, Glimas — Jabłoński I, Parpan, Jabłoń¬ski II — Bobula, Radoń, Szewczyk. Różankowski II, Szeliga.

Drużyna kolejarzy wystąpiła w swoim najlepszym składzie, z nowym nabytkiem Kołtunlakiem, który przed tym grał w poznańskiej „Admirze". Skład drużyny przedstawiał się następująco:
Gołębiowski — Wojciechowski I. Sobkowiak — Słoma. Tarka, Matusiak, — Polka. Ariola. Kołtuniak. Białas. Wojciechowski II.
Drużyna Cracovii która w niedzielę rozegrała mecz z kolejarzami poznańskimi, będąc w swoim najlepszym składzie, uległa drużynie ZZK. gdyż przede wszystkim nie dopisał jej atak.
W polu grał on nawet ładnie, ale i pod bramką zawodził zupełnie. Nawet dwie murowane pozycje. jakie mieli Radoń i Szewczyk — będąc sam na sam z bramkarzem Gołębiowskim — zaprzepaszczono i strzały napastników Cracovii z paru metrów mijały bramkę.
W pomocy najsłabiej zagrał Parpan, który nie tylko że nie pilnował swojej pozycji, ale również z reguły przegrywał pojedynki z graczami ZZK. Podania jeno do ataku były zupełnie niecelne.
Najlepiej w drużynie biało-czerwonych zagrało trio obronne z Hymczakiem na czele.
W ZZK linia pomocy zagrała nieźle, a najlepszy w tej linii był Tarka.
Atak przebojowy — chwilami nawet szybki, a debiutant Kołtuniak po 10 minutach gry opanował pierwsze zdenerwowanie i zagrał dobrze, nie tracąc głowy w zamieszaniach podbramkowych Natomiast Białas I Anioła zagrali poniżej swojej zwykłej normy.
W pierwszej połowie gra na przeciętnym poziomie. Przez pierwsze 10 minut Cracovia efektownie przeprowadza akcje na boisku i nic nie wskazuje na to, ze będzie ona grała w następnych minutach słabo.
Od 15 jednak minuty przewagę ma ZZK, a Cracovią ogranicza się żale dwie do kilku wypadów, które z zasady kończą się strzałami koło bramki.
W 31 min. Szewczyk jest sam na sam z bramkarzem Gołębiowskim, ale strzał jego przechodzi obok bramki.
W drugiej połowie tempo ary wzrasta i gra jest zupełnie wyrównana i pod koniec meczu ma przez 15 minut przewagę Cracovia.
W 5 minucie Bobula z rzutu „wolnego” trafia w poprzeczkę i piłka przenosi się z powrotem na środek boiska.
W 15 minucie Kołtuniak z zamieszania podbramkowego strzela jedyna bramkę, która jednak wystarcza kolejarzom do zwycięstwa.
W drugiej połowie również Cracovia ma szereg pozycji strzałowych, nie wyzyskuje jednak licznych okazji, a wszystkie strzały przechodzą obok słupka. Nawet druga „murowana" pozycje, jaką ma Radoń, będąc tam na sam z bramkarzem, nie przynosi wyrównania.
Ostatnie 15 minut należą do Cracovii która przygniata gospodarzy. Ci jednak bronią się zacięcie, cofają prawie wszystkich graczy do tyłu i do końca nie pozwalają wyrównać.

Sędziował p. Nalepa z Zabrza b. słabo. Widzów 9 tysięcy.
Źródło: Piłkarz nr 24 z 17 sierpnia 1948

"ZZK—Cracovia 1:0 (0:0)" -

ZZK—Cracovia 1:0 (0:0)

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski cz.2
Poznań (tel.) ZZK miał po przerwie „swoje 15 minut“ dobrej gry i w tym okresie zdobył jedyną bramkę przez debiutującego w drużynie juniora Kołtuniaka. Cracovia w tym okresie znajdowała się zupełnie w defensywie. Dobra gra obrony — Glimas, Gędłek, oraz Hymczaka w bramce nie dopuściła jednak wyższej porażki. Trio obronne było w całej drużynie krakowskiej najlepszą częścią. Wyróżnili się jeszcze w ataku Bobula, Radoń i Szewczyk. jednak nic zdołali od zdobyć bramki, częściowo z powodu pecha strzałowego (kilka słupków), a częściowo z powodu dobrej gry bramkarza ZZK Gołębiowskiego. Zawiodła zasadniczo pomoc Cracovii, a szczególnie Parpan. Grał on grubo poniżej swej reprezentacyjnej formy. Sędziował Nalepa, krzywdząc swymi decyzjami obie drużyny.
Źródło: Dziennik Polski nr 224 z 17 sierpnia 1948

Mecze sezonu 1948

Cracovia_herb 1948 Trening Noworoczny  Korona Kraków 1948-02-08 Cracovia - Korona Kraków 10:0  Wieczysta Kraków 1948-02-15 Cracovia - Wieczysta Kraków 8:0  Hejnał Kęty 1948-02-22 Hejnał Kęty - Cracovia 0:6  Dąbski Kraków 1948-02-29 Dąbski Kraków - Cracovia 0:9  KS Chełmek 1948-03-06 Cracovia - KS Chełmek 10:1  Warta Poznań 1948-03-14 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Polonia Warszawa 1948-03-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:5  Baník Ostrawa 1948-03-28 Cracovia - Slezská Ostrava 1:1  Baník Ostrawa 1948-03-29 Cracovia - Slezská Ostrava 1:1  Nusle Praga 1948-04-03 Cracovia - Nusle Praga 2:3  Ruch Chorzów 1948-04-11 Cracovia - Ruch Chorzów 0:4  Rymer Niedobczyce 1948-04-25 Rymer Niedobczyce - Cracovia 1:2  Widzew Łódź 1948-05-02 Widzew Łódź - Cracovia 1:2  Hajduk Split 1948-05-15 Hajduk Split - Cracovia 2:0  MŠK Žilina 1948-05-16 ŠK Žilina - Cracovia 3:1  Viktoria Pilzno 1948-05-17 Viktoria Pilzno - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1948-05-22 Garbarnia Kraków - Cracovia 3:2  AKS Chorzów 1948-05-30 Cracovia - AKS Chorzów 5:1  Tarnovia Tarnów 1948-06-03 Tarnovia Tarnów - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1948-06-06 Wisła Kraków - Cracovia 0:2  ŁKS Łódź 1948-06-19 Cracovia - ŁKS Łódź 6:1  Polonia Bytom 1948-07-03 Cracovia - Polonia Bytom 2:1  Lech Poznań 1948-07-07 Cracovia - ZZK Poznań 3:1  Legia Warszawa 1948-07-11 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Rymer Niedobczyce 1948-08-01 Cracovia - Rymer Niedobczyce 4:0  Widzew Łódź 1948-08-08 Cracovia - Widzew Łódź 7:0  Lech Poznań 1948-08-15 ZZK Poznań - Cracovia 1:0  Warta Poznań 1948-08-28 Cracovia - Warta Poznań 2:2  Polonia Warszawa 1948-09-05 Cracovia - Polonia Warszawa 3:1  Tarnovia Tarnów 1948-09-09 Cracovia - Tarnovia Tarnów 3:0  Polonia Bytom 1948-09-26 Polonia Bytom - Cracovia 2:3  Orzeł Ząbkowice 1948-10-02 Orzeł Ząbkowice - Cracovia 0:0  Burza Wrocław 1948-10-03 Burza Wrocław - Cracovia 2:6  ŁKS Łódź 1948-10-24 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1948-10-31 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Ruch Chorzów 1948-11-07 Ruch Chorzów - Cracovia 1:2  AKS Chorzów 1948-11-14 AKS Chorzów - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 1948-11-21 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Garbarnia Kraków 1948-11-28 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:0  Wisła Kraków 1948-12-05 Cracovia - Wisła Kraków 3:1