1948-11-14 Cracovia II - Zwierzyniecki 3:0

CHORZÓW, 14.11 (Tel. wł.). AKS — Cracovia 1:0 (0:0).

Cracovia: Hymczak, Gędłek, Glimas, Mazur, Jabłoński I, Jabłoński II, Różankowski I, Różankowski II. Szewczyk, Radoń, Szeliga.

AKS: Mrugała, Durniok, Karmański, Januszek, Wieczorek, Gajdzik, Kulig, Cholewa, Spodzieja, Muskała, Barański.

Sędziował p. Fomin z Radomia.

Wi­dzów 3 tys.

Zwycięski pochód Cracovii do tytułu mistrzowskiego został niespodziewanie zahamowany. Cenne punkty wydarł jej Amatorski, którego zwycięstwo jest w pełni zadłużone. Chorzowianie oblegali bramkę przeciwnika niemal przez cały czas. Jedynie dobra postawa obrońców Cracovii uchroniła ich od utraty dal­szych punktów. Cracovia zadowolić mo­gła w pierwszej fazie gry mniej więcej do 10 minuty i w ostatnich 5-ciu min., kiedy po strzelonej bramce przez AKS poderwała się do ataku.

Tak dobrze grającego AKS-u już daw­no nie widzieliśmy. Wobec stałej prze­wagi miejscowych, Cracovia cofa łącz­ników do obrony, którzy nie mogą już podejść do przodu, i nawiązać kontak­tu z własnym atakiem. Napad krakow­ski skazany na grę w trójkę, niewiele mógł zdziałać.

Kilka wypadów, które zainscenizował, zostały w zarodku zlikwidowane. W po­mocy i w obronie miała Cracovia swoje najlepsze siły. W pomocy najlepszy był Jabłoński I. W obronie królował Gęd­łek, który popisywał się oswobodzającymi wykopami. Hymczak w bramce miał dużo do roboty, ale też miał wiele szczęścia. Pewnie wkraczał w akcje podobał się przy likwidowaniu kornerów, które skrzydłowi AKS egzekwo­wali aż 11 razy. Nie podobały się nato­miast jego nowe nawyczki, prowokujące faule. Przy wykopie piłki podchodzi do przeciwnika, figlarnie podsuwa mu piłkę pod nos, która prosi się o wy­bicie.

AKS w niedzielnym meczu wypadł nadzwyczaj dobrze. Lukę, jaka pow­stała w drużynie po dyskwalifikacji Jandudy, całkowicie wypełnił Wie­czorek, który przeszedł na środek po­mocy, a swoją pozycję odstąpił bliżej nieznanemu Januszkowi. Autorem zwycięstwa była linia pomocy: Janu­szek — Wieczorek — Gajdzik, która grała skutecznie i precyzyjnie. Obro­na AKS nabrała werwy, jest bardzo szybka i nie bawi się, jak to było dotychczas, w niebezpieczne podawania podbramkowe. Na obrońcę dużego formatu zapowiada się Turniok. Ma on dobre warunki fizyczne i niezłe umiejętności. Wadą jego jest zapuszczanie się pod bramkę przeciwnika.

W ataku lepiej podobała się strona lewa, Barański na skrzydle wykazał dużą bojowość, ładnie centrował, kilka zmian, które zaprodukował z Muskałą, były efektowne i niebezpiecz­ne. Często uwalniał się spod opieki Mazura, ale przez Gendłka nie mógł ani razu się prześlizgnąć.

Muskała i Spodzieja grali popraw­nie, niemniej jednak pilnie kontrolo­wani nie mogli zdobyć się na sku­teczny strzał. Prawa strona — Cho­lewa — Kulig — nieco słabsza, zre­habilitowała się zdobyciem bramki przez tego ostatniego. Atak AKS miał utrudnione zadanie, ponieważ na

polu karnym Cracovii panował straszny tłok i trudno było utorować piłce drogę do bramki poprzez gąszcz nóg.

Mecz był nadzwyczaj emocjonujący. Pierwsze 10 minut — to lekka prze­waga Cracovii, która gra półgórnie. AKS otrząsa się i do końca I połowy panuje niepodzielnie na boisku, oble­gając bramkę Hymczaka.

Po przerwie sytuacja nie zmienia się, AKS w dalszym ciągu oblega bramkę krakowian, ale dopiero w 85 m. Kulig zdobywa prowadzenie. Zryw Cracovii nie przynosi zmiany wyniku. Stan kornerów 11:1 dla AKS.

Źródło: Przegląd Sportowy nr 97 z 15 listopada 1948 [1]

Piłkarz

Opis meczu w tygodniku Piłkarz
Występ drużyny krakowskiej w Chorzowie zakończył się porażką białoczerwonych w stosunku 1:0. Drużyna Cracovii zagrała wczoraj klasę gorze] aniżeli w meczu z Ruchem, do tego przyczyniły się bez wątpienia nieprzychylne warunki atmosferyczne oraz pokryte śniegiem i błotem boisko utrudniające w dużej, mierze grę a ta którym zawodnicy AKS-u czuli się lepiej i pewnej aniżeli goście.

W Cracovii jedynie linie defensywne stanęły pełni na wysokości zadania, wytrzymując napór doskonałego technicznie ataku przeciwnika i utrzymując Wynik bezbramkowy do 35 minuty gry.
Najlepszymi za¬wodnikami w drużynie biało-czerwonych byli: Gędłek w obronie oraz Jabłoński I i II w pomocy. Hymczak w bramce często zatrudniony, w momentach groźnych był bez zarzutu.
Dobrze również spisał się Glimas, natomiast Mazur, mający przeciw sobie doskonałą lewą stronę ataku przeciwnika. wypadł nieco słabiej. Na najgorsza notę zasłużył sobie atak drużyny krakowskiej, który nie potrafił przeprowadzić żadnej przemyślanej akcji ofensywnej. W tej linii jedyna o zadowolił Szeliga, grający b. przytomnie i ambitnie.
Drużyna AKS-u grała o klasę lepiej aniżeli ostatnio w Krakowie, przy czym zawodnicy włożyli do gry dużo serca i woli zwycięstwa. Atak — szybki, dobrze grający w polu, jednak pod bramką często zawodził, gdyż napastnicy nie byli dopuszczani. do swobodnego strzału. U zwycięzców na wyróżnienie za¬sługują: Spodzieja, Kulik i szybki, zwrotny i pracowity Muskała. Pomoc i obrona nie miała wielkiego trudu ze słabo grającym atakiem gości.
Cracovią od początku spotkania ograniczyła się do defensywy, oddając inicjatywę w ręce przeciwnika, który przez cały czas trwania meczu wykazywał przygniatającą przewagę, czego dowodem jest stosunek rogów, wyrażający się cyfrą 16:3 na korzyść gospodarzy.
PRZEBIEG GRY:
Do powyższego spotkania drużyny wystąpiły w następujących składach:
CRACOVIA: Hymczak — Glimas — Gędłek — Jabłoński II, I — Mazur — Szeliga —- Radoń — Szewczyk — Różankowski II l I.
AKS: Mrugała — Karmański — Durniok — Gajdzik — Wieczorek — Januszek — Barański — Muskała Spodzieja — Cholewa — Kulik.
Grę zaczyna Cracovia, lecz Wieczo¬rek przejmuje piłkę i już w 1 min. Cholewa strzela obok słupka „biało- czerwonych". W 2 minuty później Radoń rewanżuje się podobnym strzałem. W 22 minucie gospodarze biją rzut rożny, a Spodzieja przenosi głowę ponad poprzeczką. W chwilę później Radoń ma świetną okazję uzyskania bramki, ale jego strzał oddany z lewej nogi, idzie również obok słupka.
W 25 min. Hymczak łapie anemiczny strzał Gajdzika. Na 3 minuty przed przerwą Muskała . na skutek zderzenia się z Jabłońskim I, opuszcza boisko, wracając dopiero po pauzie.
W 3 minuty po przerwie Radoń zdobywa bramkę, ale sędzia jej nie uzna je, ponieważ uzyskana została z pozycji „spalonej". W 13 mir.. Szewczyk, po opuszczeniu bramki przez Mrugałę, ma idealną sposobność uzyskania prowadzenia, jednak nie trafia do pustej bramki. W 40 min. po zamieszaniu podbramkowym. Kulik otrzymuje piłkę od Muskały i z bliskiej odległości
UZYSKUJE ZWYCIĘSKĄ BRAMKĘ.
Do końca zawodów chorzowianie starają się utrzymać dotychczasowy wynik, co im się w zupełności udaje.
Zawody prowadził p Fomin z Radomia b. słabo, gdyż swymi błędnymi orzeczeniami krzywdził obie drużyny.

Widzów około 5 tysięcy.
Źródło: Piłkarz nr 37 z 16 listopada 1948

Mecze sezonu 1948

Cracovia_herb 1948 Trening Noworoczny  Korona Kraków 1948-02-08 Cracovia - Korona Kraków 10:0  Wieczysta Kraków 1948-02-15 Cracovia - Wieczysta Kraków 8:0  Hejnał Kęty 1948-02-22 Hejnał Kęty - Cracovia 0:6  Dąbski Kraków 1948-02-29 Dąbski Kraków - Cracovia 0:9  KS Chełmek 1948-03-06 Cracovia - KS Chełmek 10:1  Warta Poznań 1948-03-14 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Polonia Warszawa 1948-03-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:5  Baník Ostrawa 1948-03-28 Cracovia - Slezská Ostrava 1:1  Baník Ostrawa 1948-03-29 Cracovia - Slezská Ostrava 1:1  Nusle Praga 1948-04-03 Cracovia - Nusle Praga 2:3  Ruch Chorzów 1948-04-11 Cracovia - Ruch Chorzów 0:4  Rymer Niedobczyce 1948-04-25 Rymer Niedobczyce - Cracovia 1:2  Widzew Łódź 1948-05-02 Widzew Łódź - Cracovia 1:2  Hajduk Split 1948-05-15 Hajduk Split - Cracovia 2:0  MŠK Žilina 1948-05-16 ŠK Žilina - Cracovia 3:1  Viktoria Pilzno 1948-05-17 Viktoria Pilzno - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1948-05-22 Garbarnia Kraków - Cracovia 3:2  AKS Chorzów 1948-05-30 Cracovia - AKS Chorzów 5:1  Tarnovia Tarnów 1948-06-03 Tarnovia Tarnów - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1948-06-06 Wisła Kraków - Cracovia 0:2  ŁKS Łódź 1948-06-19 Cracovia - ŁKS Łódź 6:1  Polonia Bytom 1948-07-03 Cracovia - Polonia Bytom 2:1  Lech Poznań 1948-07-07 Cracovia - ZZK Poznań 3:1  Legia Warszawa 1948-07-11 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Rymer Niedobczyce 1948-08-01 Cracovia - Rymer Niedobczyce 4:0  Widzew Łódź 1948-08-08 Cracovia - Widzew Łódź 7:0  Lech Poznań 1948-08-15 ZZK Poznań - Cracovia 1:0  Warta Poznań 1948-08-28 Cracovia - Warta Poznań 2:2  Polonia Warszawa 1948-09-05 Cracovia - Polonia Warszawa 3:1  Tarnovia Tarnów 1948-09-09 Cracovia - Tarnovia Tarnów 3:0  Polonia Bytom 1948-09-26 Polonia Bytom - Cracovia 2:3  Orzeł Ząbkowice 1948-10-02 Orzeł Ząbkowice - Cracovia 0:0  Burza Wrocław 1948-10-03 Burza Wrocław - Cracovia 2:6  ŁKS Łódź 1948-10-24 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1948-10-31 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Ruch Chorzów 1948-11-07 Ruch Chorzów - Cracovia 1:2  AKS Chorzów 1948-11-14 AKS Chorzów - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 1948-11-21 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Garbarnia Kraków 1948-11-28 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:0  Wisła Kraków 1948-12-05 Cracovia - Wisła Kraków 3:1