Mecz następnego dnia:

1949-06-06 Wieczysta K. - Cracovia II 0:3

"Regeneracja ataku Cracovii dała wynik remisowy z Żiliną 1:1" -

Regeneracja ataku Cracovii dała wynik remisowy z Żiliną 1:1

KRAKÓW 6.6 (tel. wł.). Żilina - Cracovia 1:1 (1:1). Bramki zdobyli: Stalmasek dla Żiliny, Parpan z karnego dla Cracovii. Sędzia inż. Olewski. Widzów ok. 5 tys.

Żilina: Lechicky, Szczerbak, Jankowicz, Sabo, Szedo, Holis, Zachar (Pażycky), Meissner, Bielek, Ganstler, Stalmasek.

Cracovia: Szymczak, Kaszuba, Glimas, Jabłoński I, Parpan, Mazur, Szeliga, Rożankowski I (Rożankowski II), Poświat, Radoń (Kolasa), Bobula.

Pisząc sprawozdanie z meczu Żilina - Cracovia, po zawodach Sparty z Wisłą, trudno się oprzeć pokusie podkreślenia, iż w razie ewentualnego czwórmeczu Cracovia - Wisła - Sparta - Żilina, drużyny czeskie zajęłyby miejsce za Wisłą i Cracovią, z tym, że ostatnie miejsce przypadłoby Żilinie.

Mimo osłabionego poważnie składu, nawiązała Cracovia nie tylko równorzędną walkę z przeciwnikiem, ale z przebiegu gry, a raczej z ilości oddanych strzałów, powinna była odnieść zwycięstwo. Ruchliwość i dyspozycja strzałowa napadu Cracovii była czymś tak zaskakującym, iż trudno było wierzyć (zwłaszcza przed przerwą, że są [to] ci sami zawodnicy, którzy tydzień temu poruszali się niemrawo i strzelali tak kompromitująco.

Dzięki dobrej grze napadu Cracovii, mecz niedzielny był piękny. Niestety, tylko do przerwy. Po przerwie znacznie obniżono loty, a przyczyna wydaje się tkwić w niedociągnięciach kondycyjnych.

Fauluje się zazwyczaj wówczas, gdy nie starcza sił, względnie gdy nie znajduje się konceptu na taktyczny manewr przeciwnika. Druga połowa meczu Żilina - Cracovia potwierdziła to w zupełności. Doskonałemu i czujnemu sędziemu zawdzięczać należy, że obustronne, tzw. polowanie na kości, nie przybrało groźnych rozmiarów. Element ostrości równomiernie rozłożony był po obu stronach, lecz bardziej niesportowo zachowywali się piłkarze czescy.

Podkreśliwszy raz jeszcze, że wynik remisowy jest raczej szczęśliwy dla Żiliny, w klasyfikacji indywidualnej przyznajemy pierwsze miejsce Mazurowi, Parpanowi, Glimasowi i Bobuli po jednej, a Lechickyemu, Stalmaskowi i Zacharowi po drugiej stronie. Mazur zaszachował prawą stronę Żiliny, nawiązując za każdym razem bliską łącznośc z własnym napadem, popisał się dwukrotnie jako groźny strzelec.

Glimas wkraczał zdecydowanie i wyróżnił się obroną pewnej bramki, wybijając piłkę z linii. Parpan ani na chwilę nie wypuścił spod kontroli trójki napadu przeciwnika, a Bobula był najgroźniejszym z napadu Cracovii.

O przebiegu gry krótko. Doskonałe akcje bramkarzy poprzedziły pierwszą bramkę zdobytą przez Żilinę w 20 m gry, gdy po chwilowym oblężeniu bramki czeskiej i szybkim kontrataku Stalmasek wygrał pojedynek startowy z Kaszubą i strzelił celnie dołem, a Szymczak, który obronił wiele groźniejszych strzałów, przepuścił ten, raczej łatwy do obrony. Wyrównanie padło w ostatnich sekundach gry przed przerwą z karnego za zawinioną przez Holisa w zamieszaniu podbramkowym rękę. Druga połowa była znacznie mniej ciekawa, a urozmaicały ją mnożące się faule oraz strzały, trafiające w słupki, wzgl. poprzeczkę.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 45 z 7 czerwca 1949 [1]

Mecze sezonu 1949

Cracovia_herb 1949 Trening Noworoczny  Płaszowianka Kraków 1949-02-20 Cracovia - Płaszowianka Kraków 9:0  Dąbski Kraków 1949-02-27 Cracovia - Dąbski Kraków 3:0  Wieczysta Kraków 1949-03-06 Cracovia - Wieczysta Kraków 1:1  KS Chełmek 1949-03-13 Cracovia - KS Chełmek 4:2  Lechia Gdańsk 1949-03-20 Ogniwo-Cracovia - Lechia Gdańsk 5:1  Warta Poznań 1949-03-27 Warta Poznań - Ogniwo-Cracovia 4:0  AKS Chorzów 1949-04-03 Ogniwo-Cracovia - AKS Chorzów 3:1  Polonia Bytom 1949-04-10 Polonia Bytom - Ogniwo-Cracovia 1:2  Resovia Rzeszów 1949-04-17 Resovia Rzeszów - Ogniwo-Cracovia 1:1  Resovia Rzeszów 1949-04-18 Resovia Rzeszów - Ogniwo-Cracovia 0:4  Ruch Chorzów 1949-04-24 Ogniwo-Cracovia - Ruch Chorzów 3:3  Dalin Myślenice 1949-05-01 Związkowiec Dalin - Ogniwo-Cracovia 1:1  Legia Warszawa 1949-05-15 Legia Warszawa - Ogniwo-Cracovia 1:4  ŁKS Łódź 1949-05-22 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo-Cracovia 2:2  Wisła Kraków 1949-05-26 Gwardia Kraków - Ogniwo-Cracovia 0:1  Lech Poznań 1949-05-29 Ogniwo-Cracovia - Kolejarz Poznań 1:1  MŠK Žilina 1949-06-05 Ogniwo-Cracovia - ŠK Žilina 1:1  Polonia Warszawa 1949-06-26 Kolejarz Warszawa - Ogniwo-Cracovia 1:2  Szombierki Bytom 1949-07-03 Górnik Bytom - Ogniwo Kraków 2:2  Polonia Warszawa 1949-07-17 Ogniwo Kraków - Kolejarz Warszawa 4:2  Tarnovia Tarnów 1949-07-22 Ogniwo Kraków - Ogniwo Tarnów 3:1  Świt Krzeszowice 1949-08-01 Ogniwo-Cracovia - Świt Krzeszowice 9:2  Warta Poznań 1949-08-07 Ogniwo Kraków - Warta Poznań 1:1  Lechia Gdańsk 1949-08-14 Lechia Gdańsk - Ogniwo Kraków 1:1  Polonia Bytom 1949-08-28 Ogniwo Kraków - Polonia Bytom 1:0  AKS Chorzów 1949-09-04 AKS Chorzów - Ogniwo Kraków 2:1  Polonia Bytom 1949-09-10 Ogniwo-Cracovia - Polonia Bytom 1:0  Tarnovia Tarnów 1949-09-11 Tarnovia Tarnów - Ogniwo-Cracovia 4:2  Wisła Kraków 1949-09-15 Ogniwo Kraków - Gwardia Kraków 0:0  Lech Poznań 1949-09-18 Kolejarz Poznań - Ogniwo Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1949-09-25 Ogniwo Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 2:1  Legia Warszawa 1949-10-09 Ogniwo Kraków - Legia Warszawa 1:1  Ruch Chorzów 1949-10-16 Unia Chorzów - Ogniwo Kraków 2:2  Polonia Warszawa 1949-10-23 Kolejarz Warszawa - Ogniwo Kraków 2:1  Tarnovia Tarnów 1949-11-06 Ogniwo-Cracovia - Tarnovia 6:2  Szombierki Bytom 1949-11-13 Ogniwo Kraków - Górnik Bytom 5:0  ŁKS Łódź 1949-11-27 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo Kraków 1:2  Garbarnia Kraków 1949-12-04 Ogniwo-Cracovia - Związkowiec-Garbarnia Kraków 1:3  Naprzód Lipiny 1949-12-08 Stal Lipiny - Ogniwo-Cracovia 2:1