1949-09-25 Ogiwo Cracovia II - Związkowiec Trzebinia 6:2

1949-06-26 Kolejarz Warszawa - Ogniwo-Cracovia 1:2

"Cracovia może mówić o szczęściu
Rozbity ŁKS ulega w... 92 min. 1:2" -

Cracovia może mówić o szczęściu
Rozbity ŁKS ulega w... 92 min. 1:2

KRAKÓW, 25.9. (tel. wł.). Cracovia — ŁKS 2:1 (1:0). Bramki dla Cracovii: Radoń i Bobula, dla ŁKS Hogendorf. Sędzia Cober ze Śląska. Widzów około 15.000.

Cracovia: Rybicki, Gędłek, Glimas, Mazur, Parpan, Jabłoński II, Poświat, Rajtar, Różankowski II, Radoń, Bobula.
ŁKS: Szczurzyński, Włodarczyk, Łuć, Bajan, Pietrzak, Urban, Hogendorf, Patkolo, Baran, Łącz, Janeczek.

Łaskawy los i tym razem uśmiechnął się do Cracovii. Decydującą o zwycięstwie bramkę zdobyła ona po upływie 45 min. II połowy (sędzia przez omyłkę przedłużył zawody) wtedy, gdy wyczerpana „dziewiątka" ŁKS czyniła wszystko by utrzymać remisowy rezultat. Mówimy wyraźnie „dziewiątka”, gdyż od przerwy pozycję lewoskrzydłowego zajął kontuzjonowany Łuć, ograniczając się jedynie do statystowania (w obronie grał Janeczek). W kilkanaście minut później doznał kontuzji Patkolo i również statystował na prawym skrzydle.

W tych warunkach atak ŁKS wcale nie istniał, a solowe rajdy Barana i Hogendorfa, wobec scementowanego bloku defensywy Cracovii, z góry skazane były na niepowodzenie. Łącz: był w dniu dzisiejszym wyrażnie niedysponowany i raczej psuły niż konstruował. Wyraźnie słaby był Janeczek, ociężały i unikający walki. Przeciążona pomoc i obrona ŁKS dźwigały długo na swych barkach ciężar przerastający ich siły, gdyż Cracovia jako całość przewyższała przeciwnika pod względem szybkości, wyrównania zespołu i pewnej myśli przewodniej w grze. Najlepszymi punktami w drużynie krakowskiej byli: Parpan, którego rzuty wolne bite z precyzją i siłą zdobyły już sobie sławę, Mazur i Radoń.

Przed meczem wręczyła drużyna ŁKS Jabłońskienu I Edwardowi kosz kwiatów i złożyła gratulacje z okazji jego ślubu, który odbył się w dniu dzisiejszym. Kapitan Cracovii zjawił się na boisku nie w koszulce, lecz w ubraniu, w którym przed czterema godzinami brał ślub.

W drużynie łódzkiej ponad poziom wybili się: bramkarz Szczurzyński interweniujący wielokrotnie równię efektownie jak i skutecznie, dobry taktyk Włodarczyk oraz Patkolo do chwili kontuzji. O dobrym poziomie meczu można mówić tylko w pierwszych 20 min. po przerwie. Wtedy to gra była szybka wyrównana, z licznymi sytuacjami podbramkowymi, powstającymi po składnie przeprowadzonych obustronnie atakach. W pierwszej połowie inicjatywa należała do Cracovii, która w tym okresie zdobyła prowadzenie (12 min.), gdy Radoń ubiegł Szczurzyńskiego i skierował piłkę do pustej bramki.

W 3 min. po przerwie ŁKS wyrównał przez Hogendoria po błędzie obrony Cracovii, zwycięską zaś bramkę zdobył Bobula w zamieszaniu podbramkowym. Sędzie Cober miał skłonności do przeoczania „rąk".
Źródło: Przegląd Sportowy nr 77 z 26 września 1949 [1]

"Ostatnie sekundy zdecydowały o zwycięstwie" -

Ostatnie sekundy zdecydowały o zwycięstwie

Zegar wskazywał już koniec meczu, wielu widzów opuściło boisko Cracovii w przekonaniu, że mecz zakończył się remisem 1:1, a jednak Cracovia zdołała w ostatnich dosłownie sekundach zdobyć przez Bobulę (tym się on częściowo zrehabilitował za słabą grę) zwycięską bramkę. Oczywiście radość ogromna. Bo bramka ta zrównała Cracovię z Wisłą. Mecz był momentami bardzo ciekawy i denerwujący, okresami słaby, gdy gra obu drużynom zupełnie się nie kleiła. Cracovia miała mocne punkty jak zwykle w liniach defensywnych, a w ataku dużą ruchliwość i niebezpieczne zagrania wykazywali młodzi: Rajtar i Poświat. W ŁKS najniebezpieczniejszym był atak, jednak poszczególni napastnicy dobrze kryci nie dochodzili do możliwości strzałowych. Bardzo dobrze bronił Szczurzyński, natomiast słaba pomoc i nierówna obrona wpływają na obniżenie całości ŁKS.
Pierwszą bramkę zdobył dla Cracovii Radoń w w 12 min. wyrównał po przerwie Hogendorf, a wynik ustalił Bobula.
(t)
Źródło: Dziennik Polski nr 265 (1676) z 27 września 1949 [2]

Mecze sezonu 1949

Cracovia_herb 1949 Trening Noworoczny  Płaszowianka Kraków 1949-02-20 Cracovia - Płaszowianka Kraków 9:0  Dąbski Kraków 1949-02-27 Cracovia - Dąbski Kraków 3:0  Wieczysta Kraków 1949-03-06 Cracovia - Wieczysta Kraków 1:1  KS Chełmek 1949-03-13 Cracovia - KS Chełmek 4:2  Lechia Gdańsk 1949-03-20 Ogniwo-Cracovia - Lechia Gdańsk 5:1  Warta Poznań 1949-03-27 Warta Poznań - Ogniwo-Cracovia 4:0  AKS Chorzów 1949-04-03 Ogniwo-Cracovia - AKS Chorzów 3:1  Polonia Bytom 1949-04-10 Polonia Bytom - Ogniwo-Cracovia 1:2  Resovia Rzeszów 1949-04-17 Resovia Rzeszów - Ogniwo-Cracovia 1:1  Resovia Rzeszów 1949-04-18 Resovia Rzeszów - Ogniwo-Cracovia 0:4  Ruch Chorzów 1949-04-24 Ogniwo-Cracovia - Ruch Chorzów 3:3  Dalin Myślenice 1949-05-01 Związkowiec Dalin - Ogniwo-Cracovia 1:1  Legia Warszawa 1949-05-15 Legia Warszawa - Ogniwo-Cracovia 1:4  ŁKS Łódź 1949-05-22 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo-Cracovia 2:2  Wisła Kraków 1949-05-26 Gwardia Kraków - Ogniwo-Cracovia 0:1  Lech Poznań 1949-05-29 Ogniwo-Cracovia - Kolejarz Poznań 1:1  MŠK Žilina 1949-06-05 Ogniwo-Cracovia - ŠK Žilina 1:1  Polonia Warszawa 1949-06-26 Kolejarz Warszawa - Ogniwo-Cracovia 1:2  Szombierki Bytom 1949-07-03 Górnik Bytom - Ogniwo Kraków 2:2  Polonia Warszawa 1949-07-17 Ogniwo Kraków - Kolejarz Warszawa 4:2  Tarnovia Tarnów 1949-07-22 Ogniwo Kraków - Ogniwo Tarnów 3:1  Świt Krzeszowice 1949-08-01 Ogniwo-Cracovia - Świt Krzeszowice 9:2  Warta Poznań 1949-08-07 Ogniwo Kraków - Warta Poznań 1:1  Lechia Gdańsk 1949-08-14 Lechia Gdańsk - Ogniwo Kraków 1:1  Polonia Bytom 1949-08-28 Ogniwo Kraków - Polonia Bytom 1:0  AKS Chorzów 1949-09-04 AKS Chorzów - Ogniwo Kraków 2:1  Polonia Bytom 1949-09-10 Ogniwo-Cracovia - Polonia Bytom 1:0  Tarnovia Tarnów 1949-09-11 Tarnovia Tarnów - Ogniwo-Cracovia 4:2  Wisła Kraków 1949-09-15 Ogniwo Kraków - Gwardia Kraków 0:0  Lech Poznań 1949-09-18 Kolejarz Poznań - Ogniwo Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1949-09-25 Ogniwo Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 2:1  Legia Warszawa 1949-10-09 Ogniwo Kraków - Legia Warszawa 1:1  Ruch Chorzów 1949-10-16 Unia Chorzów - Ogniwo Kraków 2:2  Polonia Warszawa 1949-10-23 Kolejarz Warszawa - Ogniwo Kraków 2:1  Tarnovia Tarnów 1949-11-06 Ogniwo-Cracovia - Tarnovia 6:2  Szombierki Bytom 1949-11-13 Ogniwo Kraków - Górnik Bytom 5:0  ŁKS Łódź 1949-11-27 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo Kraków 1:2  Garbarnia Kraków 1949-12-04 Ogniwo-Cracovia - Związkowiec-Garbarnia Kraków 1:3  Naprzód Lipiny 1949-12-08 Stal Lipiny - Ogniwo-Cracovia 2:1