Radoń
Bobula

3-2-5

1950-04-23 Cracovia II - Unia Oświęcim - 1:1

"Krakowskiej tradycji stało się zadość. Cracovia utrzymała w ryzach Związkowca 2:1" -

KRAKÓW, 23.4 (Tel. wł.) Ogniwo Cracovia — Związkowiec Garbarnia 2:1 (0:1). Bramki dla Ogniwa zdobył Rajtar (2), dla Garbarnii Bożek. Sędziował Dabert z Poznanie. Widzów ponad 25.000.

Ogniwo: Rybicki; Gędłek, Głimas; Jabłoński, Parpan, Mazur; Kuczyński, Rajtar, Poświat, Radoń, Bobula.
Związkowiec: Stofaniszyn; Jodłowski, Piekułski; Kaliciński, Lasiewicz, Bieniek; Parpan, Browarski, Nowak, Bożek, Glajcar.

Ogniwo zrewanżowało się Garbarni za porażkę sprzed dwóch lat, kiedy to prowadziło do przerwy 2:0 i przegrało w końcu 2:3. Tym razem Garbarnia prowadziła do 62 minuty gry i była w ciągłym natarciu, a nie wyzyskawszy w tym okresie wielu bardzo dogodnych sytuacji podbramkowych, oddała inicjatywę przeciwnikowi. Przeciwnik ten zasłużył na pochwały. Po słabych meczach wznieśli się biało-czerwoni na wyżyny do czego zmusił ich —— przeciwnik.

W takich warunkach pojedynek krakowskich rywali stał się pięknym i emocjonującym widowiskiem, które zadowoliło rekordową ilość widzów. Mecz miał wszystkie cechy dobrego futbolu opartego na wyszkoleniu technicznym, na pewnej myśli w grze, na szybkości, bojowości i nieustępliwości w walce.

Garbarnia, ściślej mówiąc jej atak popełnił błąd, który kosztował ją przegraną, a który dawniej był klasyczną przywarą Cracovii: koronkowość! znów tu zamieniły się role. Jak dawniej Cracovia grała pięknie dla oka, lecz mało produktywnie, a przeciwnicy jej starali się prostymi drogami osiągać cel — tak tym razem Garbarze bawili się w zawiłe kombinacje podbramkowe zaś młoda trójka ataku Ogniwa mając oparcie w rwących do przodu skrzydłowych, zdobywała szybko teren i... nie ociągała się ze strzałem.

Mnóstwo ich wyłapał dobry bramkarz Stefaniszyn, lecz nie popisał się przy drugiej bramce, wypuściwszy piłkę z rąk. Jego kolega Rybicki ani nie drgnął przy strzale od którego padła bramka. Strzał był pierwszej marki. Odbitą od poprzeczki piłkę po silnymi strzale Parpana przejął Bożek wolejem i ulokował w górnym rogu. Działo się to w 20 min. gry.

W 65 min. piękną akcję całego napadu zakończył Nowak strzałem, przy którym znów Rybicki nie drgnął. Ale bramkarza Cracovii wyręczył słupek.

Rybicki był dobrym bramkarzem wkraczającym wielokrotnie w akcję w sposób zdecydowany i z pełną ofiarnością. Bardzo dobrze grali również obaj obrońcy oraz Mazur i Parpan! Najsłabszymi byli Poświat i Jabłoński.

Ogromna ruchliwość, dobre wyszkolenie techniczne niebezpieczne strzały stawiają Bożka na pierwszym miejscu wśród Garbarzy. Zdobywca honorowej bramki pracując na całej długości i szerokości boiska nie miał już sił, by w końcowych fazach meczu iść ma przebój. Defensywa Garbarni grająca planowo i górując nad przeciwnikiem, póki ten grał z bagażem jednej bramki „rozkleiła” się później i nie umiała nawiązać łączności z atakiem.

Strzelcem obu bramek dla Ogniwa był Rajtar wyzyskując sytuacje wyrobione mu przez Bobulę i Radonia. Sędziemu zarzucamy drobiazgowość, a zwłaszcza przerywanie akcji w chwili, gdy poszkodowany wyszedłszy obronną ręką z zasadzki był przy piłce w dogodnej sytuacji.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 32 z 24 kwietnia 1950 [1]

"Pierwsza porażka Związkowca. Ogniwo-Cracovia - Związkowiec 2:1 (0:1)" -

Pierwsza porażka Związkowca. Ogniwo-Cracovia - Związkowiec 2:1 (0:1)

Artykuł w Gazecie Krakowskiej
Gdy w pierwszych minutach gry Bob ula i Radoń nie wykorzystali doskonałych pozycji, a potem Związkowiec aż do przerwy miał zdecydowaną przewagę i uzyskał prowadzenie — nikt z 18.000 publiczności nie przewidywał zwycięstwa Cracovii.

Zwycięstwo biało-czerwonych według obrazu gry nie było całkowicie zasłużone, gdyż jak już wspomnieliśmy, Związkowiec grał dobrze do przerwy, a Cracovia po zmianie po 15 minutach opanowała całkowicie boisko. Remis 1:1 względnie 2:2 byłby sprawiedliwszym odzwierciedleniem przebiegu spotkania.

U zwycięzców najlepszym graczem był Rajtar, zdobywca obu bramek, który grał przytomnie i doskonale umiał wypracowywać piłki i zawsze skierować je do adresata. W Związkowcu bramkarz Stef arszyn mimo puszczenia decydującej drugiej bramki, grał doskonale przy niepewnej obronie. Pomoc z Lasiewiczem na czele grała dobrze defensywnie i wspierała swój atak dobrymi piłkami. W ataku najlepszy Bożek i chwilami Nowak.

W 16 min. po pauzie, po uzyskaniu wyrównania — Związkowiec załamał się.

PRZEBIEG GRY:

Ogn.-Cracovia dobrze zagrała w pierwszych minutach, ale Związkowiec szybko przejął inicjatywę w swe ręce i atak jego coraz częściej gościł pod bramka Rybickiego. W 21 min, Parpan II strzelił ostro w poprzeczkę, a odbitą piłkę Bożek posłał do siatki, strzałem nie do obrony.

Po zmianie pól Ogn.-Cracovia wystąpiła z mocnym postanowieniem zmiany wyniku. Związkowiec przez 15 minut utrzymywał wynik i bronił się dzielnie. Dopiero w 16 min. „kiks” Kalicińskiego przyczynił się do uzyskania bramki przez Rajtara.

Decydująca bramka o wyniku pada w 30 min. z zamieszania. Autorem był znów przytomny Rajtar.

Sędziował ob. Dabert z Poznania.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 112 z 24 kwietnia 1950

Mecze sezonu 1950

Nadwiślan Kraków 1950-02-26 Unia Nadwiślan - Ogniwo Kraków 1:8  Korona Kraków 1950-03-05 Włókniarz Kraków - Ogniwo Kraków 2:3  Groble Kraków 1950-03-12 Ogniwo Kraków - Unia Groble 2:1  Szombierki Bytom 1950-03-19 Górnik Bytom - Ogniwo Kraków 2:1  Warta Poznań 1950-03-26 Ogniwo Kraków - Związkowiec Poznań 1:0  AKS Chorzów 1950-04-02 Budowlani Chorzów - Ogniwo Kraków 1:1  Naprzód Lipiny 1950-04-09 Ogniwo Kraków - Stal Lipiny 5:0  Piast Gliwice 1950-04-09 Stal Gliwice - Ogniwo Kraków 2:4  Polonia Warszawa 1950-04-16 Ogniwo Kraków - Kolejarz Warszawa 3:1  Garbarnia Kraków 1950-04-23 Związkowiec Kraków - Ogniwo Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1950-04-30 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo Kraków 0:1  Tarnovia Tarnów 1950-05-10 Ogniwo Tarnovia - Ogniwo Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1950-05-21 Ogniwo Kraków - Unia Chorzów 1:2  Resovia Rzeszów 1950-05-28 Ogniwo Rzeszów - Ogniwo Cracovia 0:3  Resovia Rzeszów 1950-05-29 Ogniwo Rzeszów - Ogniwo Cracovia 1:6  Kolejarz Wieliczka 1950-05-31 Kolejarz Wieliczka - Ogniwo Cracovia 4:2  Orlęta Kraków 1950-06-04 Ogniwo Kraków - Unia 3:3  Górnik Radlin 1950-06-10 Ogniwo Kraków - Górnik Radlin 1:0  ŁKS Łódź 1950-06-17 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 5:3  Skawinka Skawina 1950-06-20 Budowlani Skawina - Ogniwo Kraków 3:7  Wisła Kraków 1950-06-22 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Legia Warszawa 1950-07-02 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 1:2  Lech Poznań 1950-07-09 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 1:0  ŁKS Łódź 1950-07-30 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Warta Poznań 1950-08-06 Związkowiec Poznań - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Ślęza Wrocław 1950-08-15 Ogniwo Wrocław - Ogniwo Kraków 0:7  Ruch Chorzów 1950-08-20 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 3:0  AKS Chorzów 1950-08-26 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 2:0  Garbarnia Kraków 1950-09-03 Ogniwo MPK Kraków - Związkowiec Kraków 1:1  Wisła Kraków 1950-09-10 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 1:3  Legia Warszawa 1950-09-17 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:3  Wanda Kraków 1950-09-28 Ogniwo Kraków - Budowlani Kraków 2:1  Czuwaj Przemyśl 1950-10-08 Kolejarz Przemyśl - Ogniwo Kraków 0:2  Górnik Radlin 1950-10-14 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Szombierki Bytom 1950-11-05 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Bytom 4:1  Ruch Chorzów 1950-11-09 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 2:3  Lech Poznań 1950-11-12 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 1:1  Polonia Warszawa 1950-11-19 Kolejarz Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 1:1  KS Chełmek 1950-11-26 Ogniwo Kraków - Stal Chełmek 2:2  Polonia Bytom 1950-12-03 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:2  Polonia Bytom 1950-12-10 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 4:2