1950-09-03 Ogniwo Bronowice - Ogniwo II Kraków 4:1

podczas meczu

Sport

Relacja z meczu w katowickim dzienniku Sport
"Małe derby" Krakowa dały wynik remisowy 1:1 (0:1),na ogół odpowiadający przebiegowi 90 min. gry. Do pauzy przeważał Związkowiec,zdobywając w tym okresie czasu bramkę,a nie wykorzystując rzutu karnego (Bożek) oraz kilku murowanych pozycji podbramkowych. W drugiej części zawodów role zostały zamienione.Ogniwo przejęło zupełnie inicjatywę i panowało niepodzielnie na boisku.Owocem była piękna wyrównująca bramka Kuczyńskiego strzelona Stefaniszynowi po porywającej akcji Glimas-Misiak-Rajtar-Kuczyński.W 79 min. Ogniwo było bardzo bliskie zdobycia drugiej bramki. Bomba Kuczyńskiego odbiła się jednak od słupka.W tej części zawodów Związkowiec przeprowadził zaledwie kilka niegroźnych ataków,wykazując ponownie,że kondycja tej drużyny mocno szwankuje.

W Ogniwie zaznaczyła się wybitna poprawa formy.Atak,dotychczasowa "pięta achillesowa" drużyny,ostrzeliwał gęsto bramkę przeciwnika zwłaszcza po pauzie.Po za tym gospodarze zgrali z dawno niewidzianą ambicją.Na pierwszy plan wybijał się doskonały Glimas,w obronie,który doskonale usposobiony tego dnia dalekimi raidami dosłownie pchał drużynę o przodu.Obok niego bardzo dobrze spisywał się Kolasa w pomocy.W ataku na wyróżnienie zasłużyła jego prawa strona,a powrót małego Rajtara na boisko był dużym wzmocnieniem linii ofensywnej-Ogniwa. Związkowiec zagrał dobrze tylko do pauzy.I w tym okresie czasu mógł prowadzić nawet 3:1/Niestety atak nie wykorzystał wielu nadarzających się okazji do zdobycia bramki. Po zdobyciu przez Ogniwo wyrównującej bramki Związkowiec grał wybitnie defensywnie na utrzymanie wyniku,co mu się też udało. Mecz był interesujący i dostarczył widowni wiele emocji.

Przed zawodami odbyła się piękna manifestacja pokojowa. W imieniu Wojewódzkiego Komitetu Obrońców Pokoju przemawiała ob. Wolfowa,po czym przewodniczący WKKF mgr Pirożyński wręczył w imieniu GKKF nagrody sportowcom odznaczonym w dniu 22 lipca.
Źródło: Sport nr 36 z 4 września 1950

"Rzut karny w poprzeczkę!" -

Rzut karny w poprzeczkę!

Relacja z przeglądu Sportowego
W tym meczu zaczęło brakować tchu Związkowcom już od pierwszej minuty drugiej połowy. Ostre tempo lepiej wytrzymało Ogniwo, które w okresie przewagi Związkowca przed przerwą wyszło obronną ręką z opresji, tracąc tylko jedną bramkę, a oddalając niebezpieczeństwo utraty innych, w tym nawet z rzutu karnego, podyktowanego za podcięcie Nowaka w chwili oddawania strzału. Silny strzel Bożka z 11 m odbił się od poprzeczki, obrońcy zaś wkraczając zdecydowanie, uniemożliwili "dobitkę".

Atakowi Związkowca brakło spoistości. Bożek operował głęboko w tyle i tracił wiele czasu na nieproduktywne dryblingi. Derdziński grał z debiutancką tremą, a Gleicar zdeprymował swoich kolegów zepsuciem wielu idealnych pozycji. Pomoc i obrona walczyły ze zwykłą zaciętością, ale i ze zwykłymi błędami taktycznymi. Stefaniszyn kontuzjowany w 1 minucie, wytrwał na posterunku do końca.

Dobra gra ataku Ogniwo sprawiła, że mecz był żywy i obfitował w wiele sytuacji podbramkowych. Że podły tylko dwie bramki, to w równej mierze jest zasługą bramkarzy, jak i złego celowania napastników. Wynik jest sprawiedliwy, choć przewaga Ogniwa po przerwie było znacznie większa, niż Związkowca do przerwy. Prowadzenie zdobył Nowak w 4 min. — wyrównał Kuczyński w 51 min.
Źródło: Przegląd Sportowy 4 września 1950 [1]

"Związkowiec zremisował z Ogniwem" -

Związkowiec zremisował z Ogniwem

Artykuł w Gazecie Krakowskiej
Mecz rozpoczął się atakiem Ogniwa na bramką Związkowca. Już pierwszej minucie zostaje kontuzjowany Stefaniszyn, który na krótko opuszcza bramkę.

Z kole. Związkowiec uzyskuje piłkę i Nowak, który przedarł się przez dwóch zawodników gospodarzy, w piątej minucie uzyskał prowadzenie.

Bramka ta nie zraża napastników Ogniwa, którzy tym razem grają lepiej od tyłów, otrzymane piłki dobrze dzielą między siebie > odważają się na strzał. W 13 m nucie Poświat przenosi. W 5 minut później lewoskrzydłowy Związkowca strzelił ostro na bramkę Rybickiego. W kilka minut później również daleki strzał Bożka grzęźnie w rękach Rybickiego. Napastnicy drużyny ludwinowskiej grają ładnie, podają dobrze piłki i adresat ich oddają z linii pola karnego strzały, które wyłapuje dobrze usposobiony bramkarz Ogniwa. Spotkanie miało miejscami wesołe momenty, gdy walczyli o piłkę bracia Parpanowie (grający w obu drużynach).

W 30 minucie gry otrzymuje piłkę Poświat, strzela półgórnie, ale nikogo nie było, by uskutecznił dobitkę. Najruchliwszym z kwintetu gospodarzy jest młody Kuczyński, który stosunkowo celnie strzela. W 42 minucie następuje krytyczny moment dla drużyny Ogniwa, gdy za sfaulowanie Nowaka sędzia podyktował „jedenastkę”, a Bożek strzelił mocno w poprzeczkę, a wracającą piłkę obroną gospodarzy oddaliła od bramki. Tuż przed przerwą Misiak miał okazję uzyskać wyrównanie, będąc sam na sam ze Stefaniszynem. Po zmian e pól drużyna Ogniwa zagrała o wiele lepiej od chwilowych zwycięzców i miejscami zdawało się. że spotkanie wygra.

W 57 minucie gry piłkę otrzymuje Kuczyński, podciąga i ostro strzela, a Stefaniszyn rzucając się w przeciwny róg nogą dobija. Od tej chwili następuje typowa walka o punkty, gdyż obie drużyny za wszelką cenę chcą zdobyć zwycięską bramkę. Stefaniszyn oraz jego vis a vis kilkakrotnie maja okazję pokazać swą klasę. W 75 minucie Poświat otrzymuje piłkę, przechodzi obronę i strzela w aut. Za chwilę Bobula trafia w słupek, a Kuczyński w aut. Ostatnie minuty gry należą do Związkowca, który przypuścił generalny atak na bramkę Rybickiego, ale wyniku nile uda o się już zmienić.

Sędziował ob. Lazarewicz.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 243 z 4 września 1950

Mecze sezonu 1950

Nadwiślan Kraków 1950-02-26 Unia Nadwiślan - Ogniwo Kraków 1:8  Korona Kraków 1950-03-05 Włókniarz Kraków - Ogniwo Kraków 2:3  Groble Kraków 1950-03-12 Ogniwo Kraków - Unia Groble 2:1  Szombierki Bytom 1950-03-19 Górnik Bytom - Ogniwo Kraków 2:1  Warta Poznań 1950-03-26 Ogniwo Kraków - Związkowiec Poznań 1:0  AKS Chorzów 1950-04-02 Budowlani Chorzów - Ogniwo Kraków 1:1  Naprzód Lipiny 1950-04-09 Ogniwo Kraków - Stal Lipiny 5:0  Piast Gliwice 1950-04-09 Stal Gliwice - Ogniwo Kraków 2:4  Polonia Warszawa 1950-04-16 Ogniwo Kraków - Kolejarz Warszawa 3:1  Garbarnia Kraków 1950-04-23 Związkowiec Kraków - Ogniwo Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1950-04-30 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo Kraków 0:1  Tarnovia Tarnów 1950-05-10 Ogniwo Tarnovia - Ogniwo Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1950-05-21 Ogniwo Kraków - Unia Chorzów 1:2  Resovia Rzeszów 1950-05-28 Ogniwo Rzeszów - Ogniwo Cracovia 0:3  Resovia Rzeszów 1950-05-29 Ogniwo Rzeszów - Ogniwo Cracovia 1:6  Kolejarz Wieliczka 1950-05-31 Kolejarz Wieliczka - Ogniwo Cracovia 4:2  Orlęta Kraków 1950-06-04 Ogniwo Kraków - Unia 3:3  Górnik Radlin 1950-06-10 Ogniwo Kraków - Górnik Radlin 1:0  ŁKS Łódź 1950-06-17 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 5:3  Skawinka Skawina 1950-06-20 Budowlani Skawina - Ogniwo Kraków 3:7  Wisła Kraków 1950-06-22 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Legia Warszawa 1950-07-02 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 1:2  Lech Poznań 1950-07-09 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 1:0  ŁKS Łódź 1950-07-30 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Warta Poznań 1950-08-06 Związkowiec Poznań - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Ślęza Wrocław 1950-08-15 Ogniwo Wrocław - Ogniwo Kraków 0:7  Ruch Chorzów 1950-08-20 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 3:0  AKS Chorzów 1950-08-26 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 2:0  Garbarnia Kraków 1950-09-03 Ogniwo MPK Kraków - Związkowiec Kraków 1:1  Wisła Kraków 1950-09-10 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 1:3  Legia Warszawa 1950-09-17 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:3  Wanda Kraków 1950-09-28 Ogniwo Kraków - Budowlani Kraków 2:1  Czuwaj Przemyśl 1950-10-08 Kolejarz Przemyśl - Ogniwo Kraków 0:2  Górnik Radlin 1950-10-14 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Szombierki Bytom 1950-11-05 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Bytom 4:1  Ruch Chorzów 1950-11-09 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 2:3  Lech Poznań 1950-11-12 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 1:1  Polonia Warszawa 1950-11-19 Kolejarz Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 1:1  KS Chełmek 1950-11-26 Ogniwo Kraków - Stal Chełmek 2:2  Polonia Bytom 1950-12-03 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:2  Polonia Bytom 1950-12-10 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 4:2