Piechaczek
Glajcar

3-2-5

1953-06-14 Ogniwo MPK II Kraków - Unia Tarnów 3:2

Niezdecydowanie napastników oraz bardzo dobra forma Pajora, Durnioka i Kaszuby stanęły na przeszkodzie w zaznaczeniu dość wyraźnej przewagi, jaką Ogniwo miało w pierwszej połowie i w ciągu 20 min. po przerwie. Pod koniec zawodów gra się wyrównała, a jeden z ataków OWKS zakończył Kowal bliskim strzałem w bramkę, przy czym moment ten poprzedziła kompromitująca niezaradność obrony Ogniwa i bramkarza.

Zwycięzcy nastawiwszy się raczej na skuteczność niż piękno poczynań grali w pierwszym okresie gry wyraźnie na zwolnionych obrotach. Mimo to trudno było znaleźć lukę w zwartym zespole, który wyszkoleniem technicznym, rozsądną taktyką i znaną ogólnie ambicją uzasadnia w pełni wysoką lokatę w tabeli.
Oprócz najlepszych w tej drużynie Pajora, Durnioka i Kaszuby na pochwałę zasługują Grzywocz i Piechaczek. Bardzo dobrze zagrał również Hejosz, który jeszcze przed przerwą wszedł na miejsce kontuzjowanego Danielewskiego.

U pokonanych najlepszym zawodnikiem był Dudek. Kolasa znakomity w 1 połowie, osłabł wybitnie po przerwie. Dobrze grał również Radoń, nie znajdując jednak zrozumienia i poparcia u współpartnerów.
(sh)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 52 z 15 czerwca 1953 [1]

"Gdy nie umie się strzelać.. to się przegrywa" -

Gdy nie umie się strzelać.. to się przegrywa

Niedzielne spotkanie I ligowe OWKS Kraków — Ogniwo Kraków, rozegrane na stadionie przy al. Puszkina zakończyło się niespodziewanym zwycięstwem drużyny wojskowej w stosunku 1:0 (0:0).

Jedenastka Ogniwa ma przysłowiowego pecha i już po raz drugi przegrywa na swoim boisku będąc drużyną lepszą. Stara piosenka... nam strzelać nie kazano... i tym razem przyczyniła się do utraty dwóch punktów i tym samym (po równoczesnym pierwszym zwycięstwie Budowlanych Gdańsk nad swymi imiennikami z. Chorzowa 3:0), spowodowała do zajęcia ostatniego miejsca w tabeli.
Drużyna zwycięzców nie zachwyciła tym razem — poza wspaniałe broniącym Pajo\cm, który był najlepszym zawodnikiem na boisku. Formacje obronne OWKS miały tylko okresy dobrej gry (Kaszuba, Durniok — Strzykalski), ale były chwile, że napastnicy Ogniwa dość łatwo przechodzili obronę... i wówczas brak decyzji i odwyknięcie od celnych strzałów przynoszących bramki i zwycięstwo — kończyło się stratą piłki na przedpolu bramkarza Pajora.
Dużym nieporozumieniem było umieszczenie w składzie Ogniwa Wawrzusiaka. Grający po kilkutygodniowej przerwie Rajtar — na ogół grał dobrze, ale sam nic nie mógł zrobić. W obronie Ogniwa najlepiej zagrał stoper Dudek i Gędłek. Drugie miejsce w słabo grającym ataku, po Wawrzusiaku należy się Pawłowskiemu, który nie wykorzystał kilku dogodnych sytuacji.

Piłkarze OWKS po przerwie grali o wiele lepiej, ale też zawodzili w linii ataku. Już po kilkunastu minutach gry w drugiej połowie było wiadome, że bramki się nie „posypią” i wygra ten, kto potrafi wykorzystać sytuację podbramkową. Jedyna bramka właśnie została zdobyta w ten sposób. Atak OWKS dzięki błędowi obrony Ogniwa znalazł się na polu karnym Hymczaka i nieobstawiony Kowal w 71 minucie gry podciągnął kilka metrów i z najbliższej odległości wepchnął piłkę do bramki Ogniwa. To było wszystko.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 141 z 15 czerwca 1953

Mecze sezonu 1953

Dąbski Kraków 1953-03-01 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 2:2  Lechia Gdańsk 1953-03-15 Budowlani Gdańsk - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Odra Opole 1953-03-22 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Opole 2:1  AKS Chorzów 1953-03-29 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Wisła Kraków 1953-04-12 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 4:2  Polonia Bytom 1953-04-19 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Zagłębie Sosnowiec 1953-05-03 Stal Sosnowiec - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Lech Poznań 1953-05-17 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Gwardia Warszawa 1953-05-23 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Warszawa 1:2  Górnik Radlin 1953-05-31 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Ruch Chorzów 1953-06-06 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 1:2  Wawel Kraków 1953-06-14 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 0:1  Legia Warszawa 1953-06-21 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 0:3  Dąbski Kraków 1953-06-24 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia KZPS 2:1  Dalin Myślenice 1953-07-12 Ogniwo Myślenice - Ogniwo MPK Kraków 0:5  Polonia Bytom 1953-07-26 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 3:1  Wawel Kraków 1953-08-02 OWKS Kraków - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Lechia Gdańsk 1953-08-09 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Gdańsk 2:0  Odra Opole 1953-08-15 Budowlani Opole - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Garbarnia Kraków 1953-08-20 Włókniarz Kraków - Ogniwo MPK Kraków 3:2  AKS Chorzów 1953-08-23 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 4:0  Legia Warszawa 1953-08-30 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 3:2  Garbarnia Kraków 1953-09-13 Ogniwo MPK Kraków - Włókniarz Kraków 2:2  Górnik Radlin 1953-09-27 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 1:0  Wawel Kraków 1953-09-30 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 3:0  Lech Poznań 1953-10-04 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 2:1  Wisła Kraków 1953-10-08 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 3:0  Gwardia Warszawa 1953-10-11 Gwardia Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Start Oldboye Kraków 1953-10-20 Ogniwo MPK Kraków - Oldboy Start 0:1  Ruch Chorzów 1953-10-31 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Wisła Kraków 1953-12-06 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 5:1