Deska
Kołtuniak (65' Z. Jarzyński)

3-2-5

Ogniwo Kr. - Kolejarz Poznań 2:1

Górując zdecydowanie nad przeciwnikiem przez 70 min. gry i prowadząc w tym okresie 2:0, zwolniło Ogniwo ledwie w ostatnich minutach meczu i dało dojść do głosu poznaniakom. W ciągu godziny nie oddali oni na bramkę Kościółka ani jednego strzału, nie mogąc sforsować b. dobrze grającej defensywy Ogniwa, w której wyróżnili się Gedłęk i Kolasa.

W drużynie poznańskiej dobrze grali Paczkowski, Sobkowiak, Słoma i Kajdasz. Tarka trzymając przez długi okres czasu w szachu środkową trójkę napadu Ogniwa popełnił błąd, który kosztował drużynę utratę obu punktów. Oto nie atakowany przez nikogo podał nonszalancko piłkę do swego bramkarza a startujący przytomnie Radoń uprzedził wybiegającego Paczkowskiego i ze spokojem posłał piłkę do opuszczonej bramki.

Drużyna Kolejarza przy większym szczęściu i lepszej dyspozycji strzałowej, zwłaszcza w I połowie, mogła wywieźć z Krakowa 1 pkt
Źródło: Przegląd Sportowy nr 84 z 5 października 1953 [1]

"Słabe mają rezerwy koszykarze Gwardii i Ogniwa" -

Słabe mają rezerwy koszykarze Gwardii i Ogniwa

Spotkanie ligowe Ogniwo Kraków—Kolejarz Poznań rozegrane w Krakowie w niedzielę przed południem zakończyło się zwycięstwem piłkarzy krakowskich 2:1 (1:0). Przez pierwsze piętnaście minut nawet najwybredniejszy zwolennik piłki nożnej musiał być zadowolony. Napastnicy Ogniwa z miejsca przejęli inicjatywę w swe ręce i raz po raz przechodzili pod bramkę Paczkowskiego. W tym okresie gry jedenastka krakowian grała bez zarzutu. Bramkarz gości kilkakrotnie ze szczęściem interweniował.

Następuje druga faza spotkania. Ogniwo już nieco mniej i atakuje, ale napastnicy jego jeszcze nie zapominają o od¬daniu dobrego i celnego strzału. Wawrzusiak z pola karnego pięknym wolejem posyła piłkę na bramkę Kolejarza. Paczkowski z trudem wybija piłkę w pole. Tu nie było nikogo, by uskutecznił dobitkę.
W 22 min. gry pod bramką poznaniaków następuje zamieszanie. Przytomny — najmniejszy zawodnik na boisku i — Rajtar wyłuskuje piłkę z mrowiska nóg i błyskawicznie i strzela. Nieprzygotowany na strzał bramkarz Paczkowski i przepuszcza piłkę możliwą do obrony. To było wszystko do pauzy.
Po zmianie pól — trzecia faza spotkania — do głosu dochodzi Kolejarz. Wykorzystując słabą grę naszej pomocy (Mazur) napastnicy poznańscy dość łatwo podchodzą do pola I karnego Ogniwa. Gdyby nie wspaniała gra obrońcy Gędłka — to kto wie czy Kolejarze nie wywieźliby jednego punktu z Krakowa. Wprawdzie w 66 minucie gry padła druga bramka dla Ogniwa, ale ją wypracował stoper gości — Tarka. Mianowicie zza po łowy boiska podał zbyt słabo swemu bramkarzowi piłkę, do której szybciej dobiegł Radoń, niż wybiegający Paczkowski. Napastnik Ogniwa przytomnie „ograł“ bramkarza, minął go i piłkę pchnął do pustej bram¬ki Utrata drugiej i to „samobójczej" bramki nie załamała gości. W kilka minut później Anioła wykorzystał błąd krakowskiej obrony i strzelając z bliska uzyskał bramkę dla Koleiarza. Na szczęście dalsze ataki napastników poznańskich nie przyniosły już zmiany wyniku. Ostatnie minuty gry należały do gospodarzy, ale napastnicy Ogniwa (Wawrzusiak—Radoń) — ociągając się z oddaniem celnego strzału, stracili dobre okazje do podwyższenia wyniku. W spotkaniu z Ogniwem poznańscy kolejarze zagrali o wiele słabiej niż tydzień temu z OWKS Kraków, któremu potrafili zabrać jeden punkt. W drużynie gości najniebez¬pieczniejszym zawodnikiem był prawoskrzydłowy Kajdasz. Anioła tym razem był za powolny. W obronie dobrze zagrał Sobkowiak.

W drużynie zwycięzców jak już zaznaczyliśmy i tym razem Gędłek był zaporą trudną do przebycia. Atak Ogniwa grał poprawnie, gdzie Rajtar i Ra¬doń przypominali dobre daw¬ne zagrania. Strojny, który zastąpił kontuzjowanego Ostrowskiego nie „dostroił się‘ do dobrze grających kolegów. Zawody prowadził ob. Kurek ze Stalinogrodu. Widzów 15 tys.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 237 z 5 października 1953

Mecze sezonu 1953

Dąbski Kraków 1953-03-01 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 2:2  Lechia Gdańsk 1953-03-15 Budowlani Gdańsk - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Odra Opole 1953-03-22 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Opole 2:1  AKS Chorzów 1953-03-29 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Wisła Kraków 1953-04-12 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 4:2  Polonia Bytom 1953-04-19 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Zagłębie Sosnowiec 1953-05-03 Stal Sosnowiec - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Lech Poznań 1953-05-17 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Gwardia Warszawa 1953-05-23 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Warszawa 1:2  Górnik Radlin 1953-05-31 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Ruch Chorzów 1953-06-06 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 1:2  Wawel Kraków 1953-06-14 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 0:1  Legia Warszawa 1953-06-21 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 0:3  Dąbski Kraków 1953-06-24 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia KZPS 2:1  Dalin Myślenice 1953-07-12 Ogniwo Myślenice - Ogniwo MPK Kraków 0:5  Polonia Bytom 1953-07-26 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 3:1  Wawel Kraków 1953-08-02 OWKS Kraków - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Lechia Gdańsk 1953-08-09 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Gdańsk 2:0  Odra Opole 1953-08-15 Budowlani Opole - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Garbarnia Kraków 1953-08-20 Włókniarz Kraków - Ogniwo MPK Kraków 3:2  AKS Chorzów 1953-08-23 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 4:0  Legia Warszawa 1953-08-30 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 3:2  Garbarnia Kraków 1953-09-13 Ogniwo MPK Kraków - Włókniarz Kraków 2:2  Górnik Radlin 1953-09-27 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 1:0  Wawel Kraków 1953-09-30 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 3:0  Lech Poznań 1953-10-04 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 2:1  Wisła Kraków 1953-10-08 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 3:0  Gwardia Warszawa 1953-10-11 Gwardia Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Start Oldboye Kraków 1953-10-20 Ogniwo MPK Kraków - Oldboy Start 0:1  Ruch Chorzów 1953-10-31 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Wisła Kraków 1953-12-06 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 5:1