podczas meczu

"Cracovla z trudem pokonała AKS" -

Cracovla z trudem pokonała AKS

Relacja z Przeglądu Sportowego
"Przymusowa kąpiel błotna", jaką ciągle musieli brać zawodnicy stwarzała nadzwyczaj trudne warunki do gry na boisku Cracovii.

Do tyoh anormalnych warunków nieco lepiej dostroili się piłkarze krokowscy.

Mimo dużej przewagi Cracovii w drugiej połowie meczu, do końcowego niemal gwizdka utrzymywał się wynik remisowy, ustalony w pierwszej połowie. AKS zdobył przez Olszówkę prowadzenie w 6 mim, a w 20 min. później Kasprzyk dobił wypuszczona przez Szołtyska piłkę do bramki. Dopiero na kilkadziesiąt sekund przed końcem meczu Glimas egzekwując rzut wolny z odległości 28 m. zdobył zwycięską bramkę Nie mógł obronić tego strzału doskonale spisujący się przez cały czas meczu bramkarz AKS, drugi obok Wieczorka wielkiego formatu gracz drużyny chorzowskiej. W Cracovii klasą dla siebie byli Glimas i Mazur.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 34 z 19 marca 1956 [1]

"Celny strzał Glimasa zadecydował o zwycięstwie Cracovii nad AKS" -

Celny strzał Glimasa zadecydował o zwycięstwie Cracovii nad AKS

Pierwsze spotkanie, które rozegrała Cracovia o mistrzostwo II ligi z AKS zakończyło się w pełni zasłużonym zwycięstwem piłkarzy krakowskich. Bardzo trudne warunki do gry (błotniste i wodą zalane boisko) spowodowało, że zawod­nicy nie mogli w pełni wykazać swoich umiejętności technicznych. Akcje były raczej przypadkowe, a na podkreślenie zasługuje kolosalna wprost ambicja za­wodników Cracovii. Drużyna ta wykazała silną wolę zwycięstwa i wielką dozę ambicji nie zrażając się pierwszą bram­ką strzeloną przez przeciwników. Dru­żyna AKS walczyła również ambitnie ale u poszczególnych zawodników znać było jeszcze braki kondycyjne spowo­dowane przerwą zimową. Na czoło wy­bijał się stoper Wieczorek, który swoją spokojną grą, zawsze w porę wkraczał w akcję i rozbijał liczne ataki napast­ników Cracovii...
Pierwsza połowa stała pod znakiem wyrównanej gry. W 5 minucie AKS uzy­skuje prowadzenie przez Olszówkę, któ­ry po otrzymaniu piłki po rzucie roż­nym skierował ją głową błyskawicznie do siatki. Zawodnicy Cracovii nie zra­żają się utratą bramki i raz za razem atakują. W 21 minucie Kasprzyk z najbliższej odległości uzyskuje wyrównanie. Po przerwie silną przewagę mają go­spodarze a tylko bardzo trudne warunki boiska nie pozwalają im odzwierciedlić swojej przewagi cyfrowo. Dopiero w przedostatniej minucie spotkania Glimas z rzutu wolnego uzyskuje tak bardzo upragnioną zwycięską bramkę. Bramka ta sprawiła kibicom Cracovii kolosalną radość, którzy z dużą ufnością patrzą się w przyszłość tej swojej tak lubia­nej drużyny. Sędziował Koczner (Gdańsk). Widzów 6 tys.
(m)
Źródło: Echo Krakowa nr 67 z 19 marca 1956

"Udany start Cracovii" -

Udany start Cracovii

89 minut czekali sympatycy Cracovii na zwycięstwo swej drużyny. I dopiero w tej minucie wspaniała bomba Gil- masa z rzutu wolnego przyniosła bladoczerwonym pierwsze 2 punkty. Z przebiegu gry, a szczególnie przygniatającej przewagi Cracovii w drugiej połowie meczu, należało się jej zwycięstwo. Piłkarze krakowscy mieli jednak przed sobą nie jednego tylko przeciwnika: drużynę AKS, ale i drugiego tj. własne boisko. Trudno było piłkę pro¬wadzić, trudno było ją kopnąć, by szła w zamierzonym kierunku, gdyż grząskie błoto pokrywające boisko, utrudniało grę.

Cracovia wygrała spotkanie przede wszystkim dzięki doskonałemu przygotowaniu kondycyjnemu. I tu należy się pełne uznanie dla prowadzącego dotychczas treningi tej drużyny trenera Tobika. Do końcowego gwizdka sędziego Kocznera (Gdańsk) piłkarze Cracovii uganiali niezmordowanie za piłką. Obecny na meczu nowy trener Cracovii Czechosłowak Finek, będzie miał — przy tak przygotowanej fizycznie drużynie — ułatwione zadanie w jej dalszym szkoleniu.
Zespół AKS tylko przed przerwą przedstawiał się groźnie, przeprowadzając początkowo szybkie ataki. Zdobył on bramkę -w 5 min. przez Olszówkę główką po kornerze. Wyrównał Kasprzyk w 25 min. po wypuszczeniu piłki przez bramkarza AKS.
W II połowie Cracovia przygniotła bardzo silnie I było tylko kwestią czasu uzyska¬nie zwycięskiej bramki. Trzeba jednak było czekać na nią aż do ostatniej minuty.

Z Cracovii wyróżnili się młodzi pomocnicy Kłaput i Guzik, którzy pracowali doskonale ofensywnie, oraz Glimas, w AKS stoper Wieczorek.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 67 z 19 marca 1952

Mecze sezonu 1956

Wisła Kraków 1955-11-20 Gwardia-Wisła Kraków - Cracovia 3:1  Cracovia_herb 1956 Trening Noworoczny  Polonia Warszawa 1956-02-26 Cracovia - Polonia Warszawa 2:0  KS Chełmek 1956-03-04 Cracovia - Włókniarz Chełmek 3:3  Zagłębie Sosnowiec 1956-03-11 Stal Sosnowiec - Cracovia 4:3  AKS Chorzów 1956-03-18 Cracovia - AKS Chorzów 2:1  Zawisza Bydgoszcz 1956-03-25 Cracovia - CWKS Bydgoszcz 1:0  Garbarnia Kraków 1956-04-02 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:1  Marymont Warszawa 1956-04-08 Marymont Warszawa - Cracovia 0:4  Górnik Radlin 1956-04-15 Górnik Radlin - Cracovia 2:0  Górnik Wałbrzych 1956-04-22 Cracovia - Górnik Wałbrzych 2:0  Sparta Lubań 1956-04-29 Sparta Lubań - Cracovia 0:1  Stal Mielec 1956-05-06 Cracovia - Stal Mielec 0:0  Wawel Kraków 1956-05-13 CWKS Kraków - Cracovia 0:0  Szombierki Bytom 1956-05-20 Górnik Szombierki Bytom - Cracovia 3:1  Warta Poznań 1956-05-27 Cracovia - Warta Poznań 0:0  Polonia Gdańsk 1956-06-03 Stal Gdańsk - Cracovia 0:0  Naprzód Lipiny 1956-06-09 Cracovia - Naprzód Lipiny 3:1  Polonia Bytom 1956-06-17 Polonia Bytom - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1956-06-24 Cracovia - Gwardia-Wisła Kraków 2:2  Austria Wiedeń 1956-07-01 Cracovia - Austria Wiedeń 0:2  Djurgårdens IF 1956-07-19 Cracovia - Djurgårdens IF 5:0  MŠK Žilina 1956-07-29 Cracovia - ŠK Žilina 1:3  AKS Chorzów 1956-08-05 AKS Chorzów - Cracovia 1:0  Zawisza Bydgoszcz 1956-08-12 CWKS Bydgoszcz - Cracovia 3:1  Marymont Warszawa 1956-08-19 Cracovia - Marymont Warszawa 0:2  Piast Gliwice 1956-08-25 Piast Gliwice - Cracovia 3:2  Sparta Gliwice 1956-08-26 Sparta Gliwice - Cracovia 0:5  Górnik Radlin 1956-09-02 Cracovia - Górnik Radlin 3:0  Górnik Wałbrzych 1956-09-08 Górnik Wałbrzych - Cracovia 0:2  Zwierzyniecki Kraków 1956-09-13 Zwierzyniecki Kraków - Cracovia 3:9  Sparta Lubań 1956-09-15 Cracovia - Sparta Lubań 2:0  Stal Mielec 1956-09-23 Stal Mielec - Cracovia 2:1  Csepel Budapeszt 1956-10-02 Cracovia - Csepel Budapeszt 2:1  Warta Poznań 1956-10-07 Warta Poznań - Cracovia 2:1  Szombierki Bytom 1956-10-14 Cracovia - Szombierki Bytom 6:0  Wawel Kraków 1956-10-21 Cracovia - CWKS Kraków 1:1  Polonia Gdańsk 1956-10-28 Cracovia - Stal Gdańsk 0:3  Naprzód Lipiny 1956-11-11 Naprzód Lipiny - Cracovia 4:2  Polonia Bytom 1956-11-25 Cracovia - Polonia Bytom 1:2