3-2-5

"5 bramek w siatce Stefaniszyna" -

5 bramek w siatce Stefaniszyna

Relacja z Przeglądu Sportowego
Dwa szybkie i dynamiczne ataki Cracovii zakończone strzałami, a których jeden (w 1 min.) Stefaniszyszyn z trudem wybił na róg, tak wytrąciły z równowagi zespół warszawski, że zginął on zupełnie na boisku. Wówczas to zaczęły sie dziać na boisku rzeczy, o których "filozofom nie śniło”. Przewidywany ogólnie pojedynek harpiisonów z Hachorkiem i Raszkiewiczem na czele z defensywą Cracovii przemienił się w pojedynek napastników Cracovii z defensywa gwardyjską. Wytrzymywała ona przez blisko pól godziny napór przeciwnika, ale w końcu... "legły w gruzach Maurów posady". Nie dający się opisać huk braw zatrząsł stadionem, w górę poleciały czapki, kapelusze inne nakrycia głów, ludzie padali sobie wzajemnie w objęcia bo oto w 28 minucie Cracovia zdobyła prowadzenie. Stefaniszyn zdołał wprawdzie wybić piłke znad głowy Jarczyka, ale czujny Manowski wszedł natychmiast w jej posiadanie i z najbliższej odległości załatwił resztę.

Od teraz Toniek coraz rzadziej doznawał spokoju. Bywały momenty, te ten ekstrakrakowianin potrząsał jak gdyby z niedowierzaniem głową i zdawał się mówić; „Gdzie i kiedy oni tak się strzelać nauczyli". W ciągu kilkunastu minut bowiem od zdobycia prowadzenia do -14 minuty-Cracovia oblegała bramkę Gwardii, wyrównując w tym okresie niekorzystny zrazu dla siebie stosunek kornerowy, a na minuto przed przerwą zdobyła dalszy rzut rożny dający jej również przewagę tym polu. Po tym właśnie kornerze Stefaniszyn zmuszony był znów wkroczyć w akcje i wybił piłką pięścią w pole po strzale Czarneckiego. Zanim jednak Maruszkiewicz zdołał doskoczyć do stojącego ze linią pola karnego Malarza, ten bez chwili wahania strzelił wolejem w dolny róg bramki i po raz drugi stadion zatrząsł się w posadach od huku braw. W minuto później białoczerwoni zeszli na przerwą z kapitałem dwóch bramek.
Początek drugiej połoy uwidocznił świetną dyspozycją bramkarza Michny, który w kapitalny sposób parował trudno piłki zdobywając zasłużony aplauz widowni. W ciągu z górą 20 minut nadarzyła się Cracovii tylko jedna szansa na podwyższenie wyniku natomiast Michno przynajmniej 10 razy musiał wyciągnąć się solidnie, by nie dopuścić do utraty bramki.
Trzecia bramka, zdobyta przez Manowskiego w 61 minucie przesądziła już ostatecznie losy spotkania, środkowy napastnik Cracovii poszedł na przebój środkiem pola i choć Maruszkiewicz i Hachora obchodzili się z nim okrutnie na polu karnym, zawiniając bezsporną jedenastkę, to jednak Manowski utrzymał się przy pika i posłał ją szczurem de statki, obok wybiegającego Stefaniszyna. Sędzia zawodów. który popełnił w tym meczu szereg dość poważnych omyłek osądził w tym wypadku sprawiedliwie nie przerywając akcji dla odgwizdania rzutu karnego. Dalsze dwie bramki padły w okresie kiedy warszawianie wyraźnie zrezygnowani poruszali się po boisku.
Wysoką klęskę Gwardii przypisać można w pewnej mierze prze meczeniem zawodników przemęczenie zawodami z Lokomotivem Precz Tego rodzaju usprawiedliwienie byłoby jednak tylko częścią tego, co da się powiedzieć o grze gwardzistów w Krakowie. Potwierdziła się stara prawda, że w piłce nożnej nie ma pewniaków i że stojący na tzw. straconej pozycji przeciwnicy, mogą zaskoczyć rywala wyjątkowym przygotowaniem kondycyjnym, bitnością i sercem do gry.
Cracovia zagrała jeden najlepszych meczów w ciągu ostatnich kilku lat. Kierownictwo je postąpiło słusznie wymieniając słabego i nonszalancko, a przy tern faul, grającego Gołąba na Mazura. Ten rutynowany i zawsze ambitnie grający zawodnik wyeliminował na długie okresy z gry asa atutowego Gwardii — Baszkiewicza.

Doskonale grał również Reichel, pozwalając tylko w nielicznych wypadkach dolać do głosu Hachorkowi. Najmilszą niespodzianką sprawił jednak napad krakowski. Piątka formacji ofensywnej biało-czerwonych zerwała tym razem z tradycją 100 podań z przetrzymywaniem pliki i z tańcom w kółko, a starała się jak najprostszymi sposobami wykruszać mur obronny przeciwnika. W te
Źródło: Przegląd Sportowy nr 71 z 5 maja 1958 [1]

"Wicemistrz Polski rozgromiony w Krakowie.

5:0 wygrała Cracovia z Gwardią Warszawa.

"Hat trick" Manowskiego." -

Wicemistrz Polski rozgromiony w Krakowie.

"Hat trick" Manowskiego.

WIELKI sukces odniosła wczoraj Cracovia grywając z drużyną wicemistrza Polski — Gwardią Warszawa 5:0 (2:0). Bramki zdobyli: Manowski 3, Malarz 1 i Opoka 1. Sędziował p. Kowal z Katowic. Widzów ok. 20 tysięcy. Niewielu z pewnością było takich, którzy idąc wczoraj na stadion przy al. Puszkina w Krakowie myśleli o zwycięstwie swych pupilów. W dyskusjach przedmeczowych nawet najzagorzalsi sympatycy biało-czerwonych marzyli tylko o remisie, czasem to, co działo się zakrawało na sen...

Cracovia przystąpiła do spotkania z niebywałą wprost ambicją. Zawodnicy zdawali sobie sprawę, że bez walki nie ma co snuć planów na zdoby­cie choćby jednego punktu. I ta właśnie ambicja poparta dobrym przygotowaniem kondycyjnym i szybkością trium­fowały nad grą której hołdowali każdą też minutą nad grą statyczną, której hołdowali goście. Z każdą też minutą na boisku dominowali gospodarze: oni dyktowali przyziemny styl gry oraz tempo spotkania.
Nieliczne wypady sławnych ..harpagonów” w zarodku likwi­dowała świetnie usposobiona w tym dniu obrona, w której i tak Szymczyk jaki i Reichel oraz Ma­zur walczyli o palmę pierwszeń­stwa. Michno nie miał wielu okazji do wykazania swego talen­tu, a po przerwie poza pewnym wychwytywaniem dośrodkowań, stał w bramce niemal bezczyn­nie, z satysfakcją obserwując poczynania ofensywne swych kolegów.
Pomocnicy biało-czerwonych Malarz i Szarański byli wczoraj dostatecznie szybcy, aby z gry defensywnej momentalnie włą­czyć się do poczynań ofensyw­nych. Niejednokrotnie obserwo­waliśmy ataki Cracovii przepro­wadzane w szóstkę a nawet w siódemkę.
Atak Cracovii miał swój wielki dzień. Wystarczy ,,hat trick” Manowskiego. Zdoby­te przez niego trzy bramki były także zasługą współpartnerów. Obaj skrzydłowi: Kasprzyk i Opoka grali z dużym wyczuciem, a łącznicy: Jarczyk oraz Czarnecki siali zamieszanie w defensywie przeciwnika. Pełne słowa uznania należą się temu ostatniemu za najbardziej bodaj pomysłową grę w całym zespole. Wczorajsze zwycięstwo Cracovii jest mocnym zastrzykiem, który winien dodać zawodnikom wia­ry we własne siły (wiary, ale nie zbytniej pewności). Drużynę cze­ka jeszcze w bieżącym sezonie wiele spotkań, ale okazało się, że są one do wygrania. Trzeba tylko grać i jeszcze raz grać...
Goście wypadli słabo i w niczym nie przypominali zespołu, który odnosił zaskakujące sukcesy w spotkaniach z I-ligowymi druży­nami w Anglii. Gwardię tylko częściowo tłumaczy fakt rozegra­nia w ciągu dwóch tygodni aż 5 spotkań, w tym przedostatniego w ubiegły piątek. Najsłabszą linią drużyny warszawskiej była obro­na, a przede wszystkim Stefani­szyn w bramce i Maruszkiewicz na stoperze.
Pierwszą bramkę zdobywa Cracovia ze strzału Manowskiego w 23 min. gry. Jarczyk uprzedził Stefaniszyna przy wyskoku do piłki i głową podał ją do Manowskiego, który dopełnił formal­ności. W 44 min. po rogu bitym przez Opokę, Stefaniszyn piąstkuje, ale pod nogi Malarza, który z linii pola karnego plasuje piłkę w rogu bramki przeciwnika.

Po zmianie stron początkowo gra się wyrównuje, ale w miarę upływu czasu goście wyraźnie słabną. W 65 min. znów szkolny błąd obrony warszawskiej i Manowski sunie sam na bramkę. Hodyra rzuca się za nim w pościg i z tyłu fauluje. Mimo to Manowski strzela, tak, że Stefaniszyn musi bezradnie wyciągnąć piłkę z siatki. Jest 3:0 dla Cracovii i o porażce nie ma już mowy. ,,Pa­siaki” korzystają z okazji, że goście tracą ,,głowę” i aplikują nów przez dwie bramki: w 80 min. znów przez Manowskiego, a w 88 przez Opokę.
J. Frandofert
Źródło: Echo Krakowa nr 103 z 5 maja 1958

Mecze sezonu 1958

Cracovia_herb 1958 Trening Noworoczny  Zwierzyniecki Kraków 1958-02-02 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 6:1  Victoria Jaworzno 1958-02-09 Victoria Jaworzno - Cracovia 0:2  BBSV Bielsko 1958-02-15 BBTS Bielsko-Biała - Cracovia 1:3  Ślęza Wrocław 1958-02-23 Ślęza Wrocław - Cracovia 0:0 k.1:3  Tarnovia Tarnów 1958-03-06 Tarnovia Tarnów - Cracovia 1:0  Hutnik Kraków 1958-03-09 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 3:2  ŁKS Łódź 1958-03-16 Cracovia - ŁKS Łódź 2:1  Legia Warszawa 1958-03-22 Legia Warszawa - Cracovia 2:1  Górnik Zabrze 1958-03-30 Cracovia - Górnik Zabrze 1:5  Wawel Kraków 1958-04-06 Cracovia - Wawel Kraków 1:0  Wisła Kraków 1958-04-07 Wisła Kraków - Cracovia 0:2  Lechia Gdańsk 1958-04-13 Lechia Gdańsk - Cracovia 3:0  Wisła Kraków 1958-04-20 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Ruch Chorzów 1958-04-26 Cracovia - Ruch Chorzów 0:5  Gwardia Warszawa 1958-05-04 Cracovia - Gwardia Warszawa 5:0  Polonia Bydgoszcz 1958-05-18 Polonia Bydgoszcz - Cracovia 2:1  Cuiavia Inowrocław 1958-05-20 Cuiavia Inowrocław - Cracovia 3:2  Garbarnia Kraków 1958-05-31 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:1  Polonia Bytom 1958-06-05 Polonia Bytom - Cracovia 3:0  Odra Opole 1958-06-09 Cracovia - Budowlani Opole 5:1  Zagłębie Sosnowiec 1958-06-15 Cracovia - Stal Sosnowiec 2:2  Honvéd Budapeszt 1958-06-21 Cracovia - Honvéd Budapeszt 1:3  Calisia Kalisz 1958-07-05 Calisia Kalisz - Cracovia 3:1  Start Łódź 1958-07-06 Start Łódź - Cracovia 0:0  Zwierzyniecki Kraków 1958-07-13 Zwierzyniecki Kraków - Cracovia 2:5  ŁKS Łódź 1958-07-20 ŁKS Łódź - Cracovia 3:0  Legia Warszawa 1958-07-27 Cracovia - Legia Warszawa 2:1  Kolejarz Wieliczka 1958-07-30 Kolejarz Wieliczka - Cracovia 2:2  Górnik Zabrze 1958-08-03 Górnik Zabrze - Cracovia 5:1  Lechia Gdańsk 1958-08-09 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:1  Wisła Kraków 1958-08-14 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Ruch Chorzów 1958-08-16 Ruch Chorzów - Cracovia 2:1  Gwardia Warszawa 1958-08-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 3:1  Lublinianka Lublin 1958-08-25 Unia Lublin - Cracovia 5:3  Polonia Bydgoszcz 1958-09-07 Cracovia - Polonia Bydgoszcz 6:0  Szczakowianka Jaworzno 1958-09-10 Szczakowianka Szczakowa - Cracovia 1:3  Wawel Kraków 1958-09-13 Cracovia - Wawel Kraków 2:1  Krakowski OZPN (juniorzy) 1958-09-17 Cracovia - Krakowski OZPN (juniorzy) 2:3  Hutnik Kraków 1958-09-19 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 2:2  Stal Rzeszów 1958-09-21 Stal Rzeszów - Cracovia 4:2  Kraków (oldboje) 1958-09-24 Cracovia - Kraków (oldboje) 3:1  Victoria Częstochowa 1958-09-26 Victoria Częstochowa - Cracovia 4:3  Polonia Bytom 1958-10-12 Cracovia - Polonia Bytom 0:2  Kabel Kraków 1958-10-15 Cracovia - Kabel Kraków 3:1  Odra Opole 1958-10-19 Budowlani Opole - Cracovia 2:0  Unia Oświęcim 1958-10-23 Unia Oświęcim - Cracovia 0:1  Zagłębie Sosnowiec 1958-10-26 Stal Sosnowiec - Cracovia 1:4  Polonia Bytom 1958-11-09 Cracovia - Polonia Bytom 0:5  Czarni Szczecin 1958-11-16 Czarni Szczecin - Cracovia 2:3  Unia Tarnów 1958-11-23 Cracovia - Unia Tarnów 0:0  Wawel Kraków 1958-11-30 Cracovia - Wawel Kraków 1:3