1959-05-24 Garbarnia Zembrzyce - Cracovia II 4:1

"Cracovia ratuje punkt w Radlinie po słabym meczu bez bramek" -

Cracovia ratuje punkt w Radlinie po słabym meczu bez bramek

Relacja z przeglądu Sportowego
GÓRNIK: Kłaczek, Ucherek, Oślizło, Hibner, Bożek, Kubocz, Dybała, Piaskowski, (Dembowy), Kokot. Krawczyk, Polonius.

Po bardzo słabej grze spotkanie przyniosło wynik bezbramkowy. Krzywdzi on trochę drużynę gospodarzy, która w przekroju całego spotkania była zespołem lepszym, posiadającym przede wszystkim moc okazji do sforsowania trudnej zapory, jaką był bramkarz Cracovii Sztuka. W pierwszej połowie Durniok dwukrotnie rękami zatrzymał przed polem karnym Krawczyka. który najprawdopodobniej zdobyłby bramki, gdyby nie niesportowe podejście stopera gości. Ponieważ działo się to przed polem karnym, sędziemu Misiakowi nie pozostało nic innego jak podyktować rzuty wolne, które mogły być jedyną rekompensatę za unieszkodliwienie łącznika drożyny radlińskiej.
Między 60 i 75 min. gry bramka Cracovii była oblegana. Sztuka dwoił się i troił, a w jednym wypadku nawet słupek uratował go przed wyciągnięciem piłki a siatki.
Cracovia może więc mówić o szczęściu, niemniej fortuna do tej drużyny nie uśmiechnęła się w 100 procentach, gdyż nawet w ostatniej minucie meczu Kasprzyk trafił w poprzeczkę.
Mecz był dość emocjonujący, ale stal na słabym poziomie. Górnik zasłużył na ostrą kryty kę za niezaradność na polu bramkowym. Cracovia zaś za mało produktywną grę ataku wskutek czego piłka bardzo rzadko znajdowała się na przedpolu gospodarzy.

W ogóle wyróżniających się zawodników trudno się było doszukać. W Cracovii na dobrą sprawę tylko Sztuka i Durniok zasłużyli na pochwalę, w Górniku zaś dobrze spisywała się pomoc Bożek — Kubocz, dobre zagrywki miał również Kokot. Publiczność opuszczała boisko wielce niezadowolona.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 85 z 25 maja 1959 [1]

"W Rybniku cenny remis" -

W Rybniku cenny remis

Mecz ten, rozegrany w Rybni­ku, nie dostarczył spodziewanych emocji ani tym, którzy przewidywali ostrą grę, ani tym, którzy liczyli na wysoki poziom. Grano natomiast bardzo ambitnie nawet ofiarnie, lecz zbyt nerwowo. Takie same błędy popełniali gospodarze co i piłkarze z Krako­wa. Dominowała niecelność po­dań, zbędna bieganina za źle adresowaną piłką. Najlepiej spisa­ły się linie obronne i pomocnicy obu drużyn, podczas gdy ataki prześcigały się w niezaradności.

W pierwszej części zawodów lepiej grali górnicy. Częściej atakowali i znacznie więcej strze­lali, choć nie zawsze celnie. Bramkarz Cracovii miał jednak okazję popisać się swoją klasą już w 8 minucie przy rzucie wolnym z 15 m. Bywało i tak, że sędzia nie dostrzegł spalonego. Wówczas to Durniok nie widział innego wyjścia, jak przytrzymać Kokota czy Krawczyka „za poły fraka”, i zarobić w ten sposób „tylko” rzut wolny. W 23 minucie potężna „bomba” zatrzęsła po­przeczką Cracovii, co powtórzy­ło się jeszcze w 29 minucie. Pod bramką Górnika także nie było spokojnie, o co starali się Ma­nowski, Kasprzyk, a rzadziej Sa­tora.

Po przerwie Cracovia grała le­piej, kiedy niedysponowanego Marciniaka zmienił Procak. Atak był wówczas groźniejszy i umiał wywalczyć okresami przewagę. Nie potrafił jednak strzelić bramki nawet wtedy, kiedy nie bronił do niej nikt dostępu. A taką okazję w ostatnich minutach mieli i Kasprzyk i Procak, głów­kując dobrze, bo zaskakująco, lecz akurat w poprzeczkę. W su­mie Cracovia swoją postawą za­służyła na pochwałę, którą okla­skami wyrażała nawet rybnicka widownia. Bo też goście technicz­nie przewyższali Górników, gra­jąc jednak zbyt miękko, by przy jej pomocy sforsować defensywę miejscowych.
W. ZAKULSKI
Źródło: Echo Krakowa nr 120 25 maja

Mecze sezonu 1959

Cracovia_herb 1959 Trening Noworoczny  Spartacus Békéscsaba 1959-02-15 Spartacus Békéscsaba - Cracovia 1:2  Ferencváros Budapeszt 1959-02-18 Ferencváros Budapeszt - Cracovia 2:0  EVTC Budapeszt 1959-02-22 EVTC Budapeszt - Cracovia 3:1  Spartacus Budapeszt 1959-02-25 Spartacus Budapeszt - Cracovia 1:0  Spartacus Budapeszt 1959-03-01 Spartacus Budapeszt - Cracovia 1:2  Zagłębie Sosnowiec 1959-03-08 Cracovia - Stal Sosnowiec 2:1  Hutnik Kraków 1959-03-12 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 2:1  ŁKS Łódź 1959-03-15 Cracovia - ŁKS Łódź 2:2  Polonia Bytom 1959-03-22 Polonia Bytom - Cracovia 4:2  FC Stadlau 1959-03-29 Cracovia - FC Stadlau 2:2  Cambridge University 1959-03-30 Cracovia - Cambridge University 4:0  Legia Warszawa 1959-04-05 Legia Warszawa - Cracovia 1:1  Lechia Gdańsk 1959-04-12 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:0  Ruch Chorzów 1959-04-19 Ruch Chorzów - Cracovia 3:0  Wisła Kraków 1959-04-26 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Gwardia Warszawa 1959-05-03 Gwardia Warszawa - Cracovia 6:1  Polonia Bydgoszcz 1959-05-10 Cracovia - Polonia Bydgoszcz 3:1  Wawel Kraków 1959-05-16 Cracovia - Wawel Kraków 0:3  Górnik Radlin 1959-05-24 Górnik Radlin - Cracovia 0:0  Pogoń Szczecin 1959-06-06 Cracovia - Pogoń Szczecin 3:5  Górnik Zabrze 1959-06-14 Górnik Zabrze - Cracovia 3:0  Stal Mielec 1959-06-21 Stal Mielec - Cracovia 0:1  Lublinianka Lublin 1959-07-04 Cracovia - Unia Lublin 5:0  Piast Nowa Ruda 1959-07-12 Piast Nowa Ruda - Cracovia 3:0  Śląsk Wrocław 1959-07-18 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Bielawianka Bielawa 1959-07-22 Bielawianka Bielawa - Cracovia 3:3  ŁKS Łódź 1959-08-01 ŁKS Łódź - Cracovia 0:2  Polonia Bytom 1959-08-08 Cracovia - Polonia Bytom 1:2  Legia Warszawa 1959-08-22 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Unia Tarnów 1959-08-30 Unia Tarnów - Cracovia 3:3  Hutnik Kraków 1959-09-03 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 3:1  Lechia Gdańsk 1959-09-06 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 1959-09-09 Cracovia - Ruch Chorzów 5:1  Wisła Kraków 1959-09-13 Wisła Kraków - Cracovia 2:3  Kraków (młodzież) 1959-09-17 Cracovia - Kraków (młodzież) 2:2  Gwardia Warszawa 1959-09-20 Cracovia - Gwardia Warszawa 0:1  Polonia Bydgoszcz 1959-10-04 Polonia Bydgoszcz - Cracovia 6:0  Calisia Kalisz 1959-10-10 Cracovia - Calisia Kalisz 3:0  Tarnovia Tarnów 1959-10-11 Tarnovia Tarnów - Cracovia 0:0  Górnik Radlin 1959-10-25 Cracovia - Górnik Radlin 2:1  Pogoń Szczecin 1959-11-01 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:0  Garbarnia Kraków 1959-11-08 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Górnik Zabrze 1959-11-15 Cracovia - Górnik Zabrze 0:1