Filipow II
Stefanow

3-2-5

1960-08-17 Rapid FK - Kraków 3:3

8 tysięczna publiczność zebrana wczoraj na stadionie piłkarskim Cracovii przeżyła dwojakiego rodzaju emocje: najpierw porwana została piękną grą, zademonstrowaną w pierwszych 30 minutach przez biało-czerwonych, później gwizdami i okrzykami: fuj! kwitowała niesportowe zachowanie się zawodników bułgarskich.

A zaczęło się wszystko pięknie. Gości powitano kwiatami, pierwsze minuty gry dały widzom okazję do podziwiania naprawdę wysokiego kunsztu piłkarskiego. Rozwinęła go Cracovia, która nie obciążona psychicznie odpowiedzialnością za punkty ligowe zagrała tak, jak tego już dawno u niej nie widzieliśmy. Imponowało u biało-czerwonych zarówno opanowanie piłki jak jej dokładne adresowanie i odbieranie przeciwnikowi. W tej sytuacji Bułgarzy nie mieli nic do powiedzenia. Zawodnicy Cracovii bawili się z nimi, jak kot z myszką. Na bramkę bułgarską szedł atak za atakiem. Tu jednak napastnicy biało-czerwonych natrafiali na taką przeszkodę, jak poprzeczka, a przede wszystkim na doskonale broniącego bramkarza gości.

Już w 1 min. bramkarz bułgarski wybija na korner silny strzał Ankusa w samo "okienko", a w 11 min. piekielna bomba Konopelskiego z rzutu wolnego bitego z odległości około 30 m trafia w poprzeczkę. Nie ma szczęścia w strzałach Manowski ani Suder, wszystkie idą obok słupka bądź grzęzną w rękach bramkarza. Jedyną groźną sytuację w tym okresie gry pod bramką Cracovii stworzyli sami obrońcy biało-czerwonych. Niewiele brakowało, a Bułgarzy byliby w 27 min. zdobyli bramkę, kiedy Michno przepuścił piłkę pod sobą. W ostatnich 15 minutach przez przerwą gra się wyrównuje, traci jednak równocześnie na jakości.

Po przerwie w ataku Cracovii nastąpiło kilka zmian (w 10 min. za Ankusa wchodzi Ziąbka, w 20 min. za Swobodę Jarczyk, którego w pomocy zastąpił Buda). Biało-czerwoni znowu stają się absolutnymi panami boiska. Niestety nerwy zawodników bułgarskich, którzy nie byli przygotowani na tak doskonałą grę przeciwników nie wytrzymały, zaczęli grać coraz ostrzej, tak że sędzia musiał karać ich bądź wolnymi bądź upomnieniami.

I znowu 27 minuta po przerwie omal nie kończy się katastrofą Cracovii. Przy jednym z wypadów gości Michno wybiega niefortunnie z bramki, co wykorzystują Bułgarzy i posyłają piłkę do siatki. Konopelski, zresztą najlepszy gracz na boisku, w ferworze walki odbija piłkę zamiast głową ręką. Sędzia dyktuje oczywiście rzut karny dla gości. Ci przejęci tak nieoczekiwanie pomyślnym obrotem sprawy delegują do bicia karnego środkowego napastnika, który strzela... obok słupka. Gra staje się jeszcze bardziej nerwowa, Bułgarzy uciekają się do wszelkich, dozwolonych i niedozwolonych środków gry, byle by tylko przełamać żelazną obronę Cracovii. Sędzia usiłuje ich utrzymać w ryzach, co w pewnym momencie wyprowadza z równowagi jednego z zawodników bułgarskich. Próbuje on zaatakować sędziego, tak że ten widzi się zmuszony usunąć krewkiego południowca z boiska. Bułgarzy grają odtąd w dziesiątkę. W 81 min. obrońca Spartaka popełnia faul na Suderze na polu karnym, za co sędzia orzeka rzut karny. Powstaje nieopisana awantura, gracze bułgarscy popychają sędziego, uspokajają się dopiero na interwencję swego kierownika, który wbiegł na boisko. Ku ogólnej radości Manowski strzela bramkę, nie dając bramkarzowi żadnych szans obrony. Do samego końca gra toczy się w podnieconej atmosferze. W ostatniej minucie Durniok strzałem z ostrego kąta ustala wynik na 2:0 dla Cracovii.

Cracovia zagrała najlepszy mecz w tym roku. Na zwycięstwo w zupełności zasłużyła. Najpewniejsze jej punkty stanowili Konopelski w obronie i Manowski w ataku, słabo wypadli Michno, Swoboda i Ankus. W drużynie gości poza bramkarzem trudno kogoś wyróżnić.
Źródło: Dziennik Polski nr 196 z 18 sierpnia 1960 [1]

Mecze sezonu 1960

Cracovia_herb 1960 Trening Noworoczny  Dunajec Nowy Sącz 1960-02-23 Dunajec Nowy Sącz - Cracovia 1:3  Dąbski Kraków 1960-02-28 Cracovia - Dąbski Kraków 1:1  Hutnik Kraków 1960-03-05 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 1:2  Polska (juniorzy) 1960-03-06 Cracovia - Polska (juniorzy) 1:0  Kabel Kraków 1960-03-09 Cracovia - Kabel Kraków 1:0  Korona Kraków 1960-03-10 Korona Kraków - Cracovia 3:4  Stal Mielec 1960-03-13 Cracovia - Stal Mielec 3:2  Hutnik Trzebinia 1960-03-16 Hutnik Trzebinia - Cracovia 1:3  Wawel Kraków 1960-03-20 Cracovia - Wawel Kraków 2:0  Piast Gliwice 1960-03-27 Cracovia - Piast Gliwice 3:2  Hutnik Trzebinia 1960-03-30 Hutnik Trzebinia - Cracovia 3:2  Wawel Wirek 1960-04-03 Wawel Wirek - Cracovia 0:0  Polonia Bytom 1960-04-09 Cracovia - Polonia Bytom 2:3  Wisła Kraków 1960-04-18 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Warta Poznań 1960-04-24 Warta Poznań - Cracovia 3:0  Spartak Płowdiw 1960-04-27 Cracovia - Spartak Płowdiw 0:2  Górnik Radlin 1960-05-08 Cracovia - Górnik Radlin 3:0  Stal Rzeszów 1960-05-14 Stal Rzeszów - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1960-05-22 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:0  Karpaty Krosno 1960-05-28 Cracovia - Legia Krosno 4:1  Concordia Knurów 1960-06-01 Concordia Knurów - Cracovia 1:1  Unia Tarnów 1960-06-04 Cracovia - Unia Tarnów 3:2  Naprzód Lipiny 1960-06-12 Naprzód Lipiny - Cracovia 1:2  Stal Mielec 1960-06-19 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Zawisza Bydgoszcz 1960-06-25 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 2:1  Odra Opole 1960-07-09 Odra Opole - Cracovia 0:2  Unia Racibórz 1960-07-10 Cracovia - Unia Racibórz 4:2  Ruch Chorzów 1960-07-22 Cracovia - Ruch Chorzów 3:3  Piast Gliwice 1960-07-31 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Wawel Kraków 1960-08-07 Wawel Kraków - Cracovia 2:4  Start Bielsko-Biała 1960-08-15 Start Bielsko-Biała - Cracovia 2:4  Spartak Warna 1960-08-17 Cracovia - Spartak Warna 2:0  Kmita Zabierzów 1960-08-21 Kmita Zabierzów - Cracovia 3:4  Górnik Radlin 1960-08-27 Górnik Radlin - Cracovia 0:0  Stal Rzeszów 1960-09-03 Cracovia - Stal Rzeszów 2:0  Wawel Wirek 1960-09-10 Cracovia - Wawel Wirek 4:1  Karpaty Krosno 1960-09-18 Legia Krosno - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1960-09-24 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1  Concordia Knurów 1960-10-02 Cracovia - Concordia Knurów 9:2  Krakowska liga okręgowa 1960-10-05 Cracovia - krakowska liga okręgowa 4:3  Unia Tarnów 1960-10-16 Unia Tarnów - Cracovia 1:1  Naprzód Lipiny 1960-10-30 Cracovia - Naprzód Lipiny 1:2  Wisła Kraków 1960-11-06 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Polska (juniorzy) 1960-11-10 Cracovia - Reprezentacja młodzieżowa 2:2  Ruch Chorzów 1960-11-20 Cracovia - Ruch Chorzów 3:5  Lublinianka Lublin 1960-11-27 Lublinianka Lublin - Cracovia 1:3  Cracovia_herb 1960-12-04 Cracovia - Cracovia II 5:0  Hutnik Kraków 1960-12-11 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 2:4