Biba (Wirigen)

podczas meczu

"Wicemistrz ZSRR Dynamo Kijów zwycięża Cracovię 2:1" -

Wicemistrz ZSRR Dynamo Kijów zwycięża Cracovię 2:1

Przenikliwe zimno i padający niemal bez przerwy śnieg sprawiły, że na spotkaniu Cracovii z wicemistrzem Związku Radzieckiego - Dynamem Kijów zebrało się niewiele ponad 5 tysięcy widzów. Ale chyba nikt nie żałował przybycia na stadion Cracovii. Mecz stał bowiem na dobrym poziomie i był interesujący do ostatnich minut.

Drużyna radziecka, w której wystąpiło dwu aktualnych reprezentantów ZSRR - Wojnow i Łabanowski, pokazała bardzo dobry futbol. Dynamowcy imponowali przede wszystkim szybkością, startem do piłki i świetnym wyszkoleniem technicznym. Dobrze wypadła obrona, podobał się pomocnik Wojnow, a w ataku obok dużej indywidualności - Łabanowskiego, wyróżnił się Bazylewicz.

Cracovia na tym tle wypadła, zwłaszcza w drugiej połowie, zadowalająco, a przy większym szczęściu i lepszej dyspozycji strzałowej, mogła wczorajsze spotkanie nawet zremisować. Bez zarzutu spisywali się obaj bramkarze, w obronie najlepiej zagrał Durniok. W pomocy dużo oklasków zbierał ofensywnie grający Malarz. Na akcjach napadu odbił się nieco brak Kowalika i Hausnera, którzy wyjechali z reprezentacją Polski juniorów do Lizbony. Dopiero od 30 min., a zwłaszcza po przerwie, napastnicy Cracovii zagrali poprawnie, stwarzając wiele zamieszania pod bramką gości. Wśród nich wymienić warto przede wszystkim Fraska i Ankusa.

Przez pierwsze pół godziny zdecydowaną przewagę miało Dynamo i pod bramką niemrawo w tym okresie grającej Cracovii, raz po raz dochodziło do groźnych spięć. W 11 min. akcję Zajcew - Łabanowski zakończył ten ostatni strzałem, po którym piłka odbiła się od nogi Jarczyka, zmieniła kierunek i znalazła się w siatce bezradnego Michny.

W drugiej połowie krakowianie zagrali bardziej bojowo i z kolei w defensywie znaleźli się goście. Liczne i płynne akcje w polu, nie miały jednak wykończenia strzałowego. W okresie kiedy wydawało się, że lada moment padnie wyrównująca bramka, Wojnow pięknym strzałem (75 min.) spoza linii pola karnego podwyższył wynik na 2:0. Biało-czerwoni nie zrezygnowali jednak z walki i wreszcie w 81 min. Frasek uzyskał, po idealnie bitym kornerze, honorową bramkę.

Cracovia: Michno (Sztuka), Durniok, Konopelski, Szymczyk, Malarz, Jarczyk, Skrzyński (Frasek), Ankus, Pietrasiński, Suder, Frasek (Banasik).

Dynamo: Makarow, Anufrienko, Kalcow, Mienszikow, Wojnow, Sabo, Bazylewicz, Sieriebnianikow, Łabanowski (Wirigen), Kaniewski, Biba (Łabanowski).

Mimo deszczu i padającego śniegu gra miała interesujący przebieg

CRACOVIA — DYNAMO KIJÓW 1:2 (0:1). Bramki dla zwycięzców zdobyli: Łabanowski w 11 min. i Wojnow w 75 min. a dla Cracovii Frasek w 8L minucie gry. Sędziował p. Mytnik z Krakowa — bardzo dobrze. Widzów około 6tysięcy.

CRACOVIA — Michno (Sztuka). Durniok, Konopelski, Szymczyk, Malarz, Jarczyk, Skrzyński (Frasek), Ankus, Pietrasiński, Suder, Frasek (Banasik). DYNAMO — Makarów, Anufrilenko, Kolcow, Mieńszikow, Wojnow, Sabo, Bazilewicz, Sierebriennikow. Łabanowski, Kamieński, Zajcew (Biba) (Wirigen).

Szkoda, że w dniu kiedy gościliśmy w Krakowie piłkarską drużynę kijowskiego Dynama, aktualnego wicemistrza Związku Radzieckiego pogoda nie dopisała. Dzień był zimny a podczas meczu padał deszcz na zmianę z gęstym śniegiem utrudniając grę zawodnikom obu drużyn. Tym niemniej te kilka tysięcy widzów, największych entuzjastów „footballu”, którzy bez względu na aurę przybyli na stadion Cracovii absolutnie tego nie żałowało. Zobaczyli bowiem piłkę nożną naprawdę w dobrym wydaniu. Zawodnicy Dynama zaprezentowali się jako zespół dobrze wyszkolony technicznie, szybki, znający arkana sztuki piłkarskiej. Mimo niezwykle trudnych warunków atmosferycznych a co za tym idzie śliskiego terenu przeprowadzali płynne, szybkie akcje, popisując się w dodatku kilkoma efektownymi zagraniami. W sumie jako całość pozostawili w Krakowie jak najlepsze wrażenie. Podobali się zwłaszcza obydwaj reprezentacyjni piłkarze Związku Radzieckiego — Łabanowski w ataku, i Wojnow w pomocy. Bardzo dobrze zaprezentował się także prawoskrzydłowy Bazilewicz, wykazujący dobry ciąg na bramkę przeciwnika. Warto dodać, że środkowy Łabanowski po zejściu z boiska Zajcewa grał przez większą część meczu na pozycji lewo-skrzydłowego, wywiązując się zresztą ze swego zadania bez zarzutu.

Trzeba przyznać, że na tle silnego przeciwnika Cracovia osłabiona brakiem Kowalika i Hausnera spisała się nadspodziewanie dobrze. Potrafiła umiejętnie przetrzymać napór przeciwnika, a w drugiej części spotkania przeszła sama do przeciwnatarcia. Przesunięcie Fraska na prawe skrzydło okazało się właściwym pociągnięciem, gdyż na tej pozycji spisywał się on o wiele lepiej, niż przed przerwą na przeciwległej flance. Niektóre okresy gry biało-czerwonych po przerwie były naprawdę bardzo ładne. szybkie i na dobrym poziomie. Jest to tym godniejsze podkreślenia, że przecież Cracovia w niedzielę rozegrała ciężki mecz ligowy w Warszawie. Na najlepszą notę w drużynie krakowskiej zasłużył Durniok w obronie oraz Malarz w pomocy, dobry w defensywie, jak i w budowaniu akcji ofensywnych. W ataku tym razem najlepiej spisywał się Ankus.

Pierwsza bramka padła dla drużyny kijowskiej w dość przypadkowych okolicznościach. Po lekkim strzale Łabanowakiego piłka odbita od nogi Jarczyka zmieniła kierunek lotu l wypadła do bramki Cracovii. W tej sytuacji Michno był zupełnie bezradny. Za chwilę piłkarze Dynama popisują się efektowną zagrywką przy egzekwowaniu rzutu wolnego. Ładnym podaniem trójkątnym omijają „mur" utworzony przez zawodników Cracovii i dopiero bramkarz biało-czerwonych likwiduje groźną sytuację. W dalszym ciągu gra toczy się w przeważającej części na połowie boiska gospodarzy. Dopiero na 15 minut przed przerwą notujemy pierwszy, groźny strzał Malarza na bramkę gości. Za chwilę Michno ratuje swą drużynę przed utratą bramki wybijając nogą piłkę w pole po strzale Bazilewicza, oddanym z bliskiej odległości. Druga połowa meczu to okres przewagi Cracovii, która w tym czasie przeprowadza wiele groźnych akcji. Ale kontrataki piłkarzy kijowskich, noszą stale w sobie zarodek bramki. Raz Sztuka niezwykle przytomnie broni bliski strzał Łobanowskiego. innym razem bramkarzowi biało-czerwonych przyszedł w sukurs słupek. Jednak przy dalekim ostrym strzale Wojnowa skapitulował i drużyna gości prowadzi 2:0. Sześć minut później Malarz egzekwuje rzut rożny, piłkę otrzymuje Frasek i głową zdobywa bramkę dla Cracovii. Mimo obustronnych wysiłków wynik do końca zawodów nie uległ Już zmianie.

W sumie mecz stanowił ładne widowisko sportowe i żałować należy. że nie mogliśmy oglądać walki obu zespołów w lepszych warunkach atmosferycznych.
Źródło: Echo Krakowa nr 75 z 29 marca 1961

Mecze sezonu 1961

Cracovia_herb 1961 Trening Noworoczny  Zwierzyniecki Kraków 1961-02-19 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 3:2  Korona Kraków 1961-02-23 Cracovia - Korona Kraków 1:1  Naprzód Lipiny 1961-02-26 Cracovia - Naprzód Lipiny 4:0  Wieliczanka Wieliczka 1961-03-02 Cracovia - Wieliczanka Wieliczka 6:2  Wawel Kraków 1961-03-05 Cracovia - Wawel Kraków 1:1  Unia Tarnów 1961-03-08 Cracovia - Unia Tarnów 0:1  Polska (juniorzy) 1961-03-12 Cracovia - Polska (juniorzy) 2:0  Polonia Bydgoszcz 1961-03-19 Cracovia - Polonia Bydgoszcz 4:1  Legia Warszawa 1961-03-26 Legia Warszawa - Cracovia 3:2  Dynamo Kijów 1961-03-28 Cracovia - Dynamo Kijów 1:2  Aktivist Brieske 1961-03-31 Aktivist Brieske - Cracovia 3:1  Chemie Halle 1961-04-03 Chemie Halle - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 1961-04-15 Cracovia - Górnik Zabrze 2:3  Stal Mielec 1961-04-23 Stal Mielec - Cracovia 1:5  Lechia Gdańsk 1961-04-26 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:1  Zawisza Bydgoszcz 1961-05-10 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 4:1  Lech Poznań 1961-05-14 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Aktivist Brieske 1961-05-20 Cracovia - Aktivist Brieske 2:5  Odra Opole 1961-05-24 Odra Opole - Cracovia 2:1  Polonia Bytom 1961-05-28 Cracovia - Polonia Bytom 1:2  Wisła Kraków 1961-06-11 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Tarnovia Tarnów 1961-07-01 Tarnovia Tarnów - Cracovia 0:3  ŁKS Łódź 1961-07-05 ŁKS Łódź - Cracovia 1:2  Zagłębie Sosnowiec 1961-07-09 Cracovia - Stal Sosnowiec 1:1  Ruch Chorzów 1961-07-12 Cracovia - Ruch Chorzów 1:3  Walcownia Czechowice-Dziedzice 1961-07-15 Stal Czechowice - Cracovia 1:5  Leszczyński Bielsko-Biała 1961-07-16 Leszczyński Bielsko-Biała - Cracovia 5:4  Victoria Częstochowa 1961-07-24 Victoria Częstochowa - Cracovia 2:3  AKS Mikołów 1961-07-29 Stal Mikołów - Cracovia 2:6  Polonia Bydgoszcz 1961-08-06 Polonia Bydgoszcz - Cracovia 2:0  Kabel Kraków 1961-08-10 Cracovia - Kabel Kraków 2:3  Lechia Gdańsk 1961-08-13 Lechia Gdańsk - Cracovia 4:0  Legia Warszawa 1961-08-16 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Górnik Zabrze 1961-08-19 Górnik Zabrze - Cracovia 2:1  Stal Mielec 1961-08-26 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zawisza Bydgoszcz 1961-09-03 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:1  Lech Poznań 1961-09-06 Cracovia - Lech Poznań 6:2  Polonia Bytom 1961-09-17 Polonia Bytom - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1961-09-24 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Ruch Chorzów 1961-10-15 Ruch Chorzów - Cracovia 4:1  Garbarnia Kraków 1961-10-24 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  Odra Opole 1961-10-29 Cracovia - Odra Opole 2:0  ŁKS Łódź 1961-11-12 Cracovia - ŁKS Łódź 2:1  Zagłębie Sosnowiec 1961-11-19 Stal Sosnowiec - Cracovia 3:0  Polonia Bytom 1961-11-26 Cracovia - Polonia Bytom 1:1  Bielawianka Bielawa 1961-12-03 Bielawianka Bielawa - Cracovia 2:0