Browarski
Grabowski
Jasiówka
Pietruszka

W spotkaniu towarzyskim piłki nożnej Cracovia pokonała wczoraj Garbarnię 2:1 (1:1). Drużyny wystąpiły w następujących składach:

CRACOVIA: Stroniarz, Durniok, Konopelskl, Mikołajczyk, Malarz, Buda, Frasek, Suder, Kowalik, Pietrasińskl, Ankus. GARBARNIA: Kierdaj, Tynor, Konopka, Bomba, Kurek, Bieniek, Cholowa, Browarski, Grabowski, Jasiówka, Pietruszka, Biało-czerwoni wystawili eksperymentalną linię ataku. Ani jeden napastnik nie grał na swojej pozycji! Nic wiec dziwnego, że piątka napastników stale „się szukała". W pierwszej połowie jedyną atrakcją meczu były dwie bramki, w 35 min. Kowalik „główką" zdobył dla Cracovii prowadzenie. W 39 min. Pietruszka strzelił z trudnego kąta, źle ustawiony Stroniarz przepuścił piłkę do siatki.

Po przerwie nastąpiła zmiana w składzie Cracovii. Za Mikołajczyka wyszedł na boisko Szymczyk, za Malarza — Jarczyk, za Sudera — Hausner. Linia ataku; Hausner, Ankus, Pietrasiński, Kowalik, Prasek (a od 65 min. Ziąbka) wypadła dużo lepiej. Gra się ożywiła, coraz częściej obserwujemy szybkie ataki Cracovii i ładne wejścia w „uliczki". Z jednej z takich akcji Hausner zdobywa drugą bramkę. 2:1 dla Cracovii utrzymuje się do końca spotkania, choć biało-czerwoni mieli kilka okazji do podwyższenia wyniku (Husner i Ankus).
Źródło: Dziennik Polski nr 252 z 25 października 1961 [1]

Kibice Cracovii, którzy opuszczali po meczu boisko nie byli bynajmniej zadowoleni. Wprawdzie Cracovia pokonała w towarzyskim spotkaniu Garbarnię 2:1 (1:1) ale poziomem gry bynajmniej nie zachwyciła.

Garbarnia wystąpiła w tym spotkaniu w swym najsilniejszym zestawieniu. Gospodarze natomiast grali w składzie: Stroniarz, Durniok, Konopelski, Mikołajczyk, Malarz, Budka, Frasek, Suder, Kowalik, Pietrasiński i Ankus. Po przerwie w miejsce Mikołajczyka grał Szymczyk, za Malarza Jarczyk, a w ataku zamiast Fraska i Sudera Ziombka i Hausner, do przerwy wynik brzmiał wprawdzie 1:1, ale w tym okresie gry drużyną lepszą była Garbarnia. Atak Cracovii zestawiony mocno eksperymentalnie wyraźnie zawodził strzał owo.
Po przerwie atak Cracovii gra w zestawieniu: Hausner, Ankus, Pietrasiński, Kowalik i Ziombka. W tym okresie gry atak Cracovii grał o wiele składniej i zwłaszcza pod koniec spotkania gospodarze mieli lekką przewagę.
Jak padły bramki? W 31 minucie Ankus bije rzut rożny, piłkę przyjmuje Suder, podoje ostro do Kowalika, który piękną główką Skierował piłkę w sam róg bramki Kierdaja. W 3 minuty później Pietruszka strzelił z bardzo ostrego kąta ponad źle ustawionym Stroniarzem i wynik brzmiał 1:1. Po przerwie w 58 minucie gry Durniok podał piłkę daleko do przodu gdzie przejął ją Hausner. Mimo asysty dwóch obrońców Garbarni Hausner zdołał utrzymać się przy piłce, wywabił i bramki Kierdaja i strzelił nieuchronnie.
W sumie mecz stał na bardzo przeciętnym poziomie, a forma jaką zademonstrowali napastnicy Cracovii na parę dni przed meczem z Odrą — nie napawa optymizmem.

W drużynie Cracovii trudno kogoś specjalnie wyróżnić, gdyż pomoc i obrona popełniały zbyt wiele błędów. W ataku na najwyższą notę zasłużył grający po przerwie Hausner, który Jednak niepotrzebnie dawał się wielokrotnie łapać w ofsidowe pułapki. W składzie grającej Garbarni na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Konopka, Bieniek, oraz Cholewa. Widzów niespełna 3000.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 253 z 25 października 1961

"Cracovia-Garbarnia 2:1" -

Cracovia-Garbarnia 2:1

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
Towarzyski mecz piłkarski Cracovia — Garbarnia zakończył się zwycięstwem Cracovii 2:1 (1:1). Sędziował p. Jakubiec z Krakowa. Widzów około 2 tysiące.

CRACOVJA: Stroniarz — Durniok, Konopelski, Mikołajczyk (Szymczyk) — Malarz (Buda) Buda (.Tarczyk) — Frasek (Bombka), Suder (Hausner), Kowalik, Pietrasiński, Ankus. GARBARNIA: Kierdaj — Tynor, Koropka, Borrba — Kurek. Bieniek — Cholewa .(Stroniarz II), Browarski, Grabowski, Jasiówka, Pietruszka.

W obliczu zbliżającego się, niezwykle ważnego dla Cracovii ligowego spotkania z Odra Opole biało-czerwoni rozegrali towarzyskie spotkanie z Garbarnią. Wybór przeciwnika był słuszny, gdyż piłkarze ludwinowscy stanowili jak si okazało niełatwy do pokona i nią zespół. Co więcej w pierw szej połowie meczu mieli na wet więcej z gry. Dopiero w drugiej części spotkania gdy w Cracovii .nastąpiły odpowiedni zmiany przewagę u-zyskali biało-czerwoni, demonstrując przez jakieś 20 minut kilka ładniejszych zagrań.

Cracovia wystąpiła bez Rewilaka i potraktowała mecz wybitnie sparringowo. Tym niemniej można piłkarzom biało-czerwonych wytknąć niektóre błędy. Przede wszystkim dużo do życzenia pozostawia sprawa szybkości. Akcje rozgrywane niemal w miejscu nigdy nie przyniosą pożądanego efektu. Poza tym należy poprawić celność strzałów. O ile brak szybkości może w pewnym stopniu usprawiedliwić treningowy charakter spotkania to brak celności strzałów i nieumiejętność wyzyskania nadarzających się pożyci i do zdobycia bramek nie znajdują usprawiedliwieni?..

Z dwóch zestawień ataku zaprezentowanych podczas sparringu lepiej podobało nam się drugiej: Hausner, Ankus, Pietrasiński, Kowalik. Frosek (Ziombka).

Wszystkie trzy bramki wczorajszego meczu uzyskane zostały-, w ładnym stylu Pierwszą zdobył w 36 minucie Kowalik przejmując piłkę na głowę po centrze Sudera. Wyrównanie uzyskał w 38 minucie ostrym strzałem Pietruszka. Druga bramka dla Cracovii była dziełem Hausnera, który w 58 min. po solowym biegu wyszedł zwycięsko z pojedynku z obrońcami, lokując piłkę w siatce.
Źródło: Echo Krakowa nr 251 z 25 października 1961

Mecze sezonu 1961

Cracovia_herb 1961 Trening Noworoczny  Zwierzyniecki Kraków 1961-02-19 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 3:2  Korona Kraków 1961-02-23 Cracovia - Korona Kraków 1:1  Naprzód Lipiny 1961-02-26 Cracovia - Naprzód Lipiny 4:0  Wieliczanka Wieliczka 1961-03-02 Cracovia - Wieliczanka Wieliczka 6:2  Wawel Kraków 1961-03-05 Cracovia - Wawel Kraków 1:1  Unia Tarnów 1961-03-08 Cracovia - Unia Tarnów 0:1  Polska (juniorzy) 1961-03-12 Cracovia - Polska (juniorzy) 2:0  Polonia Bydgoszcz 1961-03-19 Cracovia - Polonia Bydgoszcz 4:1  Legia Warszawa 1961-03-26 Legia Warszawa - Cracovia 3:2  Dynamo Kijów 1961-03-28 Cracovia - Dynamo Kijów 1:2  Aktivist Brieske 1961-03-31 Aktivist Brieske - Cracovia 3:1  Chemie Halle 1961-04-03 Chemie Halle - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 1961-04-15 Cracovia - Górnik Zabrze 2:3  Stal Mielec 1961-04-23 Stal Mielec - Cracovia 1:5  Lechia Gdańsk 1961-04-26 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:1  Zawisza Bydgoszcz 1961-05-10 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 4:1  Lech Poznań 1961-05-14 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Aktivist Brieske 1961-05-20 Cracovia - Aktivist Brieske 2:5  Odra Opole 1961-05-24 Odra Opole - Cracovia 2:1  Polonia Bytom 1961-05-28 Cracovia - Polonia Bytom 1:2  Wisła Kraków 1961-06-11 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Tarnovia Tarnów 1961-07-01 Tarnovia Tarnów - Cracovia 0:3  ŁKS Łódź 1961-07-05 ŁKS Łódź - Cracovia 1:2  Zagłębie Sosnowiec 1961-07-09 Cracovia - Stal Sosnowiec 1:1  Ruch Chorzów 1961-07-12 Cracovia - Ruch Chorzów 1:3  Walcownia Czechowice-Dziedzice 1961-07-15 Stal Czechowice - Cracovia 1:5  Leszczyński Bielsko-Biała 1961-07-16 Leszczyński Bielsko-Biała - Cracovia 5:4  Victoria Częstochowa 1961-07-24 Victoria Częstochowa - Cracovia 2:3  AKS Mikołów 1961-07-29 Stal Mikołów - Cracovia 2:6  Polonia Bydgoszcz 1961-08-06 Polonia Bydgoszcz - Cracovia 2:0  Kabel Kraków 1961-08-10 Cracovia - Kabel Kraków 2:3  Lechia Gdańsk 1961-08-13 Lechia Gdańsk - Cracovia 4:0  Legia Warszawa 1961-08-16 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Górnik Zabrze 1961-08-19 Górnik Zabrze - Cracovia 2:1  Stal Mielec 1961-08-26 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zawisza Bydgoszcz 1961-09-03 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:1  Lech Poznań 1961-09-06 Cracovia - Lech Poznań 6:2  Polonia Bytom 1961-09-17 Polonia Bytom - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1961-09-24 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Ruch Chorzów 1961-10-15 Ruch Chorzów - Cracovia 4:1  Garbarnia Kraków 1961-10-24 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  Odra Opole 1961-10-29 Cracovia - Odra Opole 2:0  ŁKS Łódź 1961-11-12 Cracovia - ŁKS Łódź 2:1  Zagłębie Sosnowiec 1961-11-19 Stal Sosnowiec - Cracovia 3:0  Polonia Bytom 1961-11-26 Cracovia - Polonia Bytom 1:1  Bielawianka Bielawa 1961-12-03 Bielawianka Bielawa - Cracovia 2:0