1962-03-28 Cracovia - KS 27 Orzegów 2:0

Pierwszy w historii mecz Cracovii u siebie w ogólnopolskiej fazie Pucharu Polski.

Trzeba umieć dostosować grę do terenu

Do trzech razy sztuka! Nareszcie mamy zwycięzcę spotkania w 1/16 Pucharu Polski między Cracovią i KS 27 Orzegów. Została nim drużyna I-ligowa jak najbardziej słusznie, przewyższała bowiem swego III-ligowego przeciwnika umiejętnościami technicznymi. Jeśli jednak mimo bezwzględnej przewagi w polu biało-czerwoni wygrali tylko 2:0 (przy czym jedną bramkę zdobyli z karnego), to stało się tak dlatego, ponieważ nie umieli zastosować na niezwykle ciężkim boisku (prawdziwe grzęzawisko) właściwego systemu gry. Pod tym względem przewyższali ich Ślązacy. Na tak błotnistym boisku, jakie było wczoraj na stadionie Cracovii, nie sposób uprawiać „małej gry”, bawić się w zawiłe superkombinacje i zmyślne podania, a taką metodę stosowali uparcie napastnicy Cracovii. Tu trzeba długich passingów, zaskakujących przerzutów, rozciągania gry wszerz i w przód, bo w ten sposób i zmęczy się przeciwną obronę i stworzy sobie niejedną okazję do strzału. Trzeba przyznać, że goście, ilekroć przychodzili w posiadanie piłki — co zdarzało się zresztą bardzo rzadko — próbowali tą drogą umieścić ją w siatce gospodarzy, a jeśli im się to ani raz nie udało, to wskutek dobrej gry formaacji defensywnych Cracovii. Wszyscy obrońcy biało-czerwonych ze stoickim spokojem wkraczali w każdą akcję napadu gości i unicestwiali ją jeszcze na przedpolu pola karnego, w pomocy bardzo dobrze zagrał Buda, zarówno defensywnie, jak i ofensywnie. W ataku Cracovii na dobre noty zasłużyli Hausner, Antczak, Kowalik (wielka szkoda, że wskutek kontuzji musiał zejść z boiska).

Goście mieli najsilniejszy punkt w bramkarzu, który w pierwszej połowie obronił w rewelacyjny sposób kilka strzałów (Kowalika, Budy, wolny Konopelskiego). Obrońcy wkraczali w grę zbyt ostro, zwłaszcza środkowy (za jego faul na Hausnerze sędzia podyktował rzut karny). Bramki dla Cracovii zdobyli: w 28 min. Antczak i w 70 min. Pietrasiński z rzutu karnego. Widzów ok. 4 tys. Sędziował p. Kacprzak z Warszawy. CRACOVIA: Stroniarz (Michno), Durniok, Rewilak, Konopelski, Malarz, Buda, Hausner, Pietrusiński, Marciniak, Antczak, Kowalik (Zuśka).

27 ORZEGÓW: Heluszka, Wieczorek, Matura, Fronczak, Pytel I, Korzonek, Pytel II, Damski, Ślusarek, Kostrzewa, Machura.
Źródło: Dziennik Polski nr 75 z 29 marca 1962 [1]

"Piłkarze Cracovii w 1/8 Pucharu Polski" -

Piłkarze Cracovii w 1/8 Pucharu Polski

Rozegrany wczoraj po raz drugi, tym razem w Krakowie, mecz piłkarski o wiejcie o 1/8 Pucharu Polski po. między Cracovią i KS 27 Orzegów zakończył się zwycięstwem gospodarzy w stosunku 2:0 (1:0). Przypominamy, iż pierwszy mecz rozegrany w Orzegowie mimo 2 dogrywek (łącznie 120 minut gry) zakończył się wynikiem bezbramkowym. We wczorajszym meczu bramki dla Cracovii zdobyli: Antczak w 29 min. i Pietrusiński w 70 min, gry (z rzutu karnego). Sędziował p. Kacprzak z Warszawy, Widzów niespełna 5 tys.

CRACOVIA: Stroniarzz (Michno), Dumiok, Rewilak, Konopelski, Malarz, Buda, Hausner, Pietrasiński, Marciniak, Antczak (Zuśka), Kowalik (Antczak).
ORZEGOW: Heluszka, Wieczorek. Pytel I, Frączyk, Matura, Korzonek, Pytel II, Damski, Ślosarek, Kostrzewa, Machura.
Przez pełne 90 min. piłkarze Cracovii formalnie oblegali bramkę Rości, którzy w ciągu całego meczu oddali zaledwie kilka niegroźnych strzałów w kierunku bramki Stroniarza. Mimo to wynik jest stosunkowo niski, gdyż składnie grający w polu napastnicy gospodarzy bardzo często zwlekali ze strzałami, względnie, z dogodnych pozycji posyłał} piłką w aut. Od razu trzeba powiedzieć, iż piłkarze z Orzegowa grający nieco zbyt ostro bronili się bardzo umiejętnie, a poza tym ich bramkarzowi wybitnie dopisywało szczęście. Ponadto zupełnie rozmiękłe boisko ogromnie utrudniało grę.
O przewadze gospodarzy najlepiej świadczy fakt, iż zdobyli oni aż 11 rzutów rożnych, podczas gdy goście ani jednego. Obserwując to spotkanie mogliśmy się przekonać, dlaczego Cracovia nie wygrała poprzedniego meczu w Orzegowie. Zawodnicy śląscy grają bardzo twardo, a lewy obrońca Frączyk wręcz starał się „ unieszkodliwiać" napastników Cracovii, a zwłaszcza Hausnera. Jedno z jego takich ostrych zagrań stało się zresztą powodem podyktowania rzutu karnego, który Pietrasiński pewnie zamienił w bramkę. Frączykowi w ostrej grze niewiele ustępowali Wieczorek, Pytel oraz Machura.
W drużynie Cracovii wyróżnili się wczoraj Rewllak, Buda I Hausner. Kowalik tut przed przerwą odniósł kontuzję (naderwania mięśnia) i po przerwie zastąpił go Zuśka. Antczak wypadł poprawnie. Dobrze grał tel Durniok. Jak nam powiedział po meczu trener Tobik; właśnie Durniok, a także Jarczyk brani są pod uwagę przy ustalaniu składu na najbliższy mecz ligowy przeciwko Legii. Atak będzie grał przypuszczalnie w tym samym składzie co przed przerwą, a więc od lewej: Hausner, Pietrasiński, Marciniak, Antczak l Kowalik.

Kolejny mecz o wejście do 1/4 Pucharu Polski Cracovia rozegra na własnym boisku 8 kwietnia z Polonią Bytom.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 75 z 29 marca 1962