1962-05-12 Górnik Zabrze - Cracovia 9:0: Różnice pomiędzy wersjami

|              Numer = 113
Linia 58: Linia 59:
|              Tresc =

{{miejsce na opis}}
Jak to sic stało? Oto pytanie, które ciśnie się na usta każdego kibica piłkarskiego na wiadomość o skandalicznej klęsce Cracovii 0:9 (0:7) we wczorajszym meczu z Górnikiem w Zabrzu.
Spróbujmy po krotce wyjaśnić ten naprawdę szokujący wynik. Złożyło się na to klika powodów.
Pierwszy 1 najważniejszy to koncertowa i niesłychanie ambitna gra Górnika w pierwszych 47 minutach meczu, kiedy to mistrz Polski wzniósł się na takie wyżyny kunsztu piłkarskiego, że na pewno żadna drużyna w Polsce nic byłaby w stanie stawić mu skutecznego oporu. Cała jedenastka zabrzan, którzy wystąpili w najsilniejszym składzie: Kostka, Floreńskl, Oślizło, Olszówka, Gawlik, Kowalski, Wilczek, Szołtysik, Jankowski, Pohl, Lentner, zagrała od pierwszej minuty gry z takim zacięciem i ambicja, iż Cracovia została zupełnie wytrącona z równowagi i nie mogła zdobyć się na żadną skuteczną obronę.
A kiedy bramki zaczęły się sypać. Jak z rogu obfitości, zawodnicy Cracovii stracili zupełnie głowę i popełniali szkolne błędy. Wystarczy powiedzieć,, te tak zrównoważony bramkarz jak Stroniarz dwukrotnie, rzz przy 7 bramce, drugi raz przy 9 podał piłkę pod nogi, względnie na głowę stojącemu w najbliższej odległości od bramki Pohlowi.
Drugi powód to beznadziejnie słaba w okresie, naporu Górnika gra Cracovii i to wszystkich bez wyjątku zawodników. Poruszali się oni po boisku, nie jak żywi ludzie, lecz jak cienie, robili wrażenie, jakby mieli ołów w nogach. Bez szybkości, bez ambicji, bez umiejętności piłkarskich! Z taką drużyną rasowy przeciwnik zrobi co chce.

Sędzia Sekuła z Olsztyna, w pierwszych minutach meczu wydał kilka mylnych orzeczeń, co w pewnym stopniu zdeprymowało zawodników Cracovii.
Szukając przyczyn tak słabej gry Cracovii, pewne znaczenie zda je się posiadać — zresztą zgodnie z oceną kapitana związkowego C. Kruga i trenera Górnika Dziwisza — zbyt późny przyjazd drużyny do Zabrza. Autobus, wiozący zawodników Cracovii zajechał przed stadion Górnika na 20 minut przed rozpoczęciem meczu, a więc starczyło tylko czasu na przebranie się i trzeba było natychmiast przystąpić do gry.
Dopiero po 9 bramce, która padła w 47 minucie obrona Cracovii przyszła do siebie. Zaczęła wkraczać skutecznie w grę i mimo, że zawodnicy Górnika wychodzili z siebie, aby uzyskać dwucyfrowy wynik (dopingowani zresztą okrzykami widowni, która domagała się 20 bramek) nie pozwolili sobie strzelić ani jednej. Nie bez wpływu na tą poprawę było też przestawienie Durnioka na środek obrony, w miejsce niezwykle słabego Rewilaka. Atak Cracovii zdobył się też w tym okresie na kilka akcji, były jednak zbyt anemiczne, by mogły doprowadzić do zdobycia bramki.
Wspaniałymi umiejętnościami strzeleckimi popisywał się Pohl, który strzelił 6 bramek (w 4. 16. 23. 33. 37 i 47 min,), 2 bramki zdobył Szołtysik (w 6 i 9 min.), jedną Jankowski (w 46 min.).
Cracovia rozegrała ten niesławny mecz w następującym składzie: Stroniarz, Durniok, Rewilak, Mikołajczyk, Malarz. Buda, Hausner, Jarczyk, Szymczyk, Antczak (Frasek), Kowalik.

|                Link =
|                Skan = [[Grafika:Gazeta_Krakowska_1962-05-14_113.png|thumb|Relacja z meczu w dzienniku ''Gazeta Krakowska'' ]]

|      Tytul_artykulu = W Zabrzu rekordowy wynik. Pogrom „biało-czerwonych"

|              Autor =
|              Tresc = CRACOVIA: Stroniarz, Durniok, Rcwilak, Mikołajczyk, Malarz, Buda, Hausner, Janczyk, Szymczyk, Antczak (Frasek). Kowalik.<BR>
GÓRNIK: Kostka, Floreński, Oślizło, Olszówka, Gawlik, Kowalski, Wilczek, Sołtysik, Jankowski, Pohl, Lentner.<BR>
Bramki strzelili: Pohl 5, Sołtysik i Jankowski po 2. Sędziował p. Sekuła z Olsztyna. Szokujący to wynik. W Krakowie kibice nie chcieli wierzyć w tak wysoką porażkę swoich piłkarzy. Rzadko kiedy zdarza się w lidze piłkarskiej aby uzyskiwano tak wysokie rezultaty.
Nic nie ma na usprawiedliwienie biało-czerwonych. Zagrali oni zdecydowanie słabo Poruszali się po boisku ociężale. Górnik zaś wzniósł się na najwyższy poziom. Jego akcje były szybkie, dynamiczne. Wytrąciły one z równowagi zupełnie gości. Szczególnie pierwsza połowa była popisem zabrzan O skuteczności Górników świadczy najlepiej fakt, że zdobyli oni w pierwszej połowie meczu aż 7 bramek. Dwie następne bramki padły zaraz na początku drugiej połowy. Zanosiło się nawet, że ustanowiony zostanie rekord strzelonych bramek. Publiczność domagała nie dwucyfrówki.<BR>
Cracovia otrząsnęła się i przewagi Górnika nie w porę. Ostrzejsze wejścia, lepsza gra obrony spowodowały, że nie padło więcej goli. Żadna to zresztą pociecha. Krakowianie stracili zupełnie dobrą o sobie opinię. Długo trzeba będzie pracować na poprawę nadszarpniętej mocno piłkarskiej reputacji.

}}
}}

Wersja z 14:52, 17 lip 2021

Najwyższa w historii porażka Cracovii na wyjeździe.
Najwyższa w historii porażka Cracovii w oficjalnych rozgrywkach.

Pogrom Cracovii w Zabrzu

Spróbujmy po krotce wyjaśnić ten naprawdę szokujący wynik. Złożyło się na to klika powodów. Pierwszy 1 najważniejszy to koncertowa i niesłychanie ambitna gra Górnika w pierwszych 47 minutach meczu, kiedy to mistrz Polski wzniósł się na takie wyżyny kunsztu piłkarskiego, że na pewno żadna drużyna w Polsce nic byłaby w stanie stawić mu skutecznego oporu. Cała jedenastka zabrzan, którzy wystąpili w najsilniejszym składzie: Kostka, Floreńskl, Oślizło, Olszówka, Gawlik, Kowalski, Wilczek, Szołtysik, Jankowski, Pohl, Lentner, zagrała od pierwszej minuty gry z takim zacięciem i ambicja, iż Cracovia została zupełnie wytrącona z równowagi i nie mogła zdobyć się na żadną skuteczną obronę. A kiedy bramki zaczęły się sypać. Jak z rogu obfitości, zawodnicy Cracovii stracili zupełnie głowę i popełniali szkolne błędy. Wystarczy powiedzieć,, te tak zrównoważony bramkarz jak Stroniarz dwukrotnie, rzz przy 7 bramce, drugi raz przy 9 podał piłkę pod nogi, względnie na głowę stojącemu w najbliższej odległości od bramki Pohlowi. Drugi powód to beznadziejnie słaba w okresie, naporu Górnika gra Cracovii i to wszystkich bez wyjątku zawodników. Poruszali się oni po boisku, nie jak żywi ludzie, lecz jak cienie, robili wrażenie, jakby mieli ołów w nogach. Bez szybkości, bez ambicji, bez umiejętności piłkarskich! Z taką drużyną rasowy przeciwnik zrobi co chce.

Sędzia Sekuła z Olsztyna, w pierwszych minutach meczu wydał kilka mylnych orzeczeń, co w pewnym stopniu zdeprymowało zawodników Cracovii. Szukając przyczyn tak słabej gry Cracovii, pewne znaczenie zda je się posiadać — zresztą zgodnie z oceną kapitana związkowego C. Kruga i trenera Górnika Dziwisza — zbyt późny przyjazd drużyny do Zabrza. Autobus, wiozący zawodników Cracovii zajechał przed stadion Górnika na 20 minut przed rozpoczęciem meczu, a więc starczyło tylko czasu na przebranie się i trzeba było natychmiast przystąpić do gry. Dopiero po 9 bramce, która padła w 47 minucie obrona Cracovii przyszła do siebie. Zaczęła wkraczać skutecznie w grę i mimo, że zawodnicy Górnika wychodzili z siebie, aby uzyskać dwucyfrowy wynik (dopingowani zresztą okrzykami widowni, która domagała się 20 bramek) nie pozwolili sobie strzelić ani jednej. Nie bez wpływu na tą poprawę było też przestawienie Durnioka na środek obrony, w miejsce niezwykle słabego Rewilaka. Atak Cracovii zdobył się też w tym okresie na kilka akcji, były jednak zbyt anemiczne, by mogły doprowadzić do zdobycia bramki. Wspaniałymi umiejętnościami strzeleckimi popisywał się Pohl, który strzelił 6 bramek (w 4. 16. 23. 33. 37 i 47 min,), 2 bramki zdobył Szołtysik (w 6 i 9 min.), jedną Jankowski (w 46 min.).

Źródło: Dziennik Polski nr 113 z 13 maja 1962 [1]

"W Zabrzu rekordowy wynik. Pogrom „biało-czerwonych"" -

W Zabrzu rekordowy wynik. Pogrom „biało-czerwonych"

Bramki strzelili: Pohl 5, Sołtysik i Jankowski po 2. Sędziował p. Sekuła z Olsztyna. Szokujący to wynik. W Krakowie kibice nie chcieli wierzyć w tak wysoką porażkę swoich piłkarzy. Rzadko kiedy zdarza się w lidze piłkarskiej aby uzyskiwano tak wysokie rezultaty. Nic nie ma na usprawiedliwienie biało-czerwonych. Zagrali oni zdecydowanie słabo Poruszali się po boisku ociężale. Górnik zaś wzniósł się na najwyższy poziom. Jego akcje były szybkie, dynamiczne. Wytrąciły one z równowagi zupełnie gości. Szczególnie pierwsza połowa była popisem zabrzan O skuteczności Górników świadczy najlepiej fakt, że zdobyli oni w pierwszej połowie meczu aż 7 bramek. Dwie następne bramki padły zaraz na początku drugiej połowy. Zanosiło się nawet, że ustanowiony zostanie rekord strzelonych bramek. Publiczność domagała nie dwucyfrówki.

Źródło: Gazeta Krakowska nr 113 z 14 maja 1962