1962-07-14 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 4:0: Różnice pomiędzy wersjami

Linia 34: Linia 34:
|                        trener_gosc = [[Augustyn Dziwisz]]
|              ustawienie_gospodarz =
|                    sklad_gospodarz = Dziurowicz<br> Skiba<br>Bazan<br> Śpiewak<br> Fulczyk<br> Majewski<br> Gaik (Myga)<br> Uznański<br> Knosider<br> Gałeczka<br> Piecyk
|                    sklad_gospodarz = Dziurowicz<br> Skiba<br>Bazan<br> Śpiewak<br> Fulczyk<br> Majewski<br> Gaik (Myga)<br> Uznański<br> Kosider<br> Gałeczka<br> Piecyk
|                    ustawienie_gosc = 4-2-4
|                        sklad_gosc = [[Henryk Stroniarz|H. Stroniarz]] (55’  [[Leopold Michno|L. Michno]])<br> [[Stanisław Szymczyk|Szymczyk]]<br> [[Andrzej Rewilak|Rewilak]]<br> [[Andrzej Mikołajczyk|Mikołajczyk]]<br> [[Zygmunt Malarz|Malarz]]<br> [[Waldemar Jarczyk|Jarczyk]]<br> [[Krzysztof Hausner|Hausner]]<br> [[Antoni Zuśka|Zuśka]]<br> [[Zygmunt Marciniak|Marciniak]] (46’ [[Stanisław Pukała|Pukała]])<br> [[Janusz Kowalik|Kowalik]]<br> [[Józef Ziąbka|Ziąbka]]

Wersja z 18:09, 17 lip 2021

Najwyższa w historii porażka Cracovii w ogólnopolskiej fazie Pucharu Polski.

Sędzia: Sikorski
Widzów: ok. 8 000 „ok.” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 8000.

Porażka biało-czerwonych w Sosnowcu

Niestety, mimo całego lokalnego patriotyzmu nic pozytywnego nie nożna powiedzieć o wczorajszym występie Cracovii na Stadionie Ludowym w Sosnowcu. Nie chodzi bynajmniej o to, że biało-czerwoni przegrali wysoko z Zagłębiem 0 4 (0:1), kończąc tym samym swoją karierę w rozgrywkach o puchar Polski. Gorzej, że krakowska jedenastka zaprezentowała się bardzo słabo, demonstrując poziom drużyny III-ligowej. Piątka nierozumtejących się napastników plątała się — tak bowiem trzeba określić. Ich chaotyczne poczynania — po całym boisku, bez żadnej taktycznej koncepcji. Grano przy tym — zwłaszcza w pierwszej połowie — tak wolno, iż szybciej poruszaliby się na boisku... oldboye.

W teł sytuacji gra toczyła się przez większą część meczu na połowie gości. I — chociaż Mikołajczyk, Rewilak i Stroniarz grali dość poprawnie — oczwiste było, że krakowska defensywa, pozbawiona oparcia w ataku, musi wcześniej czy później stracić bramki. Tak też się stało. A Zagłębie? Gospodarze do przerwy, Jakkolwiek byli groźniejsi od Cracovii, grali nienadzwyczajnle. Dopiero po zmianie stron, po skutecznych przesunięciach w linii ofensywnej- Zagłębie wypadło znacznie lepiej. Widzieliśmy dobre akcje, dużo strzałów.

Jak padły bramki. Prowadzenie zdobyło Zagłębie w 20 minucie, ze strzału Gałeczki, który posłał piłkę tuż obok słupka do siatki zasłoniętego Stroniarza. W 6 minut po zmianie stron było Już 3:0. W 50 min. Piecyk strzelił obok wybiegającego Stroniarza, w dwie minuty później Kosider pięknym strzałem zza linii pola karnego zdobył następnego goła. W 67 min. wynik spotkania ustalił Gałeczka, strzelając z ostrego kąta czwartą bramkę, Gospodarze mieli jeszcze kilka dogodnych sytuacji podbramkowych, z których najgroźniejszą wyjaśnił Michno, rzucając się pod nogi Uznańskiemu.

Zagłębie: Dziurowicz, Skiba, Bazan, Śpiewak, Fulczyk, Majewski. Gaik (Myga). Uznański, Knsider, Gałeczka. Piecyk. Cracovia: Stroniarz (Michno), Mikołajczyk, Rewilak. Szymczyk, Malarz, Jarczyk, . Hausner, Zuśka, Marciniak (Pukała). Kowalik. Ziąbka. Sędziował p. Sikorski z Łodzi. Widzów 7 tysięcy.
Źródło: Dziennik Polski nr 167 z 15 lipca 1962 [1]

"Cracovia odpadła z rozgrywek o Puchar Polski" -

Cracovia odpadła z rozgrywek o Puchar Polski

Kariera Cracovii w Pucharze Polski została zakończona. W sobotę biało-czerwoni przegrali w Sosnowcu z tamtejszym „Zagłębiem" 0:4 (0:1). Sprawdziły się więc przewidywania kibiców. Krakowianie nie sprostali mocnemu zespołowi, który w rozgrywkach ligi państwowej zajął ostatecznie trzecie miejsce.

Spodziewano się jednak, że Cracovia zagra ambitnie. Tymczasem biało-czerwoni zaprezentowali w Sosnowcu rozpaczliwy futbol. Momentami byli wręcz niewidoczni na boisku. Jeżeli już udało im się kiedy zdobyć piłkę, to rozgrywali ją tak ślamazarnie, że przeciwnicy nie mieli większych trudności, aby ją znów odzyskać.
Szczególnie słabo zagrał atak Cracovii. Po boisku po¬ruszało się ospale pięciu zupełnie nierozumiejących się piłkarzy. W takiej sytuacji nawet ofiarna gra formacji defensywnych i bramkarza Stroniarza nie mogła prze¬szkodzić piłkarzom z Zagłębia w zdobyciu 4 bramek.
Cracovia wystąpiła do tego spotkania w następującym składzie: Stroniarz (Michno), Mikołajczyk, Rewilak, Szymczyk, Malarz, Jarczyk, Hausner, Zuśka, Marciniak (Pukała), Kowalik, Ziąbka.

Bramki zdobyli dla Zagłębia: Gałeczka 2 oraz Piecyk i Kosider po 1. Sędziował p. Sikorski z Łodzi, widzów 6.000.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 167 z 16 lipca 1962