Antczak
Olesiak

1963-04-14 Hutnik Nowa Huta - Cracovia II 0:1

podczas meczu

Towarzyskie spotkanie II-ligowych drużyn Garbarni i Cracovii — rozegrane w Krakowie w pierwszym dniu świąt — nie dostarczyło nielicznej publiczności większych emocji. Mecz stał na przeciętnym poziomie i prowadzony był w ślamazarnym, iście... świątecznym tempie. Wygrała 2:1 (0:0) mocno osłabiona Cracovia, ale optycznie — w polu — Garbarnia nie ustępowała swej rywalce, a nawet miała długimi okresami więcej z gry. Losy meczu rozstrzygnął w pierwszych 5 minutach po zmianie stron Stroniarz II, strzelając — z bliskiej odległości — dwie bramki dla Cracovii. Honorowy punkt dla Garbarni uzyskał — nie bez winy Tabora — Jasiówka w 58 min. gry.
Źródło: Dziennik Polski nr 89 z 16 kwietnia 1963 [1]

"Mecz przyjaźni i pojednania" -

Mecz przyjaźni i pojednania

Towarzyskie spotkanie przeważnie mają charakter spotkań przyjacielskich. Mecz niedzielny Garbarnia—Cracovia „podwójnie” był przyjacielski: wymiana proporczyków I kwiatów przed meczem i sam przebieg spotkania na to wskazywał. Pilarze obu drużyn specjalnie nie wysilali Się, wyglądało Jakby śpieszyli do... stola świątecznego. Akcje były przeprowadzane w zwolnionym tempie, kilka „przyspieszonych” ataków wywołało anemiczne oklaski na ziejących pustkami trybunach.

Gospodarze mieli klika idealnych okazji do zdobycia bramek, zabrakło jednak i umiejętności strzeleckich i łutu szczęścia. Tylko Bieniek w pomocy i coraz lepiej grający Jasiówka w ataku zasłużyli w Garbarni na wyróżnienie. W drużynie „biało- czerwonych" jasnym punktem był strzelec obu bramek Stroniarz II. Niezły mecz zagrali Antczak, Olesiak i Kupiec.
Pierwsza połowa należała do Cracovii. Jej akcje zaczepne były niebezpieczniejsze. W 39 min. — najładniejszy moment spotkania. Piłkę mają „biało-czerwoni”, podania od nogi do nogi, w końcu ładny strzał Antczaka wyłapuje Kierdaj.
W pierwszej minucie po przerwie w zamieszaniu podbramkowym piłkę wyłuskuje Stroniarz II i... 1:0 dla Cracovii. W 50 minucie jest już 2:0, Stroniarz II ogrywa Kierdaja , i strzela do pustej bramki. Kontratak Garbarni. Jasiówka w 58 min. z bliska zdobywa bramkę (nie bez winy Tabora) Garbarnia ma dwie świetne okazje do zdobycia wyrównującej bramki, jednak Miceusz Bieniek fatalnie pudłują.
Sukces Cracovii 2:1 jest tym cenniejszy, że wystąpiła do tego meczu aż z czterema rezerwowymi.
Garbarnia: Kierdaj, Tynor, Konopka, Prokopowicz, Baruch, Bieniek, Miceusz, Gigoń, Jasiówka, Gadocha, Pietruszka.
Cracovia: Stroniarz I (Tabor), Petri, Poprawski, Rapacz, Kupiec, Ślęczek, Żaczyński, Stroniarz II, Bujara, Antczak, Olesiak.

Sędziował p. Jakubiec (Kraków), widzów 1,5 tys.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 89 z 16 kwietnia 1963

"Mecz przyjaźni wygrała Cracovia" -

Mecz przyjaźni wygrała Cracovia

GARBARNIA — CRACOVIA 1:2 (0:0). Bramki zdobyli: Stroniarz II w 46 i 50 min. oraz Jasiówka w 58 min. gry. Sędziował p. Jakubiec z Krakowa. Widzów około 1.500.

GARBARNIA: Kierdaj — Ty-nor, Konopka, Prokopowicz — Baruch, Bieniek — Miceusz, Gigoń, Jasiówka, Gadocha, Pietruszka. CRACOVIA: Stroniarz (Tabor) — Petri, Poprawski, Rapacz — Kupiec, Ślęczek — Zaczyński, Stroniarz II, Bujara. Antczak. Olesiak.

Po niezbyt przyjemnych incydentach jakie miały miejsce w mistrzowskim spotkaniu obie drużyny postanowiły naprawić nadszarpnięte dobrosąsiedzkie stosunki l rozegrać mecz przyjaźni. Przed zawodami zawodnicy obu zespołów uścisnęli sobie wzajemnle dłonie 1 obdarowali kwiatami.

Spotkanie prowadzone w świątecznym nastroju stało na przeciętnym poziomie, tym niemniej widzieliśmy kilka ciekawszych sytuacji podbramkowych. Obydwie drużyny miały świetne okazje na poprawienie wyniku, jednak napastnicy nie umieli ich wykorzystać, na skutek braku szybkości, orientacji czy umiejętności strzeleckich. W Innych wypadkach bramkarze skuteczni interweniowali.

Z ciekawszych sytuacji warto wymienić przytomną Interwencję Stroniarza przy ostrym strzale Barucha w pierwszej minucie meczu, strzał główką Zaczyńskiego, czy wreszcie w 15 min. ostry strzał Miceusza w poprzeczkę, od, której piłka się odbiła wychodząc w pole. W 4« min. po ładnej akcji. Stroniarz II uzyskuje prowadzenie dla Cracovii, a kilka minut później o-grywa wybiegającego Klerdaja I podwyższa wynik na 2:0. Jedyną bramkę dla Garbarni zdobył Jasiówka. Po Jego strzale piłka mimo Interwencji Tabora ugrzęzła w siatce. Od tego momentu „garbarze” przyspieszają grę. dążąc do wyrównania. Na bramkę Cracovii strzelają: Jasiówka, Miceusz i Bieniek, jednak bez skutku i mecz kończy się zwycięstwem biało-czerwonych.

W Cracovii najlepsi: Poprawski i Stroniarz II, w Garbarni Jasiówka i Bieniek.

Również podczas tego meczu piłkarze 1 publiczność uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego płk. H. Reymana.
Źródło: Echo Krakowa nr 89 z 16 kwietnia 1963

Mecze sezonu 1962/63

Skawa Wadowice 1962-08-02 Skawa Wadowice - Cracovia 1:1  Czarni Żywiec 1962-08-08 Czarni Żywiec - Cracovia 2:1  Lędzianka 1962-08-08 Lędzianka - Cracovia 2:3  Garbarnia Kraków 1962-08-19 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:3  Górnik Jaworzno 1962-08-22 Cracovia - Górnik Jaworzno 1:0  Unia Racibórz 1962-08-26 Unia Racibórz - Cracovia 5:1  Karpaty Krosno 1962-09-02 Cracovia - Karpaty Krosno 1:1  Dąb Katowice 1962-09-05 Dąb Katowice - Cracovia 4:1  Śląsk Wrocław 1962-09-09 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:0  Piast Gliwice 1962-09-16 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Stal Mielec 1962-09-23 Cracovia - Stal Mielec 2:1  Górnik Wieliczka 1962-09-26 Górnik Wieliczka - Cracovia 1:2  Start Łódź 1962-09-29 Cracovia - Start Łódź 3:0  Wawel Kraków 1962-10-04 Wawel Kraków - Cracovia 2:2  Polonia Gdańsk 1962-10-14 Cracovia - Polonia Gdańsk 8:0  Bałtyk Gdynia 1962-10-20 Bałtyk Gdynia - Cracovia 1:1  Szombierki Bytom 1962-11-01 Cracovia - Szombierki Bytom 1:0  Polonia Bydgoszcz 1962-11-04 Polonia Bydgoszcz - Cracovia 1:1  Slavia Ruda Śląska 1962-11-11 Cracovia - Slavia Ruda Śląska 4:3  Raków Częstochowa 1962-11-18 Raków Częstochowa - Cracovia 5:1  Lechia Dzierżoniów 1962-11-25 Lechia Dzierżoniów - Cracovia 0:3  Warta Poznań 1962-12-02 Warta Poznań - Cracovia 3:2  Cracovia_herb 1963 Trening Noworoczny  Pafawag Wrocław 1963-02-20 Pafawag Wrocław - Cracovia 1:3  Zagłębie Wałbrzych 1963-02-24 Thorez Wałbrzych - Cracovia 4:2  Hutnik Kraków 1963-02-27 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 2:1  Górnik Konin 1963-02-28 Górnik Konin - Cracovia 2:1  Górnik Jaworzno 1963-03-03 Górnik Jaworzno - Cracovia 0:4  Nadwiślan Kraków 1963-03-07 Cracovia - Nadwiślan Kraków 1:3  Czarni Kraków (1923) 1963-03-10 Cracovia - Czarni Kraków 9:0  Victoria Jaworzno 1963-03-13 Cracovia - Victoria Jaworzno 1:0  Garbarnia Kraków 1963-03-17 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:1  Korona Kraków 1963-03-21 Cracovia - Korona Kraków 2:0  Unia Racibórz 1963-03-24 Cracovia - Unia Racibórz 0:0  Korona Kraków 1963-03-27 Korona Kraków - Cracovia 1:5  Karpaty Krosno 1963-03-31 Karpaty Krosno - Cracovia 1:0  Dąb Katowice 1963-04-07 Cracovia - Dąb Katowice 2:1  Dąbski Kraków 1963-04-10 Cracovia - Dąbski Kraków 5:0  Garbarnia Kraków 1963-04-14 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:2  Śląsk Wrocław 1963-04-21 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1963-04-25 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:3  Piast Gliwice 1963-04-28 Cracovia - Piast Gliwice 2:0  Stal Mielec 1963-05-05 Stal Mielec - Cracovia 2:2  Start Łódź 1963-05-12 Start Łódź - Cracovia 1:1  Wawel Kraków 1963-05-19 Cracovia - Wawel Kraków 0:1  Dynamo Mińsk 1963-05-23 Cracovia - Dynamo Mińsk 3:2  Polonia Gdańsk 1963-05-26 Polonia Gdańsk - Cracovia 0:0  Bałtyk Gdynia 1963-06-01 Cracovia - Bałtyk Gdynia 3:1  Szombierki Bytom 1963-06-09 Szombierki Bytom - Cracovia 1:0  Polonia Bydgoszcz 1963-06-16 Cracovia - Polonia Bydgoszcz 3:1  Górnik Radlin 1963-06-19 Górnik Radlin - Cracovia 0:1  Slavia Ruda Śląska 1963-06-23 Slavia Ruda Śląska - Cracovia 0:1  SHL Kielce 1963-06-26 SHL Kielce - Cracovia 3:1  Raków Częstochowa 1963-06-30 Cracovia - Raków Częstochowa 2:5