1963-08-18 Górnik Jaworzno - Cracovia II 1:1

"Pojedynki piłkarskie znów cieszą widzów" -

Pojedynki piłkarskie znów cieszą widzów

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.2
Wczorajsze spotkanie piłkarskie o mistrzostwo II ligi pomiędzy Cracovią i Lechem Poznali zakończyło się wynikiem remisowym 2:2 (1:1). Mecz był ciekawy, prowadzony w szybkim tempie i obfitował w wiele ciekawych sytuacji podbramkowych.

Były I ligowiec Lech pozostawił w Krakowie dobre wrażenie. Jest to drużyna grająca spokojnie, dokładnie choć... ostro, ale fair. Największym atutem gości jest szybka gra skrzydłami.
Cracovia zagrała mecz bardzo ambitnie. Samo spotkanie rozpoczęło się dla gospodarzy niepomyślnie. Moment nieuwagi w drugiej minucie obrońców kosztował Cracovię utratę bramki. Uzyskał ją z najbliższej odległości Kaczmarek. Nie speszyło to „pasiaków”. Dysponowani świetnie pomocnicy Szymczyk i Kupiec zasilali raz po raz atak celnymi piłkami. Wykorzystał to w 6 min. Stroniarz II. który uzyskał wyrównanie. Od tej chwili Cracovia nadawała ton grze pomimo, że w 5 min. gry opuścił boisko Rewilak (zerwanie mięśnia). Trener Dziwisz zdecydował się na wstawienie do gry Kowalika. W tej sytuacji Mikołajczyk objął pozycje stopera. Pomimo przewagi Cracovii w polu piłkarze poznańscy stwarzali wiele groźnych sytuacji pod bramką Stroniarza. Ułatwiali im to niepewnie grający obrońcy.
Po przerwie Cracovia zagrała słabiej. Wykorzystali to goście i nie bez winy Stroniarza. który był źle ustawiony, zdobyli drugą bramkę. Piłkarze Lecha uwierzyli, że mogą odnieść zwycięstwo. Zaczęli grać dokładnie i szybko. Atak Cracovii zagubił się zaś kompletnie. Uporczywa gra wszystkich zawodników Cracovii środkiem boiska przy skomasowanej obronie gości nie mogła przynieść żadnego rezultatu. Na 10 min. przed końcem meczu Cracovia jeszcze ras desperacko zaatakowała. Stroniarz II popisał się pięknym strzałem głową obronionym jednak kapitalnie przez bramkarza Wittiga. Po 3 rzutach rożnych egzekwowanych przez Cracovię w 82 min. w wielkim zamieszaniu pod bramką Lecha strzał Zapalskiego znalazł drogę do bramki gości 2:2. Wynik ten nie krzywdzi żadnej z drużyn.
W Cracovii dobrze zagrali Szymczyk, Kupiec, Stroniarz II oraz Kowalik w II połowie moczu. Zawiódł natomiast Hausner i trio obronne. (AP) CRACOVIA: Stroniarz I, Mikołajczyk, Rewilak, (Kowalik), Antczak, Kupiec, Szymczyk, Hausner, Stroniarz II, Zapalski, Zuśka, Poprawski.
LECH: Wittig, Bartoszak, Gojny, Karbowiak, Sadowski, Domino, Stempkowski, Kaczmarek. Pietrzak, Szczepakiewicz, Śmiłowski.

Bramki zdobyli dla Cracovii Stroniarz II w 6 min. i Zapalski w 82 min. Dla Lecha Kaczmarek w 2 min. oraz Domino w 48 min. Sędziował p. Liszka z Katowic.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 195 z 19 sierpnia 1963

"Z trudem wywalczony remis Cracovii" -

Z trudem wywalczony remis Cracovii

CRACOVIA — LECH POZNAŃ 2:2 (1:1). Bramki zdobyli: dla Lecha — Kaczmarek w 2 i Szczepankiewicz w 47 a dla Cracovii — Stroniarz II w 5 i Zapalski w 82 minucie gry. Sędziował p. Liszka z Katowic. Widzów około 12 tysięcy.

CRACOVIA: Stroniarz — Mikołajczyk (Poprawski), Rewilak (Mikołajczyk , Antczak — Kupiec; Szymczyk — Hausner, Stroniarz II, Zapalski, Zuśka, Poprawski (Kowalik). LECH: Witting — Bartoszak, Gojny, Karbowiak — Sanowski Domino — Stępkowski (Mikołajewski), Kaczmarek , Pietrzak, Szczepankiewicz, Smiłowski.

Początek meczu był dość nieoczekiwany. Już. bowiem w 2 min. po szybkim ataku gości i po ładnym dośrodkowaniu piłki przez Szczepankiewicza goście uzyskują prowadzenie a dwie minuty później Cracovia zdobyła wyrównującą bramkę. Teraz biało- czerwoni mają wyraźną przewagę, uparcie dążąc do poprawienia wyniku lecz ich wysiłki nie przynoszą rezultatu i do przerwy wynik me ulega zmianie. W drugiej połowie meczu również w 2 minucie po rozpoczęciu gry pada druga bramka dla Lecha. Rzut rożny egzekwował Mikołajewski. Śliską piłkę stara się wypiąstkować Stroniarz, lecz odbija się ona od poprzeczki i Szczepankiewicz kieruje ją głową do bramki.

Znów Cracovia uparcie walczy o wyrównanie, które tym razem długo me przychodzi. Dopiero w 92 min. strzał z woleja Zapalskiego przyniósł gospodarzom drugą bramkę. Przyprawiła ona kibiców krakowskich o wielką radość. Dopingują zawodników do lepszej gry, jednak mimo wysiłków drużyny wynik nie ulega zmiapie. W sumie Inauguracyjny występ Cracovii nie wypad! zadowalająco. .Poza pomocą (Szymczyk. Kupiec) gra zarówno napastników jak i, obrońców pozostawiała dużo do życzenia.

Lech zaprezentował silę jako zespół wyrównany, dojrzały, dobrze. rozumiejący założenia taktyczne. W zależności- od wymogów sytuacji umiał przyspieszyć grę względnie ją opóźnić. Wypady poznaniaków były zawsze groźne. Szybcy napastnicy Lecha doskonale dawali sobie radę z obroną gospodarzy i to nawet wówczas gdy byli w mniejszości.
Źródło: Echo Krakowa nr 193 z 19 sierpnia 1963

Mecze sezonu 1963/64

Suski Podokręg PN 1963-07-21 Suski Podokręg PN - Cracovia 1:4  Babia Góra Sucha Beskidzka 1963-07-25 Babia Góra Sucha Beskidzka - Cracovia 3:7  Cracovia_herb 1963-07-29 Cracovia - Cracovia II 4:0  Skawa Wadowice 1963-07-30 Skawa Wadowice - Cracovia 1:6  Zwierzyniecki Kraków 1963-08-04 Zwierzyniecki Kraków - Cracovia 0:3  Bieżanowianka Kraków 1963-08-06 Cracovia - Bieżanowianka Bieżanów 13:2  Górnik Siersza 1963-08-08 Cracovia - Górnik Siersza 10:1  Hutnik Kraków 1963-08-11 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 6:2  Górnik Radlin 1963-08-14 Cracovia - Górnik Radlin 2:1  Lech Poznań 1963-08-18 Cracovia - Lech Poznań 2:2  Raków Częstochowa 1963-08-25 Raków Częstochowa - Cracovia 1:1  Lechia Gdańsk 1963-08-28 Cracovia - Lechia Gdańsk 5:2  Stal Mielec 1963-09-01 Stal Mielec - Cracovia 0:1  Śląsk Wrocław 1963-09-07 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Wawel Kraków 1963-09-15 Wawel Kraków - Cracovia 1:4  Polonia Bydgoszcz 1963-09-19 Cracovia - Polonia Bydgoszcz 0:2  Lublinianka Lublin 1963-09-21 Cracovia - Lublinianka Lublin 3:0  Górnik Wilchwy 1963-09-29 Górnik Wilchwy - Cracovia 2:4  Górnik Wałbrzych 1963-10-02 Górnik Wałbrzych - Cracovia 0:1  Piast Gliwice 1963-10-06 Cracovia - Piast Gliwice 3:0  Urania Ruda Śląska 1963-10-13 Górnik Kochłowice - Cracovia 1:0  Zawisza Bydgoszcz 1963-10-20 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 2:0  Karpaty Krosno 1963-10-27 Cracovia - Karpaty Krosno 2:0  Rapid Wełnowiec 1963-11-03 Rapid Wełnowiec - Cracovia 5:2  Garbarnia Kraków 1963-11-10 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:1  Odra Opole 1963-11-16 Cracovia - Odra Opole 2:0  Start Łódź 1963-11-24 Start Łódź - Cracovia 1:3  Cracovia_herb 1964 Trening Noworoczny  Piast Gliwice 1964-02-20 Cracovia - Piast Gliwice 2:2  Start Łódź 1964-02-21 Cracovia - Start Łódź 3:0  Piast Gliwice 1964-02-23 Cracovia - Piast Gliwice 3:0  Piast Gliwice 1964-02-26 Cracovia - Piast Gliwice 2:1  Zagłębie Sosnowiec 1964-02-28 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 4:2  ŁKS Łódź 1964-03-01 Cracovia - ŁKS Łódź 2:1  Bieżanowianka Kraków 1964-03-03 Cracovia - Bieżanowianka Bieżanów 6:0  Tarnovia Tarnów 1964-03-05 Cracovia - Tarnovia Tarnów 2:0  Victoria Jaworzno 1964-03-08 Cracovia - Victoria Jaworzno 2:1  Wawel Kraków 1964-03-16 Wawel Kraków - Cracovia 3:0  Lech Poznań 1964-03-22 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Lechia Gdańsk 1964-04-05 Lechia Gdańsk - Cracovia 2:1  Stal Mielec 1964-04-12 Cracovia - Stal Mielec 0:2  Ruch Chorzów 1964-04-15 Ruch Chorzów - Cracovia 1:4  Śląsk Wrocław 1964-04-19 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:0  Wawel Kraków 1964-04-24 Cracovia - Wawel Kraków 3:2  Polonia Bydgoszcz 1964-05-02 Polonia Bydgoszcz - Cracovia 2:2  Lublinianka Lublin 1964-05-10 Lublinianka Lublin - Cracovia 1:2  Raków Częstochowa 1964-05-13 Cracovia - Raków Częstochowa 1:1  Bieżanowianka Kraków 1964-05-17 Bieżanowianka Bieżanów - Cracovia 0:3  Piast Gliwice 1964-05-24 Piast Gliwice - Cracovia 2:2  Start Łódź 1964-05-27 Cracovia - Start Łódź 0:1  Garbarnia Kraków 1964-05-31 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:3  Górnik Wałbrzych 1964-06-03 Cracovia - Górnik Wałbrzych 0:0  GKS Katowice 1964-06-07 Cracovia - GKS Katowice 1:1  Karpaty Krosno 1964-06-21 Karpaty Krosno - Cracovia 1:3  Zawisza Bydgoszcz 1964-06-28 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 0:1