4-3-3

podczas meczu

"Więcej braw zebrała Cracovia" -

Więcej braw zebrała Cracovia

Około 20 tysięcy widzów przy¬było wczoraj na stadion Cracovii, by oglądać pojedynek dwóch liderów ligowych: Górnika Zabrze (I liga) z Cracovią (II liga) w meczu o „Puchar Polski” w piłce nożnej. Z zainteresowaniem oczekiwano występu najlepszej obecnie „Jedenastki” polskiej. „Górnicy” zawiedli, więcej braw za swą grę otrzymali krakowianie.

W 'pierwszej połowie gry biało-czerwoni stracili „niepotrzebnie” dwie bramki. Już w 5 minucie nieobstawiony Lubański idealnie podał do Szołtysika i ten z bliska zdobył pro-wadzenie dla górników. Powoli z przewagi gości otrząsa się zespół gospodarzy. I gdy krakowianie atakują, grają coraz lepiej — Lubański po rajdzie Musiałka strzela drugą bramkę dla Górnika (29 min. gry). Następuje żywiołowy atak krakowian. Akcja „trzech panów S” — Szymczyk, Stroniarz. Spiżak i ten ostatni w pełnym biegu strzela nieuchronnie. W dwie minuty późnej pod bramkę Gomoli zawędrowali dwaj obrońcy Cracovii. Antczak dokładnie centruje, a Kubik uzyskuje główką wyrównującą bramkę dla Cracovii Burza oklasków na wi¬downi. Górnicy przechodzą do defensywy, wynik meczu 2:2 u- trzymuje się do połowy spotkania.
Po zmianie stron w 50 min. konsternacja na widowni. Oślizło wydawało się niegroźnie podaje do Szołtysika. zamieszanie pod bramką Cracovii, obrońcy nie potrafili wybić piłki w pole i Szołtysik strzel* trzecią bramkę.
Nadal w ataku krakowianie. W 52 min. po dalekim strzale Sarnata piłka omal nie wpadła do siatki po kiksie Gomoli. W 70 min. Sarnat z bliska strzela, Gomola broni na róg. Górnicy zwalniają grę. w końcówce zabrakło sił biało-czerwonym na przyspieszenie gry i mecz koń¬czy się nikłym, niezasłużonym zwycięstwem Górnika 3:2 (2:2).
W zespole gości kapitalny mecz zagrał Szołtysik. w drużynie gospodarzy wyróżnił się Ku¬bik i w pierwszej połowie — Antczak ) Szymczyk.
CRACOVIA: H. Jałocha (Paluch), Chemicz, Kubik, Antczak, Joczys, K. Jałocha, Niemiec (Suder). Spiżak, Sarnat, Szymczyk, Stroniarz.
GÓRNIK: Gomola, Kucht (Olek), Oślizło, Gorgon, Floreński, Deja, Wilczek, Skowronek, Szołtysik, Lubański, Musiałek.

Sędziował p. Karolak (Łódź), który nie odgwizdał dwóch prze¬winień obrońców Górnika na polu karnym.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 262 z 4 listopada 1968

"Ambitna postawa piłkarzy Cracovii w meczu z Górnikiem Zabrze" -

Ambitna postawa piłkarzy Cracovii w meczu z Górnikiem Zabrze

CRACOVIA — GÓRNIK ZABRZE 2:3 (2:2), Bramki zdobyli: dla Górnika Szołtysik w 4 i w 50 min. i Lubański w 24 min. a dla Cracovii — Spiżak w 31 i Kubik w 33 min. gry. Sędziował p. Karolak z Łodzi. Widzów 20 tys.

CRACOVIA: H. Jałocha (Paluch), Chemicz, Kubik, Antczak, Joczys, K. Jałocha, Niemiec (Suder). Spiżak, Sarnat, Szymczyk, Stroniarz. GÓRNIK: Gomola, Kuchta (Olek). Oślizło, Gorgon, Floreński, Deja. Wilczek, Skowronek. Szołtysik. Lubański. Musiałek.

Było to interesujące widowisko. Pierwsze minuty meczu zapowiadały wysokie zwycięstwo Górnika. Dość bowiem powiedzieć, że po 24 minutach gry goście prowadzili 2:0 a Cracovia w tym czasie ani raz nie potrafiła poważnie zagrozić bramkarzowi Górnika. Utrata dwóch bramek zdopingowała jednak drużynę krakowską do energiczniejszych akcji. Zaniechano kurczowej obrony. Piłkarze przeszli do zdecydowanego ataku. W wyniku tych akcji Spiżak w pełnym biegu zdobywa pierwszą bramkę a w dwie minuty później Kubik głową uzyskuje wyrównanie. Od tej chwili znikł u piłkarzy Cracovii respekt dla wielokrotnego mistrza Polski. Górnicy zepchnięci zostają do obrony.

O losach meczu przesądziła 50 min. meczu, kiedy to Oślizło przebiegł z piłka pół boiska, podał ją Szołtysikowi a ten dopełnił formalności. Przy u-tracie i tej bramki nie bez winy byli obrońcy oraz bramkarz Cracovii. Ostatnie 20 min. ponownie należą do gospodarzy, którzy energicznie atakuja. W 52 min. Gomola potknął się gdy piłka leciała do bramki, lecz ostatnim wysiłkiem odbił się od ziemi i wybił piłkę W pole. W 67 min. Spiżak podcięty został na polu karnym przez Gorgonia. ale sędzia nie uważał za słuszne podyktować „jedenastki”.

Choć spotkanie było interesujące; to jednak był to jeden ze słabszych meczów Górnika, którego widzieliśmy w lepszej formie i który grał tylko na tyle, aby zapewnić sobie awans do następnej rundy w rozgrywkach pucharowych. Najlepszym zawodnikiem w Górniku był Szołtysik.

Cracovia walczyła bardzo ambitnie i była bliska sprawienia niespodzianki. Najlepiej, zwłaszcza do przerwy, grali: Antczak, Szymczyk i Kubik. Za dzielną postawą należą się wszystkim zawodnikom słowa pochwały.
Źródło: Echo Krakowa nr 259 z 4 listopada 1968

Mecze sezonu 1968/69

Spartak Přerov 1968-06-29 Spartak Přerov - Cracovia 1:5  Stahl Eisenhüttenstadt 1968-06-30 Stahl Eisenhüttenstadt - Cracovia 2:3  Słomniczanka Słomniki 1968-07-19 Słomniczanka Słomniki - Cracovia 0:8  Stahl Eisenhüttenstadt 1968-07-26 Cracovia - Stahl Eisenhüttenstadt 2:2  Wisła Kraków 1968-07-27 Cracovia - Wisła Kraków 1:2  Olimpia Poznań 1968-08-03 Olimpia Poznań - Cracovia 0:1  Wawel Kraków 1968-08-07 Cracovia - Wawel Kraków 1:3  Piast Gliwice 1968-08-11 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Unia Racibórz 1968-08-18 Unia Racibórz - Cracovia 1:0  Hutnik Kraków 1968-08-24 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 3:0  Odra Wrocław 1968-08-28 Odra Wrocław - Cracovia 0:1  Start Łódź 1968-08-31 Start Łódź - Cracovia 0:0  Zawisza Bydgoszcz 1968-09-08 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 3:1  Unia Tarnów 1968-09-14 Cracovia - Unia Tarnów 2:0  Lech Poznań 1968-09-22 Lech Poznań - Cracovia 0:1  Górnik Wojkowice 1968-09-29 Cracovia - Górnik Wojkowice 4:3  Arkonia Szczecin 1968-10-06 Arkonia Szczecin - Cracovia 0:1  Motor Lublin 1968-10-13 Cracovia - Motor Lublin 3:1  Garbarnia Kraków 1968-10-19 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:0  ŁKS Łódź 1968-10-27 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 1968-11-03 Cracovia - Górnik Zabrze 2:3  Górnik Wałbrzych 1968-11-10 Górnik Wałbrzych - Cracovia 2:0  Gwardia Warszawa 1968-11-17 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:1  Cracovia_herb 1969 Trening Noworoczny  Egri Dózsa 1969-02-09 Egri Dózsa - Cracovia 1:1  Egri Dózsa 1969-02-16 Egri Dózsa - Cracovia 0:0  Egri Dózsa 1969-02-23 Egri Dózsa - Cracovia 1:0  Skawa Wadowice 1969-03-02 Skawa Wadowice - Cracovia 1:4  Stal Mielec 1969-03-07 Stal Mielec - Cracovia 1:2  Stal Mielec 1969-03-09 Cracovia - Stal Mielec 0:1  Olimpia Poznań 1969-03-15 Cracovia - Olimpia Poznań 2:0  Piast Gliwice 1969-03-22 Piast Gliwice - Cracovia 0:0  Unia Racibórz 1969-03-30 Cracovia - Unia Racibórz 2:0  Hutnik Kraków 1969-04-12 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 0:0  Start Łódź 1969-04-19 Cracovia - Start Łódź 1:0  Garbarnia Kraków 1969-04-26 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:0  JKS Jarosław 1969-04-30 JKS Jarosław - Cracovia 2:1  Zawisza Bydgoszcz 1969-05-03 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 1:0  Unia Tarnów 1969-05-10 Unia Tarnów - Cracovia 2:0  Lech Poznań 1969-05-17 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Górnik Wojkowice 1969-05-25 Górnik Wojkowice - Cracovia 0:0  Arkonia Szczecin 1969-05-31 Cracovia - Arkonia Szczecin 1:2  Motor Lublin 1969-06-05 Motor Lublin - Cracovia 1:0  ŁKS Łódź 1969-06-08 Cracovia - ŁKS Łódź 0:2  Górnik Wałbrzych 1969-06-15 Cracovia - Górnik Wałbrzych 0:0  Gwardia Warszawa 1969-06-21 Gwardia Warszawa - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1969-06-24 Wisła Kraków - Cracovia 2:1