Lendzion
Skupnik

4-3-3

podczas meczu

Zanosiło się na wielki mecz i na nie byle jakie emocje. Wydawalo się, że stawka tego spotkania zmusi zawodników do maksymalnej gry i wielkiego wysiłku. Okazał się tymczasem, że krakowskie "derby" są w dalszym ciągu wojną nerwów, często bezładnym kopaniem i nie tu oczekiwać nam ładnego widowiska. Sądzić by jednocześnie można, że mnogość - w każdym razie jak na nasze warunki - bramek, określała poziom spotkania Cracovia - Wisła. Ale i to nie. Było, owszem, pięć bramek, dwie z nich nawet bardzo ładne, ale przecież chcielibyśmy oglądać przede wszystkim ładne spotkanie, na dobrym poziomie technicznym, bo na to obydwie drużyny ostatecznie czasami stać. Nerwy, o których już powyżej powiedziano, ponosiły zbyt często zawodników jednej i drugiej drużyny, toteż nie obeszło się bez faulów, złośliwości, miejscami zbyt twardej gry. Tak to mają wyglądać mistrzowskie pojedynki piłkarskie dwu zaprzyjaźnionych drużyn?

Wisła wygrała wczorajsze spotkanie zasłużenie. Jeśli przyjmiemy, że obydwa zespoły grały słabo, to jednak minimalnie lepiej wypadła Wisła. To racja, że w obronie goście pokazali się z najgorszej strony, że nie kleiło się w ataku, a piłki z głębi pola były często przejmowane przez piłkarzy Cracovii - jednak lepsze ustawienie, szybsze wyjścia na pozycje i przyspieszenie gry w odpowiednim momencie, to mogło zadecydować o sukcesie Wisły. Kiedy wynik był już ustalony, wiślacy rozsądnie zwolnili grę, posyłali piłki w poprzek boiska, gospodarze natomiast nie umieli w tym momencie nadać spotkaniu ostrzejszego tempa, grając tak, jak życzył sobie tego przeciwnik.

Pierwsza połowa należała raczej do Cracovii. Drużyna ta uzyskała prowadzenie (Sarnat) w 15 min. z bliskiej odległości, przy zupełnej nieingerencji obrońców. W kilka sekund później było już 1:1, bramkę zdobył Lendzion. Nie bez winy był tu Paluch, zresztą tym razem nie popisał się on udanymi interwencjami. W 25 min. Cracovia znów prowadzi, jest 2:1, bramkę zdobył Niemiec. Obrona Wisły i tym razem była niewidoczna. Na 2:2 wyrównał w minutę po przerwie Krawczyk. W 65 min. zwycięską bramkę zdobył Lendzion po dośrodkowaniu Polaka. A więc 3:2 (1:2) dla Wisły.

W drugiej części meczu Wisła przystąpiła do zdecydowanego ataku, zepchnęła gospodarzy do defensywy, a sporadyczne i zwykle nieudane wypady gospodarzy kończyły się albo na Stroniarzu, albo na... niecelnych strzałach napastników Cracovii. Sam Gigoń zmarnował wczoraj dwie stuprocentowe sytuacje.
Źródło: Dziennik Polski nr 228 z 25 września 1969 [1]

"Pięć bramek w derbach krakowskich" -

Pięć bramek w derbach krakowskich

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.2
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.3
Dwukrotnie w spotkaniu I ligi pliki nożnej Cracovia — Wisła prowadził zespól „białoczerwonych” 1:0 i 1:1 a jednak przegiął 2:3 (2:1).

Wisła wygrała zasłużenie. Potrafiła pomimo słabej gry swych obrońców w pierwszej połowie spotkania (poza Musiałem) wyjść obronną ręką tracąc tylko dwie bramki. A mogło ich być w tym okresie znacznie więcej. Przy stanie 2:1 na pięć minut przed przerwą Gigoń nie wykorzystał idealnej okazji do podwyższenia wyniku. Ten sam piłkarz w 9 min. trafił w poprzeczkę a dobitka Sarnata poszła w aut. Prowadzenie dla Cracovii w 15 min. uzyskał przy biernej posta¬wie defensywy Wisły Sarnat. W tej samej minucie Lendzion po strzale Krawczyka i odbitej piłce przez Palucha strzelił do bramki uzyskując wyrównującą bramkę dla Wisły. Nadal w natarciu była jednak Cracovia. W 25 min. znowu nie bez winy defensorów Wisły Niemiec strzela drugą bramkę dla Cracovii. W tym okresie gry przeważała Cracovia.
Po zmianie stron prawdziwy szturm przypuściła Wisła. W 46 min. Paluch omal nie musiał wyjmować piłki z siatki, w 47 min. silny strzał Krawczyka paruje Paluch pod nogi nadbiegającego Krawczyka i ten lokuje piłkę w bramce. Stan meczu 1:1. Ta bramka wybiła z konceptu zespół gospodarzy, Cracovia niepotrzebnie zwalnia grę, inicjatywę przejęła Wisła. W M min. idealną pozycję wypracował dla Hausnera Musiał — Hausner jednak spóźnił się ze strzałem.
Decydująca bramka padła w 84 min. Polak ograł paru obrońców gospodarzy, przerzucił piłkę ponad wybiegającym bramkarzem a Lendzion prawie z linii bramkowej główką dokonał formalności skierowując piłkę do bramki. 3:2 dla Wisły. Pięknym strzałem tuż ponad poprzeczkę popisał się w 80 min. Rewilak, wykonując rzut wolny z 30 metrów. W ostatnich pięciu minutach gry Krawczyk strzelił w poprzeczkę a Lendzion po samotnym rajdzie nie trafił do pustej bramki 1 mecz zakończył się zwycięstwem Wisły 3:2 (1:2).
Stadion Cracovii wypełnił się po brzegi — ponad 23 tys. widzów. Każdy chciał być świadkiem derbowego spotkania. Mecz nie stał jednak na zbyt wysokim poziomie, chociaż był ciekawy. Sporo było bramek, wynik niewiadomy do ostatniego gwizdka sędziego. Grano ostro, lecz fair. Gdyby trzeba było wystawiać cenzurki dla najlepszych piłkarzy obu zespołów — otrzymaliby je Musiał z Wisły i Antczak z Cracovii.
CRACOVIA: Paluch (H. Jałocha), Chemicz, Rewilak, Antczak, Joczys, Niemiec, K. Jałocha, Spiżak, Zuśka, Sarnat, Gigoń.
WISŁA: Stroniarz, Szymanowski, Wójcik,Musiał, Kawula, Polak, Hausner, Studnicki, Lendzion, Krawczyk, Skupnik. Sędziował p. Maską (Wrocław).
Migawki
Wisła oprócz dwóch punktów zdobyła wczoraj wspaniały puchar ofiarowany dla zwycięzcy derbowego spotkania przez polonijny klub Wisła Chicago. Puchar kapitanowi Wisły Wójcikowi wręczył prezes Cracovii mgr J. Betlej.

Niektórzy kibice Cracovii już przed meczem przewidywali niepowodzenie swych pupilków, którzy wystąpili wczoraj nie w tradycyjnych „pasiakach” lecz w białych ubiorach. Miał to być zły omen.

Wielu z widzów chcąc zdążyć na mecz Cracovia — Wisła udała się wprost z miejsca pracy, bez obiadu na stadion Cracovii. Niektórzy już na godzinę przed meczem zajęli miejsca na widowni. A kierownictwo Cracovii spowodowało opóźnienie o kilka minut rozpoczęcia spotkania nie przygotowując na czas boiska (brak chorągiewek na rogach boiska). Drobna rzecz a wstyd...
Źródło: Gazeta Krakowska nr 228 z 25 września 1969

Mecze sezonu 1969/70

Stahl Eisenhüttenstadt 1969-07-05 Stahl Eisenhüttenstadt - Cracovia 3:1  Dynamo Frankfurt 1969-07-09 Dynamo Frankfurt - Cracovia 3:1  Dynamo Berlin 1969-07-13 Dynamo Berlin - Cracovia 0:0  Górnik Radlin 1969-08-03 Cracovia - Górnik Radlin 3:1  Zagłębie Wałbrzych 1969-08-10 Cracovia - Zagłębie Wałbrzych 2:1  Polonia Bytom 1969-08-16 Polonia Bytom - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 1969-08-20 Cracovia - Ruch Chorzów 2:4  Gwardia Warszawa 1969-08-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 2:2  Górnik Zabrze 1969-09-10 Cracovia - Górnik Zabrze 1:1  Pogoń Szczecin 1969-09-14 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:2  Stal Rzeszów 1969-09-20 Stal Rzeszów - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1969-09-24 Cracovia - Wisła Kraków 2:3  Odra Opole 1969-09-28 Odra Opole - Cracovia 2:1  Petrolul Ploieşti 1969-10-11 Cracovia - Petrolul Ploieşti 4:2  GKS Katowice 1969-10-19 Cracovia - GKS Katowice 1:2  Legia Warszawa 1969-10-25 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Star Starachowice 1969-11-16 Star Starachowice - Cracovia 4:1  Szombierki Bytom 1969-11-23 Cracovia - Szombierki Bytom 1:1  Zagłębie Sosnowiec 1969-11-30 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:0  Cracovia_herb 1970 Trening Noworoczny  Limanovia Limanowa 1970-02-23 Cracovia - Limanovia 1:1  Garbarnia Kraków 1970-03-05 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0  Hutnik Kraków 1970-03-08 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 3:0  Wisła Kraków 1970-03-11 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Zagłębie Wałbrzych 1970-03-15 Zagłębie Wałbrzych - Cracovia 2:0  Polonia Bytom 1970-03-22 Cracovia - Polonia Bytom 0:1  Garbarnia Kraków 1970-03-29 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2 k.5:3  Wisła Kraków 1970-03-30 Cracovia - Wisła Kraków 0:0 k.4:3  Ruch Chorzów 1970-04-04 Ruch Chorzów - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 1970-04-11 Cracovia - ŁKS Łódź 0:1  Gwardia Warszawa 1970-04-18 Cracovia - Gwardia Warszawa 0:0  Hutnik Kraków 1970-05-06 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 0:1  Pogoń Szczecin 1970-05-10 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:2  Stal Rzeszów 1970-05-13 Cracovia - Stal Rzeszów 0:3  Wisła Kraków 1970-05-23 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Odra Opole 1970-05-28 Cracovia - Odra Opole 0:0  GKS Katowice 1970-06-06 GKS Katowice - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 1970-06-10 Górnik Zabrze - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 1970-06-14 Cracovia - Legia Warszawa 0:2  Szombierki Bytom 1970-06-17 Szombierki Bytom - Cracovia 1:0  Zagłębie Sosnowiec 1970-06-21 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:1