Kmiecik
Sarnat
Garlej

podczas meczu

134 piłkarskie derby Krakowa między Cracovią i Wisła rozegrane w niedzielę na fundusz odbudowy Pomnika Grunwaldzkiego przyniosły po niezłej grze obu zespołów wynik remisowy 1:1 (1:0). Do przerwy więcej z gry miała Cracovia, która tez zdobyła w 12 min. prowadzenie ze strzału Trojnackiego, w drugiej połowie zaznaczyła się przewaga Wisły, dla której bramkę uzyskał w 47 min. Kapka. A oto bilans 134 spotkań Wisły i Cracovii: 56 zwycięstw Wisły, 49 zwycięstw Cracovii, 29 wyników remisowych. Stosunek bramek 218:189 dla Wisły.
Źródło: Dziennik Polski nr 283 z 28 listopada 1972 [1]

Sport

Sportowcy krakowscy dali w krótkim okresie czasu ponowny dowód jak droga jest dla nich sprawa odbudowy Pomnika Grunwaldzkiego. Po rozegranym przed tygodniem pojedynku Wisła - Hutnik rozegrano kolejny pojedynek na ten cel, który zgromadził ponad 5 tys. widzów. Mimo różnicy czterech klas święta wojna najstarszych drużyn polskich - Cracovii i Wisły zakończyła się wynikiem remisowym 1:1 - przy czym do przerwy prowadziła Cracovia zdobywając w 15 minucie bramkę ze strzału Trojniackiego. Wyrównał w 47 minucie Kapka.
Źródło: Sport

"Po 2 latach przerwy znów „święta wojna" Cracovia-Wisła 1:1. Dochód na Pomnik Grunwaldzki" -

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.2
Po przeszło dwuletniej przerwie spowodowanej przede wszystkim nieprzychylnym losem jaki dotknął piłkarzy Cracovii — znów rozgorzała piłkarska „święta wojna”. Tym razem okazją do rozegrania piłkarskich 134 derbów był wzniosły cel włączenia się krakowskich piłkarzy do odbudowy Pomnika Grunwaldzkiego. Postanowiono, że dochód z tego pojedynku w całości zostanie przeznaczony na konto Komitetu Odbudowy Pomnika.

Ponad 5 tysięcy widzów mimo zimna zajęło wczoraj miejsca na trybunach stadionu przy al. Puszkina. Wszyscy oczekiwali dobrego pojedynku odwiecznych rywali i trzeba od razu powiedzieć, że ich życzenia spełniły się. Mimo śliskiego boiska pokrytego śniegiem — Cracovia i Wisła zagrały jak za najlepszych lat demonstrując futbol szybki, pomysłowy i bojowy. Raz po raz zrywały się oklaski i doping, który towarzyszył od pierwszego aż do ostatniego gwizd¬ka walczących ze sobą zespołom. Pojedynek, jak to najczęściej w „świętej wojnie” zdarzało się zakończył się wynikiem nierozstrzygniętym 1:1, z tym, że do przerwy pro¬wadził zespół biało-czerwonych 1:0. Wynik jest odzwierciedleniem układu sił całego meczu jaki oglądaliśmy wczoraj na boisku Cracovii.
W pierwszej połowie stroną atakującą był młody zespół Cracovii. Jego szybkie akcje często kończyły się na przedpolu gości. Już w trzeciej minucie Dominik oddał silny strzał, ale bramkarz Wisły wybił piłkę, trafiła ona następnie w słupek i wyszła na róg. W siódmej minucie Trojnacki miał idealną sytuację, ale koniecznie chciał się uwolnić od atakujących go obrońców — i ostatecznie piłkę stracił. W trzynastej minucie prowadzenie dla gospodarzy uzyskał Trojnacki. Piłkarz ten przeszedł szybko ze skrzydła, minął obrońcę i z najbliższej odległości strzelił do pustej bramki. Cracovią miała jeszcze w tej części meczu przewagę, a jej bramkarz Holiat rzadko był zmuszany do interwencji.
Po zmianie stron gra na boisku wyrównała się. Młodzi piłkarze biało-czerwonych jakby opadli trochę z sił. Częściej teraz do głosu dochodzili wiślacy Już w 47 minucie Kapka przejął piłkę ze skrzydła i głową umieścił ją w bramce. Wiślacy stworzyli jeszcze kilka groźnych sytuacji na przedpolu Cracovii, ale bramkarz gospodarzy bronił z dużym szczęściem. Szybkimi rajdami popisywał się zwłaszcza Garlej. Szkoda tylko, że ten młody zawodnik często pomagał sobie grą faul, a w jednym nawet wypadku użył pięści, na co ostro zareagował sędzia. Pod koniec meczu Wisła zmusiła całą drużynę Cracovii do zdecydowanej obrony, zamykając ją w przysłowiowym „hokejowym zamku”. Wszystko jednak skończyło się dobrze dla ambitnie walczącej drużyny gospodarzy.
Oby było też tak w najbliższej przyszłości, kiedy, mamy przecież wszyscy taką nadzieję Cracovia odzyska dawną swą świetność i mecze ze swoją rywalką — Wisłą rozgrywać już będzie walcząc o ligowe punkty.
W zespole Cracovii najlepiej zagrali: bramkarz Holiat, obrońca Per i napastnicy Gigoń oraz Dominik. W Wiśle — pomocnik Maculewicz oraz napastnicy Kapka i Garlej. Zawiedli natomiast całkowicie renomowani Kmiecik i Sarnat.
CRACOVIA: Holiat. Wojciechowski (Bauer). Kubik, Per, Jałocha, Trojnacki, Nenko, Hefko (Zamojdzik, Palik), Gigoń. Dominik, Niemiec.
WISŁA: Sikorski, Lenczowski (Stolarczyk), Polak, H. Szymanowski, Maculewicz, Gazda. Kusto (Krawczyk), Kapka, Kmiecik, Sarnat, Garlej.

Sędziowali: pp. Norek. Palonek, Smoter.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 282 z 27 listopada 1972

Mecze sezonu 1972/73

Wisła II Kraków 1972-05-18 Wisła II Kraków - Cracovia 3:0  Górnik Libiąż 1972-08-06 Górnik Libiąż - Cracovia 2:0  Unia Oświęcim 1972-08-16 Cracovia - Unia Oświęcim 0:0  Metal Tarnów 1972-08-20 Metal Tarnów - Cracovia 1:0  Przebój Wolbrom 1972-08-27 Przebój Wolbrom - Cracovia 0:0  Beskid Andrychów 1972-09-03 Cracovia - Beskid Andrychów 3:0  Koszarawa Żywiec 1972-09-06 Koszarawa Żywiec - Cracovia 1:1  Hutnik II Kraków 1972-09-10 Cracovia - Hutnik II Nowa Huta 0:1  Górnik Jaworzno 1972-09-17 Górnik Jaworzno - Cracovia 3:0  Bolesław Bukowno 1972-09-20 Cracovia - Bolesław Bukowno 0:2  Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 1972-09-24 Cracovia - Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 3:2  Wisła II Kraków 1972-10-01 Wisła II Kraków - Cracovia 0:0  Sandecja Nowy Sącz 1972-10-08 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 2:0  Fablok Chrzanów 1972-10-15 Fablok Chrzanów - Cracovia 0:0  Hejnał Kęty 1972-10-22 Cracovia - Hejnał Kęty 1:0  Wawel Kraków 1972-10-29 Wawel Kraków - Cracovia 2:2  KS Chełmek 1972-11-05 Cracovia - KS Chełmek 9:0  Górnik Siersza 1972-11-12 Górnik Siersza - Cracovia 2:2  Wisła Kraków 1972-11-26 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Górnik 09 Mysłowice 1972-12-03 Górnik 09 Mysłowice - Cracovia 1:4  Cracovia_herb 1973 Trening Noworoczny  Hutnik Kraków 1973-03-07 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 2:1  Garbarnia Kraków 1973-03-14 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:2  Wisła Puławy 1973-03-18 Wisła Puławy - Cracovia 1:0  Górnik Libiąż 1973-03-25 Cracovia - Górnik Libiąż 1:0  Unia Oświęcim 1973-04-01 Unia Oświęcim - Cracovia 1:0  Metal Tarnów 1973-04-07 Cracovia - Metal Tarnów 0:0  Bolesław Bukowno 1973-04-15 Bolesław Bukowno - Cracovia 0:0  Przebój Wolbrom 1973-04-21 Cracovia - Przebój Wolbrom 1:0  Beskid Andrychów 1973-04-29 Beskid Andrychów - Cracovia 1:1  Koszarawa Żywiec 1973-05-03 Cracovia - Koszarawa Żywiec 4:0  Hutnik II Kraków 1973-05-06 Hutnik II Nowa Huta - Cracovia 2:0  Górnik Jaworzno 1973-05-12 Cracovia - Górnik Jaworzno 1:1  Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 1973-05-20 Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska - Cracovia 1:1  Wisła II Kraków 1973-05-26 Cracovia - Wisła II Kraków 1:1  Sandecja Nowy Sącz 1973-05-30 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:1  Fablok Chrzanów 1973-06-03 Cracovia - Fablok Chrzanów 2:2  Hejnał Kęty 1973-06-10 Hejnał Kęty - Cracovia 0:2  Wawel Kraków 1973-06-16 Cracovia - Wawel Kraków 7:0  KS Chełmek 1973-06-20 KS Chełmek - Cracovia 3:1  Górnik Siersza 1973-06-28 Cracovia - Górnik Siersza 2:0