Iwan (Lipka)
Jałocha

"Wisła pokonała Cracovię i zdobyła "Herbową Tarczę"" -

Wisła pokonała Cracovię i zdobyła "Herbową Tarczę"

Wojna to była tylko z nazwy, bowiem nie było w ogóle bojowości, ani tym bardziej wojowniczości w tym 140 spotkaniu piłkarskim Wisły i Cracovii. Niedzielną „Świętą wojnę” wygrała Wisła rzutami karnymi 4:2, w normalnym czasie wynik brzmiał 2:2 (1:1). Bramki dla Cracovii zdobyli Grzesiak w 41 i Macała w 78, dla Wisły Iwan w 11 i Kapka w 85 minucie. W rzutach karnych, dla Wisły: Musiał, Gonet, Maculewicz i Nawałka: dla Cracovii Grzesiak i Dominik. W ten sposób „Herbową Tarczę Krakowa", ufundowaną przez redakcję tygodnika sportowego „Tempo” dla zwycięskiej drużyny w Meczu Wyzwolenia zdobyła Wisła. Mecz toczył się na mocno zaśnieżonym boisku i w tych anormalnych warunkach nie mogło być mowy o prowadzeniu właściwej gry, stąd też sporo przypadkowości w akcjach, wiele zmarnowanych piłek. Nie była widoczna wczoraj różnica klas, jaka dzieli obydwa zespoły, zarówno Cracovia jak i Wisła zagrały na bardzo przeciętnym poziomie, ale powtarzamy: nie można na podstawie tego spotkania wyrabiać sobie żadnego zdania o formie przedsezonowej obydwu drużyn. Po prostu chodziło w tym wypadku o podtrzymanie tradycji styczniowych meczów piłkarskich w Krakowie, piłkarze nie są jeszcze przygotowani do występów na boisku.
Źródło: Dziennik Polski nr 12 z 17 stycznia 1977 [1]

"Karne zadecydowały o zdobyciu przez Wisłę - Herbowej Tarczy Krakowa 140 „święta wojna" na remis" -
Gazeta Południowa

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Południowa
(OBSŁUGA WŁASNA). Nie ma jednak jak wielkie derby Kra¬kowa! Mimo przenikliwego zimna i padającego śniegu, na stadion „Cracovii" przybyło wczoraj było 15 tys. piłkarskich kibiców, aby być świadkami 140 „Świętej wojny", Mecz — mimo trudnych warunków, grano na boisku pokrytym grubą warstwą śniegu — stał na zupełnie dobrym poziomie i dostarczy] widzom dużych emocji. Po 90 minutach gry wynik brzmiał 2:2 (1:1) i taki też rezultat przejdzie do kronik „Świętej wojny". O tym jednak, kto zdobędzie Herbową Tarczę Krakowa, ufundowaną przez redakcję „Tempa" — musiały zadecydować karne. Lepsi okazali się wiślaccy (4:2) i oni leż zdobyli cenne trofeum.

Wczorajszy pojedynek rozpoczął się dobrze dla Wisły, która już w 11 min. po celnym strzale głową Iwana zdobyła prowadzenie. Dalsze minuty przyniosły jednak zaskoczenie — oto bowiem w ataku częściej była Cracovia, jej piłkarze walczący z ogromnym poświęceniem stworzyli kilka groźnych sytuacji pod bramką wiślaków. I wreszcie w 41 min. obserwujemy efektowną akcję „pasiaków" — do centry Maczugowskiego wyzyskuje Grzesiak i strzałem z woleja strzela nieuchronnie do siatki.
Po przerwie przez pierwsze kilkanaście minut przewagę mają bardziej rutynowani wiślacy, strzelają kolejno Jałocha, Gazda. Ale w G6 min. o krok od zdobycia bramki jest Cracovia, strzał Surmy idzie tuż obok słupka. W minutę później o szczęściu mogą mówić „pasiaki”, strzał Plastewskiego z bliskiej odległości trafia przypadkowo w jednego z obrońców. Końcówka jest bardzo emocjonująca, w 78 min. centra z lewej strony i nie obstawiony Macała „główką” zdobywa dla Cracovii prowadzenie. W 85 min. Rusek nie wykorzystuje 100-procenlowej sytuacji, następuje błyskawiczny kontratak Wisły i po zagraniu Nawałki (chyba jednak pomógł sobie ręką?) Kapka strzela wyrównującego gola. Po 9U minutach jest 2:2 i sędzia A. Suchanek zarządza strzelanie rzutów karnych. Z wiślaków celnie strzelają: Gonet, M usiał, Maculewicz, Nawałka, Cracovia wykorzystuje tylko dwie „jedenastki" (Grzesiak i Dominik), natomiast strzał Dudy broni Gonet, a Kopijka trafia w słupek.
A. BROŻYNIAK. trener Wisły: Nie wystawiliśmy A. Szymanowskiego i Kmiecika, a tak' że dopiero od 89 min. grał Gonet — gdyż chciałem dać szansę młodym i zobaczyć jak wypadną w trudnym derbowym pojedynku. Jesteśmy dopiero po kilku nastu dniach treningu, trudno więc było od zawodników wymagać wyższej formy.
A. HRADECKI, trener Cracovii: Mogę być zadowolony z postawy zespołu, który z wyżej notowanym rywalem pokazał chyba niezłą grę. Piłkarze wal¬czyli z zębem, oby to był dobry prognostyk przed tegorocznym sezonem.
WISŁA: Holocher (Gonet) — Krupiński (Gazda), Maculewicz, Płaszewski, Musiał — H. Szymanowski, Nawałka, Kapka, Pawlikowski (Targosz) — Iwan (Lipka), Jałocha.

CRACOVIA: Koczwara — Dominik, Duda, Turecki, Kopijka — Maczugowski (Kisiel), Surma, Hefko (Janisz) — Grzesiak, Macała, Bujak (Rusek).
Źródło: Gazeta Południowa nr 12 z 17 stycznia 1977

Mecze sezonu 1976/77

Górnik Wałbrzych 1976-08-01 Cracovia - Górnik Wałbrzych 2:3  Sutjeska Nikšić 1976-08-04 Cracovia - Sutjeska Nikšić 3:1  Bolesław Bukowno 1976-08-09 Cracovia - Bolesław Bukowno 2:0  Korona Kielce 1976-08-14 Cracovia - Korona Kielce 2:0  Polna Przemyśl 1976-08-22 Polna Przemyśl - Cracovia 0:0  Metal Tarnów 1976-08-29 Cracovia - Metal Tarnów 2:0  Chemik Pustków 1976-09-05 Chemik Pustków - Cracovia 1:0  Prokocim Kraków 1976-09-11 Cracovia - Prokocim Kraków 1:0  BKS Stal Bielsko-Biała 1976-09-14 Cracovia - BKS Bielsko 2:1  Sandecja Nowy Sącz 1976-09-19 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:0  Tarnovia Tarnów 1976-09-26 Cracovia - Tarnovia Tarnów 6:0  Garbarnia Kraków 1976-10-02 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:0  Baník Ostrawa 1976-10-08 Cracovia - Baník Ostrawa 1:2  Karpaty Krosno 1976-10-13 Cracovia - Karpaty Krosno 0:0  Borek Kraków 1976-10-17 Borek Kraków - Cracovia 1:3  Stal Sanok 1976-10-24 Cracovia - Stal Sanok 1:0  Czarni Jasło 1976-10-31 MZKS Jasło - Cracovia 2:2  Glinik Gorlice 1976-11-07 Cracovia - Glinik Gorlice 1:0  Resovia Rzeszów 1976-11-14 Resovia Rzeszów - Cracovia 0:2  Cracovia_herb 1977 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1977-01-16 Cracovia - Wisła Kraków 2:2 k.2:4  Śląsk Wrocław 1977-01-30 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:4  Lublinianka Lublin 1977-02-20 Cracovia - Lublinianka 3:1  Hutnik Kraków 1977-03-06 Hutnik Kraków - Cracovia 0:0  Polna Przemyśl 1977-03-27 Cracovia - Polna Przemyśl 3:0  Metal Tarnów 1977-04-03 Metal Tarnów - Cracovia 1:0  Chemik Pustków 1977-04-17 Cracovia - Chemik Pustków 0:1  Prokocim Kraków 1977-04-24 Prokocim Kraków - Cracovia 1:0  Sandecja Nowy Sącz 1977-04-30 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 0:0  Tarnovia Tarnów 1977-05-08 Tarnovia Tarnów - Cracovia 0:1  Garbarnia Kraków 1977-05-14 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  Karpaty Krosno 1977-05-22 Karpaty Krosno - Cracovia 0:1  Borek Kraków 1977-05-28 Cracovia - Borek Kraków 8:1  Stal Sanok 1977-06-05 Stal Sanok - Cracovia 1:2  Czarni Jasło 1977-06-12 Cracovia - MZKS Jasło 2:0  Glinik Gorlice 1977-06-19 Glinik Gorlice - Cracovia 0:1  Resovia Rzeszów 1977-06-26 Cracovia - Resovia Rzeszów 0:0