Mecz następnego dnia:

1979-08-12 Grębałowianka Kraków - Cracovia II 0:1

1979-08-11 Derby Echo Krakowa .jpg

Sport

KRAKÓW (tel. Wł.). Krakowskie derby wzbudziły duże zainteresowanie sympatyków piłki nożnej. Niestety poziom tego spotkania nie zadowolił wielu z nich. Gospodarze wygrali zasłużenie, choć wynik tego spotkania mógłby być wyższy. W pierwszych minutach meczu gra była zbyt nerwowa, obydwa zespoły gubiły się w podejmowanych akcjach, było wiele niecelnych podań i strzałów na bramki. W tym okresie gry zawodnicy momentami grali zbyt ostro, ale sędzia Ignatowicz szybko opanował sytuację i uporządkował grę. Strzałów do przerwy było kilka i tak m. in. w 10 min, gry Bujak mocno strzelił, ale obok słupka, w 24 min. Karaś trafił prosto w ręce bramkarza. Nie wykorzystali również okazji Wrona w 28 min. i Stokłosa w 33.

Druga połowa spotkania była trochę ciekawsza. Hutnicy składnie przeprowadzali akcje w polu, jednak gubili się przed bramką gospodarzy. Mieli okazję do zdobycia gola w 72 min., ale silny strzał Glanowskiego pewnie obronił Szczerba. Również w 80 min. główka Przybyłowskiego minimalnie przeszła nad poprzeczką. Bramki zdobyte przez Cracovię były nie tylko wynikiem umiejętnej gry linii ataku, ale przede wszystkim fatalnie grajacej obrony Hutnika.

W Cracovii dobrze spisywał się Turecki, umiejetnie kierujący grą swego zespołu, jak również b. pracowity Bujak.

Fotografiaz Gazety Krakowskiej autorstwa Wacława Klaga
Po siedmiu latach znów Kraków doczekał się derbów. W sobotę na stadionie przy ul. Kałuży Cracovia pokonała Hutnika 3:0 (1:0). Końcowy rezultat sugerować może, że gospodarze rozegrali bardzo dobrą partię i mieli zdecydowaną przewagę. Tymczasem w I połowie pojedynek stał na więcej niż miernym poziomie, mało było składnych akcji, sytuacji podbramkowych. Lekką przewagę w polu posiadały ,,pasiaki”, ale

gdyby nie ewidentny błąd Urbańczyka, w I połowie nie oglądalibyśmy prawdopodobnie bramek. W 36 min. bramkarz Hutnika przegrał pojedynek o górną piłkę Dybczakiem i Bujak z bliskiej odleglości strzela celnie do siatki.

Po przerwie przez parę minut atakuje Hutnik, ale czyni to szablonowo i nieporadnie. Cracovia atakuje wypadami i już w 60 i 65 min. Dybczak i Konieczny mieli dogodne sytuację. Hutnik popełnia coraz więcej błędów. W 72 min. następuje kolejna szybka kontra ,,pasiaków", Bujak zagrywa idealnie do wychodzącego na czystą pozycję... obrońcy Tureckiego i jest 2:0 dla Cracovii. W 81 min. znowu kontra gospodarzy i po centrze Grzesiaka Dybczak strzela celnie pod poprzeczkę.

Hutnik zaprezentował w tym meczu nijaką grę. Słabiutki atak, jeszcze słabsza obrona, która szczególnie w II polowie zupełnie pogubiła się. Samą ambicją trudno wygrać mecz. Cracovia była wczoraj drużyną bardziej dojrzałą, potrafiła wykorzystać szkolne błędy rywala. Z opinią o formie ,,pasiaków” poczekajmy jednak do kolejnych spotkań.
Źródło: Gazeta Południowa (Gazeta Krakowska) nr 180 z 13 sierpnia 1979

"W drugoligowych derbach górą piłkarze Cracovii" -

W drugoligowych derbach górą piłkarze Cracovii

Tabela i wyniki po 2 kolejce
W drugiej kolejce spotkań piłkarskiej II ligi w Krakowie w derbowym pojedynku zmierzyły się Cracovia z Hutnikiem. Meczu stojącym na przeciętnym poziomie zasłużone zwycięstwo przypadło Cracovii. Dawno jednak niewidzieliśmy tak rażących błędów defensywy Hutnika...
Źródło: Echo Krakowa nr 179 z 13 sierpnia 1979

Pierwsze od dobrych paru lat derby piłkarskie w Krakowie unaoczniły, że nasi drugoligowcy aktualnie bardzo niewiele umieją. Taka była półtoragodzinna gra, i choć padły ogółem trzy bramki dla Cracovii. w niczym to nie zmienia naszej opinii. Sobotnie spotkanie Cracovia — Hutnik zakończyło się zwycięstwem gospodarzy 3-0 (1:0). przy czym oglądaliśmy miejscami tak nieskładną i nieporadna grę. tyle surowości i niedostatku technicznego, że już po parunastu minutach

chciało się wyjść ze stadionu i dać sobie spokój z całą piłką. Przy takiej grze i takich umiejętno¬ściach trudno rokować obydwu drużynom większe nadzieje ligowe, specjalnie odnosi się to do Hutnika, który nawet na tle bardzo słabo grającej Cracovii sprawiał wrażenie zespołu z niskiej klasy rozgrywek. Wszystko było tu niskiej marki. Szybkość marna, podania niecelne, złe przyjęcie piłki, gra środkiem boiska i przeciskanie się z piłka najbardziej za¬tłoczoną drogą do bramki. Także kompletny brak taktycznej myśli. Ale też przy takimi grze trudno o jakąkolwiek taktykę. Zastanawia jedno: można sła¬bo grać w piłkę, można nawet nie umieć jej wcale, ale przecież młodzi ludzie, uprawiający sport od paru lat powinni przynajmniej szybko biegać. Jeżeli nawet tego nie potrafią lub nie chcą. to w takim wypadku trzebi by całkowicie odmienić składy i ogłosić nowy zaciąg piłkarski. Nie można natomiast odmówić chęci do gry obydwu drużynom. Usiłowano o piłkę walczyć do końca, od czasu do czasu uporządkować akcje, toteż w ciągu całego meczu udało się raz i drugi stworzyć ciekawsze sytuacje na boisku.

Pierwszą bramkę dla Cracovii zdobył w 36 minucie Bujak po kiksie bramkarza Hutnika, następną w 75 minucie Turecki strzelając obok daleko wybiegającego bramkarza, wynik ustalił DybiCZ w 81 minucie.
Źródło: Dziennik Polski nr 180 z 13 sierpnia 1979 [1]

"Kiksy w obronie" -
Głos Nowej Huty

Kiksy w obronie

Fragment meczu Cracovii z Hutnikiem. Zdjęcie z Głosu Nowej Huty autora Wiesława Książka
Co więksi panikarze po porażce Hutnika z Cracovią uderzyli na trwogę. Rozsadek nakazuje jednak spokojnie ocenić występ beniaminka. Był to słaby mecz, ale nie aż na tyle, by robić tragedię. Pierwszą bramkę w 36 min. sprezentował  „pasiakom ” Urbańczyk. Fatalnie minął się z piłką i po strzale Bujaka było już 1:0. Oprócz tego popisał sie kilkoma wyrzutami pilki... prosto pod nogi napastników Cracovii.

Kompromitująco grali obrońcy. Kiks nonszalancko, już nie pierwszy raz, interweniujacego Glanowskiego, wykorzystał w 72 min. Turecki. Inni obrońcy też nie byli przy tej akcji bez winy. Trzecia bramka padła w dziwnych okolicznościach. Sędzia boczny podniósł chorągiewkę sygnalizując spalonego. Hutnicy stanęli, a tymczasem sędzia główny nie zatrzymał gry i Dybczak pięknym strzałem ustalił końcowy rezultat.

Hutnicy mieli kilka okazji do strzelenia bramki, niestety znów zawiodła skuteczność. Zespól gra o 50 procent slabiej niż w przedsezonowych sparingach. Nie można poza tym dopuszczać do tego, by dorobek kilkudziesięciu minut poprawnej gry niweczył jeden błąd w obronie. Brakowało też w akcjach zawodników nowohuckich agresywności i nieustapliwości. W pojedynku kibiców zwyciężyli hutnicy. Wprawdzie sympatycy Cracovii dopingowali głośniej i było ich znacznie wiecej, ale część z nich okrzykami „Hutnik chamy, my chamów nie poważamy" udowodniła, że z kulturą są jeszcze na etapie kamienia łupanego.
Leszek Rafalski
Źródło: Głos Nowej Huty nr 33 z 17 sierpnia 1979

Mecze sezonu 1979/80

Dinko Petrow Mezda 1979-06-30 Cracovia - Dinko Petrow Mezda 11:0  Stal Stalowa Wola 1979-08-04 Stal Stalowa Wola - Cracovia 1:0  Hutnik Kraków 1979-08-11 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 3:0  GKS Tychy 1979-08-15 Cracovia - GKS Tychy 2:1  Chemik Kędzierzyn-Koźle 1979-08-19 Chemik Kędzierzyn-Koźle - Cracovia 2:0  GKS Jastrzębie 1979-08-25 GKS Jastrzębie - Cracovia 3:0  Star Starachowice 1979-09-01 Cracovia - Star Starachowice 2:1  Garbarnia Kraków 1979-09-08 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0  Avia Świdnik 1979-09-15 Avia Świdnik - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 1979-09-22 Cracovia - Raków Częstochowa 1:1  Concordia Piotrków Trybunalski 1979-10-07 Concordia Piotrków Trybunalski - Cracovia 2:0  RKS Ursus 1979-10-13 Cracovia - RKS Ursus 3:0  Resovia Rzeszów 1979-10-21 Resovia Rzeszów - Cracovia 3:0  Gwardia Warszawa 1979-10-28 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:1  Polonez Warszawa 1979-11-04 Polonez Warszawa - Cracovia 3:5  Radomiak Radom 1979-11-11 Cracovia - Radomiak Radom 0:0  Broń Radom 1979-11-18 Broń Radom - Cracovia 4:1  Motor Lublin 1979-11-25 Cracovia - Motor Lublin 0:0  Cracovia_herb 1980 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1980-01-20 Cracovia - Wisła Kraków 1:1 k.4:3  Energie Cottbus 1980-01-27 Cracovia - Energie Cottbus 0:1  Piast Gliwice 1980-03-08 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Stal Stalowa Wola 1980-03-16 Cracovia - Stal Stalowa Wola 3:2  Hutnik Kraków 1980-03-22 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 1:1  GKS Tychy 1980-03-30 GKS Tychy - Cracovia 1:1  GKS Jastrzębie 1980-04-05 Cracovia - GKS Jastrzębie 1:0  Star Starachowice 1980-04-13 Star Starachowice - Cracovia 2:2  Avia Świdnik 1980-04-19 Cracovia - Avia Świdnik 2:1  Raków Częstochowa 1980-04-26 Raków Częstochowa - Cracovia 0:2  Concordia Piotrków Trybunalski 1980-05-04 Cracovia - Concordia Piotrków Trybunalski 2:0  RKS Ursus 1980-05-10 RKS Ursus - Cracovia 2:2  Resovia Rzeszów 1980-05-17 Cracovia - Resovia Rzeszów 1:0  Gwardia Warszawa 1980-05-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 0:0  Polonez Warszawa 1980-05-31 Cracovia - Polonez Warszawa 3:0  Radomiak Radom 1980-06-08 Radomiak Radom - Cracovia 2:0  Broń Radom 1980-06-15 Cracovia - Broń Radom 0:2  Motor Lublin 1980-06-22 Motor Lublin - Cracovia 1:1