1980-08-30 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 1:3: Różnice pomiędzy wersjami

|                  trener_gospodarz = [[Grzegorz Polakow]]
|                        trener_gosc =
|                        trener_gosc = Zenon Baran
|              ustawienie_gospodarz =
|                    sklad_gospodarz = [[Jan Karwecki|Karwecki]]<BR> [[Andrzej Wójtowicz|Wójtowicz]]<BR> [[Edward Bielewicz|Bielewicz]] (24' [[Marek Podsiadło|Podsiadło]])<BR> [[Tomasz Niemiec|Niemiec]] (16' [[Paweł Karaś|Karaś]])<BR> [[Andrzej Turecki|Turecki]]<BR> [[Tadeusz Błachno|Błachno]]<BR> [[Krzysztof Gacek|Gacek]]<BR> [[Mieczysław Grzesiak|Grzesiak]]<BR> [[Wiesław Dybczak|Dybczak]]<BR> [[Józef Konieczny|Konieczny]]<BR> [[Ryszard Bujak|Bujak]]

1980-08-30 Cracovia II - Borek Kraków 4:0

II ligowe derby w Krakanie ściągnęły na stadion przy ul. kałuży ok. 18 tysięcy kibiców. Oglądali oni nieco sensacyjny przebieg meczu, w którym faworyzowana CRACOVIA uległa HUTNIKOWI 1:3 (0:2) Bramki zdobyli: Bargiel w 12. Stokłosa w 19. Tyrka w 84, a dla pokonanych Błachno W 90 min.

Niemal przez całe spotkanie przewaga należała do Cracovii. Ale była to tzw, przewaga optyczna - bez efektu. Ataki anemiczne, pozbawione dy-namiki, szybkości, zaskakujących przerzutów, rzadkość strzałów. W dodatku niepewna — zwłaszcza na początku — defensywa. Tak zaprezentowały sie, w krakowskiej premierze ..Pasiaki", i teraz trudno dziwić się, porażce w Bia¬łymstoku. Hutnik dla odmiany przyjął grę, kontrami, którymi całkowicie dezorientował, obronę, gospodarzy. Piłka¬rze z Nowej Huty postarali się o miła niespodziankę swą bojową. ambitną grą, strzałami z każdej nadarzającej się okazji. Mimo braku swego ..króla strzelców" w ub. sezonie Wrony ich akcje mogły się podobać. Już w 12 min. Sysło strzelił w po¬przeczkę, a dobitkę Bargiel skierował głową do bramki; Karwecki chyba zbyt wolno interweniował. Niedługo później Przybyłowski podał do wychodzącego samotnie do przodu Sto¬kłosy, który wygrał pojedynek sam na sam z bramkarzem W 24 min. Sto¬kłosa omal nie podwyższył wyniku z wolnego. Pierwszą składną akcję gospodarze zaprezentowali dopiero w 40 min. po szybkiej nareszcie wymianie piłek Kocoń obronił mocny strzał Błachny W II połowie — Bujak w 46 min. przeniósł z bliska piłkę nad poprzecz¬ką. Gospodarze przeważali, ale groźniejsze były ataki gości. Tyrka strzelił trzeciego gola znów z celnego po¬dania Przybyłowskiego, honorowy gol dla „Pasiaków" padł dopiero w 90 min.

Hutnik zaimponował, jak wspomnie¬liśmy, wolą walki, szybkimi rajdami Sysły, Orła rozsądnie kierował ata¬kiem Stokłosa Niezłe wypadli w «o-hote, debiutanci. Bargiel z Hutnika (były gracz Gościbi Sułkowice zdobył gola. a nowy nabytek Cracovii — Karaś z Tarnobrzega. był jednym z nielicznych pozytywnych wyjątków w tym zespole.
Źródło: Dziennik Polski nr 187 z 1 września 1980 [1]

"Niespodzianka w derbach. Bezdyskusyjnie zwycięstwo piłkarzy Hutnika" -

Niespodzianka w derbach. Bezdyskusyjnie zwycięstwo piłkarzy Hutnika

Tabela i wyniki po 2 kolejce
W II-ligowych derbach krakowskich zespół Cracovii uległ na własnym boisku Hutnikowi 1:3 (0:2).

Gospodarze sobotniego meczu wyraźnie zlekceważyli rywali. Nieoczekiwanie, po kardynalnych błędach stoperów Cracovia w pierwszych dwudziestu minutach straciła już dwie bramki. Najpierw w 12 min. odbitą od poprzeczki po strzale Sysły piłkę dobił głową Bargiel, a w 7 min. później po akcji Przybyłowski - Bargiel w sytuacji sam na sam z Karweckim znalazł się Stokłosa, który nie zmarnował okazji. Jedyną w pełni groźną sytuację stworzyła Cracovia w 38 min., kiedy to Bujak zagrał do Błachny, a ten ostro strzelił w kierunku bramki, lecz Kocoń doskonale interweniował.

W II połowie w 47min Bujak z paru metrów strzelił nad bramkę, i następną szansę stworzyły „pasiaki” w 90min., kiedy to honorowego gola zdobył Błachno. Przez całą II połowę lepszym zespołem był Hutnik, który atakując z kontry siedmiokrotnie był bliski zdobycia gola i tylko raz - w 84 min. wykorzystał szansę, W sumie wygrana hutników była w pełni zasłużona, a Cracovia zawiodła na całej linii.
Źródło: Echo Krakowa nr 186 z 1 sierpnia 1980

W derbowym pojedynku krakowskich drugoligowców lepszy okazał się Hutnik wygrywając z Cracovią 3-1. W meczu tym w roli faworyta wystąpili gospodarze - Cracovia. Mecz zaczął się od ataków "Pasiaków", którzy bez przerwy przebywali pod bramką Hutnika. Wystarczyła jednak chwila nieuwagi, by goście przystąpili do kontrataku - w 12 min Sysło strzela w poprzeczkę, ale Bargieł przytomnie skierowuje piłkę głową z 8 m. obok źle ustawionego Karweckiego. W 19 min znowu kontratak hutników, Stokłosa otrzymuje piłkę od Przybyłowskiego i strzela drugiego gola, przy czym znowu Karwecki nie jest bez winy, podobnie jak i obrońca Bielewicz. Cracovia do końca pierwszej połowy była drużyną atakującą, ale napastnikom brakowało skuteczności.

Od początku drugiej połowy sytuacja raz po raz przenosi się spod jednej bramki pod drugą, ale bramki nie ma. W 69 min piłka po strzale Stokłosy mija minimalnie słupek, podobnie w minutę później po akcji Tyrka - Sysło. Wreszcie w 84 min pada trzecia bramka dla Hutnika po strzale Tyrki z podania Przybyłowskiego. Honorowego gola uzyskuje Błachno w ostatniej minucie meczu, kiedy publiczność opuszczała już stadion.

Dla Hutnika był to pierwszy ligowy występ w tym sezonie, dla Cracovii drugi występ i druga porażka. W zespole gości na wyróżnienie zasługują: Sysło, Stokłosa i Przybyłowski. Nieźle zagrał także Filosek, który zastąpił kontuzjowanego Orła.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 187 z 1 września 1980 [2]

Grzegorz Polakow, trener Cracovii

Za bardzo moi podopieczni zlekceważyli rywali, niewiarygodne - jak można tracić obie bramki po akcjach prowadzonych środkiem boiska. „Pasiaki” za bardzo widać wierzą w swe gwiazdorstwo.

Zenon Baran, trener Hutnika Kraków

Naszym pragnieniem przed meczem był remis, liczyliśmy się także z porażką i zamierzaliśmy przegrać w jak najmniejszych rozmiarach. Graliśmy przecież w osłabieniu - bez Maciejowskiego, Kota, Putka, Rączki i Bolka.

Mecze sezonu 1980/81

Vegyész Kazincbarcika 1980-07-24 Cracovia - Vegyész Kazincbarcika 0:2  Skra Częstochowa 1980-08-17 Skra Częstochowa - Cracovia 0:4  Jagiellonia Białystok 1980-08-24 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:0  Hutnik Kraków 1980-08-30 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 1:3  Ostrovia Ostrów Wielkopolski 1980-09-03 Ostrovia Ostrów Wielkopolski - Cracovia 1:3  Broń Radom 1980-09-06 Broń Radom - Cracovia 2:3  ŁKS Łódź 1980-09-10 Cracovia - ŁKS Łódź 0:1  Stal Rzeszów 1980-09-13 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0  Concordia Knurów 1980-09-21 Górnik Knurów - Cracovia 1:0  GKS Tychy 1980-09-28 Cracovia - GKS Tychy 0:0  Stal Stalowa Wola 1980-10-04 Stal Stalowa Wola - Cracovia 3:1  Star Starachowice 1980-10-08 Cracovia - Star Starachowice 2:1  Gwardia Warszawa 1980-10-19 Gwardia Warszawa - Cracovia 3:1  Radomiak Radom 1980-10-26 Radomiak Radom - Cracovia 1:1  Resovia Rzeszów 1980-11-02 Cracovia - Resovia Rzeszów 1:2  Concordia Piotrków Trybunalski 1980-11-09 Concordia Piotrków Trybunalski - Cracovia 0:0  Polonia Bytom 1980-11-23 Polonia Bytom - Cracovia 1:1  Błękitni Kielce 1980-11-30 Cracovia - Błękitni Kielce 1:0  Cracovia_herb 1981 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1981-01-18 Wisła Kraków - Cracovia 4:1  Raków Częstochowa 1981-02-18 Cracovia - Raków Częstochowa 1:2  RKS Ursus 1981-03-11 Cracovia - RKS Ursus 4:1  Jagiellonia Białystok 1981-03-15 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:1  Hutnik Kraków 1981-03-21 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 1:0  Broń Radom 1981-03-29 Cracovia - Broń Radom 2:1  Stal Rzeszów 1981-04-04 Stal Rzeszów - Cracovia 3:0  Concordia Knurów 1981-04-12 Cracovia - Górnik Knurów 3:1  GKS Tychy 1981-04-18 GKS Tychy - Cracovia 1:1  Stal Stalowa Wola 1981-04-26 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:1  Star Starachowice 1981-05-02 Star Starachowice - Cracovia 1:3  Gwardia Warszawa 1981-05-09 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0  Radomiak Radom 1981-05-17 Cracovia - Radomiak Radom 1:1  Resovia Rzeszów 1981-05-23 Resovia Rzeszów - Cracovia 1:0  Concordia Piotrków Trybunalski 1981-06-03 Cracovia - Concordia Piotrków Trybunalski 3:2  RKS Ursus 1981-06-06 RKS Ursus - Cracovia 1:0  Polonia Bytom 1981-06-14 Cracovia - Polonia Bytom 1:3  Błękitni Kielce 1981-06-21 Błękitni Kielce - Cracovia 1:0